مشکل با رم های جدید 8گیگ

3D_lover

Active Member
سلام من 8گیگ رم به 6گیگی که داشتم اضافه کردم. ولی وقتی موقع رندر توی taskbar نگاه میکنم که حجمشون از 6گیگ که بیشتر میشه تصویر آبی میشه (blue screen) و سیستم ریستارت میشه. و physycal memory eror میده. ولی وقتی اون رم ها رو در میارم دوباره سیستم مثل روز اول خوب میشه و بدون مشکل...
من میدونم که دلیلش اینه که رم های جدید باید با تعویض ویندوز به دستگاه شناخته بشوند. حالا راهی هست که اینکار رو بکنم بدون تعویض ویندوز؟
میشه با repair کردن ویندوز اینکار رو کرد؟ برنامه ها حذف نمیشن؟

the_king

مدیرکل انجمن
سلام من 8گیگ رم به 6گیگی که داشتم اضافه کردم. ولی وقتی موقع رندر توی taskbar نگاه میکنم که حجمشون از 6گیگ که بیشتر میشه تصویر آبی میشه (blue screen) و سیستم ریستارت میشه. و physycal memory eror میده. ولی وقتی اون رم ها رو در میارم دوباره سیستم مثل روز اول خوب میشه و بدون مشکل...
من میدونم که دلیلش اینه که رم های جدید باید با تعویض ویندوز به دستگاه شناخته بشوند. حالا راهی هست که اینکار رو بکنم بدون تعویض ویندوز؟
میشه با repair کردن ویندوز اینکار رو کرد؟ برنامه ها حذف نمیشن؟

دلیلی که برایش پیدا کردین منطقی نیست، ویندوز از حافظه اضافی که نصب کردین یا استفاده می کنه یا نمی کنه، دیگه اگه استفاده نکنه نهایتا خطای Out of memory میده،
نه خطای صفحه آبی. نصب مجدد ویندوز چیزی که مرتبط با تنظیمات RAM باشه عوض نمی کنه، احتمالا مشخصات این ماژول های RAM ای که نصب کرده اید یکسان نیستند،
Speed و Latency متفاوتی دارند. با ماژول های یکجور تعویض شون کنید تا یکدست شوند.

mohammad@er

Well-Known Member
سلام .

کاملا با حرف آقا سعید موافقم.

به احتمال زیاد باس رم ها با هم نمی خونه .

معمولا رم های ترنسند این مشکلو دارن ..

موضوع دوم cas latencyهست که مخففش clهست به معنای زمان تاخیر .
مدت زمان تاخیر بین درخواست اطلاعات از طرف CPU تا ارسال اطلاعات از طرف ماژول حافظه است ( زمان بین درخواست CPU و ارسال داده از طرف حافظه ).

شما باید هر دو تا ماژولت از یک برند و باس و cl باشه . در این صورت هیچ مشکلی وجود نداره .. ( هر چند مسائل دیگه ای هم جز سرعت و غیره ... هست ).

اینم فرمول محاسبش .
24-8-8-8

اگر رم ما بصورت 2000 مگاهرتز ( 1000 مگاهرتز واقعی ) باشد و CL آن 8 باشد.
برای محاسبۀ CL یا زمان تاخیر از فرمول زیر استفاده می کنیم.

T=1/F
در اینجا F به معنی فرکانس واقعی.
در اینجا T به معنی زمان تناوب سیگنال است.

1/1000=1.0
یعنی 1 نانو ثانیه
و حالا 1 ر ا ضربدر 8 می کنی م ، چون CL 8 می باشد.
جواب نهایی می شود 8 نانو ثانیه.

یعنی به صورت تئوری 8 نانو ثانیه طول می کشد تا اطلاعات درخواست شده توسط پردازنده ، از طرف حافظه ارسال شود.

آخرین ویرایش:

3D_lover

Active Member
من رمهام apacer هستند. رم های اولی دوتا چهارگیگ 1333 بودند و الان سه تا 4گیگ باس 1600 بهشون اضافه کردم. این مشکل رو رفتم توی منویی که قبل از ویندوز میاد ، و در بخش dram اونها رو روی 1600 تنظیم کردم الان درست شده و هیچ مشکلی نداره. رندر هم گرفتم هیچ مشکلی نداشت. حالا خواستم بدونم اون دوتا قدیمی که 1333 بودن و الان 1600 شدن مشکلی براشون پیش نمیاد؟ اینم عکس از مشخصاتشون، راستی قدیمی ها CL9 بودن با باس1333 ولی جدید ها CL11 باس 1600 هستند که دستکاری کردم همه شدن 1600
اینم عکس مشخصات قدیمی ها
10-7-2014 11-57-39 PM.jpg
10-7-2014 11-58-04 PM.jpg

mohammad@er

Well-Known Member
سلام .

اگر رم های قدیمیتون باس شون 1333 بوده و الان 1600 کردید یعنی اورکلاک شده . به زبان ساده یعنی الان از رم بیشتر از توان استانداردش استفاده می کنید .

در نتیجه تولید حرارت بیشتر و مصرف انرژی بیشتر ... :wink:

هر چند با این تفاوت نسبتاً زیاد cl ها ، بازم سیستم بالانس نیست . ولی کار میده ...

یا علی ... :rose:

جدیدترین ارسال ها

بالا