مزایا و معایب دست کامل دندان مصنوعی متحرک

دست دندان کامل یا دندان مصنوعی کامل یک سری کامل دندان برای فک بالا و فک پایین است و قابلیت جابه‌جایی دارد. این نوع دندان مصنوعی متحرک است و می‌توان آن را از دهان خارج کرد.

دندان مصنوعی کامل متحرک ظاهری شبیه به دندان‌های طبیعی دارد و یک ست کامل را تشکیل می‌دهد. افرادی که همه‌ی دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند می‌توانند از این روش برای جایگزین‌کردن همه‌ی دندان‌های از دست رفته‌ی خود استفاده کنند.

دندان مصنوعی کامل از نوع سنتی است. افرادی که از این نوع دندان مصنوعی استفاده می‌کنند می‌توانند توانایی جویدن، گزیدن و صحبت‌کردن خود را بازیابند و همچنین با طبیعی نمودن ظاهر خود، اعتمادبه‌نفس ازدست‌رفته‌ی خود را تقویت کنند.

البته که ظاهر این نوع پروتز نسبت به ایمپلنت دندان کمتر طبیعی است و همچنین عملکرد آن نیز به کیفیت ایمپلنت نمی‌رسد. اما برای افرادی که نمی‌خواهند زیاد هزینه کنند و تمایل دارند در کوتاه‌ترین زمان تمامی دندان‌های خود را بازگردانند انتخاب فوق‌العاده‌ای به نظر می‌رسد.

بهتر است بدانید که دندان کامل متحرک ممکن است معایبی داشته باشد. اگر فرد لاغر شود، دندان مصنوعی او دیگر متناسب نیست و باید تغییراتی در آن اعمال شود. همچنین در ابتدای جای‌گذاری دست دندان، فرد مشکلاتی در جویدن و صحبت‌کردن دارد و تا به آن عادت کند زمان نامشخصی باید سپری شود.

البته که برخی بیماران از این که باید دندان‌های خود را شب از دهان خارج کنند دچار احساس ناخوشایندی می‌شوند که این هم از معایب دندان مصنوعی کامل متحرک است.

همچنین عمر این دندان‌ها از ایمپلنت کمتر است. یکی از مهم‌ترین معایبی که دست دندان دارد، ناتوانی آن در حفظ استخوان فک است. احتمالاً می‌دانید که ایمپلنت شامل یک ریشه‌ی پیچ مانند تیتانیومی است که در استخوان فک فرومی‌رود و لثه بر روی آن بخیه می‌خورد. بااین‌وجود، استخوان فک اطراف ایمپلنت رشد می‌کند و آن را در جای خود محکم می‌کند.

هنگامی که یک ریشه یا چیزی شبیه به ریشه درون استخوان فک باشد، آن را تحریک به تقسیم می‌کند و از تحلیل رفتن آن جلوگیری می‌کند. در دندان مصنوعی کامل چنین اتفاقی نمی‌افتد و بعد از مدتی و به‌مرورزمان، استخوان فک تحلیل رفته و صورت دفرمه می‌شود. در این حالت بیمار دچار پیری زودرس چهره می‌شود که در بیشتر افراد کهن‌سال آن را می‌بینیم. در کلینیک دندان‌پزشکی دکتر نیکزاد لبخند خود را زیبا کنید.

دست دندان برای چه کسانی انتخاب قابل قبولی است؟​

افرادی که می‌توانند کاندید مناسبی برای دست دندان باشند عبارت‌‌اند از؛

  • بیماران کهن‌سال:
معمولاً بیماران بالای ۶۵ سال تمامی دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند. شاید بپرسید چرا؟ با بالاتر رفتن سن، دندان‌ها به آخر عمر خود نزدیک می‌شوند، مخصوصاً در بیمارانی که بیماری‌های زمینه‌ای نیز دارند. البته که مثال نقض در این گروه بسیار است. بسیار هستند بیمارانی که در سنین ۷۰ سالگی نیز دندان‌های خود را حفظ کرده‌اند.

  • بیماران جوان‌تر:
برای این گروه، تنها افرادی که به علت مشکلات خاصی مثل تروما و یا بیماری‌هایی که سبب ازدست‌رفتن تمام دندان‌ها شده است، می‌توان از دست دندان استفاده کرد. البته توجه داشته باشید که همان‌طور که گفته شد، دست دندان از تحلیل استخوان پیشگیری نمی‌کند و ممکن است صورت فرد دچار پیری زودرس شود.
منبع: انواع دندان مصنوعی

 

جدیدترین ارسال ها

بالا