بواسیر یا هموروئید چیست؟​

این بیماری با نام عملی هموروئید شناخته می‌شود. در این بیماری مویرگ‌ها داخلی یا بیرونی مقعد دچار تورم می‌شوند و به این صورت دفع مدفوع برای بیمار بسیار سخت و دردناک خواهد شد. قسمت انتهایی دیواره مقعد به دلیل حساسیت زیاد و همچنین وجود مویرگ‌های زیاد در آن با کمی فشار آمدن و وجود عوامل دیگر مانند یبوست باعث می‌شود که تورم در این قسمت به وجود آید و بواسیر به این صورت تشکیل شود.

این قسمت از دهانه مقعد در هنگام دفع مدفوع اگر فرد دچار یبوست باشد بیش از اندازه دچار کشیدگی می‌شود که این کشیدگی باعث گشاد شدن عروق و همچنین پیچ و تاب خوردن این عروق می‌شود که در اصطلاح علمی به این اتفاق بواسیر یا هموروئید گفته می‌شود. وابسته به این که این بیماری در چه درجه‌ای وجود داشته باشد، راه‌های درمانی مختلفی برای آن تجویز می‌شود که در ادامه به بررسی درجه‌ و گرید‌های این بیماری خواهیم پرداخت.

برای آشنایی با آسان ترین شیوه درمان بواسیر به مقاله لیزر هموروئید بروید.

انواع بواسیر یا هموروئید کدامند؟​

انواع هموروئید یا بواسیر


در حالت کلی بیماری هموروئید به چهار نوع خود را نشان خواهد داد. که به بواسیر داخلی، خارجی، پرولاپس و ترومبوز تقسیم می‌شوند. همچنین بهتر است بدانید که بیش از 90 درصد بیمارهای بواسیری بدون هیچ گونه درمانی خود به خود درمان می‌شوند. در ادامه به بررسی دقیق انواع این بیماری‌ها خواهیم پرداخت.

هموروئید خارجی و علائم آن​

این نوع از بواسیر دقیقا در لبه خارجی مقعد خود را نمایان می‌کند، البته باید گفت که این نوع از هموروئید همیشه قابل تشخیص نیست و در این مواقع نیاز است که برای انجام آزمایش به پزشک معالج مراجعه کنید. این گونه از بیماری هموروئید در صورتی که برای بیمار ایجاد ناراحتی نکند مسئله مهم پزشکی نخواهد بود و در اکثر مواقع به صورت خود به خود درمان می‌شود.

تصویر بواسیر خارجی​

هموروئید خارجی


بواسیر موجود در تصویر یک بواسیر خارجی است که ایجاد مشکل فراوانی برای بیمار کرده است دلیل این موضوع را هم می‌توان در وجود عصب‌های فراوان در ناحیه بیرونی مقعد در نظر گرفت.

علائم هموروئید خارجی شامل موارد زیر خواهد بود.

  • درد در هنگام نشستن
  • دیده شدن زائده ب روی ناحیه خارجی مقعد
  • خارش در ناحیه بواسیر

هموروئید ترومبوز و علائم آن​این نوع از بواسیر یک لخته خون است که در بافت هموروئید به وجود آمده است. این دسته از بواسیر را می‌توان در صورت رشد مانند یک توده در اطراف مقعد مشاهده کرد. این نوع از بواسیر را می‌توان از جمله بواسیرهای پیچیده در نظر گرفت.

هموروئید ترومبوز


این نوع از بواسیر نیاز است که در سریع‌ترین زمان ممکن درمان شود به همین دلیل اگر دچار علائم نام برده شده در ادامه بودید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علائم بیماری بواسیر ترموبوز را می‌توان موارد نام برده شده در ادامه در نظر گرفت.

  • قرمز شدن و تورم در ناحیه خارجی مقعد
  • ظاهر شدن برآمدگی به صورت یکباره
  • خارش زیاد در ناحیه مقعد
  • وجود رنگ آبی در اطراف بواسیر

هموروئید پرولاپس و علائم آن​

هموروئید پرولاپس


اگر هموروئید داخلی تورم زیادی داشته باشد و بر حجم آن افزوده شود، بواسیر از ناحیه مقعد خارج می‌شود و هموروئید پرولاپس نامیده می‌شود. این دسته از هموروئید به چهار درجه تقسیم بندی می‌شود. علائم و نشانه‌های این نوع بیماری هموروئید مانند بیماری بواسیر داخلی است.

لیزر بواسیر
 

جدیدترین ارسال ها

بالا