مدیرعامل زین استعفا داد

PhonieX

مدیر انجمن <A href="forum.majidonline.com/forums/6

اپراتور منطقه‌اي خاورميانه و آفريقايي Zain اعلام کرده است که سعدالباراک مديرعامل و قائم‌مقام اين اپراتور استعفا کرده است. در بيانيه کوتاهي که از سوي اين شرکت منتشر شده، آمده است که هيأت مديره براي گفتگو درباره اين مسأله به زودي جلسه‌اي تشکيل خواهد داد.

به گزارش طيف اين اپراتور از زمان تشديد بحران اقتصادي، استراتژي خود را به دقت مورد بررسي قرار داده است. اين شرکت در چند سال گذشته فعاليت چشمگيري براي گسترش قلمرو فعاليت خود در منطقه و تبديل شدن به اپراتور بين‌المللي درجه يک انجام داده است و تا حدودي هم توانسته در اين فعاليت‌ها به موفقيت دست پيدا کند. سعدالباراک طراح اصلي اين فعاليت‌ها بوده است؛ زماني که وي مسؤوليت مديرعاملي اپراتور Zain را در سال 2002 پذيرفت، اين اپراتور فقط 600هزار نفر مشترک در بازار بومي خود، کويت، داشت. اکنون طبق گزارشات به دست آمده اين اپراتور در 22بازار منطقه آفريقا و خاورميانه فعاليت مي‌کند و در سه ماهه سال 2009، 52.8ميليون مشترک را در فهرست مشترکان خود ثبت کرده است.

استراتژي بلندپروازانة اتخاذ شده از سوي سعدالباراک منتقداني نيز داشته است. اعلام آمادگي او براي خريد سومين مجوز عربستان سعودي به مبلغ بيش از 6ميليارد دلار، سبب انتقاد بسياري از کارشناسان به عملکرد و استراتژي الباراک شد.

اجراي طرح‌هاي سه ساله Zain براي تبديل شدن به اپراتوري جهاني با به وجود آمدن رکود اقتصادي و شرايط نامساعد اقتصادي در جهان با موانعي مواجه شد و در اوايل سال 2009 آشکار شد که اين شرکت به دنبال کاهش فعاليت‌هاي خود در منطقه آفريقاست.

گسترش بسيار وسيع و پرهزينه شبکه Zain در بازارهاي مهمي چون نيجريه، زامبيا، سودان و عراق سبب افزايش هزينه‌هاي ثابت ايجاد شده در نتيجه استهلاک شبکه‌ها شد و در نهايت شرکت هرچه بيشتر تحت فشار حاصل شده از افزايش هزينه‌ها قرا گرفت.

در سپتامبر سال 2009، اپراتورهاي هندي BSNL و MTNL اعلام کردند که قصد دارند طي مزايده‌اي بخشي يا همه سرمايه اپراتور Zain آفريقا را خريداري کنند اما هيچ اقدامي براي انجام اين عمل رخ نداد و سرانجام در نوامبر سال 2009، کريس گابريل مديرعامل Zain آفريقا در نمايشگاه Africa Com 2009 که در کيپ‌تاون آفريقاي جنوبي برگزار شد بارها تکرار کرد که "اپراتور Zain آفريقا قصد فروش سرمايه‌هاي خود را ندارد. وي افزود ما به دنبال پيشبرد اهداف خود براي تبديل شدن به ده اپراتور برتر جهان تا سال 2011 هستيم و هنوز هم درصدد گسترش شبکه‌هاي خود در سطح آفريقا و جهان هستيم."

اگر حدس و گمان‌ها در مورد قراردادهاي جديد Zain درست باشد اين تنها قراردادي نيست که Zain در اين حوزه منعقد کرده است. در همين زمان تلاش اپراتور Zain براي ادغام با اپراتور فلسطيني Paltel پس از ماه‌ها تلاش به نتيجه نرسيد. Zain قصد داشت طي اين قرارداد 56.53درصد از سهام Paltel را به ازاي واگذاري 100درصد سهام Zain اردن به اين اپراتور، از آن خود کند.

در حالي که همه کارمندان Zain از سعدالباراک با احترام ياد مي‌کنند شايد مهم‌ترين دستاورد وي، ايجاد شبکه آفريقايي بدون مرز One Network بود که با استفاده از آن هزينه‌هاي رومينگ به صفر کاهش داده شد. اين طرح توجه اشخاصي چون ويوان ردينگ را نيز به خود جلب کرد چرا که طبق اظهارات ويويان ردينگ اين طرح براي اجرا در اروپا نيز بسيار مناسب است. اما منتقدان باز هم معتقد بودند که اين طرح هزينه‌هاي بسياري را براي Zain، به وجود آورده است.

شايد اختلاف ميان عملکرد الباراک و صاحبان Zain، سبب تصميم‌گيري وي براي کناره‌گيري از Zain شده است.

اميکا اُبيدو تحليل‌گر ارشد مؤسسه تحقيقاتي ovum در اين‌باره اظهار داشت که: "سعدالباراک قصد داشت با خريد اپراتور Celtel شبکه Zain را گسترش داده تا سال 2011، آن را به يکي از ده اپراتور برتر جهان تبديل کند. اما اين تصميم الباراک با تصميمات صاحبان و سهامداران Zain براي فروش سرمايه‌ها در آفريقا، به نتيجه‌اي نرسيد. اکنون سؤال اين‌ است که: اکنون رؤياي اصلي Zain چيست و Zain چه اهدافي براي آينده در سر دارد؟"

وي همچنين افزود: "الباراک در ابتدا با خريد اپراتور محلي کوچک MTC از کويت آن را به Zain، يک اپراتور جهاني تلفن همراه، تبديل کرد. او بلندپروازي نکرد اما فقط نظرش با سهامداران Zain متفاوت بود. وقتي از لحاظ تجاري و مالي هم به عملکردهاي الباراک در Zain نگاه مي‌کنيم وي عملکرد بدي هم در اين زمينه نداشته است. او با وجود اين که او شبکه Zain را در چندين بازار کوچک آفريقا را که سطح بسيار پاييني داشتند گسترش داد اما نمي‌توان گفت که وضعيت تجاري Zain را تضعيف کرد." اُبيدو همچنين معتقد است که طرح‌هاي گسترش الباراک در زمان رونق Zain، مورد حمايت صاحبان و سهامداران Zain بود اما زماني که اوضاع آنچنان که مورد انتظار بود خوب پيش‌ نرفت ديدگاه سهامدارن در الباراک تغيير کرد ...

منبع
 

جدیدترین ارسال ها

بالا