مدار ساده با ترانزیستور

saalek110

Well-Known Member
ترانزیستور های BJT، سه پایه دارند با نام های بیس (B) ، کالکتور (C) و امیتر (E)

اگر نحوه ی عملکرد ترانزیستور در مدار زیر را متوجه شوید، عملا متوجه میشوید ترانزیستور چگونه مانند یک کلید عمل میکند.

Screenshot_۲۰۲۳-۱۰-۲۳_۰۳۴۲۱۷.jpg

در مدار بالا، LED خاموش است اما چرا ؟ در این مدار Tr مانند یک کلید باز است. کلید 2 دقیقا حالت Tr را نشان میدهد. برای اینکه کلید 2 بسته شود و جریان الکتریکی در مدار بر قرار شود، باید به پایه ی بیس Tr جریان برسد.

اگر کلید 1 را فشار دهیم، آن وقت به پایه ی بیس Tr جریان الکتریکی میرسد و با رسیدن جریان به پایه ی بیس Tr، پایه های کالکتور(C) و امیتر (E) به هم متصل میشوند. این کار باعث میشود که ترانزیستور مانند یک کلید بسته عمل کند و جریان الکتریکی در مدار بر قرار میشود و در نتیجه LED روشن میشود.

پس پایه ی بیس Tr دارای اهمیت بسیار بالایی است.

نکته ی مهم درباره ی ترانزیستور این است که با کمترین جریان میتواند کار کند. پایه ی بیس Tr، به جریانی حدود 40 میکرو آمپر نیاز دارد. به همین دلیل، معمولا یک مقاومت با اهم بالا، با پایه ی بیس Tr ، سری میشود.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
در مدار زیر اگر انگشتتان را در محل finger قرار دهید، LED روشن میشود. انگشت شما دارای یک مقاومت الکتریکی زیاد است و وقتی انگشت شما در این محل قرار میگیرد، مانند این است که پایه ی بیس Tr را با یک مقاومت نسبتا زیاد، به ولتاژ 9 ولت متصل کردیم. رسیدن ولتاژ و جریان به پایه ی بیس(B)، باعث میشود پایه های کالکتور (C) و امیتر (E) به یکدیگر متصل شوند و در نتیجه جریان الکتریکی در مدار بر قرار میشود و LED روشن میشود.

13-img-1.jpg

saalek110

Well-Known Member
سالک : من با ۵ ولت تست کردم.
عبور برق از بدنم که موفق نبود و دیود نوری روشن نشد.
با دو نوع ترانزیستور مختلف که تست کردم ، یکی اصلا نیازی به برق در base نداشت و دائم روشن بود...
ولی ترانزیستور دیگر ، وقتی برق را می دادم به base....... باعث روشن شدن led میشد.

یادتان باشد اگر یک مقاومت سر راه led نگذارید ، ممکن است led بسوزد. در عکس پست قبل ، اون مقاومت ۵۶۰ اهم این کارو می کنه.

در اون ترانزیستور که درست عمل کرد...
وقتی برق را به خود led می دادم ۷ میلی آمپر جریان می کشید، ولی وقتی به ترانزیستور می دادم ، نیم میلی آمپر(دقیقش ۷ دهم میلی آمپر) جریان می کشید. البته اگر درست اندازه گرفته باشم. و این به این معنی است که تقویتی برابر ۱۴ برابر صورت گرفته ....ولی میشه یک مقاومت هم در مسیر base قرار داد تا آمپرش کمتر هم بشود.

من با قرار دادن یک مقاومت حدود ۵۰۰ اهمی ، باعث شدم اون ۷ دهم میلی آمپر نصف بشود، حدود ۴ دهم میلی آمپر شد.
یعنی با استفاده از ۴ دهم میلی آمپر دادن به پایه base باعث روشن شدن led شد.
مقاومت مسیر base را باز بیشتر کردم ، و با ۲ دهم میلی آمپر باز led روشن شد.

آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا