مایا path deform داره؟

koorosh_kh

باحالترین کاربر
سلام
من میخوام تو مایا مثلا یه مکعب رو در امتداد یک لاین تکرار کنم
یعنی میخوام به شکل خاصی بچینم که اگه تعدادش زیاد باشه با دست چیدنش خیلی زمان میبره.
تو مکس ابزاری به نام path deform هست که اون مسیری که میخایم اون جسم چیده بشه با لاین میسازیم و بعد با اون ابزار در مسیر لاین میچینیمش . اما تو مایا نمیدونم چه جوری انجام میشه.
برای اینکه منظورم رو خوب برسونم از قسمت امضای من رون اون کتونی کلیک کنید اون نخ هایی که روی کتونی هست رو با دست چیدم که خیلی زمان برده حالا یه راه ساده تر نداره؟

mahdilal

Member
سلام دوست عزیز از این فایلهای mel می تونی استفاده کنی و این کار را به صورت حرفه ای برای شما انجام می دهند اگر تنونستی استفاده کنی بگو تا یک آموزش براتون بزارم در مورد طریقه نصب و کار با ان

پیوست ها

• duplicate.zip
    26.7 کیلوبایت · بازدیدها: 18
سلام میشه کوروش جان اول بردار با یه curve مسیر را بکش بعدش برو جسمی که می خوای تکرار بشه را انتخاب کن بعدش اون کرو را حالا ماژول انیمیت را انتخاب کن تا منوهاش بیاد حالا از منوی animate> motion patch>atach to motion parh را با option باز کن بعد در مورد تایم واین حرفا با تست امتحان کن تا بیاد دستت :green: اما در مورد جهت که مهمه( مثلا یک موشک را می خوایم اینطوری انیمت بدیم چس حتما سرش باید به سمت جلو حرکت کنه مایا از کجا بفمه از همین front axis and up axis )من معمولا front axis را میزارم رو Y و up axis را رو x البته بستگی به جهات شما تو مایا داره که چطور تنشیم شده باشه حالا بیخیال تا اینجاش موشن پت را انجام میدیم و جسم از اوله curve تا آخرش میاد رو کرو البته به صورت انیمت حالا باید بریم منو animate > Create Animation Snapshot خوب قسمت تایم و این حرفاش را که کاری نداریم میگیه از چه فریم تا چه فریم را که انیمیت شده قبلا حالا کپی برداری کنم اما نکته مهمش اون گزینه increment هست که اگه مثلا رو 1 باشه دقیقا مثلا اگه ده فریم اینیمت داریم 10 تا شکل را کپی برداری می کنی اما اگه مثلا بزاریمش رو 1.5 میشه 10 تقسیم بر 1.5 میشه 6.6 که میاد راندش میکنه همون 7 تا را بهمون میده حالا در آخر اجسام را انتخاب می کنیم و از Edit >delete by type > motion path میکنیم که دیگه جسممون حرکت نداشته باشه چون کار تموم شده :green:

koorosh_kh

باحالترین کاربر
حمید جان و mahdilal خیلی ممنون از راهنماییتون حالا باید برم هر دو روش رو امتحان کنم نتیجه رو میگم
مرسی:rose:

koorosh_kh

باحالترین کاربر
در مورد اون اسکریپتها باید بگم که اونها رو به صورت مل وارد کردم و به هر صورتی که خواستم عمل داپلیکیت رو انجام بدم نشد.اگر یه توضیحی راجع به نحوه کارکردشون بود بهتر میشد ولی بسیار ممنون از توجهتون.:rose:

حمیدجان این روشی که شما گفتید خیلی خوبه و عملیه اما یه مشکلی داره هر چی به اول و آخر کرو نزدیک میشه جسم با فاصله کمتر از هم چیده میشن یعنی اول و آخر مسیر تعداد بیشتری از اون جسم کپی میشه
تنظیمات animation snap shot رو هم هر جوری تغییر دادم درست نشد.:-?

rezaoptic

Well-Known Member
یه آموزشی هست از شرکت دیجیتال که توش یه چاقو میسازه بعد برای ساخت زنجیر ته چاقو از این حرکت استفاده میکنه اگه گیرش بیاری کمکت میکنه.

Mandana

Active Member
اسکریپت duplicate along curve هست منتها روی مایا 2009 به بعد کار نمی کنه:green:
سلام میشه کوروش جان اول بردار با یه curve مسیر را بکش بعدش برو جسمی که می خوای تکرار بشه را انتخاب کن بعدش اون کرو را حالا ماژول انیمیت را انتخاب کن تا منوهاش بیاد حالا از منوی animate> motion patch>atach to motion parh را با option باز کن بعد در مورد تایم واین حرفا با تست امتحان کن تا بیاد دستت :green: اما در مورد جهت که مهمه( مثلا یک موشک را می خوایم اینطوری انیمت بدیم چس حتما سرش باید به سمت جلو حرکت کنه مایا از کجا بفمه از همین front axis and up axis )من معمولا front axis را میزارم رو Y و up axis را رو x البته بستگی به جهات شما تو مایا داره که چطور تنشیم شده باشه حالا بیخیال تا اینجاش موشن پت را انجام میدیم و جسم از اوله curve تا آخرش میاد رو کرو البته به صورت انیمت حالا باید بریم منو animate > Create Animation Snapshot خوب قسمت تایم و این حرفاش را که کاری نداریم میگیه از چه فریم تا چه فریم را که انیمیت شده قبلا حالا کپی برداری کنم اما نکته مهمش اون گزینه increment هست که اگه مثلا رو 1 باشه دقیقا مثلا اگه ده فریم اینیمت داریم 10 تا شکل را کپی برداری می کنی اما اگه مثلا بزاریمش رو 1.5 میشه 10 تقسیم بر 1.5 میشه 6.6 که میاد راندش میکنه همون 7 تا را بهمون میده حالا در آخر اجسام را انتخاب می کنیم و از Edit >delete by type > motion path میکنیم که دیگه جسممون حرکت نداشته باشه چون کار تموم شده :green:
یا ام می تونی بعد که اتچ تو موشن پث زدی بری فریم دوم بعد duplicate بعد بری فریم سوم باز ctrl + u البته بستگی به سایز آبجکتت ممکنه سه فریم یه بار مجبور بشی داپلیکیت کنی یا 5 فریم یکبار.یکم طولانی تره این روش ولی طبق جهت curve ات می چرخه آبجکت:rose:

koorosh_kh

باحالترین کاربر
اسکریپت duplicate along curve هست منتها روی مایا 2009 به بعد کار نمی کنه:green:
یا ام می تونی بعد که اتچ تو موشن پث زدی بری فریم دوم بعد duplicate بعد بری فریم سوم باز ctrl + u البته بستگی به سایز آبجکتت ممکنه سه فریم یه بار مجبور بشی داپلیکیت کنی یا 5 فریم یکبار.یکم طولانی تره این روش ولی طبق جهت curve ات می چرخه آبجکت:rose:

این روش هم مثل همون روش آقا حمیده و فرقش اینه که باید دستی کپی کنی .
این روش رو امتحان کردم بازهم همون مشکل هست یعنی فریم اول یک سانت جلو میره فریم دوم سه سانت فریم سوم هفت سانت. یعنی با نظم جلو نمیره.

Mandana

Active Member
هر فریم اخرین آبجکت ر انتخاب می کنی؟چون خودم همچین مشکلی نداشتما :-/
اگر بعد 3 فریم یک سانت جلو میره بعد 12 فریم باز هم 3 سانت جلو میره...

اینجا یک ویدئو در این باره هست به دردت نمیخوره؟

http://www.9jcg.com/tutorials/dong/duplicate_along_curve/duplicate_along_curve.swf

اون اسکریپت که پست سوم اتچ شده همونی هست که گفتم 2008 اکار می کنه ولی بعد از اون ندیدم کا کنه روی مایاهای ورژن بعدی:rose:
موفق بباشی

koorosh_kh

باحالترین کاربر
من دقیقا همین کار ویدئو رو با مایا 2012 انجام میدم اما نتیجه مثل عکس زیر میشه :shock:

پیوست ها

• dup.jpg
    dup.jpg
    27.8 کیلوبایت · بازدیدها: 6

Mandana

Active Member
نمی دونم.با مایا 2012 می تستم خبرشو میدم پس:} فکر می کنی به ورژن مایا فرق کنه؟
بیا گول بخور با سینما 4 دی انجامش بده.با اون اسونه:green:

koorosh_kh

باحالترین کاربر
بله چرا نمیشه .
حمید جان اون کتونی که ساخته بودم که تو امضام هست
اون نخهای کوکی که توش هست رو من با دست چیدم حدود سه ساعت طول کشید.
حالا یه راه می خوام که بشه سریعتر انجام بشه
یعنی به صورت اتومات کپی بشه
مثلا یه کرو بسازیم بعد اون نخها تو مسیر کرو هی تکرار بشه
دیگه انقدر مسئله رو شکافتم که ...:green:

mahdilal

Member
دوست عزیز یک فایل mel دیگه به همراه آموزش اجرای آن براتون گذاشتم انشا الله که مشکلتون با این یکی حل می شه چون تمام آن چیزهایی را که می خواستید داره موفق باشید
یا علی

پیوست ها

• duplicate.rar
    3.1 مگایابت · بازدیدها: 31

koorosh_kh

باحالترین کاربر
دوست عزیز یک فایل mel دیگه به همراه آموزش اجرای آن براتون گذاشتم انشا الله که مشکلتون با این یکی حل می شه چون تمام آن چیزهایی را که می خواستید داره موفق باشید
یا علی

هم آموزش هم اسکریپت عالی بود مرسی :rose:
البته روی control vertex ها کپی میشه که اگه یه زره روی ساخت کرو وقت بزاریم جواب میده.
خیلی ممنون:rose:

جدیدترین ارسال ها

بالا