[سوال] لپ تاپ باید چه صفحه تصویری داشته باشه که برای چشم ضرر نداشته باشه

i-php-i

Active Member
من به دلیل شرایط کاری، معمولا وقت زیادی رو با کامپیوتر می گذرونم و طبیعتا باید زیاد به مانیتور نگاه کنم. الان می خوام یه لپ تاپ بخرم.

لطفا بگید که لپ تاپ باید چه صفحه تصویری داشته باشه که به چشم ضرر نرسونه؟

the_king

مدیرکل انجمن
من به دلیل شرایط کاری، معمولا وقت زیادی رو با کامپیوتر می گذرونم و طبیعتا باید زیاد به مانیتور نگاه کنم. الان می خوام یه لپ تاپ بخرم.

لطفا بگید که لپ تاپ باید چه صفحه تصویری داشته باشه که به چشم ضرر نرسونه؟

مانیتور های crt هم تاثیر اشعه های مخرب شون زیاده و هم پر پر زدنشون (در فرکانس های پایین) چشم رو
خسته می کنه، اما در لپ تاپ همچین چیزی نداریم.
صفحه نمایش لپ تاپ های متعارف یا lcd اند یا led که هیچکدومشون مثل مانیتور های crt پر پر نمی زنند،
اون اشعه های مضرری که نمایشگر های crt دارند رو هم ندارند، بنابر این عاملی که ذاتا چشم رو اذیت کنه ندارند
یا لااقل آسیب شون به مراتب کمتره. هر لپ تاپی بگیرید چه صفحه نمایش اش با کیفیت باشه و چه بی کیفیت،
از نظر ضرری که به چشم می رسونند فرقی نمی کنه.

یکسری عواملی هستند که موقع استفاده از لپ تاپ باید رعایت کنید، حتی اگه بهترین صفحه نمایش رو داشته باشه :

1) زاویه دیدتون نسبت به سطح صفحه نمایش لپ تاپ کاملا 90 درجه باشه تا کنتراست و دقت تصویر در بهترین
وضعیت ممکن قرار بگیره.

2) نور صفحه نمایشگر رو در حداکثر شدت اش تنظیم نکنید، مخصوصا در مکان هایی که نور پیرامون تون کمه،
تابش شدید نور چشم رو آزار میده.

3) پلک زدن رو فراموش نکنید، زمانی که طولانی مدت به صفحه نمایش خیره می شوید کمتر پلک می زنید
و چشم بدلیل خشک شدنش به خارش می افته.

the_king

مدیرکل انجمن
صفحه تصویرهای led خوب، چه ویژگیهایی باید داشته باشن؟

تکنولوژی اش هنوز به اونجا نرسیده که خوب و بد داشته باشه، اگه صفحه نمایشگر LED واقعی باشه کافیه.
برای اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های نمایشگر های LED رجوع شود به :

مانیتور 22 اینچ چی پیشنهاد میکنید ؟

i-php-i

Active Member
تکنولوژی اش هنوز به اونجا نرسیده که خوب و بد داشته باشه، اگه صفحه نمایشگر led واقعی باشه کافیه.
فکر کنم چند مدل led داریم. یکیش full led هست و یه مدل دیگه هم هست که اسمش یادم نیست.
این موضوع که گفتم درسته؟

the_king

مدیرکل انجمن
فکر کنم چند مدل led داریم. یکیش full led هست و یه مدل دیگه هم هست که اسمش یادم نیست.
این موضوع که گفتم درسته؟

در اون تاپیک کامل توضیح دادم، هم تفاوت هاشون هم نحوه تشخیص دادنشون، صفحه نمایش LED در اصل یکجور
بیشتر نیست، Full LED منظور همون LED ئه، نمیشه که نمایشگر از نوع LED باشه اما Full LED نباشه، در
نمایشگر LED پیکسل های صفحه نمایش اش از میلیون ها LED تشکیل شده. اونی که بعضی فروشنده ها به
عنوان LED غیر Full تبلیغ می کنند، اصلا نمایشگر LED نیست، یکجور LCD ای ئه که نور پشتی اش با LED تامین میشه،
اسم کاملش LCD With LED-Backlight یا LED-Backlit LCD است. از نظر تکنولوژی ساخت هم هیچ شباهتی به
نمایشگر های LED نداره.

i-php-i

Active Member
اسم کاملش lcd with led-backlight یا led-backlit lcd است. از نظر تکنولوژی ساخت هم هیچ شباهتی به
نمایشگر های led نداره.
الان من تصمیم گرفتم که یه لپ تاپ دل مدل 5110 بگیرم. یکی از دوستام همین مدل رو داره. بهش گفتم مدل مانیتورت رو بهم بده این مدل رو بهم داد: wled

حرف w در ابتدای led نمایانگر چی هست؟ بنظرم منظور دوستم wide hd هست، درسته؟

همچنین لطفا یه مدل لپ تاپ معرفی کنید که مانیتورش LED واقعی باشه.

آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
الان من تصمیم گرفتم که یه لپ تاپ دل مدل 5110 بگیرم. یکی از دوستام همین مدل رو داره. بهش گفتم مدل مانیتورت رو بهم بده این مدل رو بهم داد: wled

حرف w در ابتدای led نمایانگر چی هست؟ بنظرم منظور دوستم wide hd هست، درسته؟

همچنین لطفا یه مدل لپ تاپ معرفی کنید که مانیتورش LED واقعی باشه.

نه، منظور از WLED عبارت White LED ئه، بهش Edge LED یا EL-WED هم می گویند، یعنی برای تامین کردن نور پشت
صفحه کریستال مایع (LCD) بجای لامپ های فلورسنت از LED هایی استفاده شده که نور یکدست سفید ساطع می کنند.
تفاوت شون با صفحه نمایشگر های معمولی LCD در استفاده کردن از نور سفید LED بجای نور سفید لامپ فلورسنته.

بعضی مدل های Dell Studio XPS 16 ، مثلا Dell Studio XPS 1640 نمایشگر شون LED واقعی ئه، سه تا LED
قرمز و سبز و آبی برای هر پیکسل از صفحه.

i-php-i

Active Member
نه، منظور از wled عبارت white led ئه، بهش edge led یا el-wed هم می گویند، یعنی برای تامین کردن نور پشت
توی نت سرچ کردم و ظاهرا این مدل از مانیتورها باعث اذیت شدن چشم می شه.

شما این موضوع رو تایید می کنید؟

the_king

مدیرکل انجمن
توی نت سرچ کردم و ظاهرا این مدل از مانیتورها باعث اذیت شدن چشم می شه.

شما این موضوع رو تایید می کنید؟
مثل این می مونه که بگویند بلندگوی قوی نخرید چون صداش گوش رو اذیت می کنه، مشکل زمانی ایجاد میشه
که بخواهید نور نمایشگر رو روی حداکثر اش قرار دهید.

مشکل مربوط به تکنولوژی اش نیست، led ها منبع نوری قوی ای هستند، نحوه استفاده از نمایشگر پر نور با
نمایشگر کم نور نباید یکسان باشه. ملت عادت کرده اند که شدت نور نمایشگر lcd رو روی حداکثرش قرار بدهند،
ایرادی هم نداره چون معمولا لامپ های فلورسنت شان خیلی پرنور نیستند، اما در مورد نور led اینطور نیست.

حداکثر شدت نور led طبیعتا زیادتر از لامپ های فلورسنته، چون هم منبع نوری قوی تری هستند و هم از اون صفحه
ماتی که جلوی لامپ های فلورسنت قرار می گرفت و نور مستقیم رو محو می کرد خبری نیست.
شدت نور بالا هم قطعا چشم رو اذیت می کنه، اما این عیب نمایشگر نیست، لازم نیست که حتما تنظیم نمایشگر رو روی
حداکثر شدت نور اش قرار دهید، می توانید در حد طبیعی اش قرار دهید که چشم رو آزار نده.

i-php-i

Active Member
من طراح وب هستم. بنظرتون لپ تاپ دل مدل 5110 برای من مناسب هست؟

روزانه حداقل 10 ساعت وقتم با کامپیوتر می گذره و خسته نشدن چشمام خیلی برام مهمه، بنظرتون این لپ تاپ برای من مناسب هست یا نه؟

the_king

مدیرکل انجمن
من طراح وب هستم. بنظرتون لپ تاپ دل مدل 5110 برای من مناسب هست؟

روزانه حداقل 10 ساعت وقتم با کامپیوتر می گذره و خسته نشدن چشمام خیلی برام مهمه، بنظرتون این لپ تاپ برای من مناسب هست یا نه؟

قبلا هم خدمتتون عرض کردم، خسته شدن چشم ربطی به کیفیت نمایشگر لپ تاپ نداره، بی کیفیت ترین
نمایشگری که روی یک لپ تاپ قرار می گیره به هر حال LCD ئه. نه نور شدیدی داره و نه پر پر می زنه و نه اشعه های
مضرری ساطع می کنه. شما هر لپ تاپی انتخاب کنید به یک اندازه چشم تون رو خسته می کنند، مگر اینکه
شدت نور صفحه نمایشگری که خیلی پرنوره رو بالا تنظیم کنید.

اما به هر حال برای یک طراح وب و کلا طراح گرافیکی دو بعدی ابعاد صفحه نمایش و کیفیت نمایشگر مهمتر از قدرت
پردازنده و کیفیت صدا و ... است. Dell Inspiron 5110 صفحه نمایش اش 15.6 اینچ 1366x768 ئه با یک کارت گرافیکی
Intel HD که برای پردازش گرافیکی سنگین مناسب نیست، از لحاظ کیفیت رنگ و کنتراست و زاویه دید و ... هم جزو رده های
پایین نمایشگر ها است، گرافیست ها معمولا صفحه نمایش بزرگتر و با کیفیت تری انتخاب می کنند.

i-php-i

Active Member
پردازنده و کیفیت صدا و ... است. Dell inspiron 5110 صفحه نمایش اش 15.6 اینچ 1366x768 ئه با یک کارت گرافیکی
intel hd که برای پردازش گرافیکی سنگین مناسب نیست، از لحاظ کیفیت رنگ و کنتراست و زاویه دید و ... هم جزو رده های
پایین نمایشگر ها است، گرافیست ها معمولا صفحه نمایش بزرگتر و با کیفیت تری انتخاب می کنند.
برای کار من چه لپ تاپی پیشنهاد می دید؟

البته باید بگم که کارهای گرافیکی من خیلی کم هستن و بیتشر برنامه نویسی انجام می دم اما به هرحال به فتوشاپ نیاز دارم و هماره باید ازش استفاده کنم.

the_king

مدیرکل انجمن
برای کار من چه لپ تاپی پیشنهاد می دید؟

البته باید بگم که کارهای گرافیکی من خیلی کم هستن و بیتشر برنامه نویسی انجام می دم اما به هرحال به فتوشاپ نیاز دارم و هماره باید ازش استفاده کنم.

من در جریان مدل هایی که در بازار هست نیستم، باید بر اساس اون مدل هایی که موجود هست و بودجه تون
لپ تاپی رو انتخاب کنید که صفحه نمایش اش بزرگ و با کیفیت باشه.

i-php-i

Active Member
پس نتیجه این شد که مانیتور بزرگ بگیرم.

در مورد cpu، رم و گرافیک، بنظرتون چه مشخصه هایی باید داشته باشن تا برای کار طراحی گرافیک و برنامه نویسی وب مناسب باشه؟

جدیدترین ارسال ها

بالا