كاليبره كردن

javidasemani

New Member
با سلام
كاليبره كردن مانيتور با پرينتر چطوريه ؟
مثلا : توي فتوشاپ يك طرح زديم حالا وقتي كه چاپ مي كنم رنگاش با چيزي كه توي مانيتور مي بينيم فرق داره . حالا براي اينكه اين اشكال چاپي رفع بشه چكار بايد كنيم . فرض را هم بر اين مي گيريم كه هم نوع كاغذ رو درست انتخاب كرديم و هم اينكه طرحمون CMYK هستش .
يكي از روشها اينكه مثلا اگه عكسون توي چاپ زرد شده تو فتوشاپ ازش به مقدار خاصي ازش زردي بگيريم و به ظاهر عكسمون رو آبي كنيمش تا كه پرينتر كه به اون زردي داد رنگها درست بشه .
يك راه ديگه هم استفاده از فايلهاي icc هستش . حتما ميدونيد كه هم مانيتور و هم پرينتر و حتي اسكنر فايلهايي با پسوند icc دارن كه براي كاليبره كردن هستن . اما طريقه استفاده از اين فايلها چطوريه ؟
لطفا هر كسي كه چيزي ميدونه اطلاعاتش رو كامل بگه نه تلگرافي . خيلي ممونم.

toranj_1455

Member
سلام
وقتي photoshop نصب ميكني توي كنترل پنل يه برنامه اضافه ميشه به نام Adobe gamma كه مخصوص كاليبره كردن مانيتور هست. اونو باز كن بعد طبق دستورالعملي كه داده پيش برو تا رنگ مانيتور تنظيم بشه. يه قسمتي هم توي خود فوتوشاپ هست براي تنظيم رنگ ولي چون من خوب بلد نيستم شرمنده.......

موفق باشي
عليرضا
)|()()ــــــــــــــــــــ

javidasemani

New Member
از جوابتون ممنوم

سلام
خيلي ممنون از اينكه جواب دادين . اما ميشه بيشتر توضيح بدين . اينكار چه تاثيري بر روي چاپ داره . يعني اگه عكسمون رو كه چاپ ميكنيم نسبت به عكس اصلي تيره هست يا اينكه عكسمون مثلا زرده بجاي اينكه تنظيمات پرينتر رو درست كنيم و غيره يك راست بيايم تو Adobe Gama و مانيتور رو مطابق با عكس چاپ شده دربياريم ؟ اين روش درسته . اما فكر كن اگه زردي مانيتور رو بيشتر يا كمتر كنيم اونوقت بخواهيم مثلا فيلم نگاه كنيم فيلم زرد يا آبي ديده ميشه كه باز اين مشكل رو چطوري رفع كنيم .
فكر ميكنم روشهاي ديگه اي هم باشه . باز هم از جوابتون ممنونم .
ديگر دوستان عزيز هم اگه راهي به نظرشون ميرسه بگن . اين مشكل خيلي ساده و پيش پا افتاده و خيلي مهم هستش كه بايد يك راهي داشته باشه . :roll:

toranj_1455

Member
ما با اين كار رنگ مانيتور رو تنظيم ميكنيم مطابق چيزي كه استاندارد هست نه اين كه بيايم مثلا زردي را زباد يا كم كنيم. اين كار اولين قدمه تا حد اقل بدونيم اين چيزي كه ميخواد چاپ بشه اين رنگي چاپ ميشه .مثلا شما عكسي رو چاپ كردي ميبيني نسبت به اون چيزي كه تو مانيتوره تيره شده خوب مانيتورت اونو زيادي روشن نشون ميده كه ما با اين كار ميايم مانيتور را در حالت استاندارد قرار ميديم. حالا ميبينيم كه اصل تصوير تيره هست. يا ميبينيم كه عكسمون يه كمي به زردي ميزنه حالا اون وقته كه با فوتوشاپ ميايم تصوير را درست ميكنيم. (مثلا با auto color ) حالاس كه تصويرمون اصلاح رنگ ميشه!! حالا هم مانيتور تنظيمه مطابق استاندارد هم تصويرمون اصلاح شده. اگه آپشن هاي پرينتر هم روي ديفالت بزاري فكر كنم مشكل حل ميشه !!
غير از اينايي كه گفتم يه جاي ديگم هست تو photoshop>edit>color setings
مربوط به تنظيمات رنگ در فوتوشاپ كه از اساتيدي كه اينجا هستن خواهش ميكنم يه توضيحي بدن!!

ممنون
عليرضا

javidasemani

New Member
از توضيحتون ممنونم . اما باز هم من جوابم رو نگرفتم . :?
اينكاري كه شما گفتيد به ظاهر درسته . مثلا اما در كل ما داريم تمام صفحه نمايش رو تغيير رنگ ميديم كه اينكار باعث ميشه ما در استفاده از ديگر نرم افزار ها دچار تغيير رنگ شويم و يا حتي در نگاه كردن يك فيلم ساده ما تصاوير رو تيره تر يا روشنتر يا به رنگ هاي ديگه ببينيم . ( البته درصد اين تغييرات معمولا كم هست اما باز بستگي به پرينتر داره )
در مورد Adobe Gama هم فكر ميكنم كه كم توضيح داده شده و كاربردش بيشتره .
براي كاليبره كردن مانيتور و پرينتر راه هاي زيادي هست كه اينجا ذكر ميكنم :
1= اگه عكسي رو چاپ كردين و ديدين كه عكس چاپ شده با عكس تو مانيتور تغيير رنگ داره اول برين تو تنظيمات خود پرينتر نه مانيتور . چرا ؟ چون اينطوري شما پرينتر رو با مانيتور كاليبره مي كنيد كه باعث ميشه عكستون درست چاپ بشه . اما اگه برين سراغ برنامه هايي مانند Adobe Gama باعث ميشه كه مانيتورتون با پرينتر كاليبره بشه كه در اين صورت عكستون درست چاپ ميشه اما در استفاده هاي ديگه مانيتورتون درست رنگ هارو نمايش نده مثلا در نگاه كردن فيلم . فيلمه تيره هستش يا متمايل به يك رنگ ديگه . تا اينجا كه حوصلتون سر نرفته ؟
2= اما بعضي از پرينترها همچين تنظيماتي رو ندارن . حالا بايد چكار كنيم ؟ باز هم من ميگم از Adobe Gama به خاطر همون علت ( تغيير رنگ تمام صفحه نمايش ) استفاده نكنيد و از روش دستي برين . چطوري ؟
اينجور كه ميرين توي فتوشاپ و عكس چاپ شده رو با عكسي كه توي مانيتور ميبينيد مقايسه مي كنيد . مثلا اگه عكس چاپ شده قرمزي داره شما هم به عكس فتوشاپ با Color balance قرمزي بدين تا بشه مثل عكس چاپ شده . حالا اگه دقت كنيد يك عدد توي همون كادر Color balance ظاهر شده كه نشون ميده شما چقدر قرمزي دادين مثلا 10+ .
حالا ميرسيم به اصل كار :
شما بايد همين مقدار رو از عكستون كم كنيد . اول عكستون رو به حالت اولش برميگردونين . مثلا ميرين توي منو File و Revert رو ميزنين .
حالا بايد همون مقدار رو از عكس اصلي كم كنيد تا وقتي كه پرينتر به اون همون مقدار رنگ رو اضافه كرد مقدار رنگ مابين يعني رنگي كه شما ميخواهيد بدست بياد . توي مثالي كه زدم 10 قرمزي داديم كه حالا بايد 10 كم كنيم براي اينكار خيلي راحت توي Color balance تايپ ميكنيم 10- . عكسمون سبز شد اما همونطور كه گفتم وقتي كه پرينتر بهش قرمزي داد رنگهاي عكسمون درست ميشه .
شما ميتونيد اين مقدار روي يك كاغذ بنويسيد تا هر وقت كه خاستين چاپ كنيد به عكستون بدين .
اگه يك چاپگر هستيد و در روز چندبار چاپ ميكنيد مثل من :wink: از قابليت اكشن در فتوشاپ استفاده كنيد تا مجبور نباشيد براي هر عكسي چند ثانيه وقت صرف كنيد .
و اما راه ديگه اينكه شما يكجا بيايد مانيتور رو با عكس چاپ شده كاليبره كنيد كه با اينكار هم عكستون درست ميشه اما باز همون اشكالي كه گفتم رو پيدا ميكنه . براي اينكار اولين راه استفاده از Adobe Gama هستش . البته شما از طريق امكانات كارت گرافيك و همينطور از طريق امكانات خود مانيتور هم مي تونيد اينكار رو انجام بديد مثلا تيره كنيد يا اينكه تغيير رنگ بدين اما Adobe Gama امكاناتش بيشتره .
يكي از مزيت هاي Adobe Gama اينكه شما دست آخر مي تونيد تنظيماتي رو كه انجام دادين رو در يك فايلي با پسوند icc ذخيره كنيد كه مثلا با تعويض ويندوز شما مجبور به تكرار تنظيمات نباشيد .
اما من با اينكه اين راه ها رو ميدونم اما باز هم راضي نيستم و ميخوام همون چيزي رو كه تو مانيتوم ميبينم همون چاپ بشه و اون مشكل هم پيش نياد ( تغيير رنگ تمام صفحه نمايش )
پرينتري كه استفاده ميكنم امكان تغير رنگ داره اما محدوده .
آيا كسي هست كه به اين سوال ساده و در عين حال مهم جواب بده ؟

جدیدترین ارسال ها

بالا