كارل 11 در محيط ويندوز XP (بدون هيچ فارسي سازي) اصلا مشكل فارسي نويسي ندارد

Attari

Member
سلام دوستان عزيز٬
من اخيرا عضو اين سايت عالي و فوق العاده شده ام و در Forum كارل ديدم كه Topic هاي متعددي در مورد مشكل فارسي نويسي در كارل وجود دارد. البته من توضيحات زير را در پاسخ به سوال دوست عزيز Faizhk (در topic پرابلم فارسي در كارل 11) آورده ام٬ اما براي حل اين مساله براي هميشه٬ با اجازه آقا مجيد آنرا كاملتر در اين Topic مطرح مي كنم تا اگر مشكل خاصي هم باشد براي هميشه حل شود.

براي حل مشكل لطفا راه حل زير را بررسي كنيد:

1- ابتدا فارسي ساز ويندوز ايكس پي خود را حذف كنيد (يعني آن را به حالت اوريجينال انگليسي برگردانيد). البته اين عمل بدين معنا نيست كه اصلا نبايد بر روي سيستم شما نرم افزار فارسي ساز باشد٬ تنها به اين معناست كه اين روش نيازي به هيچ گونه فارسي ساز ندارد.
2- سپس براي انجام يكسري تغييرات جزيي در قسمت Control Panel ٬ وارد بخش Regional and Laguage Options بشويد (در اين قسمت ممكن است سي دي ويندوز ايكس پي مورد نياز باشد).
3- در اين بخش ابتدا قسمت Languages را انتخاب كنيد و ببنيد كه آيا آيكون Install files for complex script and right to left languages فعال است يا نه. در هر صورت آنرا فعال كنيد.
4- سپس قسمت Regional Options را انتخاب كرده و در قسمت Standards and Formats فرمت Farsi را انتخاب نماييد.
5- حال مجددا به قسمت Languages رفته و وارد بخش Details شويد. در اين بخش در قسمت Installed Services اول سرويس FA ايجاد شده را Remove كنيد. سپس روي كليد Add كليك كنيد تا پنجره آن باز شود. در اين پنجره در قسمت بالا (Input Language) زبان Arabic Saudi Arabia را انتخاب كرده و در قسمت پايين (Keyboard Layout) زبان Farsi را انتخاب كنيد.
6- تغييرات حاصله را OK كرده و به پنجره اصلي Regional and Laguage Options باز گرديد. در اين پنجره وارد قسمت Advanced شده و در بخش Language for non-unicode programs زبان Farsi را برگزينيد.
7- حال كليد OK را زده و سيستم را Restart بفرماييد.

تنها مساله باقي مانده در اينجا اينست كه شما بايستي فونتهاي ويندوز 98 پايا را در سيستم خود نصب كنيد و ديگر هيچ مشكلي در فارسي نويسي در كارل نخواهيد داشت.
حتي خواهيد توانست متون فارسي را چه به صورت جمله و چه به صورت پاراگراف ستون بندي شده و تراز از هر دو طرف در كارل به راحتي صفحه آرايي كنيد.
باز هم از پرگويي خودم عذر خواهي مي كنم. ولي فكر كنم براي حل نهايي اين مشكل كمي لازم بود. اگر سوال خاصي هم در اين مورد باشد با كمال ميل و در حد بضاعت خودم پاسخ خواهم داد.
نكته ديگر اين كه اين روش تايپ متون فارسي را در محيط ورد نيز بسيار ساده تر مي كند.

اما خودمونيم٬ حداقل حسن اين مطلب اينه كه بگيم كارل اولين نرم افزار طراحيه كه ديگه هيچ مشكلي در مورد فارسي سازي نداره و خودش مساله رو حل كرده :!:
مخلص همگي

ممنون اما عرض كنم من جند روز پيش به يه مشكل كلي مواجهه شدم و اون هم اين بود كه كارل من بدون هيچ گونه ذخيره هنگ ميكردن و end task مي داد
البته بايد عرض كنم همانطوري كه مطلع هستيد من روش بالايي فرموده شدهتون رو قبلا اجرا كرده بودم وهيچ برنامه فارسي سازي هم نداشتم
زماني كه ميخواستم متني رو تايپ كنم پنچرهاي باز ميشد به نام R.e.w كه باعث بهم ريختن كل برنامه واعصاب بنده ميشد وبدون ذخيره كارل هنگ ميكرد وكلا off .من اين مشكل رو با uninstall كردن ونصب مجدد سيستم عامل وكارل حل كردم
اما حالا به نظرتون اشكال از چي بوده ايا دفعه اينده اگه اين مشكل رو داشتم چطوري حلش كنم
ممنونم

Attari

Member
سلام دوست عزيز٬
از اينكه مشكل شما هر چند به سختي (با نصب دوباره ويندوز و كارل) حل شده است خوشحالم. اما چند نكته:
1- بهتر است از هيچ يك از نسخه هاي update شده ويندوز استفاده نكنيد. بهترين انتخاب همان نسخه آلفاي اول ويندوز است.
2- كارل 11 يك Service Pack دارد كه نصب آن نيز مي تواند احتمال بروز اين مشكل را كمتر كند.
3- حتي الامكان از نصب برنامه هاي غير ضروري بر روي سيستم خود خودداري كنيد. خودتان بهتر مي دانيد كه خيلي از اين برنامه ها مشكلات عديده اي براي سيستم ايجاد مي كنند.
اميدوارم ديگر مشكلات اينچنيني برايتان حادث نشود.
موفق باشيد.

sorosh

Active Member
اقا ممنون از راهنماييت ...
من همه اين كار ها را كردم غير از قسمت {6- تغييرات حاصله را OK كرده و به پنجره اصلي Regional and Laguage Options باز گرديد. در اين پنجره وارد قسمت Advanced شده و در بخش Language for non-unicode programs زبان Farsi را برگزينيد. } چوناين قسمت را پيدا نكردم ..............

الان عربي تايپ مي كند ولي فارسي نه اگر ممكن است توضيح بيشتري بدهيد....

ACTIVE

Active Member
sorosh گفت:
اقا ممنون از راهنماييت ...
من همه اين كار ها را كردم غير از قسمت {6- تغييرات حاصله را OK كرده و به پنجره اصلي Regional and Laguage Options باز گرديد. در اين پنجره وارد قسمت Advanced شده و در بخش Language for non-unicode programs زبان Farsi را برگزينيد. } چوناين قسمت را پيدا نكردم ..............

الان عربي تايپ مي كند ولي فارسي نه اگر ممكن است توضيح بيشتري بدهيد....
دوست عزيز من فكر كنم شما اگر قسمت 3 را اجرا كرده باشيد ٬ بخش فارسي در تب پيشرفته فعال ميشد .
به هر حال محلي كه شما به مشكل برخورديد را من با اجازه دكتر براتون نشان ميدم تا دقيق بدونيد محلش كجاست .
موفق باشيد

faizhk

Member
از اينكه در آن توپيك ديگه هم جواب منو داده بوديد يك جهان سپاس. من صرف متوجه نشده بودم كه 3 را قبلاً اجرا نكرده بودم اما بعد از رهنمايي تون در توپيك ديگه براي من اين پرابلم حل شد. اگر چه فكر كنم كه اين يك باگ و نارسي در سيستم كارل است، چونكه بنده از ويندوس آلماني استفاده مي كنم و در آن برنامه ديگه‌ي آلماني نيز هستند، بايد بدون اين هم كار ميداد، اما به هر صورت آنقدر مهم نيست.
اما حالا به يك پرابلم ديگه برخوردم و آن اينكه اعداد را به شكل انگليسي نشون ميده مثل اينجا 12345...، در حاليكه بنده به شكل عربي و يا فارسي آن ضرورت دارم. هر چند آپشن هاي كارل را ديدم چيزي درمورد numeral نيافتم كه آنرا به حالت contex در بيارم (مثليكه در ورد هستش).

الان كه اينو مي نوشتم يه چيزي به فكرم گشت و رفتم و قسمت چهارم را دو باره روي فارسي گذاشتم اين هم حل شد: چون قسمت چهارم را كه گفته ايد من پس به الماني برگشتانده بودم. اما اين ديگه واقعاً پرابلم كارل است، چون من نميخواهم كه ساعت و تاريخ به اين شكل باشد و كودهايا آلماني را نشون نده.
اما با وجود آنهم يك جهان از شما سپاس

sorosh

Active Member
(تنها مساله باقي مانده در اينجا اينست كه شما بايستي فونتهاي ويندوز 98 پايا را در سيستم خود نصب كنيد و ديگر هيچ مشكلي در فارسي نويسي در كارل نخواهيد داشت. )-----------
----------------------------------------
دوست عزيز من همه كارها را كردم همه دستورات اما فونتهاي فارسي ويندوز پارسا 99 را

را در قسمت فونت ويندوز نصب كردم ....الآن به جاي كلمه گ ...ط مي زند در بعضي از

كپي ها خوب پيست مكند ودر بعضي جا ها كلمه ز را به جاي جند جمله تكرار ميكند ..اينطوري :

زززززززززززززززززززززززززززززززززززززززززززززززززززززز

اگر منظورشما از فونتهاي ويندوز 98 پايا با پارسا فرق مي كند آن فونتها را براي من ارسال كرده يا

زيپ شده آن را اينجا بگذاريد خيلي خيلي ممنون....وبا تشكر

ACTIVE

Active Member
دوست عزيز شما بايد از فونت هاي استاندارد فارسي استفاده كنيد مثلا مانند فونت زر يا تيتر { خالي }
بكار گيري فونتهايي مانند F_TITR و ... كه براي نرم افزارهاي فارسي نويس مانند مريم , IPT و ... موجب اختلال در كار شما ميشود .
و به نظر من فونتهاي برنامه پارسا نيز از اين مقوله مستثنا نيستند .
در ضمن جهت تايپ فارسي اعداد نيز بايد از فونتهايي كه بامشخصه S_? { اگه اشتباه نكنم مانند ZAR_S } استفاده كنيد .
موفق باشيد

Attari

Member
faizhk گفت:
از اينكه در آن توپيك ديگه هم جواب منو داده بوديد يك جهان سپاس...

سلام دوست عزيز٬
از لطف شما ممنون. هر چه بوده وظيفه بوده.
از آقاي رضاي گل هم ممنون كه وقتي ما غايبيم٬ غيبتمونو موجه مي كنه :!: آقا دمت گرم.

sorosh گفت:
اگر منظورشما از فونتهاي ويندوز 98 پايا با پارسا فرق مي كند آن فونتها را براي من ارسال كرده يا زيپ شده آن را اينجا بگذاريد خيلي خيلي ممنون ... و با تشكر

آقا سروش عزيز٬ اينهم لينك تعدادي فونت براي استفاده شما
http://www.azargraphics.com/tutorial/fonts1.rar

راستي زحمت اين فونتها رو هم آقا رضا كشيدن و به بنده لطف كردن.

موفق باشيد

ACTIVE

Active Member
خواهش ميكنم دكتر واله ما هر چي داريم از وجود نازنين شماهست و بس !
در ضمن از آموزشها و رفع اشكالاتتونم تو اين سايت خيلي ممنون ٬ ميدونم كه اين روزها خيلي سرتون شلوغه و مشكلات زياد دارد ولي با اينهمه ما رو تو اين سايت مستفيض ميكنيد .
موفق باشيد

با سلام

آقا از همتون ممنونم به خصوص از دكتر عطاري و رضا دوست خوبم ضمنا من مشكل
فارسي نوسي تو ويندوز ايكس پي داشتم كه با كمك شما حل شد .

با سپاس

Attari

Member
ارادت آقا!
اصلا سايت مجيد آنلاين يعني (بدون مشكل آنلاين)!!!

موفق باشيد

SAVIS

New Member
COREL 12

U CAN USE THE PERSIAN FONTS &MANY OTHERTHINKS IN CORL DROW 12 BY INSTALING WINXP(SERVICE PACK2) WITH FARSI SUPPORT&WITHOUT USE ANY FARSIMAKER ONLY MUS INSTAL THE FARSI FONTS FROM SOM FOLDERS(4EXAMPLE FROM THE WIN98FONTS FOLDER)&U CAN REGISTERING YOUR VERSION BY LINK 2 COREL 12 SITE &ENJOY FROM YOUR DESIGNS!BY! :D

جدیدترین ارسال ها

بالا