قفل سخت افزاری چیست؟

memfis

Member
درخواستی از برنامه نویسان

سلام
من یک فایل فلش آموزشی دارم که حجمش تقریبآ 25 مگا بایت هستش تقریبآ ساختش دو ماه طول کشید
از دوستان برنامه نویس میخوام که اگه میشه راهی پیش پای من بزارند که بتونم از این فایل خودم محافظت کنم
ضمنا

اگه حجمش تا دو برابر هم اضافه بشه یا اگر نیاز به نصب داشته باشه هیچ مشکلی نداره چون می خوام رو سی دی ارائه کنم
راستی من به برنامه نویسی تسلطی ندارم:razz:

farhad110

Member
سلام دوست عزيز. اگر با قفل تلفني مشكلي نداريد با پيغام خصوصي با من در تماس باشيد
قفل تلفني (رجيستري): با استفاده از سخت افزار كامپيوتر كاربر كدي رو ايجاد ميكنه كه براي هر سيستم منحصر به فرد هست و كلمه عبور بر اساس اين كدها بدست مياد.

memfis

Member
سلام
کسی میدونه قفل سخت افزاری چیه و چه جوری میشه ازش استفاده کرد تا از نرم افزارمون سوء استفاده نکنند:d

the_king

مدیرکل انجمن
فلسفه تمامی قفل های سخت افزاری اینه :
سیستم نرم افزاری شامل یک جزء سخت افزاری ویژه است که با روشهای متعارف قابل تکثیر نیست (یا قراره نبوده)
و اجرای صحیح نرم افزار به وجود آن جزء سخت افزاری وابسته است.

ساده ترین نوع قفل های سخت افزاری سی دی یا فلاپی دیسکی هستند که به سادگی تکثیر نمی شوند
یا یک تکه سخت افزار میانی که در پورت موازی (پورت متعارف چاپگر Lpt) و یا Usb جای می گیرند.
اطلاعات منحصر بفردی در درون این قطعه های سخت افزاری ذخیره شده اند و در هنگام اجرای نرم افزار بایستی
این قطعه سخت افزاری به سیستم متصل باشد وگرنه برنامه اجرا نمی شود.

وقتی نرم افزار اجرا می شود کنترل می کند که آیا سخت افزاری با مشخصات مورد نظر در سیستم وجود دارد یا نه.
اگر مشخصات مورد نظر مطابقت نداشت اجرای نرم افزار متوقف می شود.

the_king

مدیرکل انجمن
قفل هایی که به پورت های موازی (Parallel Port) و USB متصل می شوند را باید خریداری کنید که همراهشون
یکسری ابزارهای نرم افزاری و کمپوننت های آماده هم ارائه می دهند که باید با کد نرم افزار شما ترکیب شوند.
قیمت این قفل ها ارتباطی با قابلیت اطمینان اونها نخواهد داشت، ولی از خرید قفل هایی که شهرت زیادی دارند و در
نرم افزار های زیادی به کار می روند خودداری نمایید، پیدا کردن نرم افزارهای قفل شکن برای مدلهای مشهور
خیلی ساده تر از قفل های گمنام است.

هر چی تولید کننده و مدل قفل گمنام تر باشه ضریب اطمینان اون هم بالاتره ولی در کل خرید قفل آماده ریسک زیادی داره.
قفل هایی که نرم افزار شما را مجبور به ارتباط با یک فایل dll یا ocx می کنند راحت تر شکسته می شوند، مدلهایی که
کد برنامه تست قفل را بصورت کامل تحویل می دهند (نه فقط بصورت dll و ocx) مطمئن تر اند.

قفل گذاری روی سی دی هم از موارد ساده دستکاری فایل Image آماده نوشتن تا دستگاه های مخصوص کدگذاری
متغیر اند.
در حالت اول شما یک Image از سی دی بدون قفل خود تهیه می کنید. ابزار قفل ساز از روی این Image
یک نسخه تغییر یافته می سازد که بایستی روی سی دی نوشته شود. قرار است تکثیر این سی دی دشوار باشد.

در حالت دوم کد برنامه را با ابزار نرم افزاری که قفل ساز ارائه می دهد ترکیب می کنید و نمونه نهایی را توسط دستگاه ویژه ای
بصورت Stamp کدگذاری شده تکثیر می نمایید.

دو شیوه رایج برای قفل گذاری سی دی وجود داره که گاهی بصورت ترکیبی بکار می روند :

سی دی شامل نقاطی است که یا قابل خواندن نیست و یا در ظاهر خودش را به شکل یک سکتور ضعیف
(سکتوری که خوانده می شود ولی کیفیت نگارش خوبی نداشته) نشان می دهد. این نقاط در هنگام کپی کردن سی دی
به راحتی خوانده نمی شوند و یا با مورد اصلی متفاوت است، سعی در این است که ساختن نمونه مجدد از آنها دشوار باشد.

سی دی مشخصاتی دارد که با مشخصات استاندارد رسانه مطابقت ندارد. سی دی خوانده می شود ولی یک درایو استاندارد
قادر به نگارش مشخصات غیر استاندارد آن نیست.

در شرایط ایده آل نرم افزار شما بایستی با کمک ابزار تست قفل، سی دی اصلی را از سی دی تکثیر شده تشخیص دهد
تا در حالت دوم اجرای خود را خاتمه دهد.

memfis

Member
لطفآ کمک کنید(فوری)

سلام
من یه سری فایل فلش آموزشی در مورد مکانیک خودرو درست کردم که میخوام این فایل ها رو داخل یک سی دی به صورت رایگان به هنرجویان مکانیک بدم
اما برای جلوگیری از سوءاستفاده باید این سی دی جوری باشه که نشه ازش کپی گرفت و یا فایلی را از داخل اون بیرون اورد.
یکی از دوستان پیشنهاد قفل سخت افزاری را کرد اما نگفت که چه جوری میشه این کار را انجام داد حالا به نظر شما چی کار می تونم بکنم.
جان من فقط زیر دیپلم توضیح بدید:d

the_king

مدیرکل انجمن
اگه قصد دارید سی دی ها را به صورت رایگان عرضه کنید بهتره که از قفل های سخت افزاری استفاده نکنید چون
قفل های سخت افزاری رایگان نیستند، گو اینکه شیوه حفاظتی موثری دارند.
و یک استدلال ساده :
سی دی قرار است قابل اجرا باشد، پس باید کامپیوتر باید بتواند آنرا بخواند تا اجرا کند.
و یک اصل کلی داریم که وقتی کامپیوتر بتواند چیزی را بخواند پس می تواند آنرا روی سی دی دیگری بنویسد.
پس بصورت یک قاعده کلی فلسفه قفل های نرم افزاری با اصلی که گفتم در تضاد است و شکسته خواهند شد.

memfis

Member
مرسی از این که کمک کردید
من تازه دو زاری افتاد.
به نظر شما دیگه هیچ روشی نیست که بشه این کارو انجام داد؟:razz:

جدیدترین ارسال ها

بالا