فیوژن جانشین افترافکتز

arasharia

Member
سلام
یه سوالی داشتم آیا نرم افزار فیوژن به نظر شما جایگزین مناسبی بجای افتر افکت هست ؟ الان در اکثر فیلمهای قوی هالیوودی از نرم افزار فیوژن استفاده می شه؟ علل برتریش چیه؟ :-?
(اگه این مبحث رو در این بخش مطرح کردم بخاطر این بود که هر دو نرم افزار در جلوه های ویژه دخالت مستقیم دارند.)

آخرین ویرایش:

Maxoya

Active Member
علل برتریش رو نمی دونم و نمی دونم چرا هالیوود داره از اون استفاده می کنه
اما جایگزین نداریم !
مثله اینه که شما بگی 3d max جایگزینی برای maya !!!
بالاخره هر کدوم تو یک سری از زمینه ها قویتر از اون یکیه !
مثلا من فکر نکنم سازگاری که AE با سایر برنامه های Adobe داره Fusion هم داشته باشه

www_3d_boy3

Well-Known Member
این سوالی که ذهن منون بدجوری مشغول کرده چرا Fusion در حالی که ادوبی هم قدمت بیشتری داره هم کمپانی بسیار معتبر تری در ضمن از نظر سازگاری هم که روز به روز این خانواده بهم بیشتر نزدیک میشن

hosienmax100

3D Artist
جایگزین کلمه ی درستی نیست البته ..

من افتر افکت رو زیاد علاقه ایی نداشتم و اینکه کمی هم استفاده شو (البته نظر علمی نیست و شخصیه میتونه هم صد در صد غلط باشه ) جدا می دونم از فیوژن .../

فیوژن برا کمپوزیت لایه ها و pass ها امکانات عجیبی داره ..رابط کاربری ساده و دلنشینی داره ..ابزارها تقریبا هر روز کامل تر میشن

سرعت بالایی داره ینی زیاد حافظه رو اشغال نمیکنه ...

اما شاید یکی از اصلی ترین دلایل همون سیستم گره ایی (node) بودنشه که بیشتر برا کمپوزیت ازش استفاده میکنن این سیستم باعث میشه هر کجا از کار را بتونید جدا زندر بگریید و تست بزنید اینطوری هر کجا لازم باشه میتونید ادیت رو یه لایه انجام بدید و بهش اعمال فیلتر کنید و هومنجا یه پیش نمایش اصلی ازش بگیرید

افتر رو برا کمپوزیت قطعه فیلم های پایانی و دستکاری لازم... آخر استفاده میکنن حداقل در حیطه ی cg من اینطوی حدس می زنم رندر پایانی ....

من پیشنهاد میکنم فیوژن رو نصب کنید از دیدن محیطش لذت میبرید

البته من خودم هم هنوز در حال گشت وگذار توی این نرم افزا رهستم چون چیزهای خفن زیادی داره ..

ای کاش یه تاپیک با بحث و نظر و دانلود آموزشی براش میزدیم ...

تجربه ی خاصی توش ندارم ولی دوسش دارم ...

موفق باشید

arasharia

Member
یه آموزش مربوط به فیوژن رو می زارم ببینید!
اگه علاقه مندهستید بفرمایید تا آموزشهای بیشتری در پست بزارم ( از tutor)
عزیزان توجه کنید که مبحث فیوژن در ایران بررسی نشده . جالب نیست که چند سال بعد همه بگیم فیوژن فیوژن ! هرچی به این فضای داخل ایران نگاه می کنم می بینم همیشه ما تو آموزش نرم افزارها عقب بودیم. اون موقع که تری دی مکس در ایران راه افتاده بود دنیا رو مایا بود الان که ما رو مایا هستیم دنیا رو هودینی داره خودشو می چرخونه. الان هم که فیوژن در حوزه خاص خودش در دنیا داره مانور می ده ما توی افتر افکتز هستیم. هر دفعه که حرفه ای های اونور آب استفاده و بهره برداری اساسی رو از یه نرم افزار در کارهاشون می کنن و نرم افزار قوی تری میاد ، میان آموزش اون رو بصورت سی دی یا دی وی دی به بازار ارائه می کنن. از جمله همین شرکتهای نومون و دیجیتال توتور! همیشه پس مانده خور آموزشهای حرفه ای های دنیا هستیم. این روال درست نیست. بیاییم تعصبات رو کنار بزاریم و با دنیا همراه بشیم.من نمی گم افتر افکتز مشکل داره ، بلکه تنها می گم برای حرف زدن در بین بزرگان باید خودمونو آپدیت کنیم.

thumb_l2.jpg

In this course we will learn how to get started using the compositing software Fusion.

Using Fusion we can quickly composite and create visual effects using a node-based workflow which allows us to easily tweak any part of the composition. We'll begin this project by learning the basics of importing images and moving around in the Fusion user interface. We'll then cover some basic compositing, masking, transforming, and color correction. We'll finish with a project to composite a 3D render and create an interesting animated wipe and render it into an image sequence. This series of lessons is a great starting point to learning Fusion. By learning the basics and tool-based workflow of Fusion, we will be able to create appealing animations and images. Runtime:
1 hrs.
Software Requirements:
Fusion 6 and up

آخرین ویرایش:

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
hosienmax100 عزیز جواب درستی دادن . fusion و ae در دو حیطه کاری تقریبا جدا هستند :

مثلا کارایی افنرافکت در موشن گرافیک اصلا قابل مقایسه با fusion نیست چون fuison برای این کار ساخته نشده ...
یا راحتی کامپوزیت در fusion به خاطر گره ها

افترافکت یه نرم افزار لایه گرا است (Layer Orianted) و شما لایه های مختلف رو روی تایم لاین میذاری و بر حسب نیازت چیزی رو درست میکنی اما fusion به نرم افزار گره گرا (node orianted) ه . شما دیگه لایه به صورتی که در افترافکت داری اینجا نداری . هر چیزی که وارد نرم افزار میشه یک node حساب میشه و تو صرفا روابط بین node ها رو تنظیم میکنی .

استفاده از نرم افزارهای node oranted در فیلم های سینمایی که بیشتر حجم کامپوزیت رو به خودشون اختصاص میدن داره افزایش پیدا میکنه چون برای کامپوزیتهای پیچیده و سنگین خیلی راحتتره ... یه جورایی مثل برنامه نویسی شی گرا در مقابل ساخت یافته است .

جالبه کامپوزیت بعضی کارا با fusion انجام میشه اما masking و ساخت لایه های متحرک در AE !!

ای کاش یه تاپیک با بحث و نظر و دانلود آموزشی براش میزدیم ...
ایجاد یه بخش کاری نداره اما باید صرفه داشته باشه و توش بحث انجام بشه ... تعداد کسایی که فقط کامپوزیت میکنن خیلی کمه . برای همین گمون نکنم که بخش پرطرفداری بشه

اگر سوالی بود در خدمتم

HamidBN

مدیر انجمن فیلمسازی
من کلا با اینکه می گین در دنیا عقبیم مخالفم
چون نمونش همین سایت VideoCopilot.net را ببینید
اصلا نامی از Fusion نیاورده و فقط با max و After effetcs کار می کنه
پس نظر من اینکه مهم نیست با چی کار می کنیم
مهم اینکه درست کار کنیم
خوب البته باید با نرم افزار روز دنیا هم آشنا بشیم نه اینکه اصلا دنبالشون نریم

الان همین فیلم Avatar پرفروش ترین فیلم دنیا تا الان بوده با نرم افزارهایی همچون After Effects می تونین برین به این لینک و همچنین Maya که می تونین اینجا ببینید

پس به نظر من به جا اینکه این طور خودمونو حقیر ببنیم و فکر کنیم از دنیا عقبیم و اینطور قاطع و محکم نظر بدیم، بهتر هست دست به کار بشیم که واقعا از دنیا عقب نمانیم
نمونش انیمیشن "رستم و سهراب" که طرحی از سهراب را یه ایرانی داخل ایران زده و گذاشته توی فروم های خارجی، تمام خارجی ها متحیر از طراحی قوی این ایرانی شدن
می تونین خودتون ببینید

:Mohsen:

کاربر باتجربه
منم با متین و بعدش با حمید موافقم
درسته که فیوژن کار نکردم(بعیدم هست در آینده کار کنم)، ولی فوتوشاپ که کار کردم!!!

افتر افتز یه فوتوشاپه متحرکه

البته من اصلا در زمینه نظر دادن در رابطه با این که کدوم بهترن حرفه ای نیستم
ولی افتر افکتز به جز ایران خیلی جاها کاربرد داره و قطعا یک نرم افزار از رده خارج نیست، همون طور که مکس و مایا نیستن
این همه پلاگین برای افتر افکتز ساخته شده، خودش نشونه این نیست که این نرم افزار یه نرم افزار کاملا رو پاست؟! اونم چه پلاگینایی!

باید ببینیم میخوایم چی بسازیم که بدونیم چه نرم افزاری استفاده کنیم

هیچ وقت با ساخت قطار هواپیما از رده خارج نمیشه، یا بلعکسش!

به قول متین استفاده از افتر افکتز تو ویدئو گرافیک خیلی زیاده، طوری که تقریبا بیشتر بازارو مال خودش کرده
تو مجموعه های استش اگه دیده باشین، افتر افکز واقعا پرکاربرد ظاهر شده

و در ضمن من خیلی معتقدم به اینکه اگه یه نرم افزار مال یه شرکت بزرگی باشه ممکنه اولش کوچیک باشه ولی بعدش همرو میخوره!
مثل افتر افکتز در ادوبی!

Maxoya

Active Member
یه آموزش مربوط به فیوژن رو می زارم ببینید!
اگه علاقه مندهستید بفرمایید تا آموزشهای بیشتری در پست بزارم ( از tutor)
عزیزان توجه کنید که مبحث فیوژن در ایران بررسی نشده . جالب نیست که چند سال بعد همه بگیم فیوژن فیوژن ! هرچی به این فضای داخل ایران نگاه می کنم می بینم همیشه ما تو آموزش نرم افزارها عقب بودیم. اون موقع که تری دی مکس در ایران راه افتاده بود دنیا رو مایا بود الان که ما رو مایا هستیم دنیا رو هودینی داره خودشو می چرخونه. الان هم که فیوژن در حوزه خاص خودش در دنیا داره مانور می ده ما توی افتر افکتز هستیم. هر دفعه که حرفه ای های اونور آب استفاده و بهره برداری اساسی رو از یه نرم افزار در کارهاشون می کنن و نرم افزار قوی تری میاد ، میان آموزش اون رو بصورت سی دی یا دی وی دی به بازار ارائه می کنن. از جمله همین شرکتهای نومون و دیجیتال توتور! همیشه پس مانده خور آموزشهای حرفه ای های دنیا هستیم. این روال درست نیست. بیاییم تعصبات رو کنار بزاریم و با دنیا همراه بشیم.من نمی گم افتر افکتز مشکل داره ، بلکه تنها می گم برای حرف زدن در بین بزرگان باید خودمونو آپدیت کنیم.

thumb_l2.jpg

In this course we will learn how to get started using the compositing software Fusion.

Using Fusion we can quickly composite and create visual effects using a node-based workflow which allows us to easily tweak any part of the composition. We'll begin this project by learning the basics of importing images and moving around in the Fusion user interface. We'll then cover some basic compositing, masking, transforming, and color correction. We'll finish with a project to composite a 3D render and create an interesting animated wipe and render it into an image sequence. This series of lessons is a great starting point to learning Fusion. By learning the basics and tool-based workflow of Fusion, we will be able to create appealing animations and images. Runtime:
1 hrs.
Software Requirements:
Fusion 6 and up

این چیزایی که شما میگید واقعا جای تاسف داره !
اینطوری که شما می فرمایید پس الان تو اروپا باید تاریخ مصرف 3dmax گذشته باشه و شرکت autodesk هم احتمالا دیگه نمی خواد روی نسخه بعدی این برنامه کار کنه !
پیشنهاد می کنم حتما به این آدرس یه سری بزنید :
http://www.blender.org/features-gallery/gallery/art-gallery/
تصاویری که در آدرس بالا می بینید با برنامه گمنام Blender ساخته شده برنامه ای Open Source که شاید خیلی ها اسمش هم نشنیده باشند !
مهم این نیست که با چی کار می کنی مهم اینه که با ابزاری که داری چی کار می کنی !

hosienmax100

3D Artist
ایجاد یه بخش کاری نداره اما باید صرفه داشته باشه و توش بحث انجام بشه ... تعداد کسایی که فقط کامپوزیت میکنن خیلی کمه . برای همین گمون نکنم که بخش پرطرفداری بشه

البته منظور این حقیر ایجاد یک تاپیک در همین انجمن انیمه و جلوه های ویژه بود *

تعصب و مقایسه هیچ سودی نداره هر دو کارایی جدا و خاص خودشون رو دارن /

افتر افکت جز نرم افزار های آشنا توی ایرانه خیلی هم آموزشی و مرجع برا یادگیری داره / تو همین سایت هم که یه بخش داره ....

اما اگه پایه باشید بیایم رو فیوژن تمرکز کنیم تا بتونیم حداقل باهاش آشنا بشیم به طور کلی ..

بچه ها اگه موافق باشید یه تاپیک بزنم با این :

* بحث و بررسی و دانلود آموزشی فیوژن *

و اونجا باهم در موردش صحبت کنیم 3d کارها باهاش مطمئنا حال میکنن دیگه گذشت پست پرودکشن تو فوتوشاپ ...

موفق باشید /

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
منم با حمید جان موافقم.
ما اصلا عقب نیستیم ، شما که میگی دنیا داره رو هودینی میچرخه ، تاپیک " بحث در مورد آهگ جدید تتلو " رو ببین چند تا عکس از یه موزیک ویدئو که کار 3D MAX هست رو گذاشتم ببین. علاوه بر این همه انیمشن و فیلم و بازی که سراسر دنیا با MAX و MAYA و حتی Cinema 4D میسازن. ما فقط باید یکم خلاقیت قاطی کارهامون بکنیم که حداقل تبلیغات تلوزیون ملی مون پروژه های آماده Andrew Kramer نباشه و بعد بگیم ما رو پای خودمون هستیم و مستقل هستیم و....:mad:
که با کمک دوستانی مثل مورالیست بوی و ... داره انجام میشه...
افتر افکت یه نرم افزار عالی هست و من که عاشقشم... ولی به قول بچه ها استفاده خودش رو داره. البته من یکی که خودم همه کارهامو با همین افتر میکنم:paint:
راجع به Fusion هم یه سرچی زدم چیز خاصی پیدا نشد.
ولی خوب اگه دوستان مطالبی راجع بهش دارن ، چه اشکالی داره با Fusion هم آشنا بشیم؟؟؟
من یکی که استقبال می کنم.
یک تاپیک فکرنکنم ضرری داشته باشه. اگه استقبال شد ، بعدا میتونیم بخشش رو هم داشته باشیم و چون تقربا تو هیچ سایت ایرانی انجمن Fusion ندارن ، اینجا مرجع یادگیری Fusion هم میشه... ولی به نظرم اگه خواست بخشی باشه قبل از تاسیس بخش باید مدیرش هم مشخص بشه که مثل بعضی از بخش های سایت (مثل Cinema 4D :sad:) که مدیر ندارن نشه:neutral:
موفق باشید:oops:

FDK

Member
سلام
منم با نظر دوستان موافقم ، ما نه باید جبهه بگیریم نه AE رو کامل رد کنیم به هر حال AE نرم ازاری هست که داریم باهاش کار می کنیم و بهش علاقه داریم اونم اگر خوب باشه باهاش کار می کنیم منتها خروجی مهمه نه اینکه با چی کار شده ، همین اندرو کریمر تو بولت وفتی به قسمت 3D می رسه با سه تا نرم افزار Max . blender و Cinema4D ادامه میده ، یعنی براش مهم نیست که با چی انجام میده ،مهم انجام دادنشه ، وقتی با یه نرم افزار راحتی ، خب کارتو باهاش ادامه میدی اگر جایی به مشکل خوردی میری سراغ یکی دیگه نه اینکه کلا از این به اون مهاجرت کنی .

pclord

کاربر متخصص

بچه ها اگه موافق باشید یه تاپیک بزنم با این :

* بحث و بررسی و دانلود آموزشی فیوژن *

و اونجا باهم در موردش صحبت کنیم 3d کارها باهاش مطمئنا حال میکنن دیگه گذشت پست پرودکشن تو فوتوشاپ ...

موفق باشید /

من با این کار موافقم،خودم اولین آموزشش رو میزارم.

HamidBN

مدیر انجمن فیلمسازی

arasharia

Member
اگه بخواهیم میزان استقبال عمومی رو بسنجیم تا ببینیم انجمن جدید زده بشه ممکنه این وسط خوب هدایت نشه و سوخت بشه! با زدن یه انجمن مستقل بهترین حرکت جهت آشنا سازی همه با این مقوله است و کنجکاوی خیلی ها رو در این زمینه تحریک می کنه که بیان و این انجمن رو دنبال کنن. هر چه زود تر و با یه برنامه مدون به این قضیه رسیدگی بشه بهتره! در ایران تقریبا هیچ انجمنی توانایی کار روی فیوژن رو نداره و مبحثی هم ندارن! فقط کافیه در گوگل فارسی سرچ کنید فیوژن، دریغ از یک نتیجه ی مثبت!
خدمت عزیزانی که در مورد افتر افکتز حمایت خودشونو اعلام می کنن بگم که واقعا باید با فیوژن کار کنید و اونوقت نظر عزیزتونو بدید. امیدوارم دوستای گلم اینو در نظر بگیرن خروجی حرفه ای و خاصی از فیوژن می شه گرفت. بحث ما سر همون خروجیه کاره!
یه سری از عزیزان هم که در مور مکس صحبت میکنن و می گن با مکس کارای خاصی میزنن ،من منکر قابلیتهای مکس یا مایا نیستم ولی خروجی کار هودینی اگه درست ازش استفاده بشه متفاوته! من خودم هم مایا کار میکنم و هم افتر ولی دلیل نمی شه اگه نرم افزاری بتونه کار نهایمو بهتر نشون بده، دنبالش نرم و بچسبم به مایا و افتر
اگه کسی رنجوندم عذر می خوام

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
اگه بخواهیم میزان استقبال عمومی رو بسنجیم تا ببینیم انجمن جدید زده بشه ممکنه این وسط خوب هدایت نشه و سوخت بشه! با زدن یه انجمن مستقل بهترین حرکت جهت آشنا سازی همه با این مقوله است و کنجکاوی خیلی ها رو در این زمینه تحریک می کنه که بیان و این انجمن رو دنبال کنن. هر چه زود تر و با یه برنامه مدون به این قضیه رسیدگی بشه بهتره! در ایران تقریبا هیچ انجمنی توانایی کار روی فیوژن رو نداره و مبحثی هم ندارن! فقط کافیه در گوگل فارسی سرچ کنید فیوژن، دریغ از یک نتیجه ی مثبت!
خدمت عزیزانی که در مورد افتر افکتز حمایت خودشونو اعلام می کنن بگم که واقعا باید با فیوژن کار کنید و اونوقت نظر عزیزتونو بدید. امیدوارم دوستای گلم اینو در نظر بگیرن خروجی حرفه ای و خاصی از فیوژن می شه گرفت. بحث ما سر همون خروجیه کاره!
یه سری از عزیزان هم که در مور مکس صحبت میکنن و می گن با مکس کارای خاصی میزنن ،من منکر قابلیتهای مکس یا مایا نیستم ولی خروجی کار هودینی اگه درست ازش استفاده بشه متفاوته! من خودم هم مایا کار میکنم و هم افتر ولی دلیل نمی شه اگه نرم افزاری بتونه کار نهایمو بهتر نشون بده، دنبالش نرم و بچسبم به مایا و افتر
اگه کسی رنجوندم عذر می خوام

دوست من در مورد انجمن جدید این تجربه اول نیست . یه چیزی یه مدت موج میشه بعد براش انجمن زده میشه . تا مدتی هم خوبه همه کار میکنن بعدش میخوابه و تار عنکبوت میبنده ... نمونه هاش رو تا حالا چندین بار داشتیم ... پس باید اول محک زده بشه ببینیم چقدر کاربر فیوژن داریم اونوقت انجمن زدن خوبه و میصرفه ..

در مورد افترافکت و فیوژن ... من خودن نرم افزار بیسم افترافکته اما از فیوژن و ناک که جفتشون node oranted هستن استفاده کردم و واقعا هم لذت بردم اما شما می تونی قدرت انیمین ae رو با این دو نرم افزار مقایسه کنید ؟

برای همین میگم این دوتا رو نمیشه با هم مقایسه کرد . یه جورایی مثل مقایسه zbrush با مایاست . خوب طبیعیه که zbrush خداری detailing در مقابل مایاس اما مایا کجا این کجا ...
در مورد این هم همین مسئله است . شاید در کامپوزیت تا حدی حرف شما درست باشه ...

در مورد خروجی این دوتا نرم افزار هم میشه یه توضیحی بدین ؟ منظورتون از خرجی خاص و حرفه ای چیه ؟

موفق باشین دوست عزیز

mg_mahyar

Member
من به اونا که میگن مایا یا مکس عقب مونده هست بگم الان روز دنیا چیه؟ غیر از کارتون هیولا و بیگانگان؟ غیر از عصر یخی؟ خوب اینا که با مایاست.
اصلا جینومن مستر کلاس مگر جدید نیست؟ چند جاش هودینی هست؟
بله دنیا از قابلیت ها استفاده میکنه. و به روز تره اما نه در این سطح در سطح سرعت . مثلا مشه یه کارتون ساخ با وی ری ولی خوب پوستت کنده میشه واسه همین رندر من هست. میشه مدل واقعی ساخت با مایا یا مکس ولی پوستت کنده میشه واسه همین زی براش هست. دنا همون مستر کلاسه یعنی تلفیقی از اینا . هیچ انسان ابلهی نمیاد مثلا وقتی زی براش بلده کاراکتری که توی مایا 10 سات کار میبره اونجا 20 ساعت رو ببره زی براش کار کنه که بگه به روز ترم. یا عکسش وقتی زیبراش سریع تره نمیاد مایا کار کنه.

زندگي صحنه يكتاي هنرمندي ماست،هر كسي نغمه ي خود خواند و از صحنه رود،صحنه پيوسته بجاست،خرم آن نغمه كه مردم بسپارند به ياد.
حالا با هودینی نغمه میسازی بساز با مایا میسازی بساز

HamidBN

مدیر انجمن فیلمسازی
در ادامه صحبت های دوستان اینو هم اضافه کنم
همین کمپانی Gnomonworkshop که بزرگترین متخصصین دنیا را داره به تازگی آموزش هایی مخصوص After Effetcs ارائه داده،
خوب اگه Fusion الان در دنیا برتر هست و AE هم دیگه کار نمی کنند، پس چرا این کمپانی می یاد روی AE سرمایه گذاری می کنه ؟

اینم لینک آموزش های سایت http://www.thegnomonworkshop.com/store/category/217/After-Effects

صحبت های داش متین خیلی استادانه بود و به قول ایشون لطفا بفرمائید
در مورد خروجی این دوتا نرم افزار هم میشه یه توضیحی بدین ؟ منظورتون از خروجی خاص و حرفه ای چیه ؟

Farrokh

Active Member
حالا من یه چیزی بگم ؟
انجمن نزنید

یه چند تا تاپیک خوب بزنید و آپدیتش کنید
خیلی بهتره به خدا

زودی جو می گیردشون

عین من هستید
من با کلی ذوق و شوق یه مشت کتاب می خرم
سر جمع 10 صفحشو هم نمی خونم
بابا
اول کت و شلوار بدوزید
بعد براش دگمه انتخاب کنید

(خواهشا نگید دکمه )(این یکی از خیانت هایی هست که عربا در حق زبان مادریمون کردند)

موفق باشید

جدیدترین ارسال ها

بالا