فیلدها و لیبلها رو توی جدول قرار بدیم بهتره یا tabel less ؟

i-php-i

Active Member
بنظرتون فیلدها و لیبلها رو توی جدول قرار بدیم بهتره یا اینکه باید فرمها رو هم tabel less طراحی کنیم؟

من چهارچوب اصلی سایتک رو tabel less طراحی می کنم ولی واقعیتش بعضی وقتا ست کردن فیلدها و لیبلهای یه فرم بدون استفاده از جدول کار سختی می شه برام. به هرحال باید از استاندارد روز دنیا پیروی کنم و سختی این کار رو بذارم کنار.

i-php-i

Active Member
به هیچ وجه در یک ساختار tableless از table استفاده نکنید
بعضی وقتا تعداد تگهایی که برای طراحی tableless استفاده می کنیم زیاد می شن و دست کمی از طراحی با جدول ندارن.

طراحی tableless فقط باعث کم شدن تعداد تگها می شه یا اینکه کله سرعت پردازش تگهای جدول کند هست؟

pouya saadeghi

Active Member
بعضی وقتا تعداد تگهایی که برای طراحی tableless استفاده می کنیم زیاد می شن و دست کمی از طراحی با جدول ندارن.
طراحی tableless فقط باعث کم شدن تعداد تگها می شه یا اینکه کله سرعت پردازش تگهای جدول کند هست؟
table به خاطر تعداد تعداد تگها نیست که در طراحی استفاده نمیشه.
سرعت پایین بارگذاری ، عدم انعطاف پذیری خونه های جدول و تاثیر پذیری خونه های جدول روی همدیگه( به خاطر متصل بودنشون)،
باعث شدن که جدول ها به تدریج از استادارد طراحی وب خارج بشن

آخرین ویرایش:

echessdesign

مدیر انجمن طراحی وب
درود بر شما
با اجازه دوستان صاحب نظر
برای ساختن فرم با فیلد های زیاد در سایت هایی با طراحی tableless از table استفاده کنید!
لود پایین جداول نباید باعث بشه که ما از استفاده مناسب اون در مکان های مورد نیاز، سلب نظر کنیم!
مثل این می مونه که زمستون کلاه نزاریم ، بگیم سرما رو تحمل می کنیم اما نمی زاریم تیپمون بهم بخوره...!

نمونش سایت حرفه ای Nero.com در کنار طراحی tableless حرفه ای خود، در زمان نیاز طراحی فرم، از جداول استفاده کرده.
پیش تر در رابطه با این موضوع خیلی تحقیق کردم. در آخرین سایتی که طراحی کردم، درجاهایی با CSS، نمونه جدول درست کردم اما در جایی که نیاز بود، از جدول استفاده کردم.

یکی از مواردی که باعث ارتقای سطح دانش انجمن میشه، بحث در این موارد هست که متاسفانه در این رابطه، انجمن در فقر بسر می بره...

i-php-i

Active Member
وقتی برای یه فرم از جدول استفاده نکنیم، مجبور می شیم تگهای زیادی استفاده کنیم و علاوه بر تگهای html باید سی اس اس هم استفاده کنیم. در کل حجم کدها بیشتر می شه و طبیعتا پردازش بیشتر.

نظر دوستان در این مورد چیه؟

pouya saadeghi

Active Member
این یه فرم با table:
573 کارکتر HTML و 30 تا تگ HTML
کد:
<form action="#" method="get">
<table border="0" width="200" border="1">
<tr><td><label>name</label></td>
<td><input name="yourname" type="text"></td></tr>
<tr><td><label>Email</label></td>
<td><input name="youremail" type="text"></td></tr>
<tr><td><label>website</label></td>
<td><input name="yourwebsite" type="text"></td></tr>
<tr><td><label>Phone</label></td>
<td><input name="yourphone" type="text"></td></tr>
<tr><td><label>Message</label></td>
<td><input name="yourmessage" type="text"></td></tr>
<tr><td><input name="submit" value="send" type="button"></td>
</tr></table></form>
این هم همون فرم بدون table:
387 کارکتر HTML و فقط 12 تا تگ HTML
+2 تا کلاس CSS با طول 76 کارکتر
تعداد کارکترهای استفاده شده در CSS و HTML جمعا میشه 463 کارکتر
کد:
<form class="cssform" action="#" method="get">
<label>name</label><input name="yourname" type="text">
<label>Email</label><input name="youremail" type="text">
<label>website</label><input name="yourwebsite" type="text">
<label>Phone</label><input name="yourphone" type="text">
<label>Message</label><input name="yourmessage" type="text">
<input name="submit" value="send" type="button">
</form>
کد:
.cssform{width:223px;}
.cssform label{width:56px; display:block; float:left;}
table کلی تگ td و tr داره برای سطر و ستون ولی در tabless با یه کلاس ستون بندی انجام میشه

چطور میگید در tabless تعداد تگ ها بیشتره؟
با table هم حجم بیشتر میشه هم تعداد تگ ها

i-php-i

Active Member
table کلی تگ td و tr داره برای سطر و ستون ولی در tabless با یه کلاس ستون بندی انجام میشه
display بلوک توی مرورگر ie6 به خوبی جواب نمی ده. با این مشکل چیکار باید کرد؟

echessdesign

مدیر انجمن طراحی وب
تعداد کارکتر ها مهم نیست، مهم استفاده به جا از عناصر هست.
در تئوری موردی که پویا جان گفت جالب و سادست، اما در فرم هایی با فیلد های زیاد و عناصر متعدد در صفحه، به مراتب کار های بیشتری رو باید انجام داد...

echessdesign

مدیر انجمن طراحی وب
می تونید از Selector ها استفاده کنید، اما به قول پویا جان، تو IE6 ساپرت نمی شه...
کد:
label[for="name"]
منظور از name همان نام ID فیلد شماست

PadsanNetwork

New Member
متاسفانه خدمت دوستان عزیز باید عرض کنم کسایی که بدرستی استفاده از Div رو بلد نیستن از Table در کنار Div استفاده می کنند.

اگر دوست داشتید بگید تا آموزش حل مشکل Display و راحت تر شدن کار با Div رو براتون بزارم.

وقتی می گید Tableless یعنی Tableless دیگه توی Div از Table استفاده کردن معنی نمی ده:)

arman2012

Member
من با دوستان عزیزی که می فرمایند از table باید استفاده کرد موافقم استفاده ی به جا از عناصر یکی از بخش های طراحی حرفه ای سایت هست . شما نمی تونید بگید که من برای جدول ها و فرم های پیچیده از این استفاده نمی کنم چون امکان نداره . راحتی کار و باز بودن دست در این جور موارد با table بندی فقط امکان پذیره . ما باید یاد بگیریم چی رو کجا استفاده کنیم مثلا بعضی ها برای سی اس اس برای سلکت کردن یک عکس بهش کلاس می دن ولی خوب باید چند تا آدرس ساده می شه این کار رو نکرد . اگه table بندی کار اشتباهی بود حتما در ورژن های جدید برنامه نویسی حذفش می کردن و چیز دیگه ای رو به جاش می زاشتن ولی هنوز هم در ورژن های جدید هست برای ساخت فرم ها . ولی برای درست کردن سایت از table نمی شه استفاده کرد و راست هم هست چون در این موقع دست آدم بسته میشه ولی در موضوع فرم ساختن من با table موافقم

echessdesign

مدیر انجمن طراحی وب
متاسفانه خدمت دوستان عزیز باید عرض کنم کسایی که بدرستی استفاده از Div رو بلد نیستن از Table در کنار Div استفاده می کنند.

اگر دوست داشتید بگید تا آموزش حل مشکل Display و راحت تر شدن کار با Div رو براتون بزارم.

وقتی می گید Tableless یعنی Tableless دیگه توی Div از Table استفاده کردن معنی نمی ده:)

سلام
تصور شما از Tableless کاملا اشتباه هست
بهتون توصیه می کنم در ابتدا مطاله بفرمایید
http://en.wikipedia.org/wiki/Tableless_web_design
http://www.roseindia.net/services/w...design/What-is-Tableless-Website-Design.shtml
http://www.ironspider.ca/webdesign102/tablesvscss.htm

موفق باشید

arman2012

Member
من عاشق این منطقی حرف زدنام . دقیقا حق با دوست عزیزمون هست منم هی دارم تو پستام به شما می گم که دوست عزیز:
هر تگی جایی و هر دی آی وی مکانی دارد.
شما نمی تونی تو طراحی یک تماس با مای حرفه ای از تیبل استفاده نکنی:green:

pouya saadeghi

Active Member
با اینکه مخالف طراحی با table هستم، با این حرف شما مخالفم.
از نظر شما طراحان سایت فیسبوک استفاده از div رو بلد نبودند که از table برای فرم ثبت نام استفاده کردن؟

شما نمی تونی تو طراحی یک تماس با مای حرفه ای از تیبل استفاده نکنی
با این حرف هم مخالفم.
تیبل فقط از تعدادی بلوک تشکیل شده و هیچ چیز خاصی نداره که نشه یه فرم رو با عناصر دیگه ایجاد کرد.
سایت های بزرگی مثل مایکروسافت ، گوگل ، توییتر ، یاهو و اکثر سایت های بزرگی که در سال‌های اخیر طراحی‌شونو تغییر دادن، دیگه از تیبل در فرم ‌هاشون استفاده نکردن. که نمیتونید به این فرم ها لغب "غیرحرفه ای" بدید.

آخرین ویرایش:

arman2012

Member
از دی آی وی هم میشه یه فرم رو ساخت ولی از تیبل راحت تره شما باید به دی آی وی جا مکان اندازه رنگ بردر همه چی بدی ولی تیبل همه ی اینا رو به صورت پیشفرض داره

جدیدترین ارسال ها

بالا