فیلتر تلگرام و اینستاگرام و تاثیر آن بر کسب و کار

شروع موضوع توسط sitedar1 ‏27 فوریه 2018 در انجمن معرفی سایت‌ها و وبلاگ‌ها

کلمات کلیدی:
 1. sitedar1

  sitedar1 New Member

  ارسال‌ها:
  6
  تشکر شده:
  0
  امتیاز دستاورد:
  1
  بیش از یک دهه از عرضه تلفن های همراه هوشمند میگذرد در این سال ها بسیاری از افراد خلاق و نوآور به وسیله امکانات این تلفن ها برای خود کسب و کار ایجاد کردند .این کسب و کار ها امروزه منبع در آمد بسیاری از افراد در سراسر جهان است منظور از تلفن های هوشمند دستگاه های موبایلی می باشد که دارای دوربین و قابلیت اتصال به اینترنت هستند همچنین به وسیله انگشت کار میکنند . پس از پیدایش این تلفن ها بسیاری از برنامه نویسان دوره دیگر کار خود را با نوشتن اپلیکیشن های مختلف شروع کردند.

  برنامه هایی که مردم از طریق آن میتوانستند به صورت تصویری مکالمه داشته باشند که بسیاری از این برنامه ها باعث شد مردم بتوانند با یکدیگر ارتباط تلفنی رایگان داشته باشند . در برخی از این برنامه ها مردم زندگی روزانه خود را به اشتراک میگذارند . اپلیکیشن هایی قبیل فیس بوک و اینستاگرام و توییتر که مردم به وسیله آنها میتوانند مشاهدات خود و تصاویر را با هم به اشتراک بگذارند . برنامه هایی دیگر نظیر وایبر ، وی چت ، لاین و تلگرام و ... که وسیله آنها مردم با هم ارتباط تصویری و غیر تصویری رایگان می توانند داشته باشند . تلفن های همراه هوشمند البته با این اپلیکیشن ها زندگی را برای بسیاری از مردم آسان کرد ، تماس های رایگانی که دو نفر یا بیشتر در دو قاره مختلف می توانند با هم داشته باشند. بسیاری از افراد خلاق توانستند به وسیله این ابزار ها کسب و کاری برای خود ایجاد کنند . شغل اول هزار نفر از جوانان در ایران نیز با تلفن همراه است . با گذشت زمان این برنامه ها و اپلیکیشن ها نام شبکه های اجتماعی Social Network به خود گرفت . امروزه شاهد این هستیم که تعاملات اکثر مردم از طریق پیام رسان های خارجی نظیر تلگرام است . با تمام فوایدی که این برنامه ها دارند . اما دارای نقص هایی نیز هستند . همانطور که میدانیم همه این شبکه های اجتماعی ساخت خارج از کشور می باشد به معنای دیگر سرور آنها در داخل ایران نیست پس می توان نتیجه گرفت که امکان دسترسی به اطلاعات از طریق آنها وجود دارد . موضوعی که قابل تعمل می باشد این است که ما همه ساله شاهد این هستیم که این شبکه ها در داخل کشور در حال تغییر می باشند به طور مثال سال های پیش اپلیکیشن وایبر مورد پسند اغلب مردم بود با گذشت زمان و سواستفاده هایی که از طریق این اپلیکیشن صورت گرفت ؛ برنامه دیگری به نام وی چت جای آن را گرفت و همین داستان دوباره تکرار شد تا امروز که نرم افزار تلگرام بسیار مورد پسند مردم واقع شده است . با توجه به تحرکات و اتفاقاتی که در منطقه روی می دهد این اپلیکیشن نیز مانند برنامه های قبلی در مدتی نه چندان دور توسط دولت فیلتر می شود . از آنجایی که منبع درآمد و تبلیغ بسیاری از مردم به وسیله این برنامه ها می باشد باید برای آن چاره ای اندیشید . چاره ای که فقط با برنامه های جایگزین قابل حل است .
  بر اساس امار های منتشر شده در سال های 1394 و 1395حدود 30 میلیون نفر از مردم ایران دارای تلفن های هوشمند هستند که 70 درصد آنها از طریق تلفن های همراه به اینترنت متصل می شوند بر طبق این آمارها می توان نتیجه گرفت تلفن های همراه هوشمند بیشترین تاثیر را بر مردم ایران دارند که نقش پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی در آن نقش اصلی می باشد . اولین پیام رسانی که بسیار مورد استقبال ایران قرارگرفت ؛اپلیکیشن وایبر بود که از طریق آن مردم میتوانستند با هم ارتباط تلفنی و پیامکی رایگان داشته باشند همچنین این پیام رسان قابلیت این را داشت که کاربران آن بتوانند عکس و ویدئو به یکدیگر ارسال کنند . همانطور که گفتیم سرورهای این پیام رسان ها اغلب خارج از ایران هستند و به راحتی می توانند به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا کنند همان سال ها نیز این اتفاق روی داد و مسئولان داخلی مجبور شدند که این پیام رسان را فیلتر کنند و اجازه دسترسی با IP های ایرانی به این پیام رسان را لغو کردند بعد از گذشت چندی پیام رسان بعد از ئ وایبر نیز پیام رسان های دیگری عرضه شدند اما مورد پسند مردم نبودند همچنین در آن سال ها شبکه اجتماعی فیس بوک پدید آمد که کارایی آن با پیام رسان ها متفاوت بود در شبکه اجتماعی فیس بوک مردم میتوانند تصاویر و ویدئو های خود را با میلیون ها نفر در سراسر جهان به اشتاک بگذارند این شبکه نیز به دلیل استفاده نادرست آن توسط مردم فیلتر شد تا جایی که پیام رسان های تلگرام و شبکه اجتماعی اینستاگرام پدید آمد تا جایی که در این دو سال اخیر 46 درصد کاربران تلگرام ایرانی هستند و این به معنای محبوبیت این برنامه نزد مردم است و بسیاری از مردم توانستند توسط این شبکه های اجتماعی کسب و کاری برای خود ایجاد کنند . بر اساس آمار های منتشر شده در صورت ادامه فیلترینگ تلگرام 100 هزار نفر در سراسر ایران شغل خود را از دست می دهند .
  کسب و کار در شبکه های اجتماعی شامل انواع مختلفی است یکی از رایج ترین آنها فروش آنلاین محصولاتی از همه نوع را شامل میگردد . و شما می توانید در منزل بدون آنکه به مغازه بروید برای خود لباس ,غذا ، حتی لوازم منزل و... تهیه کنید .پیدایش این قبیل کسب و کارها باعث شده است تا مردم به بسیاری از جمله خرید انلاین عادت کنند . فیلتر شدن این شبکه ها بر زندگی بسیاری از مردم تاثیرات مثبت و منفی میگذارد اما تاثیره آن بر صاحبان مشاغل منفی و زیان بار می باشد . ادامه این فیلتر ها باعث کاهش قابل تامل منابع در آمد کسب و کارهای جدید ، از دست دادن مشاغل جوانان و در نتیجه کاهش تولید ناخالص داخلی میشود.با توجه به فیلترینگ شبکه های اجتماعی و پیام رسان های قبلی انتظار می رود این دو شبکه اخیر نیز به زودی به سمت فیلتر شدن پیش روند و دوباره شبکه های جدید عرضه گردد و دوباره آنها نیز به دلایلی فیلتر میشوند همانطور که دریافتید اینفعالیت ها همچنان ادامه دارند و بایذ به فکر چاره ای بود . در این میان افرادی که کسب و کار خود را بر اساس وب سایت ها راه اندازی کردند در هیچ زمانی بر اثر فیلترینگ کسب و کار خود را از دست ندادند به دلیل ماهیت وب سایت ها زمانی که فقط محتوای یک سایت نا مناسب و غیر اخلاقی باشد مسدود و یا فیلتر میشود . همانطور که مشاهده میکنید بسیاری از وب سایت های خرید فروش آنلاین وجود دارند که در این سال های اخیر بسیار در کار خود موفق بودند .

  می توان نتیجه گرفت که در دنیای امروز که اعتمادی به سرورهای خارج از کشور وجود ندارد و هم اینکه امکان فیلترینگ از سوی مسئولین داخلی برای سرورهای غیر ایرانی است باید یک راه مطمن را برای کسب و کار ایجاد کرد که کاربران آن نگرانی از بابت فیلتر شدن نداشته باشند .بر اساس تجربه ها و بررسی های انجام شده بهترین راه ممکن برای فعالیت در اینترنت ایجاد وب سایت است . کاربران میتوانند به همان روش هایی که در شبکه های اجتماعی فعالیت اقتصادی میکنند در سایت ها نیز فعالیت کنند گرچه بهتر از آنجا . بسیاری از شرکت های معتبر و قدیمی وجود دارند که کار خود را با وب سایت شروع کردند . در کار خود موفق شدند . امروزه به دلیل غیر اطمینان بودن شبکه های اجتماعی صاحبان کسب و کار قبل اقدام به فعالیت در شبکه های اجتماعی ابتدا برای خود وب سایتی ایجاد می کنند تا در صورت مشکل در پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی کسب و کار خود را از دست ندهند و در سایت خود به ادامه فعالیت بپردازند . پیشنهاد ما به شما این است که کسب و کار خود را در ابتدا با یک وب سایت شروع کنید و برای بازدهی نه چندان بیشتر در شبکه های اجتماعی تبلیغات وب سایتان را انجام دهید با این کار هم نگرانی بابت فیلتر شدن ندارید و فیلتر شده شبکه های اجتماعی بر کسب و کار شما تاثیر گذار نیست و هم اینکه تبلیغاتی برای وب سایت خود کرده اید .

  طراحی سایت و سئو با دارکوب
   
  نوشته شده توسط sitedar1 در ‏27 فوریه 2018
 2. farhad3d

  farhad3d New Member

  ارسال‌ها:
  9
  تشکر شده:
  0
  امتیاز دستاورد:
  1
  با این کار مردم با روش های دیگه همچنان به شبکه های اجتماعی متصل هستند و شاید محدود کردن ایده جالبی نباشه.
   
  نوشته شده توسط farhad3d در ‏10 ژوئن 2018

به اشتراک بگذارید