فست فشن چیست؟

شروع موضوع توسط sara00 ‏11 جولای 2018 در انجمن نیازمندی‌های عمومی

 1. sara00

  sara00 New Member

  ارسال‌ها:
  4
  تشکر شده:
  0
  امتیاز دستاورد:
  1
  فست فشن چیست؟

  پوشاک و پوشش ابتدایی ترین و اصلی ترین نیاز بشر است که از طریق محیط اطرافش الهام می گیرد با گذشت زمان میل انسان برای تنوع و نوآوری در طرح و ترکیب پوشش بیشتر شد. فست فشن اصطلاحی در مد معاصر است که در اواخر قرن بیستم توسط خرده فروشان به فرهنگ لغت مُد اضافه شد.

  فست فشن( Fast Fashion) چیست ؟
  تاریخچه

  مد سریع یا فست فشن در دهه ۱۹۸۰ در آمریکا درابتدا برای رفع نیاز قشر کم درآمد که علاقه به پوشیدن لباس مد روز داشتند به وجود آمد. فست فشن اصطلاحی در مد معاصر است که در اواخر قرن بیستم توسط خرده فروشان به فرهنگ لغت مُد اضافه شد . در فست فشن مُد از روی کت واک ، در سریع ترین زمان ممکن به مغازه ها و فروشگاه ها و بازار و کالکشن وارد می شود.فست فشن را می توان مثل هفته مُد ( fashion week) در دو فصل بهار و تابستان و پائیز و زمستان در نظر گرفت . در واقع فست فشن برای این است که مشتری در جریان مُد روز و اتفاقات و برند های روز باشد و همچنین مشتری بتواند با هزینه کمتری پوشاک به روز و جاری هفته را خریداری کند .

  [​IMG]

  هدف اصلی فست فشن
  هدف اصلی که فست فشن برای انجام آن ایجاد شده است صرفه جوئی در هزینه های مختلف است . دو عامل مدیریت درست و اصولی در زمینه های تولید و فروش باعث پیروزی و پیشرفت روز به روز فست فشن بر تمامی رقبای خود شده است . همکاری تجاری نیز یکی از دلایل دیگر در پیروزی فست فشن در زمینه مُد است .همکاری های تجاری ، که برای به حداکثر رساندن فروش و سود با برطرف کردن نیازهای مشتری و رضایت مشتری است ،مدیریت استراتژیک گروه تولید نامیده می شود . ثبات قیمت ها و عدم ورشکستگی در گرو اتحاد تولیدکنندگان و همکاری آن ها با هم است.

  تفاوت فست فشن با تولید انبوه
  از تفاوت های بین فست فشن (Fast Fashion) با تولید انبوه ( mass production) می توان به این موضوع اشاره کرد که در فست فشن طراحی لباس از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید با فصل های مختلف حتما طراحی های لباس هم تغییر کند و مانند این است که کت واک استور (Catwalk Store) داشته باشیم . درحالیکه در تولید انبوه دیزاین و طراحی لباس فصلی صورت نمی گیرد و حتی ممکن است یک طراحی سال ها بصورت ممتد و تکراری ادامه داشته باشد و تولید شود اما در فست فشن طراحی از رده خارج رو زودتر میبینیم و موضوع دیگر اینکه در فست فشن ، مد و فشن اهمیت بیشتری برای تولیدکنندگان دارد. باید در نظر گرفت که از نظر هزینه فست فشن به نسبت تولید انبوه گران تر است و این تفاوت هزینه به دلیل مد روز بودن و طراحی به روز داشتن است .

  [​IMG]

  مد پایدار روشی است که فعالان آن کیفیت ماندگاری ، فرهنگ ها و غیره را در یک پروسه زمانی نسبتاً بلند در طراحی تولید و توزیع محصولات خود اختصاص می دهند و تا مدت ها محصولات به همان صورت و سبک تولید می شود. درحالی که در مد سریع اعتقادی به صرف وقت و در نشر گرفتن فرهنگ ها و اصول ها و رعایت اخلاق در حوزه پوشاک ندارد و مدت زمان لازم در مد سریع برای طراحی تولید و توزیع گسترده بسیار کوتاه است شاید چیزی حدود ۲هفته باشد و البته عمر آن مد بسیار کوتاه بوده چیزی نزدیک به ۳دقیقه می باشد و خیلی زود مد دیگری جای آن مد را خواهد گرفت.  مزایا و معایب مد سریع
  لباس در سریع ترین زمان ممکن از شوها و کت واک های لباس با کم ترین قیمت به فروشگاه ها برسد این شعار و هدف اصلی مد سریع است و موفقیت تولید کنندگان معروفی مثل zara…,Forever 21,Gap,Mango,H&M به دلیل کاهش قیمت هایی است که در مد سریع وجود دارد. این تولید کنندگان محصولات خود را در کشورهای فقیرنشین و توسعه نیافته که نیروی انسانی زیاد و ارزان قیمت تر از کشورهای دیگر وجود دارد و در شرایط و کارگاه های نامناسب و غیر ایمن و با کم ترین مزایا تولید می کنند.کارشناسان حوزه مد عقیده داند که عیب و صدمه ای که فست فشن به جامعه انسانی وارد نموده است این است که بیشتر این مردم راهی جز برای تامین معاش ندارند و زیر استثمار این سیاست تولیدکنندگان می روند.

  [​IMG]

  البته باید در نظر گرفت که فست فشن هر روز محصولات جدیدی را حاضر می کند و به فروشگاه ها می فرستند اما قیمت پایین محصولات باعث می شود که کیفیت این تولید کنندگان پایین بیاید. از دیگر معایب اجتماعی فست فشن می توان به این موضوع اشاره کرد میل به خرید بیشتر را در فرد بیشتر می کند که این امر یک رفتار اجتماعی غلط است و مورد آخر اینکه با خرید بیش ازحد نیاز خیلی از این لباس ها دفعات کمتری مورد استفاده قرارگرفته و زباله های بیشتری تولید می شود و همین زباله ها باعث آسیب و تخریب محیط زیست می شود.

  [​IMG]

  کارشناسان حوزه مد و لباس در مقابل مد سریع و بی اصالت معرفی کردند این حوزه از مد بیان کردند : پوشاک بخش مهمی از فرهنگ یک ملت و گویای اصالت فکری و رفتاری آن ملت است و فست فشن باعث از بین رفتن اصالت پوشاک می شود.
   
  نوشته شده توسط sara00 در ‏11 جولای 2018

به اشتراک بگذارید