فریم ورک ها چی هستن؟؟؟

eliTive

Member
سلام دوستان، خسته نباشید
ممنون می شم اگه به سوالات من راجع به فریم ورک ها توضیح بدید.

اصلا فریم ورک چیه؟ ( توضیح کلی و اصولا مثلا یه کتابخونه ای از کد هاست؟ یه کلاس؟ مجموعه ای از توابع هست یا ...)

کاربرد فریم ورک چی هست؟
آیا فریم ورک فقط برای ساده کردن و سرعت بخشید به کار کدنویسی هست؟
آمار استفاده از فریم ورک ها چطوره؟ چند درصد از افراد حرفه ای از فریم ورک استفاده می کنن؟ یا اصلا حرفه ای ها بیشتر استافاده می کنن یا تازه کار ها؟

ممنون :rose:

sharktech

کاربر فعال
خب ببین درک فریم ورک یکم سخته !

و شما برای درک بهتر این قضیه اول باید oop رو بلد باشین چون پایه و اساس فریم ورک همین oop هست.

برای درک بهترش لینک آموزش برنامه نویسی oop رو قرار میدم حتما بخونش و برای یادگیری بهتره که خودت کد هاش رو یه بار بنویسی تا اینکه فقط نگاشون کنی !

کد:
http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?p=430343#post430343

eliTive

Member
ممنون من oop رو بلدم ولی جواب سوال هام رو نگرفتم.
خوب ببین این تصور من از فریم ورک هست : که فریم ورک شامل کلاس ها و توابعی میشه که کار آدم رو راحت تر می کنه موقع کد نویسی، فقط همین. اگر بیشتر است توضیح بدید.

ziXet

مدیر انجمن PHP/MYSQL
تقریبا همین طوره!
تقریبا میشه گفت بعد از یادگیری اکثر فریم ورک ها چه تو PHP یا ++C یا هر زبون دیگه ای کم کم به سمتی میری که دیگه اصلا کار با خود زبان برنامه نویسی رو یادت میره و کد نویسیت از حالت native خارج میشه
البته اینم باید بدونی که دونستن یه زبان برنامه نویسی برای یادگیری فریم ورک لازم هست ولی اصلا کافی نیست ! شما نباید انتظار داشته باشی که با دونستن PHP خیلی راحت میتونی با فریم ورک مثلا cake کار کنی! چون هر فریم ورکی برای راحت تر کردن کار یسری قوانینی رو داره که بدون رعایت اونها اصلا نمیتونی باهاش کار کنی

اینم بگم که اگه شروع به یادگیری کردی سعی کن از تمام قابلیت هاش استافده کنی ! یعنی مثلا برای validation فرم ها و... یا هر چیز دیگه ای دوباره نرو سراغ توابع معمولی! از همون کلاس های مخصوص فریم ورک واسه اون کار استفاده کن

من خودم cake php رو بهت پیشنهاد میکنم! چون واقعا قابلیت های زیادی داره و اگه بتونی همش رو یاد بگیری میشه تو یک روز یک سایت معمولی رو باهاش نوشت!!

بهتره برای درک بهتر یک برنامه نوشته شده با فریم ورک رو browse کنی ! میتونی از همین cake شروع کنی ;)

موفق باشی

eliTive

Member
ممنون ziXet جان از جوابت، یعنی اگر آلان یکی بیاد و به تو سفارش طراحی یه سیستم رو بده تو با فریم ورک استفاده می کنی؟ و تا حالا چند درصد از کارهات رو با فریم ورک نوشتی؟ و خودت توصیه می کنی که بقیه هم ازش استفاده کنن یا نه؟
ممنون می شم اگه این سوال رو که از ziXet پرسیدم بقیه دوستان هم جواب بدن.

ziXet

مدیر انجمن PHP/MYSQL
ممنون ziXet جان از جوابت، یعنی اگر آلان یکی بیاد و به تو سفارش طراحی یه سیستم رو بده تو با فریم ورک استفاده می کنی؟ و تا حالا چند درصد از کارهات رو با فریم ورک نوشتی؟ و خودت توصیه می کنی که بقیه هم ازش استفاده کنن یا نه؟
ممنون می شم اگه این سوال رو که از ziXet پرسیدم بقیه دوستان هم جواب بدن.

من خودم تازه یادگیری فریمورک کیک رو شروع کردم و هنوز برنامه کاملی رو با فریم ورک ننوشتم.
چون خود من خیلی کارهای روتین قبول نمیکنم تاحالا خیلی نرفته بودم به سمت فریم ورک
فریم ورک بیشتر برای کارهای روتین به درد میخوره مثلا یکی میگه برام یه سیستم مدیریت هاستینگ طراحی کن! با فریم ورک میتونی خیلی سریع(در عرض 5 دقیقه) سیستم عضویتش رو کامل درست کنی!
من خودم PHP رو واسه برنامه نوشتن و پول در آوردن یاد نگرفتم! و کلا سفارش های خاص رو قبول میکنم و سفارش های معمولی رو پیشنهاد میدم که از cms ها استفاده کنن
یه مزیت خیلی بزرگ دیگه ای که فریم ورک ها دارن امنیتشون هست! شما با استفاده از توابع مخصوص میتونید امنیت سیستم رو خیلی بالا ببرید چون همه کلاس ها و متدهای اعتبار سنجی و... کاملا بهینه سازی شده و دارای حداکثر امنیت هستند

در کل به همه دوستان کار با فریم ورک رو توصیه میکنم :دی (البته اگه وقتشو دارین!)

aghanaser

Member
باسلام
پيرو صحبت هاي دوستان به نظر من فريم ورك يك ابزار كمكي هست براي نرم افزارهايي كه باهاش برنامه مي نويسيم و در كل ميشه گفت يك بستر براي توسعه است.مثلا ما وقتي مي خواهيم يك وبسايت asp بنويسيم, اگر بخواهيم نسبتا پيشرفته باشه مجبوريم از فريم ورك استفاده كنيم.يعني بستري كه مديران و برنامه نويسان شركت هاي ارايه دهنده ي سرور و ...(كلا يه جاهايي مثل مايكروسافت و..) در اختيار برنامه نويس ها قرار ميدن تا بتونيم ازش استفاده كنيم.به نظر من به عنوان كتابخانه هم ميشه به اون نگاه كرد... ولي بحث خيلي مفصل هست..
موفق باشيد

جدیدترین ارسال ها

بالا