عمل کاشت مو به روش FIT

ariamanc

New Member
متاسفانه در سال های اخیر در کشور ایران کاشت مو را برای اشخاصی که موهای انها کم پشت و یا هنوز ریزش مو ادامه دارد به وسیله تمام دکترها از جمله پزشک عمومی تا پزشک پوست و مو و پزشک جراح عمومی و حتی کادر درمانی درمانگاهها انجام می دهند که باعث شدیدتر شدن ریزش مو و در نتیجه کم پشتی بخش اعظم موها طی یک سال بعد از آن می شود و نتیجه برعکس گرفته می شود و جای عمل کاشت مو بعداز ریختن دوباره مو منظره بدی را به وجود می اورد و بهتر است این اشخاص از یکی از روشهای ترمیم موی طبیعی استفاده کنند تا به نتیجه دلخواه و پر پشتی مو برسند در کاشت مو به روش FIT به وسیله پانچ از ناحیه دهنده مو که غالبا از پشت سر انتخاب میشود فولیکولها را برداشته و در حوزه‌ گیرنده مو یا بوسیله پانچ یا با تکنیک ( شکاف ) درمان انجام میشود .

از مزایای کاشت مو بدون جراحی , بیشتر میتوان به راحت بودن انجام این کار علی الخصوص برای تیم پزشکی اشاره کرد . کار در مدت کوتاهی , بسته به تعداد گرافت منتقل شده و مهارت گروه پزشکی حدود 1 تا 3 ساعت انجام میشود . ولی از معایب بسیار بزرگ آن میتوان به کم پشت شدن مو ناحیه دهنده بطور چشمگیر پس از عمل , عدم قابلیت برداشت تعداد مو فراوان در هر مرحله ( حدود 500 تا 1000 تار مو ) , ریزش برخی از موهای کاشته شده بعداز 1 سال ( به دلیل محدودیت منطقه برداشت برخی پزشکان ناچار به برداشت از ناحیه نا مناسب می شوند ) و تراکم کم مو در ناحیه کاشته شده بیش تر از 50 درصد موها در زمان خارج شدن از زیر پوست , با فشار پانچ از ناحیه ریشه مو شدیدا آسیب دیدهو بعد از کاشت رشد نمی‌کنند و محل خارج شدن گرافت ها بصورت جراحت های گرد یک میلیمتری در سرتاسر پس سر مشاهده میشود و هر زمان در آینده بیمار موهای خود را کوتاه نماید جوشگاه های گرد گوناگون , نمای زشتی در پشت سر ایجاد خواهد کرد اشاره نمود متاسفانه به دلایل متفاوتی من جمله راحتتر بودن این نوع عمل کاشت مو برای تیم پزشکی و نیاز نداشتن به گروه خیلی مجرب در این عمل و پایین بودن نسبی هزینه کاشت مو درمان در‌این روش بسیاری از تبلیغات بر اساس همین روش است .

کاشت مو طبیعی به روش خود کار ( SAFER )

تکنیک پیوند مو اتوماتیک سیفر ( SAFER ) , درواقع همان روش پیوند مو F . U . E است , با این تفاوت که با دستگاهی به اسم S . A . F . E . R ( مخفف Suction Assisted Follicular Extraction and Reimplantation ) انجام می شود . دستگاه S . A . F . E . R یک ابزار الکترو پنوماتیک است که برای استخراج واحدهای فولیکول مو از طریق مکش ( ساکشن ) و کاشت موها , استفاده می شود .

تکنیک پیوند مو خود کار یا عمل کاشت مو به روش safer , فارغ از نیاز به جراحی انجام می شود , براین اساس دیگر نیازی به ایجاد شکاف در منطقه برداشت مو نخواهد بود . متعاقباً جای جراحت ناخوشایندی از آن باقی نخواهد ماند . همچنین مریض نیازی به زمان طولانی ریکاوری ناشی از درد شدید و همیشگی , نخواهد داشت .

درخواست کنندگان عمل کاشت مو

در روش کاشت مو FIT به جز در موارد نادری و در مورد اشخاص خاصی توصیه نمی شود . در مواقعی دیده شده که اشخاصی که با این روش جراحی شدهاند به دلیل از بین رفتن بانک مویشان حتی قابل ترمیم مو طبیعی هم نبودهاند . به طور معمول در روشهای متفاوت کاشت مو نیازی به بیهوش کردن مریض نیست .

پانسمان هم برای جلوگیری از آلودگی استفاده میشود و استفاده از پانسمان قطعیت ندارد . به همین سبب تیمهای پزشکی که صرفا مراجعه بیمار را در نظر می گیرند و به تبلیغات اهمیت بیشتری می دهند سعی نموده به این روش عمل پیوند نموده و در تبلیغات خود از کلماتی نظیر کاشت مو بدون جراحی , عمل کاشت مو بدون بیهوشی , بدون درد , بدون نیاز به پانسمان و نظیر اینها استفاده می‌کنند به صورت کلی روشهای ترمیم مو طبیعی و کاشت مو میکروسرجری بر این روش مزیت دارند .


چه اشخاصی مناسب روش FUE ( FIT ) هستند؟


غالبا اشخاصی که در ناحیه پشت سر موهای مشکی و ضخیم و پرپشت دارند برای FIT مطلوب ترند . ولی جنس پوست و عکس العمل آن در قبال فشار پانچ هم خیلی اساسی است . برخی اوقات واجب است یک آزمایش اولیه انجام شود تا از سلامت ریشه موها مطمئن شویم و در شرایطی که نتیجه مثبت بود عمل را با همین روش ادامه دهیم . درهرصورت روش عمل به لحاظ پزشک متخصص پوست و مو وابسته است .

قبل از روش FIT صد گرافت بعنوان نمونه برداشت می شود تا کیفیت فولیکول های مو بررسی شود .

چه تعداد گرافت یا تار مو با روش FUE ( FIT ) کاشته می شود؟


همه چیز به کیفیت و کمیت بانک مو شخص بستگی دارد . در حالتی‌که موهای پشت سرفرد پرپشت باشد 1500 - 2500 گرافت ( 6000 - 4000 تار مو ) می توان برداشت و در ناحیه طاسی کاشت . طبق یک قاعده کلی می توان نیمی از فولیکول های دور سرفرد را برداشت بدون این‌که پشت سر کم حجم شود البته زیاده روی در برداشت موها باعث کم پشتی پشت سر می شود که به هیچ وجه قشنگ نیست . در ضمن برداشت موهای نازک بالای گردن یا نزدیک منطقه طاسی در پشت سر کار درستی نیست زیرا این موها دائمی نیستند و در آینده نزدیک خواهند ریخت .

آیا FUE ) FIT ) به طور کامل جایگزین روش جراحی FUT شده است؟


خیر . گرچه تمامی بیماران دوست دارند از طریق عمل کاشت مو بدون جراحی استفاده نمایند ولی متاسفانه این روش برای همه مناسب که احتمال دارد در برخی از اشخاص ریشه موها به جهت مقاومت پوست له شود و سالم از پوست سربیرون نیاید . به همین علت به طور معمول تعداد گرافت های سالم و باکیفیت کمتر از روش کاشت مو FUT یا روش ترکیبی FUT+FIT است . به طور کلی پیشنهاد میشود در طاسی های وسیع که اشخاص به تار مو بیشتر نیاز دارند از ترکیب دو روشFIT+FUT طی 2 روز پشت سر هم استفاده شود . با روش ترکیبی 2500 - 3200 گرافت ( 6000 - 9000 تار موی ) کاشته می شود بدون این‌که حجم موهای پشت سربه طور قابل ملاحظه کم شود .


با توجه به این‌که تعداد موهای پشت سر هر شخص ثابت است چرا غالبا تعداد فولیکول های برداشت شده با روش کاشت مو FIT کمتر ازروش ترکیبی است؟


در روش FIT برای اینکه حجم موهای پشت سر بیش تر از حد کم نشود فولیکول ها یکی درمیان برداشت می شود . در شرایطی که برداشت موها بی رویه انجام شود پشت سر نمای بید خورده یا نخ نما پیدا می نماید . در حالی که در روش جراحی یا ترکیبی نواری از پشت سر برداشته می شود و از تمام موهای آن استفاده می شود .


آیا میتوان با روش FIT از موهای بدن برای پر کردن طاسی سر استفاده کرد؟


گرچه از لحاظ تکنیکی می توان فولیکول های موی سینه یا ریش را با پانچ برداشت و در ناحیه طاسی کاشت اما نتیجه عمل ها امید‌بخش نمی‌باشد . در اصل موهای بدن رشد کافی ندارند و جایگزین قابل قبولی برای موهای سر نیستند .

در طراحی خط مو جلوی سر چه پارامترهایی حیاتی است؟


طراحی خط رویش مو در جلوی سرمهم ترین بخش عمل کاشت موست . خط مو قاب صورت و ارتفاع پیشانی را تعیین می نماید . خط موی طبیعی نباید صاف , خیلی بالا یا خیلی پایین باشد .


خط موی بایستی متناسب با سن شخص و ترکیب صورت او تعیین شود . خط مو باید نمای نامنظم و زیگزاگ داشته باشد . در خط مو به طبع باید فولیکول های حاوی یک تار مو با زاویه 30 درجه و رو به جلو کاشته شود . در گرفت های حاوی 3 یا 4 تار مو بسیار ظریف می باشند


مزایای روش FIT :

1- پوست سر برش داده نمیشود به همین علت فرد پس از عمل درد نخواهد داشت .


2- چون پوست بخیه نمی‌خورد نیاز به مراجعه دوباره فرد برای کشیدن بخیه نیست .


3- خط بخیه در پشت سر باقی نمی ماند بلکه نقطه های سفید لابلای موها مخفی می شود و فرد می‌تواند موهای سر را خیلی کوتاه نگه دارد . البته اگر موها تراشیده شود این نقطه ها دیده خواهد شد .


4- چون پشت سر بخیه نمیخورد فرد می‌تواند بعد از2هفته فعالیت ورزشی سنگین از قبیل شنا یا بدن سازی را از سر بگیرد .
 

جدیدترین ارسال ها

بالا