علت پریدن فیوز بعد از روشن کردن کولرگازی

ipfix

New Member
یکی از مشکلاتی که اغلب کاربران با آن مواجه می‌شوند، پریدن فیوز بعد از روشن کردن کولرگازی است. اما علت چیست؟ چرا بعد از روشن شدن کولرگازی فیوز می‌پرد؟ در ادامه قصد داریم به طور مفصل در مورد این موضوع بحث کنیم. همچنین چگونگی عیب یابی این مشکل را بیان می‌کنیم.
فیوز قطعه‌ای الکتریکی در کولرگازی است. این قطعه برای حفاظت از کولرگازی به کار برده شده است. در واقع این قطعه از آسیب دیدن کولرگازی جلوگیری می‌کند. برقی که وارد کولرگازی می‌شود ابتدا به بخش فیوز می‌رود. در نتیجه مقدار ولتاژ مورد نیاز شناسایی شده و از بالا رفتن ولتاژ و سوختن قطعات جلوگیری می‌شود.
از کجا متوجه پریدن فیوز کولرگازی شویم؟
سوختن فیوز در کولرگازی و یا پریدن آن یک نشانه بارز دارد. معمولا در هنگامی که کولرگازی روشن شود و بلافاصله خاموش شود، فیوز سوخته است. سوختن فیوز ممکن است با صدای زوزه مانند همراه باشد. در این حالت فیوز سوخته و یا پریده است.
در نتیجه زمانی که کولرگازی سریعا خاموش شود می‌توانید متوجه پریدن فیوز شوید. لازم به ذکر است یکی از عواملی که سوختن فیوز را به همراه دارد از کار افتادن کمپرسور نیز هست. در ادامه دلایلی که منجر به پریدن فیوز می‌شود را ذکر می‌کنیم.
دلایل پریدن فیوز در کولرگازی
کثیف شدن فیلترها
یکی از عواملی که سبب پریدن فیوز در کولرگازی می‌شود، کثیف شدن فیلترهای کولرگازی است. کثیف شدن فیلترها سبب کاهش کارایی کولرگازی و همچنین گرم شدن باد می‌شود. بنابراین قطعات داخلی کولرگازی داغ می‌کنند. چرا که به اجبار بیشتر از حد معمول کار می‌کنند. در نتیجه افزایش فشار بر روی قطعات کولرگازی، فیوز می‌پرد. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل، فیلتر کولرگازی را به طور مرتب تمیز کنید.
خراب شدن فن کولرگازی
دومین دلیل پریدن فیوز، خراب شدن فن است. در این مورد نیز فشار زیادی به کولرگازی وارد شده و کولرگازی داغ می‌کند. بنابراین فیوز برای جلوگیری از آسیب به قطعات می‌پرد و کولرگازی خاموش می‌شود.
برای برطرف کردن این مشکل و همچنین تعویض فن کولرگازی، بهتر است با نمایندگی تعمیر کولرگازی تماس حاصل نمائید.
استفاده از کولرگازی قدیمی
معمولا در صورتی که کولرگازی شما قدیمی باشد، مشکلات زیادی اعم از پریدن فیوز در آن رخ می‌دهد. فرسوده شدن قطعات کولرگازی، باعث وارد شدن فشار بیش از حد به کولرگازی می‌شود. مسلما فیوز به دلیل فشار بیش از حد می‌پرد. بنابراین توصیه می‌کنیم علاوه بر سرویس مرتب کولرگازی، در صورت فرسوده بودن آن را تعویض کنید.
کاهش گاز مبرد
گاز نقش مهمی در تولید سرما دارد. در صورتی که گاز کولرگازی کم شود، ترموستات نمی‌تواند دمای محیط را به حالت تنظیم شده برساند. بنابراین دستگاه با قدرت و فشار بیشتری کار می‌کند. اما محیط خنک نخواهد شد. در نتیجه فشاری که به قطعات وارد می‌شود، فیوز می‌پرد. بنابراین حتما در سرویس دوره‌ای کولرگازی، از شارژ گاز کولرگازی غافل نشوید.
مشکل در خازن کولرگازی
خازن، مکمل عملکرد فیوز است. یعنی کار خازن و فیوز در کنار هم انجام می‌شود. خازن کار تنظیم ولتاژ برای کولرگازی را انجام می‌دهد. در صورتی که در خازن مشکلی رخ دهد، کولرگازی به طور کلی از کار می‌افتد. همچنین فیوز نیز می‌پرد. بنابراین لازم است از تعمیرکار بخواهید مشکل را رفع کند.
خراب شدن کمپرسور کولرگازی
کمپرسور یکی از قطعات مهم در کولرگازی است. این قطعه در عملکرد صحیح کولرگازی نقش مهمی دارد. از کار افتادن و یا بروز مشکل در کمپرسور، سبب وارد شدن فشار زیاد به فیوز می‌شود. از این رو فیوز می‌پرد. بنابراین باید از تعمیرکار بخواهید کولرگازی و کمپرسور را بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض کند.
بروز مشکل در جعبه تقسیم کولرگازی
در بسیاری از مواقع مشکل در جعبه تقسیم سبب پریدن فیوز کولرگازی می‌شود. این یک مشکل برقی است. بنابراین باید فردی متخصص مشکل را رفع کند. احتمالا برقی که از جعبه تقسیم به فیوز منتقل می‌شود، ولتاژ مناسبی ندارد. از طرفی ممکن است فیوز نصب شده در کولرگازی برای کولر شما مناسب نباشد. این موارد سبب پریدن و یا سوختن فیوز کولرگازی می‌شوند. بنابراین باید از یک فرد متخصص بخواهید این مشکل را بررسی و رفع کند.
چرا فیوز کولرگازی می‌سوزد؟
علاوه بر پریدن فیوز، با مشکل سوختن فیوز نیز ممکن است مواجه شوید. اما دلیل سوختن فیوز کولرگازی چیست؟
یکی از اصلی ترین مواردی که سبب سوختن فیوز کولرگازی می‌شود، انتخاب فیوز نامناسب است. باید به شما بگوئیم اگر فیوز بزرگ باشد، ولتاژ اضافی وارد دستگاه می‌شود. در نتیجه قطعات کولرگازی دچار مشکل می‌شوند. از طرفی انتخاب فیوز کوچک تر، ولتاژ کافی را وارد دستگاه نخواهد کرد. بنابراین فشار زیادی به کولر وارد شده و سبب سوختن آن می‌شود. بنابراین باید یک فیوز مناسب در دستگاه نصب شده باشد.
در برخی مواقع نیز پیش می‌آید فیوز کولرگازی قطع می‌شود.

خدمات پس از فروش کولر گازی جنرال

از عواملی که سبب بروز این مشکل می‌شود می‌توان به بروز اتصال کوتاه و یا ورود فشار بیش از حد به دستگاه اشاره کرد. اتصال کوتاه سبب قطع شدن فیوز و یا پریدن آن می‌شود. بنابراین باید این مشکل به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گیرد.
چگونه مشکل پریدن فیوز در کولرگازی را رفع کنیم؟
• خازن را بررسی کنید. در صورتی که مشکل از خازن باشد باید تعویض گردد.
• بروز مشکل در کمپرسور نیز نیاز به تعمیر یا تعویض این قطعه دارد.
• در صورت خراب شدن فن بهتر است توسط فردی متخصص آن را تعمیر کنید. در صورت نیاز فن را تعویض نمائید.
• شارژ گاز کولرگازی را فراموش نکنید. به طور مرتب کولرگازی را سرویس کنید. همچنین از شارژ کولرگازی غافل نشوید.
• فیلتر‌های کولرگازی را به طور مرتب تمیز کنید.
هزینه تعمیر فیوز کولرگازی چقدر است؟
همانطور که گفته شد پریدن فیوز کولرگازی، به عوامل مختلفی بستگی دارد. بنابراین باید ابتدا تعمیرکار دلیل اصلی پریدن یا سوختن فیوز را تشخیص دهد. پس از آن با توجه به منشا خرابی، هزینه تعمیر فیوز کولرگازی تعیین می‌شود. از این رو بهتر است در صورت مواجه با چنین مشکلی از متخصص کمک بخواهید.

منبع: علل پریدن فیوز بعد از روشن شدن کولر گازی
 

جدیدترین ارسال ها

بالا