طريقه ي ساخت ذره بين

mosi20

Active Member
و هو الرب الرحيم

من خودم درست بلد نيستم چطوري ميشه يه ذره بين ساخت اما تا اون حد كه ياد گرفتم اينجا مينويسم .
در ابتدا سه تا اسپرايت ميسازي و اسماشون را به ترتيب ميزاري aksebozorg و aksekochik و alamatezarebin .همون طور كه از اسم هاي اسپرايت ها پيدا است ما از دو تا عكس استفاده ميكنيم كه دقيقا مثل هم هستند با اين تفاوت كه اندازه هاشون با هم فرق داره .از اسپرايت سوم (alamatezarebin) به عنوان ماسك استفاده مي كنيم . اين كه گفتم يعني چي ؟ نترس الان توضيح ميدم.
به روي اسپرايت دوم( aksekochik) كليك كنيد تا به حالت سلكت در بياد يعد از منو ي insert گزينه ي image را انتخاب كنيد و يه عكس كه ميخواهيد هنگام عبور ذره بين از روي قسمت هاي اون اون قسمتها بزرگ تر شوند را انتخاب كنيد . به عكستون هر اندازه اي ميخواهيد بديد بديد اشكالي نداره فقط خيلي بزرگ نشه .
حالا به اسپرايت اول ( aksebozorg ) بريد و همون عكس كه در اسپرايت دوم اينسرت كرديد در اين اسپرايت نيز اينسرت كنيد . حالا اندازه ي عكس را كمي بزرگ تر از عكس قبلي بكنيد . اين عكس هنگامي كه ذره بين به روي اسپرايت دوم( aksekochik) برود نشان داده ميشود .
يه سر به اسپرايت سوم ( alamatezarebin ) بزنيم ببينيم بايد چه بلايي سرش بياريم. همونطور كه از اسمش پيدا است اين اسپرايت به نشانه گر موس ميچسيد و از هر جا عبور ميكند آن منطقه را بزرگتر نشان ميدهد .
حالا نوبت به اسكريپت نويسي ميرسه .
بر روي اسپرايت اصلي يا Scene كليك كرده و اسكريپت زير را به آن بدهيد.
کد:
onFrame (1) {
    aksekochik.setMask(alamatezarebin);
}
اين اسكريپت چيكار ميكنه ؟ الان ميگم يكم بهش نگاه كنيد مي فهميد در واقع اين اسكريپت براي اسپرايت دوم ( aksekochik) يه ماسك ميزار كه در اينجا ماسك ما اسپرايت سوم ( alamatezarebin ) مي باشد.
خوب همونطور كه قبلا گفتم بايد اسپرايت سوم ( alamatezarebin ) به موس بچسبه پس اسكريپت زير را به اسپرايت سوم ( alamatezarebin ) ميديم .
کد:
onEnterFrame() {
    startDragLocked(this);
}
به همين راحتي يه ذره بين ساده ساختيد اينم يه نمونه كه خودم ساختم.
http://www.freewebs.com/mosi20swish/zarebin.zip

جدیدترین ارسال ها

بالا