طراحي معماري 2

سلام بچه ها
خوبين شما !؟
خواستم يه سري اطلاعات در مورد پروژه هايي كه در درس طراحي معماري توسط دانشجويان ارائه مي گردد كسب كنم از اين قبيل كه : ( فرض بر اين م زاريم پروژه ما يك دانشكده معماري است )
1- استارت كار چگونه هستش
2- چه مطالبي را بايستي به استاد ارائه كرد.
3- گردش كار تهيه مطالب چگونه است
و خلاصه هر آنچه كه شما در مورد طراحي معماري بنظرتون مي رسد كه گفته بشه
با تشكر

AREF

مدیر انجمن های <A href="http://forum.majidonline.c
سلام.باید اول یه دانشگاه رو بررسی کنین.روابط رو مورد بررسی قرار بدین.
مثلا تمام آتلیه ها توی 1 طبقه باشه.که جو طبقه به آتلیه بخوره
تمام کلاس ها توی 1 طبقه باشه.حتما توی همون طبقه انتشارات رو بزار.که اگه بچه ها خواستن جزوه هارو کپی بزنن
مجموعه اداری توی طبقه همکف باشه برای مراحل اداری چندطبقه بالاپائین نشه.هیچ وقت فضای آموزشی رو با اداری قاطی نکن چون مثلا کنار اتاق رئیس سر و صدای بچه ها نباشه.
فضای کلاس باید نور کنترل شده باشه.نباید نور مستقیم توی دفتر بچه ها بزنه
درب ها باید رو به سالن باز بشه.چون مواقع آتش سوزی با درب بسته روبرو نشن
فضای آتلیه ترجیحا نور کافی داشته باشه.کاملا طبیعی باشه نورش جلوش ویو خوب داشته باشه.
در سایت پلان حتما فضای بازی برای بچه ها بزار
بازم هر سوالی داشتین در خدمتیم

Hamid_ahmadi

Well-Known Member
سلام
من طبق تجربیاتی که تو این زمینه داشتم و کارهایی که خودم انجام میدم توضیح میدم
ابتدا کار از مطالعات شروع میشه . سایت باید تحلیل بشه ( بهتره با نرم افزارهایی مثل ودرتولز باشه) و عواملی که روی سایت تاثیر گزار هستند مثل صدا، نور و ... بررسی بشه . روی دسترسی ها کار بشه و خلاصه تمامی عوامل تاثیر گزار

از همون ابتدای مطالعه باید شروع کنی به دیدن دقیق کیس استادی هایی که توی زمینه دانشکده معماری وجود داره و روی اونها ( خصوصا کارای معمارای بزرگ) به دقت مطالعه انجام بدی و این کار باید تا انتهای طراحی ادامه پدا میکنه

دیدن کیس استادی ها تقریبا روشن می کنه که چه چیزایی برای یه دانشکده معماری مناسبه ، برای هر فضا چه وسعتی باید در نظر گرفته شه ، چه فرمهایی برای چه اقلیمهایی مناسبه ، و....

کتابهای استاندارد معماری مثل نویفرت رو مطالعه کنی و تمام جزئیات رو از اونا استخراج کنی
ضوابط ساختمانهای آموزشی مربوط به شهرداری اون شهر رو مطالعه کنی تا مثلا محدودیت ارتفاع و ... رو بدونی

مطالعه روی تمامی این موارد یه چیزایی رو تو طراحی برات مشخص می کنه و ابزارهایی رو معرفی میکنه که بوسیله اونا میتونی طراحی رو شروع کنی
توی طراحی هم در چند مرحله باید به مطالعات برگردی تا چک کنی کارایی که انجام میدی درست هست یا نه
چیزایی که یادم بود همیناس اگه هم سوالی بود در خدمتم

بچه ها قبل از هر چيز جا داره ازتون تشكر كنم كه وقت گذاشتيد و در اين بحث شركت كرديد
چون هر دو عزيز اشاره كرديد اگر سئوال ديگه اي هم داشتم جواب مي ديد لطفا در اين زمينه ها هم منو راهنمايي كنيد كه به يك نتيجه اي برسم ممنون ميشم.
1- در هر پروژه طراحي معماري معمولاٌ يه سري دياگرام ها داريم از قبيل دياگرام هاي اقليم ‘ دسترسي ‘ ديد و منظر ‘ طبقاتي و ... سئوالم اينه كه براي هر پروژه اصولاٌ چند نمونه دياگرام داريم و اينكه چند نمونه دياگرام خواستم ببينم ( چون دانشجوي صفر كيلومتر هستم ) لذا چنانچه دوستان عزيزم نمونه هايي از دياگرام ها دارند لطفا در اين بحث به اشتراك بگذارند بلكه مفيد باشه.
2- خواهش دومي كه داشتم اينكه دو سه نمونه پروژه طراحي 2 كه انجام شده را خواستم داشته باشم تا هم به نوعي ايده بگيرم و هم اينكه كلاٌ چيدمان يك پروژه در طراحي 2 رو به صورت عملي ببينم.
بي نهايت متشكرم.
@};-

Hamid_ahmadi

Well-Known Member
سلام دوست من
دوتا پست با عنوان بهترين پروژه هاي دانشجويي توي پستهايي كه مهم شده هست كه شايد بهترين كمك همونا باشه
بعضي از اونا تحليل سايت خوبي داره
اگه به دقت به اونا نگاه بندازي نحوه برخوردشون با طرح رو ميبيني و حتي روند طراحي رو
اما اگه چيز ديگه اي مد نظرتون هست بگيد من تا اونجايي كه بتونم راهنمايي كنم

همه كار ها رو ديدم تاپيك جالب و موفقيه

بچه ها قبلش بگم كاردانيم رشته ديگه اي بوده اما رو حساب علاقه شخصي كه داشتم كارشناسي رفتم معماري خوندم و پي همه چيشو به تنم ماليدم خدائيش مي خوام تو اين رشته موفق باشم.

يه سايت پلان هست مربوط به دانشكده ادبيات هستش .. تو اين حجم ما بايد يه دانشكده معماري طراحي كنيم و بعد از تعطيلات ( فك كنم حدوداي 20 فروردين بشه ) پنج تا كانست با پنج ماكت ارائه بديم.
جالب اينكه استاد مربوطه اومد سر كلاس و يه كپي از موقعيت سايت به ما داد بعدش هم گفت كه بعد از تعطيلات اين كار رو انجام بدين حالا حسابشو بكنيد كسي مث من كه تا حالا به صورت تخصصي معماري رو نخونه چه مصيبتي داره برا انجام اين كار.
رو اين حساب مرتب به شما زحمت مي دم و رو كمكتون حساب مي كنم .
براي اين كار هم نياز به طراحي كانسپت دارم خواستم به يه شكلي اگه ايده اي داريد بهم بگيد چطور كانسپت زدن رو روان بشم و دوم اينكه براي ساخت ماكت آيا سايت ( يا سايت هاي ديگه اي كه شما مي شناسيد ) آموزشي چيزي داره كه راحت تر بشه راه افتاد؟

با سپاس
89/12/26

بچه ها چطوري ميتونم كانسپت زدنم رو قوي كنم
آيا سايتي يا كتابي داريم كه به صورت تخصصي در مورد كانسپت صحبت كنه
ميخوام تو كانسپت بيشتر كار كنم
شما چه ايده اي داريد .

Hamid_ahmadi

Well-Known Member
سلام
در مورد كانسپت چند مورد هست كه بايد كنار هم كار كني تا بتوني به كانسپت هاي خوب برسي
اول اينكه بايد مباني فرم رو خيلي خوب بشناسي ، با تركيب فرم آشنا باشي و بتوني خيلي خوب با اونها كار كني
كتابي كه در اين زمينه پيشنهاد مي دم كتاب بسيار خوب آقاي محمد پيرداوري با نام معماري فرم هست
كار كردن با اين كتاب مدت زمان زيادي وقتتو مي گيره اما به طرز غير قابل باوري تركيب سازي تو رو تقويت ميكنه ، اول مقدمه كتاب رو مطالعه كنيد و بعد هر روز نسبت به علاقه اي كه به پيشرفت تو اين كار داريد وقت بزاريد و كار كنيد
كتاباي ديگه اي مثل آفرينش فرم آقاي اعرابي يا كتاباي آقاي صديق و طايفه هم كمك خوبي ميكنن
با اين كار هم دستتون قوي ميشه و هم فرم شناسي رو خوب ياد ميگيريد
در كنار اين كار بايد يه آرشيو خوب كيس استادي (Case Study) هم داشته باشيد تا با نوع كار ها هم آشنا باشيد و هر روز سعي كنيد كاراي جديد ببينيد و اونا رو تحليل كنيد.
وقتي چشمتون به خوب ديدن عادت كنه وكنارش مطالعات خوبي داشته باشيد و در مورد اقليم ، فرهنگ و... اطلاعات داشته باشيد اونوقت مي تونيد كارهاي خوبي ارائه بديد
دوست عزيز من توي اين چند سالي كه دارم تو زمينه معماري تو سرو مغز خودم ميزنم يه چيزي رو ياد گرفتم
رمز موفقيت توي معماري و رسيدن به خلاقيت تمرين، تمرين و تمرينه و هر چي بيشتر كار كنيد به نتايج بهتري مي رسيد
موفق باشيد

مرسی حمید جان
این یه واقعیته که برای پیشرفت تو هر کاری باید تمرین کنی و بازم تمرین
میتونم ازت خواهش کنم چند نمونه کانسپت ابتدایی در مورد این سایت پلان بزنی که بتونم الگو برداری کنم از کار؟
توضیح اینکه مربوط به یه دانشکده معماری هستش با ابعاد حدودی 135 در 100
با سپاس 90/1/4

پیوست ها

• 3.JPG
    3.JPG
    19.6 کیلوبایت · بازدیدها: 44
بچه ها خدائیش به کمکتون نیاز دارم
امیدوارم تصور نکنید که اینجا قرار شما کارهای منو انام بدین .. نمی دونم چرا جو معماری اینطوریه تا یه سئوال از کسی می پرسی یا میگه هزینه داره یا ...
من رو حساب علاقه ای که به معماری داشتم کاردانیم رو تغییر رشته دادم اومدم کارشناسی معماری خوندم
الانم راستیتش نی خوام تو این رشته موفق بشم پس به کمکتون نیاز دارم
خواهشا منظور منو درک کنید
با سپاس
90/1/10

جدیدترین ارسال ها

بالا