ضریب نفوذ اینترنت کشور به 34 در صد رسید

PhonieX

مدیر انجمن <A href="forum.majidonline.com/forums/6


هر چند ایران برای ارائه سرویس پست الکترونیکی در ابتدای راه است اما اعتماد کاربران به سرویس های داخلی می تواند باعث تقویت و توسعه این سرویس ها شود.


به گزارش سیتنا، مهندس سعید مهدیون رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات در یک نشست خبری گزارشی از فعالیت های این شرکت در طول یکسال گذشته ارائه داد و اظهار داشت:
بحث فناوری اطلاعات در دولت دهم نقش پررنگی دارد به طوری که دولت مهم به عنوان نخستین دولت الکترونیکی عزم جدی برای توسعه فناوری اطلاعات و چابک سازی دولت گرفته است
وی با بیان این که در نیمه‌های سال 86 مصوبه تغییر وظایف شرکت ایجاد شد که اساسنامه آن در اسفندماه سال گذشته به تصویب رسیدف تصریح کرد: در این اساسنامه ضمن تغییر کاربری شرکت مدیریت حوزه فناوری اطلاعات و بخش نرم افزار و سخت افزار و نظارت یکپارچگی اطلاعات و هدایت بخش فناوری اطلاعات جزو فعالیت‌های شرکت شد.
وی با اشاره به این که شرکت فناوری اطلاعات در حال تدوین برنامه‌های پنجم در حوزه فناوری اطلاعات است گفت: در این دولت عزم مسوولین برای ارائه خدمات الکترونیکی جزم شده است و شش حوزه راهبردی مورد نظر قرار گرفته که شامل توسعه تجارت الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی، سلامت الکترونیکی، دولت الکترونیکی، توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و توسعه امنیت فاوا و توسعه فرهنگ ایرانی اسلامی است .
وی افزود: برای ایجاد هماهنگی بین دولت و شرکت فناوری اطلاعات و وزارت ارتباطات کارگروهی با عنوان مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات و امنیت در هیات دولت تصویب شد که شامل مواد 138 و 127 قانون اساسی است که در این مواد اختیارات ویژه به این کارگروه در زمینه توسعه فناوری اطلاعات داده می‌شود.
وی همچنین امارهایی از وضعیت اینترنت در کشور اعلام کرد و گفت: وضعیت اینترنت کشور در حال حاضر حدود 32 گیگابایت در ثانیه و ضریب نفوذ کاربران طبق آمار اعلام شده 34 درصد است.
وی گفت: زمان دسترسی به اینترنت پر سرعت به 8/1 هفته رسیده است.مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات در ادامه سخنان خود به برنامه‌های شرکت در زمینه توسعه فناوری اطلاعات اشاره کرد وگفت: در بحث اندازه گیری سرعت و کیفیت اینترنت در حال حاضر 11 سرور اصلی ایجاد شده که از این یازده سرور هفت سرور آن در سازمان تنظیم مقررات به‌عنوان سرور مرکز مستقر شده‌اند.
وی از دیگر برنامه‌های شرکت فناوری اطلاعات را امضای تفاهمنامه همکاری با جهاد دانشگاهی در زمینه تولید نرم افزار اندازه‌گیری سرعت اینترنت در داخل کشور دانست و گفت: این نرم افزار به پارامترهای داخلی طراحی شده و هم اکنون فاز سوم آن نیز به پایان رسیده است. امیدواریم تا سال دیگر از نرم‌افزار‌های داخلی برای بررسی سرعت اینترنت استفاده کنیم.
وی در ادامه به بحث فرمول محاسبه تعداد کاربران اینترنت اشاره کرد و گفت: برای ایجاد این فرمول جدید با یکی از دانشگاه‌ها قرارداد همکاری امضا کردیم که با اعمال دو مرحله نظر سنجی از کارشناسان کشور امیدواریم آن فرمول بتواند نقطه پایان بحث‌های تعداد کاربران اینترنت از کشور باشد همچنین که در بحث سنجش شاخص فناوری اطلاعات یازده شاخص ایجاد شده که در سال 89 آمار رسمی آن را ارائه خواهیم کرد.
رئیس هیات مدیره شرکت فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: از دیگر برنامه‌های ما اتصال 100 هزار مدرسه به شبکه اینترنت ملی است که فاز اول آن با اتصال 20 هزار مدرسه نهایی شده است و تا پایان برنامه چهارم فاز به کامل انجام خواهد شد.
مهدیون تاکید کرد: طرح جامع آموزش و پرورش برای برقراری ارتباطات مدارس به اینترنت و ارتقای مرکز داده رشد در مرحله انتخاب پیمانکار است. و برخی از مدارس نیز به امکانات آموزشی الکترونیکی برای اولین بار در کشور مجهز شده‌اند.
وی یاداور شد: محور بعدی ما در این تفاهمنامه تولید محتوای دیجیتالی برای مدارس بوده که در این میان برای ارائه 51 محتوای درسی قرار داد بسته ایم.
مهدیون همچنین در خصوص فعالیت شرکت های ارائه دهنده اینترنت نیز گفت: با توجه به پارامتر های ارائه خدمت به کاربران از لحاظ کیفیت و سرعت اینترنت ده ISPبرتر به زودی اعلام خواهند شد.
وی در ادامه به برنامه‌های دیگر این شرکت اشاره کرد و گفت: از دیگر برنامه‌های ما تفاهم همکاری به استانداری بوشهر جهت ایجاد دولت الکترونیکی و پورتال الکترونیکی که تا چند وقت دیگر نهایی خواهد شد .
مدیر عامل شرکت فناوری اطلاعات همچنین از امضای تفاهمنامه دیگری با جهاد کشاورزی جهت اتصال 200 نقطه از مراکز این سازمان برای ارائه خدمات الکترونیکی خبر داد.
مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات همچنین به ایجاد مرکز ماهر (مرکز امداد رسانی در فضای امنیت تبادل اطلاعات) اشاره کرد و افزود: در سال گذشته فاز آگاهی رسانی این مرکز انجام شد و پس از ان فاز برخی خدمات در ابتدای سال 88 انجام شد که در این فاز از حملات ایجاد شده به سایت‌های دولتی که بعد از اتفاقات در انتخابات به اوج رسید جلوگیری شد و در این زمینه مرکز امدادرسانی توانست اقدامات هماهنگ و مناسبی انجام دهد .
وی در پایان خاطر نشان کرد: در این زمینه توانستیم نرم افزارهای ضد ویروسی در کشور فعال کنیم و بدافزارهایی که به کشورو شبکه خسارت می‌زنند به کمک این نرم افزارها شناسایی کنیم که این امر به کمک چند دانشگاه برای جلوگیری از حملات بعدی تجزیه و تحلیل شده استمنبع
 

جدیدترین ارسال ها

بالا