شبکه دامین (Domain) چیست

taraznet

New Member
شبکه‌های کامپیوتری امکان ارتباط و به اشتراک‌گذاری امکانات و منابع را میان چند کامپیوتر مختلف فراهم می‌کنند. شبکه دامین در واقع نوعی شبکه کامپیوتری مبتنی بر سیستم عامل ویندوز است. استفاده از شبکه دامین امکان مدیریت و کنترل کامپیوترها را به آدمین شبکه می‌دهد. در شبکه دامین یک یا چند سرور کنترل دامین و کامپیوترهای موجود را بر عهده دارند؛ به این سرورها Domain Controller گفته می‌شود. علاوه بر این Domain Controllerها اعتبارات امنیتی سایر سیستم‌ها را در Windows Domain بررسی می‌کنند. توجه داشته باشید که شبکه دامین برای شبکه‌های خانگی استفاده‌ای ندارد و معمولاً از آن در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و یا در شبکه‌های عظیم مانند شبکه‌های دولتی استفاده می‌شود.

شبکه دامین با شبکه Workgroup چه تفاوتی دارد
شبکه دامین شبکه‌ای است که در آن سرویسی به نام Active Directory وجود دارد. این سرویس وظیفه اعتبارسنجی متمرکز را بر عهده دارد. با استفاده از این سرویس می‌توان تنظیمات و قوانین مشترک و متمرکز را بر روی بخشی از سیستم‌ها یا همه آن‌ها اعمال کرد.

این در حالی است که شبکه Workgroup چنین سرویسی را در اختیار ندارد و بدین ترتیب نمی‌توان با استفاده از آن قوانین و تنظیمات مشترک و متمرکز را اعمال کرد. در شبکه‌های Workgroup هر سیستم به طور مجزا اعتبارسنجی کاربران را انجام می‌دهد. علاوه بر این در این شبکه نیاز است که هر سیستم برای یکدست شدن و اعمال تنظیمات مختلف به صورت کاملاً مجزا پیکربندی شود.

مزایای راه‌اندازی شبکه دامین
همانطور که پیش‌تر گفتیم معمولاً از شبکه دامین برای بسترهای بزرگ استفاده می‌شود. در این شبکه به طور قطع به یک سرور و همچنین برنامه‌ای برای مدیریت کلاینت مانند Active Directory نیاز است. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از شبکه دامین امنیت بسیار بالای آن است؛ البته این شبکه معمولاً در معرض خطرات بیش‌تری قرار می‌گیرد. با راه‌اندازی شبکه دامین می‌توانید سیستم‌ عامل‌ها یا برنامه‌های تحت شبکه را نصب کرده و هزاران سیستم را به راحتی کنترل کنید.

با نصب برنامه‌های مدیریتی بر روی شبکه دامین می‌توانید به طور کامل بر روی کلاینت‌ها کنترل داشته باشید. به طور مثال می‌توانید بر روی کلاینت‌ها نظارت کرده و در صورت لزوم تنظیماتی را به صورت اجباری برای آن‌ها ایجاد کنید. البته بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که پس از راه‌اندازی شبکه دامین کامپیوتر سرور باید در ساعات کاری به صورت مداوم آپتایم بوده و به هیچ وجه خاموش نشود؛ زیرا در صورت خاموش شدن کامپیوتر سرور، کلاینت‌ها نمی‌توانند به کار خود ادامه دهند. توصیه می‌شود که در مجموعه‌های بزرگ صنعتی و سازمانی از شبکه‌ دامین، و در موسسات کوچک‌تر از شبکه workgroup استفاده کنید.

ترازنت
 

جدیدترین ارسال ها

بالا