سوال در مورد فشرده سازی

777777777

Member
سلام آقا مجید

لطفا اگه میتونی بگو یه بازی 10 گیگ رو چه جوری میکنن 10 مگابایت مثلا Pro Evolution Soccer 2010 رو با حجم 10 مگابایت برای دانلود گذاشتن خودت یه سرچ کن متوجه میشوی با این حجم هست شما لطفا بگو چطور میشه اینقدر فشرده سازی کرد در ضمن برنامه ای که این کارو میکنه معرفی کن و ‏طریقه کا رو هم یگو فقط تو رو خدا جواب بده چون هاردم پر شده به این کار نیاز مبرم دارم‏ من تو چند سایت پیغام گذاشتم ولی نامردا ترفند رو لو نمیدن

قربونت

the_king

مدیرکل انجمن
سلام آقا مجید

لطفا اگه میتونی بگو یه بازی 10 گیگ رو چه جوری میکنن 10 مگابایت مثلا Pro Evolution Soccer 2010 رو با حجم 10 مگابایت برای دانلود گذاشتن خودت یه سرچ کن متوجه میشوی با این حجم هست شما لطفا بگو چطور میشه اینقدر فشرده سازی کرد در ضمن برنامه ای که این کارو میکنه معرفی کن و ‏طریقه کا رو هم یگو فقط تو رو خدا جواب بده چون هاردم پر شده به این کار نیاز مبرم دارم‏ من تو چند سایت پیغام گذاشتم ولی نامردا ترفند رو لو نمیدن

قربونت

کاری که سازندگان این جور فایل های فشرده انجام می دهند تو مایه های شعبده بازی یه، موقعی که کار یک
شعبده باز رو می بینید لذت می برید اما کار هایی که انجام میده تو زندگی واقعی قابل استفاده نیست چون
با ترفند و کلک انجام شده و اون چیزی که تظاهر میشه واقعیت نداره.

از نظر علم ریاضی غیر ممکنه که بشه هر جور اطلاعاتی رو 1000 برابر فشرده کرد، فقط یک نوع اطلاعات خاص
اینقدر قابل فشرده اند، اطلاعات بدرد نخور و تکراری. فایل هایی که اینطور فشرده شده اند، یک نسخه کامل و درست
نیستند، اون بازی یا اون برنامه ای که به ظاهر 10 گیگابایته در حقیقت بجز یک بخش مختصرش بقیه تماما بایت های
تکراری و بدرد نخوره (مثلا بایت های 0) و طبیعتا یا درست نصب نمیشه و یا اگه نصب بشه درست اجرا نمیشه.

برای ساختن اینجور فایل های گول زننده یک روش ساده پیشنهاد می کنم :
1) محتویات کل DVD داخل Setup یک برنامه معروف و مرسوم رو توی یک پوشه کپی کنید.
2) با یک ویرایشگر Hex Editor مثل WinHex فایل های غیر اجرایی و غیر متنی داخل اون پوشه رو باز کرده و
محتویاتش رو با بایت های 0 پر کنید، طوری که حجم اش تغییری نکنه اما فقط داخلش 00 00 00 00 00 باشه.
3) با یک نرم افزار Image ساز، مثل UltraISO از روی محتویات این پوشه یک Image از نوع iso بسازید.
4) با WinRar و حداکثر فشرده سازی این فایل iso بدرد نخور رو با یک نرخ فشرده سازی خیلی بالا فشرده کنید.
خیالتان راحت باشد، خیلی خوب فشرده خواهد شد چون بایت های 0 تقریبا هیچ جایی را اشغال نمی کنند.
5) فایل معجزه آسا آماده است، حتی ممکن است صفحه Setup بخوبی نمایش داده شود و حتی نصب هم بشود.
همین برای سر کار گذاشتن دیگران کفایت می کند.

آخرین ویرایش:

farik

Well-Known Member
با سلام..
با تشگر از the kong عزیز باید بگم شاید یک همچین چیز هایی باشه ولی با استفاده از ننرم افزار kgb comperessor (اگه اشکال تایپی نداشته باشه)..با صرف زمان زیاد میشه خیلی از انواع فایل ها رو حجمش رو به شدت کم کرد..بدون این که بخوایم کاربر گول بزنیم..ولی برای فشرده سازی و باز کردنش نیاز به وقت زیادی هست...
البته اگه فیلم بدون صدا دارین 7زیپ به شدت اونو فشرده میکنه به طوری که من خودم فایل داشتم که 1/20 شده بوده با 7زیپ...
ببخشید اگه اطلاعاتم ناقصه..موفق باشید..

the_king

مدیرکل انجمن
با سلام..
با تشگر از the kong عزیز باید بگم شاید یک همچین چیز هایی باشه ولی با استفاده از ننرم افزار kgb comperessor (اگه اشکال تایپی نداشته باشه)..با صرف زمان زیاد میشه خیلی از انواع فایل ها رو حجمش رو به شدت کم کرد..بدون این که بخوایم کاربر گول بزنیم..ولی برای فشرده سازی و باز کردنش نیاز به وقت زیادی هست...
البته اگه فیلم بدون صدا دارین 7زیپ به شدت اونو فشرده میکنه به طوری که من خودم فایل داشتم که 1/20 شده بوده با 7زیپ...
ببخشید اگه اطلاعاتم ناقصه..موفق باشید..

KGB Archiver از شیوه فشرده سازی PAQ6 استفاده می کنه و 7Zip در بهترین شرایط از شیوه فشرده سازی LZMA
هر دو شیوه هم در استفاده زیاد از حافظه RAM مشترک اند. خانواده فشرده سازی PAQ جزو اون شیوه ها است
که برای فشرده کردن یک فایل کوچک ساعت ها و روزها وقت صرف می کنه اما در حال حاضر بهترین نرخ
فشرده سازی رو ارائه می کنه. با این وجود حتی خانواده PAQ هم معجزه نمی کنه، یک نگاهی به نتایج این
صفحه بندازید :

Large Text Compression Benchmark

یک فایل 953 مگابایتی که شامل مقاله های ویکی پدیا است (دقیقا 1,000,000,000 بایت) رو تحویل فشرده ساز ها
داده اند و نتایج رو مقایسه کرده اند.

بهترین رکورد متعلق به فشرده ساز durilca است که با استفاده از 12.5 گیگابایت حافظه RAM اون 953 مگابایت رو
در 121 مگابایت فشرده کرده، یعنی نهایت قدرت فشرده سازی ابزار های فعلی فقط 12.7 درصد حجم اولیه است،
نه یه نرخ معجزه آسا مثل 1 درصد حجم اولیه، اونم در مورد فایل های متنی که خیلی بهتر از داده های دیگه فشرده
می شوند، وگرنه داده هایی مثل بایت های تصادفی اصلا قابل فشرده سازی نیستند، حتی یک درصد هم فشرده
نمی شوند.

نتیجه رو مقایسه کنید با WinRar که با صرف کردن 128 مگابایت حافظه RAM اون 953 مگابایت رو در 189 مگابایت
یعنی 19.8 درصد حجم اولیه فشرده می کنه.

7Zip هم با صرف کردن 1.6 گیگابایت حافظه RAM اون 953 مگابایت رو در 170 مگابایت فشرده کرده یعنی تقریبا
17.9 درصد حجم اولیه.

اختلاف بین ابزار رکورد دار دنیا و یک ابزار مرسوم مثل WinRar صرفا حدود 7 درصد است، گمان نکنید که چون آنها
روز ها روی فایل وقت صرف می کنند و یا میزان RAM فوق العاده زیادی دارند پس نرخ فشرده سازی شان
چند برابر می شود.

این نتایج واقعی رو مقایسه کنید با یک فایل گول زننده اینترنتی که ادعا می کنه یک بسته نرم افزاری چند گیگابایتی
رو 1000 برابر فشرده می کنه، یعنی 0.1 درصد حجم اولیه. اگه چنین فشرده ساز قدرتمندی وجود داشت که
در مسابقه Hutter Prize شرکت می کرد و یه عالمه پول برنده می شد.

farik

Well-Known Member
با سلام..حق با شماست ولی این فیلم ها رو منخودم دانلود کردم و دیدم که 300 مگ شد 10 گیگ..اون چیه؟:sad:

the_king

مدیرکل انجمن
با سلام..حق با شماست ولی این فیلم ها رو منخودم دانلود کردم و دیدم که 300 مگ شد 10 گیگ..اون چیه؟:sad:

مطمئن باشید که اون فایلی که با نرخ خیلی زیادی فشرده شده خودش چندان فشرده ذخیره نشده و پر از داده های
تکراری و مشابه است، وگرنه اونقدر فشرده نمی شد. اگه مشخصات اون فایل ویدئوی یعنی طول و عرض و
تعداد فریم در ثانیه و طول ویدئو بر حسب ثانیه رو در هم و در عدد 3 ضرب کنید حجم داده های تصویری
فشرده نشده بدست میاد.

مثلا یک فایل ویدئویی که 720 در 400 پیکسله و 23.976 فریم در ثانیه و 01:40 دقیقه طول داره (6000 ثانیه)
داده های تصویری فشرده نشده اش 720 * 400 * 23.976 * 6000 * 3 بایت است، یعنی تقریبا 116 گیگابایت.
هر چه که حجم فایل اصلی به این مقدار نزدیکتر باشه یعنی فایل ویدئویی کمتر فشرده شده. طبیعتا هم هر
چه کمتر فشرده شده باشه با یک ابزار فشرده ساز بهتر فشرده میشه.

دو وضعیت متفاوت وجود داره که در هر دو حالت یک فایل ویدئویی خیلی خوب و با نرخ بالایی فشرده میشه :

1) خود فایل ویدئویی خوب فشرده نشده باشه، مثلا AVI با وضعیت Uncompressed . در همچین فایل هایی فریم ها
فشرده نشده اند و در نتیجه کیفیت ویدئو در بالاترین سطح می مونه و اغلب در مراحل تدوین از همچین فرمت هایی
استفاده می کنند. همچین فایل هایی خیلی خوب فشرده خواهند شد چون فریم ها مملو از بخش های تکراری اند
که می توان فاکتور گرفته شود.

یک فایلی که خودش فشرده نیست خیلی بهتر از فایلی فشرده میشه که خودش یک شیوه فشرده سازی داره.
مثلا فایل های تصویری BMP که یک فرمت فشرده نیستند خیلی بهتر از PNG فشرده می شوند که یک فرمت فشرده
هستند.

2) از فشرده سازی Lossy استفاده بشه، مثلا uharc که البته گمان نکنم در مورد فایل مورد نظر شما اینکار
انجام شده باشه. اغلب نرم افزار های فشرده سازی از نوع Lossless هستند یعنی هر داده ای که بهشون تحویل
بدهید موقع خارج کردن از حالت فشرده عینا تحویل می دهند و چیزی این وسط از دست نمی رود.
بیشتر رقابت فشرده ساز ها هم سر این شیوه lossless است که باید داده را همانطور که هست حفظ کنند.
مثلا اگر یک فایل صوتی یا ویدئویی یا یک تصویر رو با zip یا rar فشرده کنید کیفیت شان افت نمی کند و وقتی از حالت
فشرده خارج شان کردید عینا همان کیفیتی را دارند که قبلا داشته اند. فرمت تصویری png هم از همین گروه
lossless ها است.

برعکس فرمت هایی مثل mp3 یا jpg یا uharc یا wmv از فشرده سازی lossy برای افزایش نرخ فشرده سازی
کمک می گیرند که عموما نرخ فشرده سازی شان به مراتب بهتر از انواع lossless است، اما کیفیت را کاهش می دهند
گرچه محسوس نباشد. فایلی که با شیوه lossy فشرده می شود بعد از خارج کردن از حالت فشرده عین فایلی که
بهشان تحویل داده اید نیست، اما آنقدر شباهت دارد که کفایت کند. فشرده سازی lossy را فقط برای تصویر و صوت
بکار می برند چون مثلا متنی که در حین فشرده سازی ذره ای تغییر کند دیگر بدرد نمی خورد.

جدیدترین ارسال ها

بالا