سوال درمورد ریكاوری

s-mohammadi

Member
با سلام و خسته نباشید. من ویندوز سیستمم رو عوض كردم و دوباره پارتیشن بندی كردم . اماا بعدد از حذف همه پارتیشن هام یادم اومد كه اطلاعاتی داشتم كه لازم دارم . می خوااستم بدونم آیا می تونم دوباره اطلاعاتم رو بازیابی كنم؟ ایا برنامه ای هست كه بتونم اینكار رو انجام بدم ؟با تشكر : محمدی

the_king

مدیرکل انجمن
بستگی داره به اینکه پارتیشن هاتون را چطور پاک کرده باشید.
در حالت سریع که بصورت عادی انجام میشه، اطلاعات اولیه پارتیشن که چند سکتور ناقابله تغییر می کنه
و اطلاعات اصلی مثل جدول سیستم فایل و اطلاعات خود فایلها باقی می مونند.
ولی در حالت کند تمامی اطلاعات پارتیشن اعم از جدول سیستم فایل و محتویات فایلها بصورت کامل
با صفر پر می شوند و هیچ راهی برای بازگرداندن اطلاعات باقی نمی ذاره.

فرض می کنیم که شما از روش سریع استفاده کردید. شما بعد از پاک کردن پارتیشن ها اقدام به ایجاد
مجدد پارتیشن نمودید، پس بسته با اندازه و تعداد پارتیشنهای جدید، مقداری از جدول سیستم فایل
و قسمتی از فایلهاتون را هم تخریب کرده اید.

چون جدول سیستم فایلهاتون به احتمال زیاد دچار تخریب زیادی شده ، اکنون دو پارامتر اصلی در موفقیت
بازیابی اطلاعات شما موثر است :
یکی اینکه هارد دیسکتون تا چه حدی دچار پراکندگی اطلاعاتی و Fragment شده، اگه روی هارد شما پیش از
پاک کردن پارتیشن ها عملیات Defrag انجام داده باشید شانس بازیابی اطلاعات خیلی بیشتر میشه.
چون اگه اطلاعات یک فایل پشت سر هم ذخیره نشده نباشه و قطعه قطعه باشه، بدون جدول سیستم فایل
بازیابی تمامی قطعات عملی نیست.
دومین پارامتر اینه که تا حد امکان از هر جور نوشتن اطلاعات بعدی جلوگیری کنید، حتی نصب یک برنامه
بازیابی اطلاعات روی اون هارد دیسک و یا حتی بوت کردن سیستم عامل هم می تونه کارتون را از اینکه هست
خرابتر کنه.

توصیه می کنم که هارد رو به یک کامپیوتر دیگه که روی هارد اون کامپیوتر برنامه های بازیابی اطلاعات نصب شده
متصل کنید (با کابل IDE یا SATA) و از طریق اون کامپیوتر عمل بازیابی اطلاعات را انجام دهید.
اگر خودتان هارددیسک دیگری دارید که نیازی به کامپیوتر دیگه ای نیست، فقط حتما از سیستم عامل هارد دوم
برای بالا آوردن سیستم و نصب برنامه بازیابی اطلاعات استفاده کنید.
اطلاعات بازیابی شده هم باید روی هارد جدید قرار بگیرند.

من برای بازیابی اطلاعات هارد دیسک برنامه GetDataBack را توصیه می کنم که محصول Runtime Software است
و تمامی موارد لازم رو برای بازیابی اطلاعات از دست رفته داره و برنامه کاملیه.
این برنامه اصولا در دو نسخه تهیه میشه که یک نسخه اش مخصوص سیستم فایل NTFS و اون یکی برای انواع FAT
است اعم از FAT12 و FAT16 و FAT32.

جدیدترین ارسال ها

بالا