سوال درباره ابزار mask دارم!!!

Maryam.20

Member
سلام.
در باره mask اطلاعات می خوام. دوست دارم بدونم به چه درد می خورن و کاربردشون به طور خاص چیه؟:wink:

.:SENATOR:.

Member
سلام دوست من :rose:
بطور کلی ماسک برای حذف یا پاک کردن قسمتی از لایه هست بطوری که آن قسمت فقط از نظر پنهان میشود و شما هرگاه که منصرف شوید با برداشتن ماسک از روی لایه اون قسمت رو برمیگردونین.
شما با کلیک بر روی سومین دکمه ی پایین از سمت چپ در پالت لایه ها میتونین یه ماسک به لایه تون نسبت بدید.
حالا روی آیکن ماسک کنار لایه تون کلیک کنید.
باید بدونید قسمت های سیاه در لایه ماسک به معنی دیده نشدن و قسمت های سفید به معنی قابل رؤیت بودن منطقه هست.
حالا شما میتونید با انتخاب ابزار brush و انتخاب رنگ مشکی هر قسمت از لایه رو که نمیخواهید پاک کنید.
یا میتونید ابزار گرادیانت رو انتخاب کنید و با استفاده از یک گرادیانت که از مشکی به سفید متمایل هست یک ترام زیبا به لایتون بدید.
و...

استفاده دیگه ماسک انتخاب یک قسمت از لایه هست.
به اینصورت که در پالت ابزار ها از پایین دومین ابزار برای این کار است بعد از انتخاب این قسمت با هر ابزاری که مورد نیاز هست مثل براش یا گرادیانت یا... روی تصویر شروع به کشیدن کنید میبینید که اون قسمت به رنگ قرمز در می آید. باید بدانید که این رنگ روی کار شما اعمال نشده و فقط قسمت ماسک شده است. حالا اگر دوباره روی ابزار دوم از پایین کلیک کنید میبینید که همه قسمت ها به جز قسمت های قرمز به حالت سلکت در اومده که اگر شما قسمت های قرمز رو میخواستید میتونید با فشردن کلید های ctrl+shift+I جای قسمت های انتخاب شده و نشده رو عوض کنید.

تا اونجایی که میشد نوشت توضیح دادم اگر قسمت هایی نارسا بود ببخشید و اگر جایی رو متوجه نشدید بگید تا بیشتر توضیح بدم.

موفق باشید:rose:

آخرین ویرایش:

Maryam.20

Member
ممنون سناتور جان:rose:
یعنی میشه بگیم کار ویژه ای نمی کنه، همون سلکت خودمونه که از روشهای دیگه هم میشه انجامش داد. یعنی مثلا یه لایه جدید باز کنیم و روش یه جیزایی رسم یا انتخاب کنیم و ... واون وقت لایه های دیگه از زیر لایه ای که رسم کردیم پیدا هستند درسته؟:?:

موفق باشید:wink:

Member
سلام
من فهمیدم که شما متوجه نشدی مریم جان بخاطر همین دوباره توضیح میدم اما تصویری:

1-ببین خانومی شکل زیر مربوط به نسبت دادن یک ماسک به یک لایه هست:

101.png

2- شکل زیر انتخاب رنگ و قلم رو نشون میده:

102.png

3- این شکل وضعیت لایه ماسک و خود طرح بعد از اعمال تغییرات با ابزار براش رو نشون میده:

103.png

4- این شکل هم وضعیت لایه ماسک و خود طرح بعد از اعمال تغییرات با ابزار گرادیانت رو نشون میده:

104.png

5- این شکل روش دوم یعنی سلکت کردن یک قسمت از طرح رو نشون میده (به ابزار های انتخاب شده و ناحیه قرمز در طرح دقت کنید):

105.png

6- این شکل هم وضعیت طرح و محل انتخاب شده بعد از کلیک دوباره روی ابزار پایینی رو نشون میده:

106.png

اگه بازم سوالی داری بپرس..
موفق باشی:rose:

amir_eng

Member
چون بحث ماسک است من هم یک سوال دارم

با ماسک میشه دو تصویر رو با هم مخلوط کرد مثلا از یک تصویر به تصویر دیگر رسید(مانند گرادیانت)؟

JavidKarimi2010

New Member
با سلام
من تازه عضو سایت مجید انلاین شدم
می خواستم جواب سوالی امیر اقا رو بدم :
بله میشه از یک عکس به صورت گرادینت به عکس دیگری رفت . برای اینکار ابتدا هردوتا عکس رو داخل یک فایل میاریم و اندازه هردوتاشون رو با تمام عکس ست ( هم اندازه ) میکنیم .
بعد عکس بالایی رو دکمه ماسکش رو میزنیم . و وارد لایه ماسک میشیم . برای اینکار کلید Alt رو میگیریم و روی لایه ماسک کلیک میکنیم . می بینی که یک لایه سفید رنگی ظاهر میشه که این لایه ماسک هست . هر تغییری که به رنگ سفید و مشکی بدی تو عکس اصلی ظاهر میشه . حالا کلید گرادینت رو میزنیم و یک گرادینت از مشکی به سفید میکشیم . تمام شد
روی لایه عکس کلیک کن تا از لایه ماسک بیای بیرون و می بینی که این دوتا عکس باهم تلفیق شدن .
این هم عکس های لایه ها - دو تا عکس هست که یکیش لایه ها رو نشون میده و عکس بعدی نتیجه رو .
بازم سوالی داشتی بپرس

پیوست ها

• m01.gif
    m01.gif
    16 کیلوبایت · بازدیدها: 3
  • m02.gif
    m02.gif
    177.4 کیلوبایت · بازدیدها: 3

Member
نویسنده:amir_eng
با ماسک میشه دو تصویر رو با هم مخلوط کرد مثلا از یک تصویر به تصویر دیگر رسید(مانند گرادیانت)؟

حتما میشه..!!
بعد از اینکه دو عکس رو وارد یک صفحه کردید، به لایه رویی یک ماسک نسبت میدید. بعد درحالی که ماسک در حال انتخاب هست(به عکس های زیر دقت کنید) یک گرادیانت که از سفید به طرف مشکی هست رو روی طرح اعمال میکنید

در حالت زیر لایه ماسک در حال انتخاب است:

107.png

اما در حالت زیر خود لایه اصلی در حال انتخاب است:
108.png

بازم در خدمتم
موفق باشید
:rose:

Member
دوتا پست بالا همزمان بود و من پست جاوید خان رو ندیدم
ایشون هم کاملا درست میگن البته انقدر نیازی نیست که alt رو نگهدارید و روی لایه ماسک کلیک کنید چون در هرصورت تغییرات روی لایه ماسک در صورتی که در حال انتخاب باشه اعمال میشه.

یه نکته دیگه که ممکن هست به دردتون بخوره اینکه شاید شما بخواهید ببینید کجاهای یک لایه ماسک شده!!
در اینصورت کافیه بعد از انتخاب لایه ای که ماسک داره کلید \ ( یا | یا پ یا ژ ) رو بزنید، میبینید که قسمت هایی که ماسک شده قرمز میشه.:paint:
موفق باشید:rose:

JavidKarimi2010

New Member
اره دیگه منم همین رو گفتم . وقتی که یک لایه ماسک میسازی در اون لحظه روی لایه ماسک هستی و در اون لحظه نیازی به انتخاب دوباره لایه ماسک نیست .
حرف اقای سناتور هم درسته و زمانی به کار میاد که روی لایه های دیگه کلیک کرده باشی . در اون صورت حتما باید لایه ماسک رو انتخاب کنی تا یک کادر مربع رنگ توش ظاهر بشه و اونوقت میتونی بری داخل ماسک .
هرچند که اگه ALT رو بگیری و یک دفه هم روی لایه ماست کلیک کنی میتونی وارد لایه ماسک بشی :green:

جدیدترین ارسال ها

بالا