سال ديگر افتتاح ديتا سنتر در استان‌‌ها

simo120

Active Member
- ايسنا- ديتاسنترها يا مراكز داده ملي استاني با ارتباطات ابري خود از شبكه ملي اطلاعات پشتيباني و دفاع خواهند كرد كه بنا بر اعلام مسوولان نهايتا تا سال 92 براي استان‌ها محقق مي‌شوند.
امنيت فن‌آوري اطلاعات در دنياي تكنولوژيك و مبتني بر علوم نوين از خود فن‌آوري اطلاعات بيش‌تر اهميت دارد و علاوه بر آن ضرورتش به قدري است كه متوليان اين حوزه و علاقه‌مندان فعاليت در اين مباحث را پيش از هر اقدامي به فكر راه‌حل‌هاي امنيتي و راهكارهاي مقابله با تهديدات سوق مي‌دهد.
ساده‌ترين راه براي ارتقاي امنيت در هر پكيجي، ايزوله كردن فضا و محفظه مربوط به تراكنش‌هاي اطلاعاتي است و با وجود اينكه مي‌توان راه‌حل‌هايي را نيز براي امنيت بالاتر در فضاي عمومي و پرتردد داشت اما اغلب هزينه‌بر هستند و صرفه اقتصادي ندارد كه سرمايه‌گذاران به سمت آن‌ها بروند.
امنيت در بعد كلان معنايي به مراتب مهم‌تر دارد و بر اين اساس شاهديم كه در دو سال اخير مسوولان فن‌آوري اطلاعات در كشور ما به دنبال امن‌سازي بسترهاي ارتباطي كشور هستند و در اين مسير اقدامات بسياري را انجام داده‌اند كه يكي از آن‌ها پروژه سنگين شبكه ملي اطلاعات است كه تا حال حاضر هم براي عده بسياري مبهم به نظر مي‌رسد.
شبكه ملي اطلاعات كه از رسالت آن حرف و حديث بسياري مطرح است، درصدد خنثي‌سازي اين تهديدات و مخاطرات است و مسوولان به دنبال اين هستند كه با ايجاد شبكه‌اي مستقل براي كشورمان كه درگاه ورودي آن براي كاربران نيازي به عبور از پهناي باند بين‌الملل ندارد، زمينه‌هاي ايمن‌سازي ملي را فراهم آورند و بار مالي ناشي از اقدامات خرابكارانه بيگانه را به حداقل برسانند.
پيش‌نياز داشتن چنين شبكه‌اي كه بر بستر داخلي متكي است، داشتن مكاني براي اشتراك و ذخيره اطلاعات و داده‌هاي ملي است كه وزارت ارتباطات درصدد است براي اين كار مراكز داده ملي را راه‌اندازي كند و آنها را در لايه ابري به يكديگر كه در نقاط متعددي از كشور وجود دارند، متصل كند.
متوليان ايجاد شبكه ملي اطلاعات بر اين عقيده‌اند كه اين شبكه داراي مراكز داده اصلي در 9 نقطه از سطح كشور است كه در حالت ابري مراكز داده استاني ديگر را به خود متصل مي‌كنند و از اين طريق ديتاسنتر ملي محقق مي‌شود.
از قرار معلوم كه تعداد اين مراكز داده 31 است با خاصيت افزونگي و توزيع‌شدگي كه ايجاد مي‌كنند، امكان پشتيباني مناسب را براي داده‌هاي ملي فراهم مي‌آورند؛ اين ديتاسنترهاي استاني قادرند تمام خدمات دولت الكترونيكي و همچنين خدماتي را كه هر استان براي خود ارايه مي‌دهد، در دسترس كاربران قرار دهد.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا