ساخت یک فرم با Asp وارتباط آن با دیتابیس

yadbegiram

New Member
با سلام
من خیلی فوری باید با ASP یک فرم واسه سایت بسازم که اطلاعات اون فرم در دیتابیس ذخیره بشه که حالا دیتابیسمون هم می تونه Access و یا Sql server باشه !
من خودم تا به حال اصلا با ASP برنامه ننوشتم و نمی دونم چطور باید برنامه اون فرم رو بنویسم که اطلاعات رو در دیتابیس ذخیره کنه و چون خیلی این کار هم عجله ای هستش اگه راهنمایی کنید واقعا لطف کردین .
منتظر پاسختون هستم
ممنون

m1pfard

Member
شما بگید تو فرمتون چه فیلدهایی دارید تا کد رو تقدیم کنیم. ولی بهتره که یاد بگیرید!

m_ziba

Member
همون طور که دوستمون گفت بهتره یه کم برنامه نویسی و پایگاه داده یاد بگیرید.

yadbegiram

New Member
سلام
خیلی ممنون که پاسخ می دین
من این فرمی که باید بسازم رو حتما خودم باید یاد بگیرم .
پس اگه لطف کنید توضیح بدین به چه شکل هست ممنون می شم چون باید خودم هم یاد بگیرم
این فرم ما حالا مثلا 5 قسمت داره که عبارتند از نام ، نام خانوادگی ، ایمیل ،نظر ، ... که می تونه مثل فرم ثبت نام هم باشه ودر دیتابیس ذخیره می شه !
در ضمن این لازمه که خودم کامل یاد داشته باشم پس اگه لطف کنید دستوراتش رو توضیح بدین ممنون می شم
ممتاسفانه وقت هم اصلا ندارم
ممنون از شما

yadbegiram

New Member
سلام
ممنون دوست عزیز واقعا ممنون
من همون طور که گفتم چیزی از Asp و دیتابیس نمی دونم اگه لطف کنید دستورات رو توضیح بدین خیلی ممنون می شم چون واقعا هیچی نمی دونم
بازم ممنون

esf-kh

Member
ببین اگه می خوای بدون درد سر به اون چیزی که می‌خواهی برسی و یه چیزی هم یاد بگیری کاری که من می‌گم بکن . قبلش اینو بگم که باید نرم افزار Dream Weaver را داشته باشی . با اکسس دیتابیست رو بساز . مثلا یک تیبل با دو فیلد name و lastname . با دیرم ویور یک سایت بساز ( یعنی یک پوشه در داخل www ) دیتابیس را بزار اون تو . بعد برو تو کنترل پنل و administrative tools را باز کن برو تو Data Sources (ODBC) و یک dsn تعریف کن . اگه بلد نیستی برو تو help دریم ویور بهت میگه . بعد بیا تو دریم ویور و در قسمت new قسمت asp vbscript را انتخاب کن . حالا از پنل سمت چپ برنامه برو تو قسمت application و یک کانکشن با دیتابییست برقرار کن . بعد باید در قسمت bindings یک recordset ایجاد کنی . روش ایجاد رو من اکیدا توصیه می‌کنم از راهنمای برنامه کمک بگیری . ( فرض بر این است که می‌خای این کار و اصولی یاد بگیری ) . بعد از این بیا فرمت و ایجاد کن . مثلا فرمی که دوتا textbox داشته باشه . یکی نام و دیگیر نام خانوادگی . وقتی این رو ایجاد کردی از بالای برنامه میری تو نوار application و قسمت insert record را کلیک می‌کنی برنامه خودکار برات فرم و دیتابیس رو اتصال می‌ده . یک نمونه از کار رو بعدا برات می‌زارم .

esf-kh

Member
نمونه را گزاشتم . توجه بکن اول باید یک dsn تعریف کنی و dsn nameهمان test می‌باشد . در ضمن باید permision را full قرار بدی وگرنه برنامه error می‌ده .

پیوست ها

• test.rar
    8.2 کیلوبایت · بازدیدها: 91

yadbegiram

New Member
سلام
ممنون که جواب می دی دوستان عزیز
اگه این سوالو می پرسم بدونین که خیلی مبتدیم
اولا من یه سایت درست کردم با فرونت پیج بهد در قسمت تماس با ما ی اون باید اطلاعات در دیتابیس نوشته بشه و حتما هم باید با Asp بنویسم کدای اونو هم نمی دونم در ضمن من 1 هفته پشت سر هم امتحان دارم و باید تا 10 روز دیگه درستش کنم اگه لطف کنید کمک کنید ممنون می شم

m1pfard

Member
با اجازتون من یه صفحه تماس با ما برای شما ساختم. البته من قبلا از شما خواسته بودم که کاملا بگید چه فرمهایی رو لازم دارین ولی جوابی نگرفتم بنابراین خودم فیلدهایی رو که لازم بود اضافه کردم. فقط کافیه این سه تا فایلو رو سروری که Asp رو پشتیبانی میکنه کپی کنید. و البته محلی که دیتابیس قرار داره رو هم باید قابلیت رایت داشته باشه.

پیوست ها

• contact.rar
    9.7 کیلوبایت · بازدیدها: 52

yadbegiram

New Member
واقعا ممنون
دستتون درد نکنه
حالا می شه در مورد دستورات استفاده شده و طرز ساخت دیتابیسش به من توضیح بدین چون من باید اینا همه رو یاد داشته باشم و توضیح بدم اگه لطف کنید یه توضیح بدین تا من بتونم راحت جواب بدم
ممنونم

m1pfard

Member
طرز ساخت دیتابیسش
:
با استفاده از اکسس یک Blank DataBase یا همون دیتابیس خالی ایجاد میکنی.

4de429h.jpg

سپس:
1- در Tab جداول Tables روی گزینه create table in Design view کلیک کنید.
2- در جدول ظاهر شده نام فیلدها، نوع اونا (عدد یا متن) توضیحات و برخی اطلاعات تکمیلی دیگه مثل داده های پیش فرض رو و ... رو وارد می کنیم.
بر روی فیلدی که می خوای به عنوان Primery key باشه کلیک راست میکنیم و بر روی لینک Primery Key کلیک می کنیم. در این حالت عکس یک کلید در کنار آن ظاهر میشه.

30l2fte.jpg

حالا دکمه Save یا Ctrl+s رو بزن و یک اسم به جدولت بده و اونو ذخیره کن.
دیتابیس شما آماده است. فقط این نکته یادت باشه که از نامهای فارسی در فیلدها و یا اسامی جداول استفاده نکنید.

m1pfard

Member
ولی در مورد دستورات:
یک صفحه داریم با نام contact.asp که فعلا هیچ کد ASP داخل اون قرار نگرفته!
یعنی درواقع یک HTML معمولیه که یک فرم و یک تابع جاوا اسکریپت داره. فرم رو که ایشالله میدونید چیه (برای ورود اطلاعات از طرف کاربر).
تابع جاوااسکریپت هم برای کنترل ورودی های کاربره که من فقط خالی بودن اونا رو چک کردم.
با کلیک کاربر بر روی دکمه ارسال اطلاعات به صفحه دیگری با نام save_contact.asp ارسال می شن.

m1pfard

Member
در صفحه save_contact.asp هم با پایگاه داده ارتباط را برقرار می کنیم.
اطلاعات را از فرمی که در صفحه قبل تکمیل شده و به این بخش رسیده اند را در متغییرهای مشخص شده درج می کنیم.
سپس این اطلاعات را به دیتابیس اضافه می نماییم.
سپس با استفاده از دستورات و کدهای جاوا اسکریپت یک پیغام مبنی بر ذخیره شدن داده ها به کاربر نشان می دهیم.
در نهایت به صفحه قبلی بر میگردیم.

yadbegiram

New Member
سلام
واقعا شرمنده که دیر جواب می دم چون همون طور که گفتم پشت سر هم چند تا امتحان داشتم بازم ببخشید که دیر جواب دادم
بابت راهنمایی هایی که کردی واقعا ممنون همه اون کارا رو که گفتین همین امشب انجام دادم و دیگه صفحه contact هم باز می شه مشکلی نیست کد جاوا اسکریپت هم درست کار می کنه همه چی تا اینجا درسته ولی بهد از کلیک روی ارسال هیچ صفحه ای نمی یاد !
می شه این صفحه save_contact.asp رو بیشتر توضیح بدی همچنین بعضی از کدهاشو
این دیتابیسی که ساختم رو چیکار کنم ؟
میشه بیشتر توضیح بدین واقعا موندم ببخشید که اینقدر می پرسم .
منتظر پاسختون هستم
واقعا ممنون

yadbegiram

New Member
سلام
این صفحه save_contact هستش و خط 32 رو ارور می گیره یعنی همون rs.addnew
<%@CodePage=65001 Language=VBScript %>
<% Option Explicit%>
<%Session.CodePage = 65001
Response.CodePage= 65001
Response.CharSet = "utf-8"

Dim rs,fname,lname,title,tel,email,comment

Set adoCon1 = Server.CreateObject("ADODB.Connection")
strAdoConfig1 = "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=" & server.MapPath ("contact.mdb") & " ;Jet OLEDB:Database Password="

Dim adoCon1
Dim strAdoConfig1
Set adoCon1 = Server.CreateObject("ADODB.Connection")
strAdoConfig1 = "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=" & server.MapPath ("contact.mdb") & " ;Jet OLEDB:Database Password="
adoCon1.Open strAdoConfig1

fname=Trim(Request.Form ("f_name"))
lname=Trim(Request.Form ("l_name"))
title=Trim(Request.Form ("c_subject"))
tel=Trim(Request.Form ("c_tel"))
email=Trim(Request.Form ("c_email"))
comment=Trim(Request.Form ("comment"))

set rs = server.CreateObject ("ADODB.Recordset")
rs.Open "select * FROM contact WHERE contact_id=-1", adoCon1, 3,3

rs.AddNew
rs("contact_fname")=fname
rs("contact_lname")=lname
rs("contact_title")=title
rs("contact_tel")=tel
rs("contact_email")=email
rs("contact_comment")=comment
rs.Update
set rs=nothing
set adoCon1=nothing
Response.Write(vbCrLf & "<script language=""JavaScript"">")
Response.Write(vbCrLf & "alert(' Continue ... ');")
Response.Write(vbCrLf & "</script>")
Response.Write(vbCrLf & "<script language=""JavaScript"">")
Response.Write(vbCrLf & "window.location='contact.htm';")
Response.Write(vbCrLf & "</script>")
%>

یه سوال دیگه هم دارم و اونم اینه که این دستور زیر یعنی چی ؟
rs.Open "select * FROM contact WHERE contact_id=-1", adoCon1, 3,3
در ضمن اگه کسی لینک دیتابیس رو پیدا کنه به راحتی می شه که فایل دیتابیس رو دریافت کنه و اطلاعات رو بخونه پس باید باید چکار کنیم اینکه می گن از شاخه های مجازی استفاده می کنیم به چه شکله ؟
ممنون از شما

جدیدترین ارسال ها

بالا