سئولاتی درباره لپتاپ

SajjadKhati

کاربر فعال <A href="http://forum.majidonline.com/f
سلام استاد .
استاد ، یه لپتاپ دیگه ، برای یکی دیگه از فامیلام خریدم .
لپتاپ دست دوم کمتر از حدودا 3 ماه کار کرده . گارانتی هم داره .
مدل Asus VivooBook X515JA .
کانفیگ i3 1005G1 و بدون گرافیک مجزا و 4 گیگ رم و هارد 1 ترابایت HDD با 5400rpm و کش هارد هم 128 مگابایت .

هارد رو تحت ویندوز با HDD Sentinel تست کردم ، تقریبا مثل تست قبل از خرید بود . عکس زیر :

1.JPG

2.JPG

تا تقریبا قبل از 40 گیگ ، با اونکه هارد سالم هست ، ولی سرعت متوسط اش زیر 120 مگابایت بر ثانیه هست (یه تیکه که توی عکس مشخص هست که خیلی پایین تر و نزدیک به 50 مگابایت بر ثانیه میاد) .
اما بعد از اون ، سرعت حدود 340 مگابایت بر ثانیه بصورت متوسط میشه .
من اول فکر میکردم سرعتش که تا 340 مگابایت بر ثانیه میره ، شاید بخاطر این باشه که هاردش احتمالا از نوع هیبریدی یا SSHD باشه . بعد دیدم فرقش با هاردهای دیگه ، مقدار کشِ بالاترش هست که 128 مگابایت هست . هر چند توی مشخصات هارد ، از نوع HDD توی اینترنت زدن و نه SSHD ، حالا نمیدونم تفاوت هاردهای SSHD ، صرفا توی کشِ بالاترشون هست یا چیز دیگه ای هم هست .

هارد ، هیچ بدسکتور یا week sector ای نداره اما زمان read test ، مخصوصا در اون قسمت های اول (قبل از 40 گیگ) که سرعت متوسط اش ، پایین تر از قسمت های دیگه بود ، فرضا بعد از 10 ثانیه خوندن ، یک یا دو ثانیه سرعتش کاملا میومد روی صفر و هیچ چی نمیخوند (یعنی توی اون یک ثانیه ، سرعتش صفر میشد ، نه اینکه کم بشه) و بعد دوباره شروع میکرد به ادامه ی خوندن .
توی اطلاعات قسمت SMART اش هم همه چیز را OK زده هست (جلوی بعضی از این OK ها نوشته Always Passing که نمیدونم جریانش چیه) .

به هر حال ، تست read اش را با این نرم افزار انجام دادم .
حالا میخوام تست write اش را هم انجام بدم که یقینا تحت سیستم عامل (ویندوز و ...) نمیشه انجام بشه چون همه ی هارد را پاک میکنه .

خواستم با نرم افزار drevitalize ئه بوت انجام بدم ، اما چند تا مشکل بود :
اول اینکه لپتاپش چون جدید هست ، فقط UEFI را پشتیبانی میکنه . یعنی حالت Bios یا Legacy Mode یا CSM را هر چی توی بایوس اش گشتم ، نداره و این گزینه ها را پشتیبانی نمیکنه . پس نسخه ی تحت DOS ئه drevitalize را بوت نمیکنه . یعنی DOS را بوت نمیکنه چون DOS ، حالت UEFI را پشتیبانی نمیکنه .

نسخه ی UEFI ئه drevitalize را اجرا میکنه اما انگار چون این نسخه ، نسخه ی 4.1 هست ، انگار توی همون بوت پیام میده که این ورژن 4.1 ، فقط تحت ویندوز و اون هم بصورت خریدنی اجرا میشه . نهایتا اینکه توی این ورژن ، فقط فلش را میشناسه (اون هم گزینه ای برای اسکن اش نمیاره) و هارد را نمیشناسه .
توی بایوس ، گزینه ی AHCI را برای هارد و همچنین Secure Boot اش را هم غیر فعال کردم .

حالا شما نرم افزار دیگه ای و یا روشی میشناسین که write test ئه هارد را انجام بدم؟
اگه توی همین نرم افزار drevitalize باشه که بهتر میشه (روشی باشه که جواب بده) .
یا اصلا به نظرتون لازم به write test نیست؟
تشکر استاد .

the_king

مدیرکل انجمن
سلام استاد .
استاد ، یه لپتاپ دیگه ، برای یکی دیگه از فامیلام خریدم .
لپتاپ دست دوم کمتر از حدودا 3 ماه کار کرده . گارانتی هم داره .
مدل Asus VivooBook X515JA .
کانفیگ i3 1005G1 و بدون گرافیک مجزا و 4 گیگ رم و هارد 1 ترابایت HDD با 5400rpm و کش هارد هم 128 مگابایت .

هارد رو تحت ویندوز با HDD Sentinel تست کردم ، تقریبا مثل تست قبل از خرید بود . عکس زیر :

مشاهده پیوست 114477

مشاهده پیوست 114476

تا تقریبا قبل از 40 گیگ ، با اونکه هارد سالم هست ، ولی سرعت متوسط اش زیر 120 مگابایت بر ثانیه هست (یه تیکه که توی عکس مشخص هست که خیلی پایین تر و نزدیک به 50 مگابایت بر ثانیه میاد) .
اما بعد از اون ، سرعت حدود 340 مگابایت بر ثانیه بصورت متوسط میشه .
من اول فکر میکردم سرعتش که تا 340 مگابایت بر ثانیه میره ، شاید بخاطر این باشه که هاردش احتمالا از نوع هیبریدی یا SSHD باشه . بعد دیدم فرقش با هاردهای دیگه ، مقدار کشِ بالاترش هست که 128 مگابایت هست . هر چند توی مشخصات هارد ، از نوع HDD توی اینترنت زدن و نه SSHD ، حالا نمیدونم تفاوت هاردهای SSHD ، صرفا توی کشِ بالاترشون هست یا چیز دیگه ای هم هست .

هارد ، هیچ بدسکتور یا week sector ای نداره اما زمان read test ، مخصوصا در اون قسمت های اول (قبل از 40 گیگ) که سرعت متوسط اش ، پایین تر از قسمت های دیگه بود ، فرضا بعد از 10 ثانیه خوندن ، یک یا دو ثانیه سرعتش کاملا میومد روی صفر و هیچ چی نمیخوند (یعنی توی اون یک ثانیه ، سرعتش صفر میشد ، نه اینکه کم بشه) و بعد دوباره شروع میکرد به ادامه ی خوندن .
توی اطلاعات قسمت SMART اش هم همه چیز را OK زده هست (جلوی بعضی از این OK ها نوشته Always Passing که نمیدونم جریانش چیه) .

به هر حال ، تست read اش را با این نرم افزار انجام دادم .
حالا میخوام تست write اش را هم انجام بدم که یقینا تحت سیستم عامل (ویندوز و ...) نمیشه انجام بشه چون همه ی هارد را پاک میکنه .

خواستم با نرم افزار drevitalize ئه بوت انجام بدم ، اما چند تا مشکل بود :
اول اینکه لپتاپش چون جدید هست ، فقط UEFI را پشتیبانی میکنه . یعنی حالت Bios یا Legacy Mode یا CSM را هر چی توی بایوس اش گشتم ، نداره و این گزینه ها را پشتیبانی نمیکنه . پس نسخه ی تحت DOS ئه drevitalize را بوت نمیکنه . یعنی DOS را بوت نمیکنه چون DOS ، حالت UEFI را پشتیبانی نمیکنه .

نسخه ی UEFI ئه drevitalize را اجرا میکنه اما انگار چون این نسخه ، نسخه ی 4.1 هست ، انگار توی همون بوت پیام میده که این ورژن 4.1 ، فقط تحت ویندوز و اون هم بصورت خریدنی اجرا میشه . نهایتا اینکه توی این ورژن ، فقط فلش را میشناسه (اون هم گزینه ای برای اسکن اش نمیاره) و هارد را نمیشناسه .
توی بایوس ، گزینه ی AHCI را برای هارد و همچنین Secure Boot اش را هم غیر فعال کردم .

حالا شما نرم افزار دیگه ای و یا روشی میشناسین که write test ئه هارد را انجام بدم؟
اگه توی همین نرم افزار drevitalize باشه که بهتر میشه (روشی باشه که جواب بده) .
یا اصلا به نظرتون لازم به write test نیست؟
تشکر استاد .
هارد ST1000LM035 / 1RK172 رو خود سیگیت با Data Transfer Rate (up to) ئه 140MB/s تبلیغ می کنه، در سایت های مختلف هم نتیجه Benchmark اش رو می توانید جستجو کنید و ببینید که در حالت حداکثر به 200MB/s نزدیک هم نمیشه چه برسه به 340MB/s. یک مشکلی وجود داره، ممکنه در شروع خرابی باشه، ولی به هر حال تست Write کمکی به رفع هیچ ایرادی نخواهد کرد. تنها کاری که باید انجام بشه اینه که بصورت دوره ای گزارش S.M.A.R.T رو بررسی کنید تا قبل از اینکه برای پشتیبانگیری دیر بشه متوجه بشوید.

SajjadKhati

هارد ST1000LM035 / 1RK172 رو خود سیگیت با Data Transfer Rate (up to) ئه 140MB/s تبلیغ می کنه، در سایت های مختلف هم نتیجه Benchmark اش رو می توانید جستجو کنید و ببینید که در حالت حداکثر به 200MB/s نزدیک هم نمیشه چه برسه به 340MB/s. یک مشکلی وجود داره، ممکنه در شروع خرابی باشه، ولی به هر حال تست Write کمکی به رفع هیچ ایرادی نخواهد کرد. تنها کاری که باید انجام بشه اینه که بصورت دوره ای گزارش S.M.A.R.T رو بررسی کنید تا قبل از اینکه برای پشتیبانگیری دیر بشه متوجه بشوید.

سلامی مجدد
خیلی ممنون استاد .
بله ، دقیقا همین مدل هست .

من نمیدونم استاد . منم اولین باره همچین چیزی میبینم .
اول که طرف اون تست رو فرستاد ، توی ذهنم گفتم فرضا شاید sshd باشه (هر چند جزئیات لپتاپ توی اینترنت نشون میداد که hdd هه) . طرف وقتی تست اش را گذاشت ، بعد از 40 امین گیگ ، سرعتش حدود 250 مگابایت بر ثانیه رسیده بود . تست هایی که کرد ، الان روی همین لپتاپ موجوده و برای من هم قبل اش گذاشته بود .
من که تست کردم ، سرعتش بعد از 40 امین گیگ ، سرعت اش بیش از به 330 مگابایت بر ثانیه میرسه .

الان توی فلشِ usb 3 ای که دارم 20 گیگ اطلاعات نرم افزار بود ، کپی کردم توی هاردش (سرعت write اش) حدود 75 تا 110 مگابایت بر ثانیه بود (میانگینش 90 مگابایت) . البته هم توی فلش ام نرم افزارهای ریز هم بود که سرعتش را کند میکرد و هم سرعتِ read ئه فلشم بیش از 140 مگابایت بر ثانیه نیست . هم لپتاپ ، روی حالت باطری بود .

اطلاعات SMART اش هم انگار همه چیز OK هست :

3.JPG

حالا یه نرم افزار میشناسین که بهم معرفی کنین که هم حالت بوتِ UEFI داشته باشه و هم write test داشته باشه؟
من توی نرم افزارهایی که دارم ، اغلب ،بوتِ UEFI را پشتیبانی نمیکنن .
تنها drevitalize نسخه ی 4.1 بود که انگار میگه تحت ویندوز فقط کار میکنه (با اونکه نسخه ی بوتِ UEFI ئه 4.1 را خودشون توی سایت شون گذاشتن) .

تشکر استاد .

the_king

مدیرکل انجمن
سلامی مجدد
خیلی ممنون استاد .
بله ، دقیقا همین مدل هست .

من نمیدونم استاد . منم اولین باره همچین چیزی میبینم .
اول که طرف اون تست رو فرستاد ، توی ذهنم گفتم فرضا شاید sshd باشه (هر چند جزئیات لپتاپ توی اینترنت نشون میداد که hdd هه) . طرف وقتی تست اش را گذاشت ، بعد از 40 امین گیگ ، سرعتش حدود 250 مگابایت بر ثانیه رسیده بود . تست هایی که کرد ، الان روی همین لپتاپ موجوده و برای من هم قبل اش گذاشته بود .
من که تست کردم ، سرعتش بعد از 40 امین گیگ ، سرعت اش بیش از به 330 مگابایت بر ثانیه میرسه .

الان توی فلشِ usb 3 ای که دارم 20 گیگ اطلاعات نرم افزار بود ، کپی کردم توی هاردش (سرعت write اش) حدود 75 تا 110 مگابایت بر ثانیه بود (میانگینش 90 مگابایت) . البته هم توی فلش ام نرم افزارهای ریز هم بود که سرعتش را کند میکرد و هم سرعتِ read ئه فلشم بیش از 140 مگابایت بر ثانیه نیست . هم لپتاپ ، روی حالت باطری بود .

اطلاعات SMART اش هم انگار همه چیز OK هست :

مشاهده پیوست 114479

حالا یه نرم افزار میشناسین که بهم معرفی کنین که هم حالت بوتِ UEFI داشته باشه و هم write test داشته باشه؟
من توی نرم افزارهایی که دارم ، اغلب ،بوتِ UEFI را پشتیبانی نمیکنن .
تنها drevitalize نسخه ی 4.1 بود که انگار میگه تحت ویندوز فقط کار میکنه (با اونکه نسخه ی بوتِ UEFI ئه 4.1 را خودشون توی سایت شون گذاشتن) .

تشکر استاد .
هر کاری یک تعریفی داره و کاربردی. چه کسی به شما گفته باید روی این هارد دیسک که داده داره Write Test انجام بدهید؟
خود ستاپ ویندوز با فرمت کامل (نه سریع) میتونه تست نوشتن انجام بده، مثل هر نرم افزار پارتیشن بندی که نه منطقی برای انجامش هست و نه فایده ای داره.
اگر میخواهید برای این مدل هارد دیسک نتایج Write Test رو بدونید می توانید در اینترنت جستجو کنید، اگر هم نگران سلامت این هارد دیسک هستید Write Test هیچ کمکی نمی کنه. خود نرم افزار Hard Disk Sentinel یک حالت Read + Write + Read در Surface Test داره که سکتور به سکتور میخونه و روی خودش می نویسه و مجددا میخونه که برای دیسک ای مناسبه که داده داره و همچنان انجام اش رو توصیه نمی کنم.
و برای تست کردن هارد دیسکی که سیستم عامل رویش در حال اجرا است و دسترسی بهش برای نرم افزار ها کامل نیست می توانید از لپ تاپ خارج اش کنید و با رابط SATA-USB به سیستم دیگری به عنوان External USB Drive متصل کنید و اونجا راحت تست اش کنید.

SajjadKhati

هر کاری یک تعریفی داره و کاربردی. چه کسی به شما گفته باید روی این هارد دیسک که داده داره Write Test انجام بدهید؟
خود ستاپ ویندوز با فرمت کامل (نه سریع) میتونه تست نوشتن انجام بده، مثل هر نرم افزار پارتیشن بندی که نه منطقی برای انجامش هست و نه فایده ای داره.
اگر میخواهید برای این مدل هارد دیسک نتایج Write Test رو بدونید می توانید در اینترنت جستجو کنید، اگر هم نگران سلامت این هارد دیسک هستید Write Test هیچ کمکی نمی کنه. خود نرم افزار Hard Disk Sentinel یک حالت Read + Write + Read در Surface Test داره که سکتور به سکتور میخونه و روی خودش می نویسه و مجددا میخونه که برای دیسک ای مناسبه که داده داره و همچنان انجام اش رو توصیه نمی کنم.
و برای تست کردن هارد دیسکی که سیستم عامل رویش در حال اجرا است و دسترسی بهش برای نرم افزار ها کامل نیست می توانید از لپ تاپ خارج اش کنید و با رابط SATA-USB به سیستم دیگری به عنوان External USB Drive متصل کنید و اونجا راحت تست اش کنید.

سلامی مجدد
خیلی ممنون استاد .
درباره ی اینکه هارد را به یه سیستم دیگه بزنم ، اول ویدئوی زیر را دیدم :
چون یه فلزی دور هارد توی فیلم انگار هست و اون را باید پاره کنیم و این لپتاپ هم گارانتی داره ، گفتم هارد را جدا نکنم .

======================

اما یه نرم افزار از سایت زیر گیر آوردم (که قبلا هم داشتم اما توی سیستم مونده بود و چندان خبر دقیقی نداشتم) :

هم بصورت UEFI بوت میشه (3 گزینه ی بوت داره . دومیش که نوشته EFI ، توی لپتاپ بوت نمیشه . اولیش که بدون EFI هست ، در لپتاپ بوت میشه!) .
و هم این نرم افزارِ بوت ، شامل بسیاری از نرم افزارهای کاربردی مثل drevitalize و hard disk sentinel و نرم افزارهای اکرونیس و بسیاری دیگه هستنش .

=====================

الان دارم توی همین نرم افزار بوت ، با نرم افزار hard disk sentinel هم بصورت read مجددا تست میکنم . تقریبا همون شرایط هست (اندکی فرق داره . وسطش یعنی حدود 60 درصد از هارد که رسید تا 65 درصدش ، به مدت بیشتری نسبت به قبل ، سرعت در بازه ای ، افت کرد و به 75 مگابایت بر ثانیه رسید و مجددا افزایش پیدا کرد . قبلا در بازه ی کمتری میشد . که احتمالا واسه ی اینه که چون در اون تیکه ، دمای هارد بیش از 40 درجه رسید ، باشه . در بقیه ی قسمت ها که سرعت بالاتره ، دما کمتر یا برابر با 40 بود) .

استاد ، میگم نرم افزار drevitalize ، اگه کنترل ساتا روی AHCI باشه یا نباشه ، فرق داره؟
چون من این نرم افزار را که بصورت بوت درآورده بودم ، پیام میداد که باید روی این حالتِ AHCI باشه (که در پیام های قبلی توضیح دادم) .
اما توی این نرم افزار که لینکش را در بالا دادم ، وقتی روی حالت AHCI هم الان نیست ، هیچ پیامی نمیده . هارد را هم میشناسه .
کنترلر ساتا هم دو گزینه ی AHCI و یکی دیگه هم Intel Optain (یا یه چیزی شبیه این داره که بصورت پیش فرض روی همین Intel Optain هست) .

و اینکه نرم افزار drevitalize ، گزینه ی secure boot در بایوس فعال باشه یا نه ، فرقی داره؟
کلا تا پیامی نداد که فلان گزینه در بایوس باید تغییر کنه ، یعنی مشکلی نداره و میتونه با اون حالت کار کنه؟

و اینکه الان پارتیشن بندی اش بصورت Basic - GPT هست . من اگه بصورت Basic - MBR کنم که تفاوتی برای بایوس اش که فقط حالت UEFI را پشتیبانی میکنه ، نداره دیگه . درسته؟
یعنی جدولش ، چه GPT باشه یا MBR ، تفاوتی برای پشتیبانی با UEFI ندارن و UEFI از هر دو پشتیبانی میکنه دیگه؟

تشکر استاد .

آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
الان دارم توی همین نرم افزار بوت ، با نرم افزار hard disk sentinel هم بصورت read مجددا تست میکنم . تقریبا همون شرایط هست (اندکی فرق داره . وسطش یعنی حدود 60 درصد از هارد که رسید تا 65 درصدش ، به مدت بیشتری نسبت به قبل ، سرعت در بازه ای ، افت کرد و به 75 مگابایت بر ثانیه رسید و مجددا افزایش پیدا کرد . قبلا در بازه ی کمتری میشد . که احتمالا واسه ی اینه که چون در اون تیکه ، دمای هارد بیش از 40 درجه رسید ، باشه . در بقیه ی قسمت ها که سرعت بالاتره ، دما کمتر یا برابر با 40 بود) .
سرعت بر اساس دما تعیین نمیشه، دور موتور هارد دیسک ثابت ئه. فعالیت هد هارد دیسک منجر به افزایش دما میشه اما خنک کردنش یا گرم کردنش منجر به تغییر سرعت نمیشه. اگر دما در سرعت موثر بود برای هارددیسک سیستم خنک کننده طراحی می کردند.
استاد ، میگم نرم افزار drevitalize ، اگه کنترل ساتا روی AHCI باشه یا نباشه ، فرق داره؟
و اینکه نرم افزار drevitalize ، گزینه ی secure boot در بایوس فعال باشه یا نه ، فرقی داره؟
باید از بخش پشتیبانی نرم افزار سوال کنید.
و اینکه الان پارتیشن بندی اش بصورت Basic - GPT هست . من اگه بصورت Basic - MBR کنم که تفاوتی برای بایوس اش که فقط حالت UEFI را پشتیبانی میکنه ، نداره دیگه . درسته؟
اگر حالت Legacy رو پشتیبانی نکنه نمیتونه با پارتیشن MBR بوت بشه.
یعنی جدولش ، چه GPT باشه یا MBR ، تفاوتی برای پشتیبانی با UEFI ندارن و UEFI از هر دو پشتیبانی میکنه دیگه؟

تشکر استاد .
چرا، مهم ئه. برای بوت از MBR به پشتیبانی از حالت Legacy نیاز دارید، چه بایوس تنظیم اش رو نشون بده و چه نده باید از Legacy پشتیبانی کنه، وگرنه اگر صرفا UEFI باشه با MBR بوت نمیشه.

SajjadKhati

سلامی مجدد
آها خیلی ممنون استاد از جواب پست قبلی تون .

احتمالا سرعت ، به دما هم بستگی داره ها . کنترلرها (مثل کنترلر هارد و ssd و ...) مگه واسه ی این نیستن که میزان دما را با سرعت و اینها همگام کنن؟ وگرنه اگه دمای قطعه بالا بره و با کم کردنِ سرعت ، دما را پایین تر نیاره ، یا طول عمر قطعه کم میشه و یا در حالتی که شدیدا دما بالا بره که اون قطعه ممکنه بسوزه . باز هم دقیق نمیدونم .

به هر حال ، الان با نرم افزار hdd sentinel دارم write test میکنم ، سرعت رایت ، برخلاف read که بجز 40 گیگ اول که بقیه اش تقریبا ثابت بود ، این از 125 مگابایت بر ثانیه شروع و الان که روی 90 درصد از اسکن هست ، سرعتش تقریبا نصف شد و به 60 مگابایت بر ثانیه نزدیک شد که بقیه ی هارد ها هم همینطورن .
برخلاف موقع read که دماش دور و برِ 40 درجه متغییر بود ، موقع write دماش نزدیک 50 درجه هست .

بعد اینکه توی نرم افزار drevitalize ، اطلاعاتِ Interface اش را ssd زده بود! اما این مدلِ hdd هست .
read اش در نرم افزار hdd sentinel (بجز 40 گیگِ اول) که حدود 330 مگابایت بر ثانیه بود . توی نرم افزار drevitalize هم read اش (بجز 40 گیگِ اول) ، حدودا 270 مگابایت بر ثانیه بود .
من که آخر گیج شدم جریان این هارد چجوری هه .
نمیدونم هم 40 گیگِ اول با اونکه سالم هست ، موقع read پس چرا سرعتش 120 مگابایت بر ثانیه هست اما برای بقیه ، سرعتش اون هم اختلاف پیدا میکنه !

بعد اینکه استاد ، تست باطری چجوری هه؟
فرضا همین قدر که در حالتِ استفاده ی عادی و همچنین در فول لود تست کنیم و مطابقِ چیزی که مد نظر داشتیم باشه ، یعنی عملکردش در اون حد هست؟
یا اینکه پیش میاد که باطری ، چیزی که مد نظر داشتیم را داشته باشه (فرضا در حالت استفاده ی عادی ، 4 ساعت دوام داشته باشه) اما باز با این حال ، باطری خراب باشه یا عیبی داشته باشه؟
منظورم اینه که آیا اگه باطری عیبی داشته باشه ، توی دوامِ اینکه چه مدت پاسخگوی سیستم هست ، خودش را نشون میده یا روالِ جداگانه ای علاوه بر این میتونه داشته باشه؟

تشکر استاد .

SajjadKhati

سلامی مجدد استاد .
یه چیزی .
الان بعد از اینکه کامل write test را زدم (و همه ی اطلاعات هارد را پاک کرد) ، بعدش از این اومدم read test را از شروع و حتی تا 160 اُمین گیگش زدم و اسکن کردم ، سرعتِ read ئه همه ی نقاطش 120 مگابایت بر ثانیه بود .
یعنی از نقطه ی 40 امین گیگ به بعد ، سرعتش خیلی زیاد نشد (که قبلا به 330 مگابایت میرسید) .

اول فکر کردم چون بلافاصله بعد از write test ، اسکنِ read test را انجام دادم و مهلت استراحت نداده بودم و در اون لحظه دماش بیش از 45 درجه شده بود ، فکر کردم بخاطر افزایش دما ممکنه باشه .
بعد که به اندازه ی کافی استراحت دادم و دمای هارد به 30 و خردی درجه رسید و مجددا read test را زدم ، باز هم سرعت بیشتر از 120 مگابایت بر ثانیه نشد .

سئوال بزرگ اینجا پیش میاد ، اینه که پس چطور زمانی که قبل از write test ، اسکنِ read test را انجام میدادم ، سرعتش بعد از 40 گیگابایت ، زیاد میشد و الان چرا نمیشه؟!
موقعِ اسکنِ read test در این نرم افزارها ، به اطلاعاتِ سطحِ بالایی مثل پارتیشن ها یا اطلاعاتِ موجود در درایوها که وابسته نیستن که توی خوندن ، یا سرعت خوندن شون که تاثیر بذاره .
فرضا هم وابسته به اطلاعات درایو باشن (که نیستن) ، در درایو ، چه چیزی میتونه روی سرعت خوندن تاثیر بذاره!
اصلا اون موقع چرا تا 40 امین گیگابایت ، سرعت کم بود و بعدش زیاد میشد؟!

من اصلا کامل گیج شدم!
همچین هاردی من توی عمرم ندیده بودم!
تشکر استاد .

the_king

مدیرکل انجمن
سلامی مجدد استاد .
یه چیزی .
الان بعد از اینکه کامل write test را زدم (و همه ی اطلاعات هارد را پاک کرد) ، بعدش از این اومدم read test را از شروع و حتی تا 160 اُمین گیگش زدم و اسکن کردم ، سرعتِ read ئه همه ی نقاطش 120 مگابایت بر ثانیه بود .
یعنی از نقطه ی 40 امین گیگ به بعد ، سرعتش خیلی زیاد نشد (که قبلا به 330 مگابایت میرسید) .

اول فکر کردم چون بلافاصله بعد از write test ، اسکنِ read test را انجام دادم و مهلت استراحت نداده بودم و در اون لحظه دماش بیش از 45 درجه شده بود ، فکر کردم بخاطر افزایش دما ممکنه باشه .
بعد که به اندازه ی کافی استراحت دادم و دمای هارد به 30 و خردی درجه رسید و مجددا read test را زدم ، باز هم سرعت بیشتر از 120 مگابایت بر ثانیه نشد .

سئوال بزرگ اینجا پیش میاد ، اینه که پس چطور زمانی که قبل از write test ، اسکنِ read test را انجام میدادم ، سرعتش بعد از 40 گیگابایت ، زیاد میشد و الان چرا نمیشه؟!
موقعِ اسکنِ read test در این نرم افزارها ، به اطلاعاتِ سطحِ بالایی مثل پارتیشن ها یا اطلاعاتِ موجود در درایوها که وابسته نیستن که توی خوندن ، یا سرعت خوندن شون که تاثیر بذاره .
فرضا هم وابسته به اطلاعات درایو باشن (که نیستن) ، در درایو ، چه چیزی میتونه روی سرعت خوندن تاثیر بذاره!
اصلا اون موقع چرا تا 40 امین گیگابایت ، سرعت کم بود و بعدش زیاد میشد؟!

من اصلا کامل گیج شدم!
همچین هاردی من توی عمرم ندیده بودم!
تشکر استاد .
ذهن تون رو درگیرش نکنید، یک قطعه سخت افزاری میتونه انواع خرابی ها رو داشته باشه.
فاکتور دما رو کلا بذارید کنار، دما هیچ نقشی در مساله نداره. اینکه دماش چقدر ئه و سرد ئه و گرم ئه یک فاکتور کاملا مستقل ئه. هارددیسک مثل پردازنده نیست که برای حفظ محدوده ایمن دما کاری انجام بده.

تصور کنید که هد روی یک شیار ایستاده و سیلندر دیسک با سرعت بالا زیرش میچرخه. همه سکتور ها پشت سر هم روی اون شیار با سرعت بالا از زیر هد عبور می کنند و خونده میشن و منتقل میشن به حافظه بافر روی دیسک (همون چیزی که بهش می گویید Cache). حالا اگر سکتور شماره چهار این وسط درست خونده نشه چه اتفاقی می افته؟ تعداد زیادی سکتور که بعد از اون چهار هستند از زیر هد رد شدن و خونده شدن و در بافر آماده هستند ولی بخاطر تاخیر بابت سکتور شماره چهار تو صف پاسخگویی دیسک موندن. حالا وقتی سکتور چهار به زحمت بعد مدتی خونده شد یا اصلا با خطا خونده نشد، سکتور های بعدی با سرعت خیلی بیشتری از دیسک دریافت میشه، چون اصلا از روی شیار خونده نمیشن، قبلا خونده شدن، حاضر در حافظه سریع بافر آمده انتقال هستند. برای همین بعد یک شوک زمانی، دیسک با سرعت به درخواست هایی پاسخ میده که در بافر آماده خوندن هستند، این بخاطر سرعت بالای حافظه بافر ئه، نه سرعت خوندن هد از دیسک.

و اگر در چنین شرایطی نرم افزاری در محاسبه این نرخ اشتباهی بکنه، از میانگین یا حداکثر یا هر فرمول نامناسب دیگری برای کاهش نوسانات نرخ استفاده کنه، ممکنه نتیجه بگیره که سکتور هایی با سرعتی خونده شدن که خیلی بالاتر از توان دیسک ئه، در حالی که چنین نیست. البته این صرفا یک فرضیه است.

SajjadKhati

سلام
خیلی ممنون استاد
پس این طور ‌.
بله ، اشتباها کش گفتم . منظورم بافر هارد بود ‌.

حالا نمیدونم که چی شد بعد از write test درست شد .
شاید به قول شما ، باعث شده باشه که تاخیرش بهتر ، یا درست شده باشه.
چون الان با نرم افزار Drev که write test میکنم ، تا ۶۰۰ و خردی گیگش را که اسکن کرد ، حدود ۶ تا تاخیر ، و در واقع زمانِ دسترسی به سکتورهای بیش از ۱۵۰ میلی ثانیه را پیدا کرد.

الان استاد به نظرتون علاوه بر write test که داره انجام میشه ، علاوه بر این ، به low level format هم نیازی هست یا نه؟

همچنین بی زحمت دو پست قبلی را ام که سئوالی درباره ی باطری پرسیدم را نگاه کنید ، ممنون میشم .

the_king

مدیرکل انجمن
سلام
خیلی ممنون استاد
پس این طور ‌.
بله ، اشتباها کش گفتم . منظورم بافر هارد بود ‌.
اشتباه نیست، چون عملا هر دو نقش رو داره.
حالا نمیدونم که چی شد بعد از write test درست شد .
شاید به قول شما ، باعث شده باشه که تاخیرش بهتر ، یا درست شده باشه.
چون الان با نرم افزار Drev که write test میکنم ، تا ۶۰۰ و خردی گیگش را که اسکن کرد ، حدود ۶ تا تاخیر ، و در واقع زمانِ دسترسی به سکتورهای بیش از ۱۵۰ میلی ثانیه را پیدا کرد.
نه بهتر میشه و نه درست. هر چقدر بیشتر با این هارد دیسک کلنجار بروید خراب شدن تدریجی اش رو جلو می اندازید.
الان استاد به نظرتون علاوه بر write test که داره انجام میشه ، علاوه بر این ، به low level format هم نیازی هست یا نه؟
به نظر من کار اشتباهی کردید و Write Test رو انجام دادید، یکی باید این هارد دیسک رو از دست شما نجات بده.
همچنین بی زحمت دو پست قبلی را ام که سئوالی درباره ی باطری پرسیدم را نگاه کنید ، ممنون میشم .
باطری تست نمیخواد، در بعضی لپ تاپ ها روال و نرم افزار مخصوص کالیبراسیون هست که باید دوره ای هر چند ماه یکبار انجام بشه که اونم همه لپ تاپ ها ندارند. صرفا صبر می کنید تا وقتی که دیگه در حد قابل استفاده شارژ نگه نداره و بعد تعویض اش می کنید.

SajjadKhati

خیلی ممنون استاد .
هارد ، مجددا همون وضعیت قبلی شو گرفت (که در جاهایی سرعت خیلی کم و در جاهایی ، خیلی زیاد میشد) .
به هر حال ، چون سکتور ضعیف یا بدسکتوری را نشون نمیداد ، از ایسام که خریده بودم ، تایید کردم تا طرف پول شو بگیره .
بقیه ی قطعات لپتاپ هم کاملا سالم بودن .

لپتاپ گارانتی داره (گارانتی اش هم خیلی از اعتبارش مونده تا تمام بشه) . نهایتا اگه مشکلی ایجاد شد ، شاید گارانتی قبول کنه . البته hdd به درد آرشیو میخوره . کلا hdd زیاد به درد نصب ویندوز نمیخوره چه برسه به این . بهشون بعدا گفتم یه ssd بگیرن .
کلا خیلی ممنونم استاد که کمک کردین . :rose:

جدیدترین ارسال ها

بالا