سئوال در مورد انواع متغیر در ویژوال بیسیک بخصوص نوع Single و Double

Majid 3D

Member
با سلام خدمت همه ی بروبچ مجید آن لاین ... من در حال یادگیری زبان ویژوال بیسیک هستم و تصمیم گرفتم تا ای تاپیک رو بزنم و سوالات خودم رو در مورد این برنامه بنویسم تا شاید بتونید کمکم کنید و مشکلام حل بشه. و اما سوالاتی که برای من پیش اومده :- توی دستور Dim که برای تعریف یک متغیره منظور از single چیه ؟ یعنی خط زیر :Dim int.Text As singleمیدونم که single نوع داده ی ماست، ولی خوب متغیری که به عنوان single معرفی شه چه فرقی با بقیه داره ؟- چه جوری به کاربر اجازه بدیم تا فقط توی یک تکس باکس بتونه عدد وارد کنه ؟ من یه برنامه برای حساب کردن معدل نوشتم که کاربر میتونه نمره ی درس هاش رو وارد کنه و معدلش رو به راحتی حساب کنه، ولی خوب اومدیم و به جای نمره ی یه درس نوشت "مجید" اون موقع چی ؟متشکرم.

saalek110

Well-Known Member
سلام آقا مجید.
خوش آمدید.
بهتره هر سئوال را در یک تاپیک بپرسید تا بعدا برای سرچ یا تاپیک خوانی برای همه راحت باشه.

حالا یک سئوال را انتخاب کنید. تا در این تاپیک جواب داده شود
و برای سئوال دوم تاپیک جدید بزنید.

the_king

مدیرکل انجمن
اعداد Single و Double هر دو یک نوع داده اعشاری با ممیز شناور هستند، یعنی می توانند یک عدد اعشاری را با تقریب
خوبی نگهداری کنند، فرق ایندو نوع داده در حجم حافظه ای که اشغال می کنند و محدوده بازه عددی آنها است،
اعداد Single چهار بایت حافظه اشغال می کنند در حالی که Double هشت بایت، به همین دلیل Double می تونه اعدادی
با اندازه های خیلی بزرگتر و خیلی کوچکتر از Single را با دقت اعشاری بیشتری نگه داری کنه.
ممیز اعشاری همیشه دقت اعشاری مناسبی نداره و ممکنه در محاسبات خطاهای کوچیکی داشته باشه.

یک نوع داده اعشاری دیگه هم داریم به نام Currency که برخلاف Single و Double ممیز اعشاری اش ثابته و می تونه
اعداد اعشاری را با دقت 5 رقم بعد از اعشار نگه داری کنه، از Currency در محاسبات مالی استفاده می کنند چون
در محاسبات اعشاری با ممیز ثابت، خطا پیش نمی یاد.

kemiaonline

Banned
کسی نبود در مورد متغییر ها بتونه کمکم کنه
من خیلی لازمش دارم
همین ماه امتحان ویبی دارم
هنور پای متغیر ها گیرم تو رو خدا کمکم کنید
بچه ها
یکی کمکم کنه

saalek110

Well-Known Member
سلام جناب کیمیا آنلاین.
خوش آمدید.
پست شما از تاپیک آموزش مصور ویژوال بیسیک به این تاپیک منتقل شد.
پستهای بالا را بخوانید اگر سئوالی بود بپرسید.

i_lover3000

Member
داده ها در ویژوال بیسیک

برای انجام محاسبات در ویژوال بیسیک لازم است چند نوع داده را پردازش کنید. مثلا با نام ها، نشانی ها، مقادیر پولی، اعداد بزرگ، اعداد کوچک و داده های منطقی کار کنید. ویژوال بیسیک از بسیاری از انواع داده ها پشتیبانی می کند.

ویژوال بسیک از 12 نوع داده پشتیبانی میکند

7 نوع داده ی عددی را می توانید در زیر ببینید :
Byte - Integer - Long - Single - Double - Currency - Decimal

داده های غیر عددی:

String با طول ثابت - String با طول متغیر - Date - Boolean - Object -عددی Variant - Variant متنی

فرمت دستور DIM که برای اعلان متغییرها به کار می رود به صورت زیر است :
Dim VarName As DataType
VarName نامی است که به متغییر نسبت می دهید و DataType یکی از انواع داده هایی است که در بالا گفتم

چند تا مثال:

Dim intTotal As Integer یک متغیر با نام intTotal از نوع عدد صحیح معرفی می کنه ، که میتونه یه عدد صحیح و تو خودش ذخیره کنه
Dim strName As String یه متغیر از نوع رشته ای معرفی می کنه ، که می تونه یه جمله یا چند حرف رو توی خودش ذخیره کنه
Dim blnIsChecked As Boolean : یک متغیر از نوع Boolean معرفی می کنه ، متغیرهای Boolean فقط می تونن مقدار True یا False رو بگیرن

اگه لغت AS و نوع داده رو مشخص نکنی ویژوال بیسیک اونو به عنوان Variant در نظر می گیره، در نتیجه دو دستور زیر معادل یکدیگر می باشند:
Dim vntVar As Variant
Dim vntVar

شما می توانید با یه دستور Dim چند متغیر را معرفی کنید
Dim intTotal As Integer , curSales As Currency

فرمت دستور Dim که برای اعلان رشته های با طول ثابت به کار می رود:
Dim varName As String * Length
مثال: Dim strZipCode As String * 5 : یه متغیر به نام strZipCode از نوع رشته معرفی میکنه که فقط میتونه 5 کاراکتر رو تو خودش ذخیره کنه

ذخیره کردن مقادیر درون متغیرها

پس از اعلان یک متغیر می توان داده ها را در آن ذخیره کرد. دستور انتساب Assignment Statement آسانترین روش ذخیره کردن مقادیر درون متغیر است.
itemName = Expression
itemName : می تواند یک متغیر باشد که قبلا به برنامه معرفی کردیم
و Expression یکی از مقادیر زیر:
1. عبارت ریاضی
2. مقدار صریح
3.متغییر
4.عبارات منظقی یا رشته ای
5.خاصیت یک کنترل ( خواص کنترل ها از نوع Variant هستند )

موفق باشید ... ( با تشکر از آقای >گرگ پری< برنامه نویس بزرگ )

آخرین ویرایش:

kemiaonline

Banned
سلام
با تشکر از شما دوستان
اما من سوالم یه چیز دیگه بود
این ها همه تو کتاب هست
و همه جا پیدا میشه
من نمیدونم چه جوری ا متغیر ها استفاده کنم
یعنی وقتی یه متغیر از نوع boolean تعریف میشه که فقط درست یا غلط رو در خودش میگیره
به چه دردی میخوره
لطف کنین دراین باره مثال بدید

the_king

مدیرکل انجمن
اگر برنامه نویس نداند که چه کاری قرار است انجام شود، متغیر ها به تنهایی هیچ کاربردی را مشخص نمی کنند.
گاهی لازم است که دو حالت متفاوت را در متغیری نشان دهیم، مثلا یک دکمه ای فعال باشد یا نباشد.
چنین حالتهایی را با استفاده از متغیر های عددی هم می توانیم انجام دهیم ولی از خوانایی برنامه می کاهد
مثلا مقدار 12 برای متغیری که قرار است فقط روشن یا خاموش بودن چراغی را تعیین کند چه معنایی دارد؟

در کد زیر ما یک Label به نام Label1 را روی فرم قرار داده ایم.
همچنین یک تایمر به نام Timer1 را روی فرم قرار داده ایم که مشخصه Interval آن 500 (هزارم ثانیه) قرار داره.
پس روتین Timer1_Timer در هر ثانیه دو بار فراخوانی خواهد شد.
ما می خواهیم که برچسب Label1 ما چشمک بزنه پس بایستی بصورت متناوب مشخصه Visible اونرو True و False
بکنیم تا ظاهر و ناپدید بشه.
متغیر Boolean ای که با نام Blink تعریف می کنیم اینجا کاربرد خواهد داشت.
کد:
Private Sub Timer1_Timer()
    Static Blink As Boolean
    Label1.Visible = Blink
    Blink = Not Blink
End Sub

جدیدترین ارسال ها

بالا