رگولاتوری: خرده‌فروشی علت اختلاف قیمت پهنای باند در مراكز استان‌هاست

PhonieX

مدیر انجمن <A href="forum.majidonline.com/forums/6


معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و مقررات رادیویی در خصوص گزارش مركز پژوهش‌ها از اختلاف قیمت 20 درصدی پهنای باند در مراكز استان‌ها و تهران گفت: این اختلاف قیمت به دلیل اختلاف تعرفه خرده فروشی پهنای باند است.


حسن رضوانی در گفت‌وگو با فارس در خصوص اختلاف قیمت پهنای باند در استان‌ها با تهران، گفت: اختلاف قیمت 20 درصدی پهنای باند در تهران و مراكز استان‌ها مربوط به تفاوت تعرفه خرده فروشی پهنای باند است.
وی ادامه داد: هر STM1 پهنای باند شامل 64 تا 2M است كه قیمت یك STM1 با قیمت خرید 64 تا 2M به صورت تكی برابر نیست و قیمت خرید به صورت تكی 2M گران‌تر از یك شصت و چهارم یك STM1 است.
معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری افزود: از كل قیمت اینترنت، 35 درصد مربوط به پهنای باند است كه برای مثال با فرض عرضه رایگان پهنای باند ، 35 درصد از قیمت فعلی اینترنت كم خواهد شد.
وی در خصوص باقی هزینه‌های مربوط به اینترنت توضیح داد: مابقی قیمت اینترنت هزینه ای است كه شركتهای توزیع كننده اینترنت برای امكانات و تجهیزات خود دریافت می‌كند كه اصولا امكان كاهش برخی از این هزینه‌ها وجود ندارد.
رضوانی توضیح داد: اختلاف قیمت 20 درصدی پهنای باند در تهران و مراكز استان‌ها مربوط به اختلاف قیمت خرده فروشی است.
رضوانی افزود: در مراكز استان‌ها و شهرستان‌ها نیاز به پهنای باند كمتر است و به دلیل تقاضای كمتر شركت‌های ISP قادر به خریداری یك STM1 نیستند و اقدام به خرید چند لینك 2M به صورت خرد می‌كنند؛ اما در تهران به علت تقاضای بیشتر چنین شرایطی نیست.
وی ادامه داد: برای شركت‌های توزیع كننده‌ای كه نیاز به پهنای باند بالا ندارند و پهنای باند مورد نیازش كمتر از یك STM1 است، خرید یك STM1 به صرفه نیست.
معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری تاكید كرد: قیمت لینك‌ها و STM1 ها بر اساس تعرفه است و گرانفروشی در مراكز استانها صورت نمی‌گیرد.
رضوانی در پاسخ به این سوال كه این تعرفه‌ها‌ همان تعرفه‌های تعیین شده از سوی شركت ارتباطات زیرساخت است، گفت: تمام شركت‌ها پهنای باند خود را از شركت زیرساخت یا شركت‌های مخابرات استانی تهیه می‌كنند كه بنابر تعرفه‌ موجود خرید پهنای باندهای بالاتر در مجموع قیمت پایین‌تری دارد.
به گزارش فارس، اخیرا گزارشی از مركز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در زمینه مقایسه قیمت پهنای باند در استان‌های كشور منتشر شده كه در آن به بررسی وضعیت بازار خدمات دسترسی به اینترنت در كشور و مقایسه آن با كشورهای مختلف جهان پرداخته است.
بنابراین گزارش، یكی از موضوعات كه در این گزارش به آن پرداخته شده، تفاوت قیمت پهنای باند در تهران و مراكز استان‌های كشور است و بنابر آنچه در گزارش آمده، قیمت پهنای باند اینترنت با سرعت 128 Kbps متعارف در مراكز استان‌های كشور 20 درصد بالاتر از تهران است و هر چه منطقه ارائه سرویس دورافتاده‌تر می‌شود، قیمت پهنای باند نیز بالاترمی‌رود.منبع
 

جدیدترین ارسال ها

بالا