روش ساخت رنگ پنجم در طرح فوتوشاپ برای چاپ؟

hossein82

New Member
سلام
طرحی دارم که بخشی از اون قراره با رنگ نقره ای به صورت رنگ پنجم چاپ بشه، نمی دونم چه طوری باید این رو در فایلم لحاظ کنم.
چاپخونه گفته یه لایه به همین عنوان برای فایلت بگذار، ولی من متوجه نشدم،
ظاهرا دستگاه خیلی جدید و خاصی هم برای این چاپ دارن، دستگاه های قدیمی رنگ پنجم نیست،

کسی می تونه راهنمایی کنه بنده رو؟

Parsa.Kh

Member
سلام. بايد جالب باشه. من خودم چدن سالي هست كه تو كار چاپم ولي تا حالا نشنيده بودم . چاپ افست منظورت هست؟
اگه به جواب خوبي رسيدي حتما بگو استفاده كنيم . متشكر

tarhe8

Well-Known Member
تا جایی که من می دونم یه رنگ که تو کارتون نباشه رو انتخاب میکنید
مثلا آبی بعد تو یه لایه جدید تمام جاهایی که قرار نقره ای شه رو آبی می کنین
(که با برنامه ایلوستریتور راحتره انجام این کار)
به چاپخونه می گید که بجای این رنگ(آبی) تو چاپ رنگ نقره ای باشه.

البته این چیزیه که به ما یاد دادن اگه روش دیگه ای هست من نمیدونم
موفق باشی:rose:

hossein82

New Member
ممنون
خب من خودم راجع به رنگهای پنجم یا اصطلاحاً پنتن، مطالعاتی کردم، چندباری هم اجرا کردم، ولی نحوه ی جداسازی و تفکیک رنگ و لایه بندی و ... با خود چاپخونه بود،
راه حلی که دوستمون گفتن، ممکنه عملی باشه، ولی اگر در اون فایل، همزمان از هر چهاررنگ استفاده شده باشه چی؟ ضمن اینکه این روش مشکلاتی هم توی لیتوگرافی و زینک سازی و ... ایجاد میکنه،
تا جایی که من شنیدم، یک راه روتین و رسمی برای حل این مشکل در فوتوشاپ هست، ولی از حرفهای چاپخونه دار خیلی نفهمیدم،
امیدوارم اینجا کسی باشه که بتونه کمک بیشتری به من بکنه

hossein82

New Member
ممنون میشم،
واقعیتش یه کم با این طرف رودربایستی داشتم، نتونستم بیشتر ازش بپرسم!! البته اشتباه کردم، الانم اگر بخوام بپرسم دوباره، میگه پس تا حالا چرا نپرسیدی،،
حالا اگر راهی پیدا نشد، باز مزاحم خودش میشم،

ehp

Member
سلام
این مورد شاید اصولی نباشه ولی عملیه (تجربه شخصی)
1- مواردی که قراره رنگ پنجم چاپ بشه رو یه کپی بگیر و merg کن و یه تک رنگ بهش بده
2- سایر لایه ها رو merg کن
الان باید 2 تا لایه داشته باشی یکی 4رنگ و یکی تک رنگ
حالا موقع خروجی گرفتن به طرف بگو یه بار چشم لایه تک رنگ رو برداره و یه بار چشم 4 رنگ رو یا خودت این دو فایل رو جدا کن تا جدا پرینت بگیره

موفق باشی

tuchak

Active Member
سلام دوست عزیز. امیدوارم که خوب باشی! واسه رنگ پنجم که عموما واسه رنگ نقره یا طلایی و یو وی موضعی و همچنین رنگ سفید در لیبل های شفاف اگه تو فتوشاپ کار میکنی فقط کافیه اون قسمتی که می خوای رنگ پنجمت باشه رو انتخاب و داخل همون فایلت در قسمت چنل Chanel به کانل رنگی جدید درست کنی و قسمت های انتخاب شده و داخل اون کانال رنگ کنی و در آخر هم تیک مشاهده اون کانال رو بردار و برای چاپخانه بفرست. اینجوری وقتی می خوان فیلم زینک بگیرین به جای چهارتا فیلم که از مد رنگی CMYK گرفته می شود رنگ پنجم تو هم فیلم و زینک می شود. اینم نمونه تصویر در مد RGB با لایه آلفا هیچ تفاوتی نداره با Cmyk :wink:
اگه مشکلی بود بگو تا راهنماییت کنم :)
attachment.php

پیوست ها

• tutorial-photoshop-adobe-0067.gif
    tutorial-photoshop-adobe-0067.gif
    34.3 کیلوبایت · بازدیدها: 153

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
ممنون از بچه هایی که جوابای خوبی برای این موضوع دادن.

البته بهتر بود این مشکل رو در انجمن چاپ مطرح میکردید.

موفق باشید.

parse.chap

New Member
با سلام
رنگ پنجم داریم که با استفاده از افست 5 رنگ زده میشه
اگه دفاتر مدارس یا جلد سررسید رو نگاه کرده باشی یه لایه براق روشونه که به عنوان رنگ چنجم شناخته میشه
شما میتونید اون قسمتی که میخوای رنگ چنجم بشه رو سیاه کرده و زینک بگیری
اگه میخواستی بیشتر بدونی برام ایمیل بزار
[email protected]

part gah

New Member
سلام
برای چاپ افست،رنگ پنجم ،توی پنل چنل ، یک لایه جدید با اسم جدید ایجاد میکنیم ،بعد قسمتهایی که میخوایم رنگ پنجم (طلایی،نقره ای و ...) داشته باشه رو به چه رنگی درمیاریم که چاپخونه متوجه بشه؟
بالا یکی گفته بود مشکی؟ درسته؟

the_king

مدیرکل انجمن
سلام
برای چاپ افست،رنگ پنجم ،توی پنل چنل ، یک لایه جدید با اسم جدید ایجاد میکنیم ،بعد قسمتهایی که میخوایم رنگ پنجم (طلایی،نقره ای و ...) داشته باشه رو به چه رنگی درمیاریم که چاپخونه متوجه بشه؟
بالا یکی گفته بود مشکی؟ درسته؟
در فایل رنگ خاصی نداره، چون شما در Channel انتخاب رنگ ندارید. یک کانال سیاه و سفید ئه که به چاپخونه میگید در اجرا با فلان رنگ دلخواه شما چاپش کنه.
Channel ها همیشه سفید و سیاه هستند، قسمت هایی که جزو طرح ئه و با رنگ پر خواهد شد سفید و قسمت هایی که بیرون طرح هستند مشکی. مثل همون تصویری که در پست 7# هست.

جدیدترین ارسال ها

بالا