روانشناس رنگ

mohsenshahab

Active Member
سلام البته من نميدونم اين تاپيك رو دقيقا كجا بايد ميزدم
ولي از اهالي فن ميخوام كه يه كم درباره روانشناسي رنگ صحبت كنن . اگه كسي مقاله در اين مورد داره ادرسش رو بذاره مثلا اينكه چه رنگهايي كنار هم خوب ميشينن مث سفيد و نارنجي كه به نظر من معجزه ميكنه و.....

YTERROR

Active Member
در این زمینه کتابهای خیلی پیشرفته و جامعی وجود داره که می تونید با رفتن به یک کتابفروشی انواع کتابها رو ببنید از 4000 تومان شروع میشه می ره تا 200 تومان

mohsenshahab

Active Member
مثلا من خودم يه جايي خوندم كه اگه شما يه سايت تجاري دارين و ميخواين يه جنسي رو اونجا بفروشين بكگراندبنري كه براي تبليغ اون جنس گذاشتين رو نارنجي پر رنگ بذارين چون رنگ نارنجي جلب اعتماد ميكنه و كاربر به شما و جنستون اعتماد ميكنه من خودم اين مورد رو بارها تو ebay ديدم

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
یه سری هم به قسمت مقالات فتوشاپ و آموزشهای گروهی این دفعه بزن بحث سر همینه

rezatoofan

Member
سلام
====
رنگ برای خود به تنهایی دارای معنی و احساس میباشد
مثلا آبی : حالت رونی آرام و آرامش بخش و از نظر بصری رنگی سرد محسوب میشه.
در کل میشه با مطالعه کتاب مبانی هنرهای تجسمی شاخه فنی و حرفه ای (گروه تحصیلی هنر) اطلاعاتی رو در این زمینه تجربه کرد که به منزله قدم اول در دنیای رنگ است بعد از این شناخت باید بر تمرین وتجربه خود همچنان اضافه کرد و نگذاشت مسائل کلیشه ای و غیر اصولی چشم و ذهن تون رو تحت تاثیر قرار بده.
رنگ در کنار رنگ مجاور خودش دارای اهمیت متمایزی میشه.
به طور مثال رنگ سبز به تنهایی رنگ امید و رویاهای واقع گرا محسوب میشه و نشانه روانی این رنگ داشتن آرزوهای بزرگ و منطقی و تلاش و همت هدفمند در فرد ردو نشون میده و از نظر بصری رنگ سرد و بانشاطی بخصوص در کودکان ایجاد میکنه. ولی زمانیکه همین رنگ درکنار و یا ترکیب رنگ دیگری مانند قرمز قرار بگیره معنای اون تغییر میکنه و دچار ضعف و قوت میشود.درکنار قرمز اگر قرار بگیرد شدت رنگ هر دو رنگ بالا میرود که اصطلاحا میگویند همدیگر را تشدید میکنند که اگر طراح به این شدت تضاد نیاز داشت میتونه از کنار هم بودن یا روی هم بودن این مورد استفاده منه. واگر با هم ترکیب متناسبی داشته باشن(سبز و قرمز)چون مکمل هم هستند خاکستری بسیار تیره ای بدست می آید . حالا اگر نسبت این سبز و قرمز را در ترکیب کم و زیاد کنیم نتیجه کار را تونالیته های متنوعه ای از رنگها میبینیم که از نظر شدت رنگ و تضاد کمتر از رنگ قرمز و سبز است که میتوان در نقاشی کردن از این روش ها استفاده کرد.
البته بحث در مورد شناخت رنگ مختص به یک ساعت بحث و تجربه نیست و هیچ مرزی برای کاربرد های آن نمی توان قائل شد و با رعایت اصول پایه ای رنگ می توان آثاری با تاثیر انتقال پیام خلق کرد که اگر این انتخاب رنگ اشتباه باشد ارزش کل کار رو از بین میبرد.
به طور کلی رنگ در کنار رنگ های همجوار مورد بررسی قرار میگیرد وشخصیت پیدا میکند.
و در انتها این جمله را به ابتدای بحث اضافه میکنم که در خلق آثار عناصر (درقالب، نقطه و خط و سطح و حجم و موقعیت های آن در کادر) از اهمیت ویژهای در ترکیببرخوردار است و رنگ به عنوان یکی از عناصری کیفی به عناصر بکار رفته در کار کیفیت و معنامیدهد یا تشدید کننده موضوع یا حسی میشود که اتخاب صحیح هر رنگ در انتخاب موضوع برای کار مهم جلوه میکند.
===========================
برای اطلاعات کامل تر مراجعه شود به کتاب معرفی شده یا هنر رنگ ایتن اثر یوهانس ایتن مترجم عربعلی شروه

آخرین ویرایش:

S.H.R.M.K

Well-Known Member
شما برای همنشینی رنگ ها یه کتاب خیلی خوب هست به اسم (همنشینی رنگ ها).
توش کامل و دقیق در باره احساسات رنگ ها و همین که میخواهید ببینید کدوم رنگ با اون یکی ترکیب بشه چی در میاد رو داره همراه با نمونه های زیاد و ...
مال نشر کارنگ هم هست.

rezatoofan

Member
ناگفته نمونه که در ادامه صحبت بالا بگم که کتاب مبانی هنرهای تجسمی شاخه فنی و حرفه ای (گروه تحصیلی هنر)
کتاب خوب و بسیار با بیان ساده ما رو با بیان تصویر و غیره آشنا میکه خیلی سخت نگیرید و باید به جرات گفت از دیکته نوشتن:cry: راحت تره (سواد بصری)

جدیدترین ارسال ها

بالا