رفع نویز

saalek110

Well-Known Member
یکی از منابع اصلی ایجاد نویز در رباتها موتوها هستن. حتما تا حالا دیدن که قبل از راه افتادن موتورها همه چیز توی ربات درست به نظر میاد، ولی به محض روشن شدن موتور (ها) میکرو هانگ میکنه و هزار دردسر دیگه :cry: .
علت این نویز جرقه هاییه که در اثر تغییر وضعیت روتور و عمدتا به خاطر خاصیت سلفی اون ایجاد میشه. یه چیزی مثل جوشکاری در ابعاد کوچیک.

حالا یه راه حل خوب برای از بین بردن این اشکال اینه:

دو تا خازن عدسی 100nf یا بعبارتی 104 رو لحیم کنید بین هر کدوم از پایه های موتور و بدنه اون.

این کار اثر فوق العاده ای در از بین بردن نویز داره. من چند چور دیگه رو هم امتحان کردم. مثل گذاشتن خازن بین دوتا پایه ولی هیچ کدوم مثل این نیست. من هنوز نفهمیدم بدنه موتور این وسط چیکار میکنه..... هرکی میدونه بگه!!! :wink:

منم 2 تا راه حل دیگم بدم که اصلا نویزی نزدیگ سیستمتون نیاد :wink:
یکی از نویز ها ولتاژ معکوس حاصل از سیم پیچ های موتور دقیقا همون اثر سلفی ولی نکته مهم ولتاژ زیاد و معکوس که باعث خرابی هم می تونه بشه این رو با یه دیود معکوس دقیقا روی خود موتور (دقت کنید اگه روی برد قرار بگیره به علت ایجاد یه حلقه بزرگ خودش می تونه منبع نویز باشه)
یکی دیگه هم جریان راه اندازی زیاد موتور هست که البته توی موتور های کوچیک اصلا مهم نیست ولی موتور که بزرگ می شه خیلی مهمه شاید در چند میلی ثانیه ولتاژ مدار رو به زیر نصف کاهش بده که باعث هنگ کردن موتور می شه برای جلوگیری از اون یه خازن توی مدار منبع تغذیه به نحوی که توسط موتور قابل استفاده نباشه (مثلا با یه دیود جداش کنین) مشکل رو حل می کنه
یکی دیگه هم سیم زمین ضعیف و جریان بالاست اگه جریان زیادی (در حد چند آمپر و در حال قطع و وصل یا کم و زیاد شده) رو به موتور می دید اختلاف ولتاژِی نزدیک به ولت (مثلا نیم ولت ) رو روی سیم زمین مدار چاپی دارید که با هیچ خازنی هم قابل حذف نیست (چون یه موتور قوی رو تغذیه می کنه) و چون روی زمینه همه جای مدار دیده می شه برای رفع اون بهتره زمین موتور رو از همون ابتدای برد جدا کنید رگولاتور خوب این نویز رو حذف می کنه پس بهتره جایی که زکین رگولاتور هست به بعد جریان زیادی از او کشیده نشه
دیگه نگران نویز سیستمتون نباشید :wink:

saalek110

Well-Known Member

در تاپیک بالا محافظت از نویز کابل آمپر بالا بحث شده...
مثل حفاظ ، خازن و غیره

جدیدترین ارسال ها

بالا