راه حل استاندارد و نهایی برای فارسی نویسی در کرل؟

cyrus_empire

New Member
سلام دوستان. من تمام تالار کرل رو زیر و رو کردم (شاید هم اشتباه از ما بود) اما راه حل درست و استانداردی برای فارسی نویسی در کرل پیدا نکردم. فارسی نوشتن نه در حد یکی دو جمله که با فارسی نویس هایی مثل مریم حله بلکه متون طولانی یا مثلا کپی / پیست از ورد. درست به راحتی این دیزاین و Illustrator .

مشکلاتی مثل تکرار حرف آخر در اول جمله یا مشل حرف ی در ویندوز ویستا و احتما لا سون (هنوز نصبش نکردم) خلاصه اینکه بیخیال کرل بشیم یا اینکه راه درست و درمانی وجود داره و ما پیدا نکردیم.

MeyGraph

دستیار مدیر انجمن گرافیک وکتوری
سلام دوست عزیزم.

مگه فارسی نویس مریم چه مشکلی داره ! ؟ من کلی طرح زدم که متن از طرح بیشتر بوده ولی با کرل !

هیچوقت در طراحی با کرل از فونت ها B استفاده نکردم.

ولی فونت های MJ سازگاری بیشتر با کرل دارن .

ویدئو زیر رو نگاه کنید.

دانلود ویدئو

cyrus_empire

New Member
سلام دوست عزیزم.

مگه فارسی نویس مریم چه مشکلی داره ! ؟ من کلی طرح زدم که متن از طرح بیشتر بوده ولی با کرل !

هیچوقت در طراحی با کرل از فونت ها b استفاده نکردم.

ولی فونت های mj سازگاری بیشتر با کرل دارن .

ویدئو زیر رو نگاه کنید.

دانلود ویدئو

اول خیلی خیلی ممنون. ممکن به خاطر ویندوز و تنظیمات باشه؟ چون ویندوز من هنوز ویستاست (به خاطر تنبلی تقریبا یک سال عوض نشده) اگر تنظیماتی لازم داره میشه بگید. در ضمن فونت های mj که برای مریم نیست. درسته؟ مریم یا wh یا f.

MeyGraph

دستیار مدیر انجمن گرافیک وکتوری
خواهش میکنم.

فونت های mj فونت های مستقیم هست مثل B

ولی مریم باید حتما با برنامه تایپ بشه...

cyrus_empire

New Member
اینکه تو مریم تایپ بشه رو می دونستم اما میگم توی فیلمی که گذاشتین شما خیلی راحت تر تایپ می کردین. من با همین فونت ها که گفتین (بعد از دانلود و نصب) تایپ کردم خیلی بهتر بود ولی باز مشکلاتی داشت از جمله حرف ی من حدس می زنم برای ویندوز باشه چون ویندوز شما سون بود. یا اینکه تنظیمات خاصی در کرل یا ویندوز داره. اگه هست چیه؟

farhadzmn

New Member
با سلام و خسته نباشید.
وقتب من میخواهم یک متن فارسی را در کورل 12 کپی پست کنم با پیغام:
the application you are using has become unstable
مواجه میشم.هر چه هم در فروم های انگلیسی گشتم چیزی پیدا نکردم. اگر از دوستان کسی راه حل این مشکل را می داند لطفا کمک کند.
با تشکر

websigner

New Member
این مشکلات از قدیم در کورل بوده و متأسفانه در نسخه‌ی 15 هم هنوز وجود داره. توصیه می‌کنم اگه با متن حجم بالای فارسی می‌خوای کار کنی، دور کورل رو خط بکش. برو سراغ ایندیزاین.
صفحه آرایی فارسی با کورل زجر آوره!

farhadzmn

New Member
متاسفانه با نصب کرل 15 هم نتونستم درست فارسی تایپ کنم چون در همه فونتها حرف ی رو نمیچسبونه.حتی زبان عربی رو هم زدم اما درست نشد.

parinaz571

Member
متاسفانه با نصب کرل 15 هم نتونستم درست فارسی تایپ کنم چون در همه فونتها حرف ی رو نمیچسبونه.حتی زبان عربی رو هم زدم اما درست نشد.

-تو کرل اگه حرف ی براتون جدا چاپ میشه shift+x رو بزنید ي تایپ ميشه حرف بعد اونم بهش میچسبه مشکل حل میشه

websigner

New Member
دوست عزیز! برای حل مشکل «ی» در کورل یا هر نرم افزار دیگری، باید بدانی که ما دو جور «ی» داریم: فارسی (ی) و عربی (ي). همان طور که می‌بینی، تفاوت این دو تا در این است که یکی زیرش دو نقطه دارد و دیگری ندارد. در برخی فونت‌ها و در برخی نرم‌افزارها، «ی» فارسی درست نشان داده نمی‌شود و جدا نوشته می‌شود. در این صورت شما باید از «ي» عربی به جای آن استفاده کنید. روی صفحه کلیدت بگرد و ي عربی را پیدا کن. روی صفحه کلید من shift+x است. خلاصه اين که، اگر نوع ِ همه‌ی «ی» های متنت را با یک دستور find & replace عوض کنی، مشکلت حل خواهد شد.

googoolisj

New Member

دوست عزیز، برای تایپ حرف "ی" به صورت صحیح تو کورل، به جای حرف "ی" کلاسیک رو کیبورد، از کلیدهای ترکیبی Shift+X تو حالت زبان فارسی کیبورد استفاده کنید؛
اگه بازم مشکل حل نشد دیگه فکر کنم یا باید تنظیمات ویندوزتون رو چک کنید یا تنظیمات کورل رو!

farhadzmn

New Member
دوست عزیز، برای تایپ حرف "ی" به صورت صحیح تو کورل، به جای حرف "ی" کلاسیک رو کیبورد، از کلیدهای ترکیبی Shift+X تو حالت زبان فارسی کیبورد استفاده کنید؛
اگه بازم مشکل حل نشد دیگه فکر کنم یا باید تنظیمات ویندوزتون رو چک کنید یا تنظیمات کورل رو!

با سلام و خسته نباشید خدمت تمام عزیزان.خوشبختانه با نصب کورل X6 تا حدودی مشکلات مربوط به زبان فارسی حل شده.هرچند هنوزم یه خورده کورل میلنگه در پشتیبانی کامل از فارسی. ممنون بابت پاسختون.:rose:

جدیدترین ارسال ها

بالا