راهنمای خرید کامپیوتر ( سیستم ) و قطعات کامپیوتر ... ( قسمت سوم )

mehran8398

New Member
راهنمای خرید کامپیوتر ( سیستم ) و قطعات کامپیوتر ... ( قسمت سوم )
2zsw9lf.jpg
با سلام ...
تو این پست می خوام یک جمع بندی کلی از نکاتی که باید در خرید یک سیستم کامپیوتر رعایت کنید تا بتونید یک کامپیوتر مچ شده و به قول خودم پایدار را خریداری کنید براتون بیان کنم ...
نکات زیر 10 نکته ئ طلایی مهران فره راز در ضمینه ئ خرید کامپیوتر هستند که تو هیچ سایت دیگه ای و تو هیچ کتابی نمی تونید اون ها را پیدا کنید
16.gif
:
1 ) توجه داشته باشید همیشه گرون ترین و جدید ترین قطعه , بهترین قطعه نیست . سعی کنید با مراجعه به سایت های benchmarking و یا سایت هایی که به تست حرفه ای قطعات کامپیوتری می پردازند , از نظرات و پیشنهادات آن ها در خرید بهترین قطعه استفاده کنید. در این گونه سایت ها معمولا قطعاتی به عنوان " قطعات انتخاب شده توسط کارشناسان ( Editors' Choice ) " وجود دارد که معمولا هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ کارائی در شرایط ایده ال قرار دارند . ( سایت هایی مانند Tomshardware , Cnet که در پست های قبل آن ها را معرفی کرده ام ) ...
2 ) هیچ وقت بدون اطلاعات کافی اقدام به خرید کامپیوتر نکنید
34.gif
. خریداران بی اطلاع بهترین طعمه ها برای فروشنده های زبر و زرنگ بازار های کامپیوتر ما هستند که قطعات بنجل خود را در پاچه ئ خریدار فرو کنند
24.gif
. بهترین راه برای جلوگیری از این مسئله این است که از دوست یا آشنایی که در این زمینه کار کرده است بخواهید به هنگام خرید شما را همراهی کند ...
3 ) ظاهر کامپیوتر مهم است اما نه به اندازه ئ باطن آن . شاید زیبایی قطعاتی مانند مانیتور و اسپیکر و قطعات جانبی بیشتر به چشم بیایند , ولی بهتر است مبلغی متعادل را برای خرید قطعات زیبا کنار بگذارید , زیرا قطعات داخل کیس که به چشم نمی آیند هستند که , مرغوبیت سیستم شما را تعیین می کنند ...
4 ) شاید باورتان نشود ولی مهم ترین قسمت خرید یک کامپیوتر , مرحله ئ اسمبل کردن آن است. شما حتی اگر از بهترین و گران قیمت ترین قطعات هم در کامپیوتر خود استفاده کرده باشید ولی این قطعات به خوبی اسمبل نشده باشند شما با سیستمی در حد مرگ
102.gif
و با هنگ های زیاد و صفحه آبی های فراوان مواجه خواهید بود. شاید اسمبل کردن سیستم در ظاهر کاری آسان باشد و افراد زیادی خود را استاد در این عرصه معرفی کنند
26.gif
ولی این اساتید باید بدانند که این کار به علم و تجربه ئ خاصی احتیاج دارد که آن ها ندارند و پول مردم را به باد خواهند داد ...
تذکر در باب اسمبل کردن کامپیوتر :
از وصل کردن سیم های جلوی کیس جدا خودداری کنید. توصیه می کنم هیچ گونه پورتی را در جلوی کیس فعال نکنید. ( فقط دکمه های پاور و ریست و چراغ های هارد و پاور ) .
با وجود تعداد زیاد یو اس پی در پشت کیس هیچ احتیاجی به یو اس پی های جلوی کیس نیست و به جزئ مصرف بیش از حد پاور سسیتم و هنگ های مکرر هیچ پیامد دیگری نخواهند داشت. اگر استفاده از یو اس پی های پشت کیس برای کاربر مشکل است می توانید از هاب های یو اس پی که کاربرد بسیار خوبی دارند استفاده کنید و به وسیله ئ یک گسترش دهنده ئ یو اس پی , پورت یو اس پی پشت سیستم را در کنار دست کاربر به وسیله ئ یک هاب قرار دهید ...
پیشنهاد می کنم از کیس هایی که دارای LCD های فانتزی هستند استفاده نکنید زیرا علاوه بر این که این LCD ها اطلاعاتی اشتباه را در اختیار کاربر قرار می دهند , مصرف بی موردی هم از پاور سیستم خواهند داشت و گاهی دیده شده سنسور های موجود در آن ها باعث ایجاد مزاحمت هایی برای کاربر شده اند ...
از قرار دادن هر گونه بوق یا بازر یا هر چیز اضافی دیگری بر روی مادر برد جدا خودداری کنید ...
کلا بهتون پیشنهاد می کنم از هر گونه جینگولک بازی
35.gif
و عفه اومدن و این گونه تریپ ها در هنگام اسمبل کردن کامپیوتر پرهیز کنید چون پیامد های بدی برای کاربر بدبخت سیستم خواهد داشت. سعی کنید از default ترین روش ها در اسمبل کردن خود استفاده کنید و از روش های پیچیده دوری کنید ...
5 ) متاسفانه خیلی دوست داشتم یک پست جداگانه در مورد کارت گرافیک داشته باشم , چون شاید بیشترین تبحر من در زمینه ئ خرید کارت گرافیکه , ولی به علت وقت گیر بودن این کار , نشد. فقط در چند جمله موضوع VGA را می بندم و اون اینکه , بهتره فقط از دو برند Asus و Gigabyte برای کارت گرافیک خود استفاده کنید چون از لحاظ کارائی و کیفیت بهترین هستند ...
اگر می خواین از سیستم برای کار های شرکتی و حسابداری استفاده کنید می تونید از کارت گرافیک های Onboard بهره ببرید. فقط سعی کنید از مادربرد های معتبر و صاحب نام استفاده کنید که کارت گرافیک Onboard مرغوبی داشته باشند , چون من خودم استفاده از کارت گرافیک Onborad را پیشنهاد نمی کنم زیرا درصد سوختن بالایی دارن ...
اگر اهل کار های گرافیکی و احیانا گیم هستید و پول نرمالی دارید سری جیفورس 8400 و 8500 و 8600 به خوبی کار شما را راه می اندازن و قیمت های بسیار مناسبی دارن ...
اگر گیمر هستید و می خواهید پول بیشتری برای VGA کنار بگذارید من سری 9600 را بهتون پیشنهاد می کنم که بازدهی بسیار عالی در تناسب با قیمتشون دارا می باشند ...
و اگر هم از قشر مرفه
25.gif
اجتماع هستید و معمولا مثل من از تندیس خرید می کنید بهتون سری جیفورس 8800 یا 9800 را پیشنهاد می کنم که در حد جام جهانی کار می کنن ...
6 ) در مورد مانیتور , خوشبختانه با کاهش قیمت ها از طرف شرکت صاحب نام سامسونگ , قیمت مانیتور های LCD تا حد قابل قبولی پایین آمده است و با وجود این رکود بازار , هر روزه با کاهش قیمت مواجه هستیم . من سری جدید مانیتور های LCD سامسونگ را بهتون پیشنهاد می کنم که با وجود کیفیت بالایی که دارند دارای قیمت های بسیار مناسبی هم هستند , به خصوص سری T که اخیرا وارد بازار شده و از لحاظ زیبایی هم در سطح بسیار بالایی قرار دارند ...
7 ) شاید یکی از مهم ترین قطعات یک سیستم کامپیوتر , پاور آن باشد .یک پاور خوب در یک کامپیوتر , ضامن پایداری و دوام قطعات آن است. من استفاده از پاور های خارجی را به دلیل قیمت بسیار بالای آن ها پیشنهاد نمی کنم . خوشبختانه پاور های گرین که ساخت کشور خودمون هم هست کیفیت و قیمت بسیار مناسبی دارند و می شه در هر سیستم پیشرفته ای از آن ها استفاده کرد. بهتر است برای سیستم های جدید از پاور های 500 وات به بالا استفاده کنید ...
اگر سیستمی با کمبود پاور مواجه باشد دچار مشکلات خاصی می شود که تشخیص آن کار آسانی نیست . اکثر هنگ ها و ریست های بی موقع کامپیوتر و همچنین نمایش صفحه ئ آبی به خاطر کمبود پاور سیستم است ...
سعی کنید حتما از پاور ها با مارک های معروف استفاده کنید چون اگر احیانا پاور سیستم در اثر نوسانات برق دچار آسیب شود امکان دارد به تمام قطعات دیگر سیستم مثل مادربرد و سی پی یو هم آسیب بزند و باعث سوختن آن ها شود که این امر در پاور های نامرغوب و ری مارک بیشتر دیده می شود ...
8 ) اسپیکر یکی از قطعات سلیقه ای در کامپیوتر است و خریدار می تواند با توجه به پولی که برای آن کنار گذاشته است از میان انبوهی از مدل ها , با توجه به ظاهر آن , اسپیکر دلخواه خود را انتخاب کند. البته این موضوع بیشتر در مورد افرادی است که نمی خواهند کار های صوتی حرفه ای انجام دهند. اینگونه افراد از کارت صدای Onboard خود بسیار راضی هستند و همین که صدایی از سیستمشان خارج شود برایشان کافی است. اسپیکر های ارزان قیمت برند هایی مانند Microlab , Creative مناسب این سری از کاربر ها می باشد که در تمام کار های روزمره ئ کامپیوتر , بهترین بازدهی را از خود نشان می دهند. ولی اگر از آن دسته از دوستانی هستید که از کارت صدا های قدرتمند شرکت کریتیو در سیستم خود استفاده کرده اید و به صورت حرفه ای کار های صوتی را دنبال می کنید بهتر است از اسپیکر های سری Z شرکت Logitech و سری NX شرکت Yamaha و یا محصولات گران قیمت شرکت Harman Kardon استفاده کنید که زیبائی و کیفیت را با قیمت های بالا برای شما به ارمغان می آورند ...
9 ) در مورد کیس ها هم فقط می تواند بگویم از کیسی استفاده کنید که جا دار باشد و فضای مناسبی برای تمام قطعات سیستم در آن تعبیه شده باشد
29.gif
. زیبایی ظاهری کیس هم به سلیقه و کیف پول شما بستگی دارد. اگر در سیستم خود از یک پاور قدرتمند و گران قیمت بهره برده اید , بهتون پیشنهاد می کنم تعداد فن های کیس خود را افزایش دهید تا هوا در داخل آن جریان داشته باشد. فن ها را به گونه ای قرار دهید که مثلا وقتی هوا از پشت و اطراف وارد کیس می شود از جلوی کیس با یک فن بزرگ و قدرتمند خارج شود تا اینگونه هوا در داخل کیس راحت تر در جریان باشد و دفع حرارت به خوبی انجام شود. هر چه داخل کیس خنک تر باشد به تناسب قطعات داخل کیس دمای پایین تری خواهند داشت و باعث می شوند سیستم شما پایداری بیشتری داشته باشد ...
10 ) چیز هایی که مانده اند , قطعات جانبی کامپیوتر مانند موس و کیبورد هستند که از تنوع بالایی برخوردارند. برند هایی که برای قطعات جانبی , بیشتر در بازار به چشم می آیند , مانند محصولات شرکت خودمون
4.gif
یعنی فراسو که درصد زیادی از بازار را به خودشون اختصاص داده اند و با کیفیت مطلوب و قیمت پایین و خدمات پس از فروش بسیار عالی
15.gif
توانسته اند موفقیت های زیادی را در این عرصه کسب نمایند . بعد از فراسو شرکت A4tech هم کیفیت و قیمت های مناسبی را ارائه داده است. اما اگر می خواهید 50 هزار تومان برای ماوس و 100 هزار تومان برای کیبورد پرداخت کنید و قطعات جانبی لوکسی
105.gif
داشته باشید می توانید از محصولات شرکت Logitech استفاده کنید ...
انشاا.. در مورد پرینتر و اسکنر و قطعات دیگر در پست های بعدی صحبت خواهم کرد ...
پ.ن 1 ) من از اون موقع که به دنیا اومدن و OAA OAA می کردم , متوجه شدم که مردم فلسطین و غزه و کرانه ئ باختری رود اردن و مردم سودان و قبایل روستا های مارماریس
39.gif
و مردم دهکده ئ بوا بوا در نوک قله ئ تووجونگ
7.gif
و ... همشون انسان هایی بی دفاع و مظلومن و آمریکا هم شیطان بزرگه
19.gif
و اسرائیل هم که مرگ به نیرنگشه ... به خدا ربطی به ما نداره این ها .ما خودمون هزار جور بدبختی داریم .به خدا تو مملکت خودمون شبی n نفر به خاطر گشنگی و سرما و بدبختی و بی دفاعی می میرن . داره حالم به هم می خوره
31.gif
از اینکه هر جا می رم از روزنامه گرفته تا TV و رادیو و سر اتوبان حقانی
29.gif
در مورد بدبختی مردم کشور های دیگه حرف می زنن .ما هم بدبختیم . همه , یه جور بدبختی دارن . دیگه چی کار می شه کرد .من اصلا نمی دونم غزه کجای کره ئ زمین می شه , ولی می دونم اون پیرمردی که داره سر جهان کودک گدایی می کنه ممکنه دیگه فردا شب اونجا نباشه و حتی قبر هم براش پیدا نشه ...
پ.ن 2 ) یک سری از دوستان ( جمعی از خاک تو سر های این مملکت ) برداشتن برای جرایم رایانه ای دستور العمل نوشتن . در اینجا من چند تا سوال ازشون دارم ... : آقا شما چند کلاس سواد داری ؟ آقا شما تا حالا کانکشن ساختی ؟ آقا شما می دونی گاگول , ببخشید گوگل چیه ؟ آقا شما به جز غلط کردن کار دیگه ای بلدی ؟ آقا شما فامیل دائی رفس-نجانی یا عمو مح-مود نیستی ؟ و ...
از اون موقع که این دستور العمل بازی های رایانه ای اومد , نه تنها بازی ها گرون شدن بلکه اگر الان بخوایم بازی غ-ی-ر م-ج-ا-ز و م-س-ت-ه- ج-ن G-T-A را تهیه کنیم باید یه سری به بازار سیاه بزنیم و 6 تا 8 هزار تومان پول بدیم تا این بازی جالب رو خریداری کنیم . حالا که دستور العمل جرایم رایانه ای اومده خدا آخر عاقبت ما کامپیوتر باز ها رو بخیر کنه انشا ... .
پ.ن 3 ) آقا اگر سواد استفاده از چیزی رو نداری نخر ... جون خوت نخر ... چون باعث خنده ئ دیگران می شی و آخرش می ری معتاد می شی می ری میمیری ... اون روز یه آقایی زنگ زده بود شرکت
68.gif
می گفت یه ماوس خریده و تازه باز کرده و دیده متاسفانه ماوسش سیم نداره
13.gif
و سیمش قطع شده ... 15 Min با هم کلنجار رفتیم
102.gif
و کلی هم شاکی شد
45.gif
... آخرش فهمیدیم ماوس آقا از سری RF ماوس های شرکته و بی سیمه
21.gif
... پس آقا سواد استفاده از چیزی رو نداری کلا بیخیالش شو , برو پی زندگیت , پی گاو و گوسفندات ...ما هم که الان می بینی پدر کامپیوتریم , مادر زادیه
16.gif
...
پ.ن 4 ) حالا وقتشه ...ههههه اااااااا ... بیا بالا ... با هم بگیم یک صدا ... مرگ بر آمریکا ( اینو آقایون گفتن ) ... آبجی صدات ضعیفه ... مرگ بر اسرائیل ( اینو خانوم ها گفتن ) ... هم آمریکا هم اسرائیل الان جفتشون مردن
37.gif
... خیلی بیکارید
21.gif
...
KeyWord های سه پست آخر : خرید . فروش . کامپیوتر . سیستم . گیم . بازی . خانگی . شرکتی . پیشنهاد . راهنمایی . قیمت . نقد . اقساط . بهترین . مقایسه . سی پی یو ( CPU ) . رم ( Ram ) . کارت گرافیک ( VGA ) . مادر برد ( Motherboard ) . ایسوس ( Asus ) . گیگابایت ( Gigabyte ) . ایکس اف ایکس ( XFX ) .
مهران فره راز ... Mehran Farahraz ...
آدرس ایمیل من : [email protected]
وبلاگ من : Http://www.Mehranfarahraz.persianblog.ir
سایت من : Http://www.Mehranfarahraz.4t.com

جدیدترین ارسال ها

بالا