راهنمای خرید کامپیوتر ( سیستم ) و قطعات کامپیوتر ... ( قسمت دوم )

mehran8398

New Member
راهنمای خرید کامپیوتر ( سیستم ) و قطعات کامپیوتر ... ( قسمت دوم )
sergau.jpg
به نام خدا ...
با سلام.
در ادامه ئ پست قبل ...
رم ( Ram ) : اگر می خواهید سرعت و در بیان بهتر بازدهی کلی کامپیوترتان بیشتر شود , به فکر افزایش رم سیستم خود باشید ...
لازم می دونم در اینجا در مورد پروسه ای که در یک کامپیوتر به منظور پردازش اطلاعات انجام می شود , صحبتی به میان بیاورم. ( به نوع پردازش کاری نداریم , شاید اجرائ یک گیم باشد یا یک برنامه ئ گرافیکی و یا یک برنامه ئ ساده ئ کاربردی ) ...
هارد کامپیوتر به عنوان مخزن داده ها و جایی که اطلاعات از آنجا لود می شود در این پروسه قرار دارد. در اکثر مواقع هنگامی که می خواهیم از روی یک سی دی برنامه ای را نصب کنیم , ابتدا فایل اجرایی برنامه که ممکن است بر روی سی دی به صورت Rarشده باشد , بر روی هارد ( معمولا در فولدر Temp ) ریخته و باز می شود و ادامه ئ نصب یا Install برنامه از روی هارد انجام می شود . حالا دلیل این تغییر مکان چیست ؟؟ ... دلیلش این است که سرعت دسترسی به اطلاعات هارد به مراتب بیشتر از سرعت دسترسی به اطلاعات درایو نوری ما است و در کل سرعت پردازش اطلاعات از روی هارد بیشتر است ...
حال در نظر بگیرید که با افزایش روز افزون سرعت سی پی یو ها , در هر صورت , هارد دیسک که یه قطعه ئ مکانیکی است نمی تواند جوابگوی اطلاعات مورد نیاز سی پی یو برای پردازش با سرعت بالا باشد و این جا است که نقش Ram و Buffer های سی پی یو و هارد مشخص می شود. داده های پر استفاده توسط سی پی یو , در داخل رم ذخیره می شود تا در صورت نیاز سی پی یو , با بالا ترین سرعت در اختیار سی پی یو پر سرعت سیستم قرار بگیرد. بافر سی پی یو یک حافظه ئ سریع و گران قیمت و همچنین کوچک در داخل سی پی یو و یا در نزدیک ترین مکان به سی پی یو , وظیفه دارد که اطلاعات حیاطی مورد نیاز سی پی یو را با بیشترین سرعت ممکن در اختیار سی پی یو قرار دهد. بافر هارد دیسک هم وظیفه ای شبیه به بافر سی پی یو دارد با این تفاوت که اطلاعات مورد نیاز را در اختیار رم قرار می دهد ...
انواع رم : ( البته رم های موجود در بازار )
الف ) DDR ... انواع باس : 266 . 333 . 400 ( بر حسب مگا هرتز )
ب ) DDR2 ... انواع باس : 533 . 667 . 800 و گاهی 1066 ( بر حسب مگا هرتز )
ج ) DDR3 ... انواع باس : 1066 . 1333 . 1600 ( بر حسب مگا هرتز )
برای به دست آوردن سرعت Ram که معمولا بر روی جعبه ئ آن درج شده است باس رم را در عدد 8 ضرب می کنیم و عدد مربوطه که سرعت رم را نشان می دهد به دست می آید . مثلا می گویند دو گیگا بایت رم DDR با باس 400 و سرعت PC 3200 و یا یک گیگا بایت رم DDR2 با باس 1333 و سرعت PC3 10666 .که عددی که به همراه واحد گیگا بایت می آید حجم یا مقدار رم و بقیه نوع رم و باس رم و سرعت رم می باشد ...
نکته : هر چه مقدار و سرعت رم مورد استفاده در یک سیستم بیشتر باشد سرعت بوت شدن ویندوز در کامپیوتر بیشتر است ...
یک تجربه : در هنگام استفاده از کامپیوتر وقتی که چند برنامه را با هم باز می کنید مثلا در کنار کار با نرم افزار Photoshop , می خواهید با استفاده از winamp آهنگ هم گوش کنید و در کنار این کار ها , از آنتی ویروس هم برای ویروس یابی سیستم خود استفاده کنید , اگر کامپیوتر شما هنگ کرد و یا به شدت با کاهش سرعت پردازش داده ها مواجه شدید , مطمئن باشید سیستم شما با کمبود رم مواجه است و باید به فکر افزایش مقدار رم سیستم خود باشد ...
استفاده از چند نرم افزار در آن واحد , احتیاج به مقدار رم متناسب با آن دارد و هر چقدر حجم رم سیستم شما بیشتر باشد , کامپیوتر توانایی پردازش نرم افزار های بیشتری را در یک لحظه دارا می باشد ...
با این تفاسیر , چند نتیجه ئ زیر در مورد نقش رم در سیستم کامپیوتر حاصل می شود :
1 ) در یک کامپیوتر قدیمی با سی پی یو و مادر برد قدیمی که مشخصا رم های DDR را ساپورت می کند بهترین راه برای افزایش سرعت کامپیوتر , افزایش مقدار رم آن است زیرا استفاده از رم سریع تر در این سیستم , با توجه به قدیمی بودن سی پی یو , تاثیر چندانی بر روی بازدهی کامپیوتر ندارد پس افزایش مقدار و حجم رم بهترین گزینه است ...
2 ) در یک کامپیوتر جدید با سی پی یو و مادر برد جدید می بایست از آخرین و پر سرعت ترین رم هایی که توسط مادر برد ساپورت می شود استفاده کنیم تا بتوانیم نیاز های سی پی یو را با افزایش سرعت رم پاسخ دهیم ...
تذکر 1 ) هیچ وقت از ماکزیمم حجم رم ساپورت شده توسط مادر برد استفاده نکنید چون باعث هنگ های متوالی و نمایش زیاد صفحه ئ آبی , Blue Screen of Death ( BSOD ) در کامپیوتر می شود ... این اتفاق در حالتی دیگر هم رخ می دهد , زمانی که از رم هایی با سرعت هایی که توسط مادربوردتان پشتیبانی نمی شود استفاده کنید . مثلا در مادربوردی که ذکر شده , رم با ماکزیمم سرعت 800 DDR2 پشتیبانی می کند , شما از رم DDR 2 1066 استفاده کنید . که در این صورت با وجود اینکه اسلات رم مورد نظر به مادر برد می خورد ولی مادر برد از این سرعت پشتیبانی نکرده و رم شما را با باس 800 می شناسد و مشکلاتی را هم برای شما به وجود می آورد ...
تذکر 2 ) همان جوری خدمتتون عرض کردم یکی از دلایل به وجود آمدن صفحه ئ آبی می تواند رم باشد ( این حاصل تجربیات من در چند سال کار با سخت افزار های مختلف کامپیوتر است و هنوز خود مایکروسافت هم دلیلی منطقی برای این مشکل پیدا نکرده است ) . ولی من چند تا دلیل برای صفحه ئ آبی یا Blue Screen of Death پیدا کرده ام که در اینجا خدمتتون می گم . بازم اگر دوستان نظری داشتن و یا صفحه ئ آبی رو به دلایل دیگه ای تجربه کرده بودن خوشحال می شم نظراتشونو برام کامنتز بزارن ...
الف ) اولین مشکلی که می تواند دلیلی برای به وجود آمدن صفحه ئ آبی باشد مشکل ری مارک بودن رم و ناسازگاری رم با سیستم می باشد ...
ب ) عدم پایداری سیستم به دلیل نا پایدار بودن مادر برد که دلیل آن می تواند استفاده نکردن از مادر برد ها با برند های معتبر باشد ...
ج ) استفاده از یک چیست قدیمی در یک مادربرد جدید و ارتقائ یافته ... ( مثلا چیست 945 اینتل که در حال حاضر از چیست های قدیمی مادربرد به حساب میاد و ماکزیمم سی پی یو ی که توسط آن ساپورت می شده سی پی یو های Dual Core اینتل بوده و از رم های DDR پشتیبانی می کرده است , توسط بعضی سازندگان مادر برد در مادر بردهایی استفاده شده که از سی پی یو های Core 2 Duo و از رم های DDR2 پشتیبانی می کنن و این در حالی است که چیست نمی تواند جوابگوی هماهنگ سازی نقل و انتقالات این مادر برد باشد و در نتیجه مادر برد مربوطه نا پایدار می شود ) ...
د ) یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث به وجود آمدن صفحه ئ آبی در ویندوز شود استفاده از پاور نامرغوب و یا پاوری است که توان آن از توان مورد نیاز سیستم کمتر باشد ...
تذکر 3 ) در خرید رم حتما به رم های ساپورت شده توسط مادربرد خود دقت کنید. اگر مادربرد شما از برند های معروف بازار مانند گیگابایت یا ایسوس باشد می توانید در سایت آن ها , رم های ساپورت شده توسط مدل های مختلف مادربرد ها را ببینید. ( حتما سعی کنید رمی که می خواهید تهیه کنید در رنج نرمال رم هایی باشد که توسط مادربرد شما پشتیبانی می شود ) ...
در بازار , برند های مختلفی از رم وجود دارد که در میان آن ها رم های ری مارک یا به قول خودمون قلابی هم به چشم می خورد. بهتون پیشنهاد می کنم رم خود را با گارانتی های معتبر تهیه کنید که هم از اصل بودن آن اطمینان داشته باشید و هم در صورت بروز مشکل بتونید از خدمات پس از فروش محصول خود که اکثرا گارانتی تعویض هستن استفاده کنید ...
از برند های معتبر رم می تونم از Corsair , OCZ و Geil نام ببرم که با قیمت مناسب و کیفیت بسیار بالا در بازار ارائه می شوند. ( سعی کنید رم سیستم خود را از برند های بالا تهیه کنید . چون کیفیت رم نقش بسزایی در پایداری کلی سیستم دارد ) ...
قیمت رم های DDR و DDR2 و DDR3 در سایت رایان صبا ...
سایت رسمی سازنده های رم های OCZ و Corsair و Geil ...
پ.ن 1 ) به منظور مشاوره برای خرید سیستم می تونید با این شما با من تماس بگیرید : 09353637700
پ.ن 2 ) چند ماهی هست که در شرکت فراسو استخدام شدم و در قسمت خدمات پس از فروش این شرکت مشغول به کارم و خدا رو شکر خیلی خوب جا افتادم و می تونم بگم شرکت فراسو بهترین خدمات پس از فروش رو نسبت به شرکت های دیگه ئ کامپیوتری برای مشتریان خود ارائه می دهد. شاید دلیل اینکه دیر به دیر آپ می کنم هم , همین باشه که خیلی سرم شلوغ شده ...
پ.ن 3 ) اگر در جریان اخبار بوده باشید چند وقت پیش از طرف وزارت ارشاد یک لیستی از بازی های کامپیوتری غیر مجاز اعلام شد که به طرز فجیعی مسخره و بچگانه بود . در این پروسه چند خبر هم در مورد کنفرانس هایی در مورد بازی های کامپیوتری و ستاد هایی که برای نظارت بر این بازی ها تشکیل شده اند , در رسانه ها منتشر شد . نتیجه ئ اون برای من خیلی خیلی خیلی جالب بود و نشون از ... بودن مسئولان کشور عزیزمون می داد. 2 روز پیش برای خرید بازی call of duty : world of war یه سر رفتم مغازه های کنار بازار رضا ( مغازه هایی که قبلا هر بازی رو به صورت DVD دونه ای 1000 تومان می فروختن ) . جالبه که فروشنده به من گفت بازی هایی که از این به بعد میاد تو بازار ( همه ئ بازی ها , چه مجاز چه غیر مجاز ) باید حتما از طرف شرکت های ایرانی پک شده باشه و محدوده ئ سنی مخاطب بازی و Rate بازی بر روی پک مشخص شده باشه و CD یا DVD بازی هم به صورت نقره ای یا به قول خودشون اورجینال ارائه میشه ... همه ئ این ها یک طرف , جالب این که قیمت هر حلقه بازی DVD با این سبک و سیاق , شده 3000 تومان.
آقا ما که گوشمون درازه و بلا نسبت شما دوستان خاکستری هم هستیم ... ولی خاک بر سر مسئولان که فکر می کنن هر ... ( ترجیح می دم سانسور کنم بقیشو ) . من که تصمیم گرفتم از این به بعد بازی هامو از نت دانلود کنم. چشمم کور , ابر کامپیوترمو از شب تا صبح روشن می زارم تا ببینم وزیر نیرو میاد منو خفت می کنه یا رئیس ای اس پیم , شاید هم مسئولان !!! ...
( به قول آقای آفتابی ) ... جمله ئ آشتالویی امروز ما اینه : همه قهوه ای کردن این مملکتو ما هم روش ش ش ش ش ش ش ش ش ش ش ش ش ش ش ...
مهران فره راز ...
ایمیل من : [email protected]
سایت من : Http://www.Mehranfarahraz.4t.com
وبلاگ من : Http://www.Mehranfarahraz.persianblog.ir

جدیدترین ارسال ها

بالا