راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

jahanpouyan

New Member
دستگاه‌ های پرینتر سه بعدی با تکنولوژی بالای خود توانستند در سال‌ های اخیر توجه افراد بسیاری را به خود جلب کنند. استفاده گسترده از قطعات تولید شده بوسیله پرینتر سه بعدی باعث شده هر ساله انواع جدیدی از پرینتر سه بعدی با تکنولوژی‌ های ساخت و امکانات متفاوت وارد بازار شوند. همین تنوع بالا باعث شده تا مشتریان برای خرید پرینتر سه بعدی دچار سردرگمی شوند. برای خرید دستگاه پرینتر سه بعدی باید پارامترهای مختلفی را مد نظر قرار دهید تا در نهایت بودجه مورد نظر خود را به درستی مصرف کنید. در ادامه این مطلب از سایت جهان سه بعدی اطلاعات مفیدی را به عنوان راهنمای خرید پرینتر سه بعدی با شما در میان می‌ گذاریم.

سیستم و تجهیزات حرکتی

یکی از مواردی که تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت نهایی کار دستگاه پرینتر سه بعدی خواهد داشت، سیستم حرکتی مورد استفاده در آن است. معمول‌ ترین سیستم‌ های به کار رفته در این تجهیزات عبارتند از:

  • سیستم بازوی رباتیک
  • سیستم دلتا
  • سیستم کارتزینی CoreXY
  • سیستم کارتزینی xz
  • سیستم کارتزینی xy
در بین این موارد سیستم‌ های کارتزینی CoreXY و xy استفاده بیشتری در پرینتر سه بعدی دارند. در زمان خرید حتما باید اطلاعات کافی در مورد سیستم حرکتی از عوامل فروش پرینتر سه بعدی دریافت کنید. پارامتر مهم بعدی که در این میان مطرح می‌ باشد، تجهیزات حرکتی است که برای این محصولات به کار رفته‌ اند. تجهیزات حرکتی به کار رفته در دستگاه پرینتر سه بعدی تاثیر بسیار زیادی روی دقت و میزان استهلاک دستگاه خواهد داشت.

مهمترین تجهیزات به کار رفته در دستگاه پرینتر سه بعدی عبارتند از: “بال اسکرو، ACME، لید اسکرو و پیچ و مهره” استفاده از این قسمت‌ های در کنار مدول‌ های حرکتی مختلف مانند ریل واگن، رولبرینگ و شفت اجازه می‌ دهد تا روند چاپ یا پرینت سه بعدی به درستی انجام گردد. در میان این تجهیزات حرکتی ذکر شده، دستگاه‌ هایی که دارای بال اسکرو به همراه شفت و رولبرینگ هستند، راندمان نهایی بالایی دارند. همچنین در نظر داشته باشید که محصولاتی که در آنها از پیچ و مهره برنجی استفاده شده استهلاک و ضریب خطای بالایی دارند. پس در زمان خرید پرینتر سه بعدی حتما باید پارامتر تجهیزات حرکتی استفاده شده در دستگاه را به شکل دقیق مورد بررسی قرار دهید.
12.jpg

تعداد نازل دستگاه پرینتر سه بعدی

تعداد نازل‌ های استفاده شده در پرینتر سه بعدی تاثیر بسیار زیادی روی قیمت نهایی این محصولات خواند داشت و صد البته روی کیفیت کار و سرعت آنها نیز تاثیر فراوانی دارند. به عنوان مثال پرینتر سه بعدی که دارای دو یا سه نازل است می‌ تواند از چند فیلامنت برای پرینت استفاده کرده و قطعه را با 2 یا 3 رنگ متفاوت آماده سازد. در بسیاری از این پرینترهای سه بعدی امکان ساپورت گذاری با مواد خاصی مثل HIPS و PVA وجود دارد که اولی حلال در لیمونن و دومی حلال در آب است.

البته باید این مورد بسیار مهم را نیز در نظر داشته که کار با دستگاه‌ های دارای چند نازل سخت است و نیاز به تجربه و مهارت بسیار بالا دارد. به همین دلیل ممکن است در بسیاری از موارد مشتریان سراغ عوامل فروش پرینتر سه بعدی تک نازل بروند. مورد بعدی که در این بخش باید مد نظر قرار دهید، روند تعویض نازل می‌ باشد. از آنجایی بین دیواره نازل و مواد تزریقی اصطکاک وجود دارد، به مرور زمان شاهد فرسایش این بخش از پرینتر سه بعدی خواهیم شد. در ضمن باید این مورد را در نظر داشته باشید که قطر نازل مورد نظر برای تعویض باید با توجه به ابعاد و کیفیت قطعه باید انجام شود. به طور کلی داشتن نازل‌ های مختلف برای دسترسی به دقت متفاوت تولید قطعات مورد بسیار مهمی است که در زمان خرید پرینتر سه بعدی باید در نظر داشته باشید.نازل پرینتر سه بعدی
 

جدیدترین ارسال ها

بالا