راهنمایی فوری در آیودیوشن

mychevy

Member
سلام دوستان عزیز...
نیازمند راهنمایی فوری از اساتید صدا هستم. بنده مدتی است در یک استودیو دوبله فیلم مشغول شدم. از روزی که به عنوان مدیرصدابرداری رفتم به استودیو یه دستی به سر و روش کشیدم و سیم کشی و چیدمان جدیدی انجام دادم و میکسرهای آنالوگ و قدیمی رو حذف کردم و سیستمها رو ارتقا دادم و با آیودیوشن سی اس 5.5 داریم کار می کنیم. الان که 16 قسمت از یک سریال سخت و پردیالوگ رو ضبط کردیم متوجه شدم بعضی جاها صدا مشکل داره و هر 10 دقیقه یک بار یک صدایی شبیه "تق" تو کار ضبط شده! نمی دونم از کجا اومده! ولی خیلی خیلی برام مهمه چون پای زحمت شبانه روزی 4 ماهه چندین نفر در میونه و با توجه به اینکه کار تا همین چند روز دیگه قراره بره رو آنتن واقعاً نمی دونم چیکار کنم! میکروفن ها و هدست ها و ... همگی تمام حرفه ای و AKG اصل هستن. کارت صوتی هم Maya44e هستش. به نظرتون مشکل از کجاست؟؟؟ توی ضبط صدای تق تق تو بعضی جاها هستش در حالی که وقتی گوینده داره زنده صحبت می کنه و صداش رو از اسپیکر ها تو اتاق دوم می شنویم صدا فوق العاده شفاف و بدون هیچ مشکلیه!

لطفاً اگه کسی تجربه داره راهنمایی کنه! خیلی حیاتیه!

Shahryar Mirbozorgi

Well-Known Member
من خیلی وقته که با Adobe Audition درست حسابی کار نکردم ولی تا اونجایی که یادم میاد پایین سمت راست یه پنجره ی کوچیک داشت که برای تمپو بود اگه روشنش یکردی و بهش تایم میدادی طبق همون زمان یه صدای تق میداد تا سرضربها رو بهت نشون بده
البته شاید من اشتباه کنم

adame_haji

Member
Shahryar Mirbozorgi نكته قشنگي گفتي
احتمالا براي همون سر ضرب هست و به عنوان راهنما و توي خروجي نمايد
شما يه خروجي Mp3 يا هر چيز ديگه اي بگير
مطمئن شو ببين اونجا صداي تق رو داري يا نه ؟
اگه نداري كه اون صداي راهنما هست
اونوقت برادر توي اين كار شما معمولا از برنامه Neondo يا qbase استفاده ميكنن . البته اين دوبرنامه دقيقا شبيه هم هستن فقط آيكون هاشون فرق ميكنن !!!! ولي بيشتر ديدم ملت نوئندو استفاده ميكنن . يه خوبي جالب داره اونم اينه كه توي لاين هاي ديگت هر چي باشه رو شخش ميكنه و توي هد ست طرف (گوينده ) ميشنوه . بعد هر چي گوينده بگه توي لاين جديد ضبط ميكنه . در اين صورت نا سينكي هم بوجود نمياد
البته كيفيت آديوشن هم حرف نداره اما خصوصيت لايو نداره (هموني كه توضيح دادم

mychevy

Member
shahryar mirbozorgi نكته قشنگي گفتي
احتمالا براي همون سر ضرب هست و به عنوان راهنما و توي خروجي نمايد
شما يه خروجي mp3 يا هر چيز ديگه اي بگير
مطمئن شو ببين اونجا صداي تق رو داري يا نه ؟
اگه نداري كه اون صداي راهنما هست
اونوقت برادر توي اين كار شما معمولا از برنامه neondo يا qbase استفاده ميكنن . البته اين دوبرنامه دقيقا شبيه هم هستن فقط آيكون هاشون فرق ميكنن !!!! ولي بيشتر ديدم ملت نوئندو استفاده ميكنن . يه خوبي جالب داره اونم اينه كه توي لاين هاي ديگت هر چي باشه رو شخش ميكنه و توي هد ست طرف (گوينده ) ميشنوه . بعد هر چي گوينده بگه توي لاين جديد ضبط ميكنه . در اين صورت نا سينكي هم بوجود نمياد
البته كيفيت آديوشن هم حرف نداره اما خصوصيت لايو نداره (هموني كه توضيح دادم

سلام دوستان ممنون از راهنمایی ولی نه مربوط به اون نمیشه یعنی سر ضرب ها نیست یه چیزی شبیه نویز یا یه جرقه کوچیکه که البته وقتی اکسپورت میگیری خیلی از این تقه ها از بین میره ولی خیلی هاشون هم می منونه! البته زمان مشخصی نداره یه بار ممکنه تو نیم ساعت ضبط خبری نباشه ولی ممکن هم هست تو 30 ثانیه 5 تا باشه! آیودیوشن سی اس 5.5 خیلی نرم افزار خوبیه خیلی بهتر از نئوندو برای کار ما جواب میده! کیفیت کار نسبت به نئوندو خیلی رفته بالا چون قبلاً نئوندو کار می کردیم تنها مشکل این تقه هاست!
راستی ورودی میکروفن اصلیم به کارت صوتی کابل فون استریو هستش ولی یه جا تو کاتالوگ کارت صوتی دیدم که نوشته بود مونو باشه! دیگه نمی دونم! الان به قسمت تو 21 رسیدیم ولی هنوز اون مشکل تو ضبط وجود داره!!!

navidhaghi

New Member
یقیناً مشکل از کارت صداست برای من هم قبلاً پیش اومده بود اما برای اینکه آلان بتونی مشکلت رو حل کنی فقط یک راه وجود داره در قسمت ادیت ویو برو بعد قسمتی داره که ویو رو از حالت عادی خارج می کنه و به صورت گرافیکی و آتشین نشون می ده Spectral Frequncey Display اسمش وقتی ویو ها به این شکل در اومدن با کمی دقت در تصویر می تونی تقه ها را پیدا کنی که یقیناً با بقیه رنگ ها کمی متفاوت بعد با ابزار لسو که در این حالت فعال شده ناحیه مورد نظر رو انتخاب کن بعد با چسب زخم Spot ناحیه خراب رو ترمیم کن مثل همون کاری که تو فتوشاپ می کنیم برای تصحیح عکس صدا رتوش می شه و نویز از بین می ره اما اگه نتونستی این کارها رو بکنی به هم ایمیل بده تا کمکت کنم

mychevy

Member
یقیناً مشکل از کارت صداست برای من هم قبلاً پیش اومده بود اما برای اینکه آلان بتونی مشکلت رو حل کنی فقط یک راه وجود داره در قسمت ادیت ویو برو بعد قسمتی داره که ویو رو از حالت عادی خارج می کنه و به صورت گرافیکی و آتشین نشون می ده Spectral Frequncey Display اسمش وقتی ویو ها به این شکل در اومدن با کمی دقت در تصویر می تونی تقه ها را پیدا کنی که یقیناً با بقیه رنگ ها کمی متفاوت بعد با ابزار لسو که در این حالت فعال شده ناحیه مورد نظر رو انتخاب کن بعد با چسب زخم Spot ناحیه خراب رو ترمیم کن مثل همون کاری که تو فتوشاپ می کنیم برای تصحیح عکس صدا رتوش می شه و نویز از بین می ره اما اگه نتونستی این کارها رو بکنی به هم ایمیل بده تا کمکت کنم

ممنون دوست عزیز... دیروز کل اتصالات میکروفن ها، منبع تغدیه و هدفون ها و ... رو چک کردم و چندتا از سرفیش ها رو با نمونه با کیفیت خارجی عوض کردم ولی باز مشکل حل نمیشه! همون تقه ها گاهی تو ضبط میاد! این روشی هم که شما گفتید خوب بود واسه بعضی جاها خوب خوبه جواب میده ولی بعضی جاها یهو 3 تا از این تقه ها پشت سرهم میاد که اگه همه رو با اون ابزار چسب زخم بزنم دیگه صدا نامفهوم میشه و یکی دوکلمه از صدا میره!
به نظر شما مشکل از همون کار صوته؟؟؟ میکروفن که AKG حرفه ای هست و نزدیک 2 و خورده ای پولشه! هدفون ها هم همه هوشمند AKG و اسپیکر هم ROLAND حرفه ای که نزدیک 1.5 پول پاش رفته. فقط میمونه کارت صوتی که Maya44e هست. راستی ممکنه از کمبود رم سیستم باشه؟؟؟ البه رم سیستم هم 4 گیگاست و CPU هم corei4 !!!

navidhaghi

New Member
سلام
ببین دوست عزیز به هدفون و یا مانیتور های صدا تقه ها ربطی نداره
مسیر صدا رو اینجوری فرض کن میکروفون >>>>> کابل کنن >>>>> میکسر >>>>> کابل اتصال >>>>کارت صدا >>>>> کابل اتصال >>>> کامپیوتر >>>>> نرم افزار
مشکل یه جایی توی این مسیر هست و لاغیر حالا روش پیدا کردن مشکل هم اینه ابتدا از انتها چک کن تا جایی که یادم می یاد آدوشن تو حجم بالا ریپ می زنه اول یه نرم افزار دیگه رو تست کن و ببین اونجا هم این اتفاق می یفته یا نه اگر نه نرم افزار سالم بعد کابل فایر وایر و یا هر نوع کابل دیگه ای که از کارت صدا به کامپیوتر وصل شده رو چک کن اگه مشکل بر طرف نشد در مرحله بعد میکسر رو از خط خارج کن و با کارت صدا مستقیم صدا بگیر و الی آخر انشاءالله در مسیر پیروز می شی

mychevy

Member
سلام
ببین دوست عزیز به هدفون و یا مانیتور های صدا تقه ها ربطی نداره
مسیر صدا رو اینجوری فرض کن میکروفون >>>>> کابل کنن >>>>> میکسر >>>>> کابل اتصال >>>>کارت صدا >>>>> کابل اتصال >>>> کامپیوتر >>>>> نرم افزار
مشکل یه جایی توی این مسیر هست و لاغیر حالا روش پیدا کردن مشکل هم اینه ابتدا از انتها چک کن تا جایی که یادم می یاد آدوشن تو حجم بالا ریپ می زنه اول یه نرم افزار دیگه رو تست کن و ببین اونجا هم این اتفاق می یفته یا نه اگر نه نرم افزار سالم بعد کابل فایر وایر و یا هر نوع کابل دیگه ای که از کارت صدا به کامپیوتر وصل شده رو چک کن اگه مشکل بر طرف نشد در مرحله بعد میکسر رو از خط خارج کن و با کارت صدا مستقیم صدا بگیر و الی آخر انشاءالله در مسیر پیروز می شی

ممنون نوید جان...
البته من به خاطر نویزی که میکسر تو کار مینداخت و کیفیت ضبط رو خیلی پایین می آورد قبلاً میکسر رو از مدار خارج کرده بودم و از میکسر نرم افزاری استفاده می کنم. کارت صوتی هم اکسترنال نیست و مستقیم به بورد کامپیوتر وصل میشه. مسیر صدای من این شکلیه:
میکروفن>>> کابل خازنی(7 رشته)>>>منبع تغذیه>>>کابل کننی>>>کارت صوتی>>> نرم افزار
کابل ها رو که عوض کردم فرقی نکرد... احتمال داره از نرم افزار باشه چون گاهی ویدیویی رو که داخل پروژه ایمپورت می کنم و ویدیو رو play می کنم همون ویدیوی اورژینال هم بعضی جاها تق تق می کنه! حالا چون ما برای کار دوبله پخش ویدیو با ضبط از میکروفن همزمانه به نظر شما احتمال این هست که اون صداها از تو پخش بیاد تو ضبط؟؟؟ امکان داره ویدیو ها ایراد داشته باشن؟؟؟

adame_haji

Member
من احساس ميكنم كه مشكلت از كارت صداتونه
درايورش رو آپديت كنيد
بهتره يه ميندوز قديمي تر مثل اكس پي سرويس پك 3 نصب كنيد
از اين ويندوزي كه داريد با برنامه Acronis يه ايميج بگير بعد xp نصب كن كه اگه مشكل حل نشد بتوني همين ويندوز رو با Acronis True Image سه سوت برگردوني عين روز اولش
من فكر ميكنم مشكل از همين درايور كارت صدا و نخوندن با ويندوز باشه
اون رم و Cpu يي كه شما داريد حد اقل 10 برابر قوي تر از كاريه كه داريد انجام ميديد . در كنار ضبط صدا با اون سيستم ميتوني فيلم هم كانورت كني 300 تا سايت رو هم همزمان باز كني و كفشتم آنلاين واكس بزني !!!!!!!!!!

khoushechin

Well-Known Member
بابا چه کاریه یه سیستم دیگه بزار همونجا تست کن!
یا نه نرم افزار رو دوبازه نصب کن!
نه اصلا ویندوز رو عوض کن!
این ستون به اون ستون فرجه! (یه همچین چیزایی)

navidhaghi

New Member
سلام مجدد
منهم سال ها پیش با آدوشن دوبله می کردم اما همیشه تو کارم گره می افتاد تا یکی از بچه ها گفت با وگاس دوبله کن اولش محیط بسیار بد بود و نمی تونستم باهاش رابطه برقرار کنم به همین خاطر کار با آدوشن رو ادامه دادم تا یه روز که دیگه از دست اذیت های آدوشن به تنگ اومده بودم دل و به دریا زدم و یه پروژه رو با وگاس استارت کردم از اون روز تا حالا فقط با وگاس دوبله می کنم چون به هیچ عنوان نیاز به تبدیل فرمت نداری حتی VOB رو هم مستقیم میندازی تو Time Line امکان ویرایش تصویر رو داری که در آدوشن این امکان وجود نداره سرعت کار و دوبله با هاش بسیار بالاست و هزار حسن که هیچ کدوم از نرم افزارهای دیگه ندارن
شاید بشه گفت وقتی نیاز هست نریشن ضبط بشه آدوشن بهترین گزینه است
برای دوبله وگاس
و برای ضیط موسیقی نیندو و کیو بیس بهترین گزینه ها هستن
وگاس امکانات گسترده تصویری داره و هر جا هم که نیاز داشته باشی روی صدا تغییر ایجاد کنی آدوشن رو بهش معرفی می کنی صدا رو مستقیم از داخل وگاس تو آدوشن باز می شه و تغییرات رو انجام می دی و بعد از ذخیره کردن اتوماتیک تو وگاس تغییرات اعمال می شه
من بیش از سه ساله که دارم با وگاس کار می کنم از لحظه ای که می خوام یه پروژه رو بسازم تا زمان ضبط گوینده بیش از 15 دقیقه طول نمی کشه توصیه می کنم وگاس رو امتحان کنی یه خورده نصبش دنگ و فنگ داره اما واقعاً ارزشش رو هم داره من فعلاً از نسخه 8 استفاده می کنم اما پلتنیوم 10 هم اومده من شخصاً به سادگی ورژن نرم افزارها رو تغییر نمی دم مگر اینکه تغییرات کلی نرم افزار در حدی باشه که ارزشش رو داشته باشه
وجود میکسر در ضبط صدا بسیار موثر نمی دونم چرا نویز ایجاد می کرده نویز بیشتر از طریق سیم های برق ایجاد می شه و یا موبایل ها روی فرکانس ها تاثیر می ذارن به هر حال وجود میکسر به نظر من الزامی ، دوست دیگری در مورد آپدیت نرم افزار کارت صوتی گفته بود اون راه هم بد نیست اما جواب نمی ده چون مشکل سخت افزاری تا نرم افزاری شما صدا اضافه جذب می کنی که این صدا یقیناً از میکروفون منتقل نمی شه وگاس رو امتحان کن و به بین صدای اضافه داری یا نه اگه در کار با وگاس مشکل داشتی بهم اطلاع بده

navidhaghi

New Member
راستی تو مداری که مشخص کردی اینجاش بیشتر از جاهای دیگه امکان داره مشکل ایجاد کنه
میکروفن>>> کابل خازنی(7 رشته)>>>منبع تغذیه>>>کابل کننی>>>کارت صوتی>>> نرم افزار

mychevy

Member
ممنون از دوستان... نوید جان ولی این کابل ها رو هم به تازگی تعویض کردم! یه نگاه به عکس زیر بندازید:

50386223319379957938.jpg

اونجایی که با علامت دست مشخص کردم دقیقاً همون صداهای تقه هست! که گهگاهی تو ضبط میاد... احتمال خیلی زیاد از همون آیودیوشن باشه! چون امروز یه 3 دقیقه با نرم افزار Wave Digitall ضبط کردم خیلی عالی بود و مشکلی نداشت. ولی از این متعجبم که اگه مشکل از آیودیوشنه چرا باید یه همچین نرم افزار حرفه ای و با امکاناتی اونم از شرکت مشهور Adobe اینجوری مشکل داشته باشه!!!

navidhaghi

New Member
سلام
مشکل از شرکت ادوبی نیست نرم افزار آدوشن درست کار می کنه تو داری ازش کاربری غیر متعارف می کشی
اسمش روشه آددوشن ، یعنی رکورد صدا نه دوبله
با وگاس کار کن مشکلت که حل می شه هیچ سرعت کارت بالاتر می ره یه عمر هم منو دعا می کنی باور کن! اینقدر به آدوشن تعصب نشون نده ، آدوشن مناسب برای خوندن متن وقتی تصویر بهش اضافه می کنی ریپ می زنه
از قدیم گفتن هر نرم افزاری رو بهر کاری ساختن
اگه توی وگاس مشکل داشتی و یا حتی نتونستی پیداش کنی بهم اطلاع بده
راستی یه نکته مهم :
تمامی تجهیزات حرفه ای سیستم های رادیو و تلویزیونی را از قدیم تا حالا سونی می سازه ، مثل دوربین های تصویر برداری ، رکوردها ، مانیتور ها و .... اگه یه سری به صدا و سیما بزنی از این همه مارک سونی شاید تعجب کنی
نرم افزار وگاس رو هم شرکت سونی ایجاد کرده که تخصصی ویرایش تصویر و دوبله همزمان هست و نقیصه ادیتور صدا رو هم با ایجاد سیستمی که می شه ادیتور صدا بهش معرفی کرد رفع کرده بماند که در حد معمول می شه روی صدا کار کرد ، مثل برش ، فید این ، فید اوت و .... سرعت در سینک کردن صدا و تصویر ، خواندن تمامی فرمت های ویدیویی ، و خروجی همانند با فرمت اورجینال قابلیت هایی که به سادگی نمی شه از اون گذشت
در ضمن یادت باشه که ما همیشه از نرم افزارهای کرک شده استفاده می کنیم پس همیشه نسخه کامل رو شاید نداشته باشیم به همین خاطر نرم افزارها در حد بالایی کار که می رسن دچار مشکل می شن

mychevy

Member
ممنون نوید جان این مدت خیلی لطف کردی... چند روزه دارم سربه سر نئوندو میذارم ولی هرکاری می کنم باهاش مچ نمیشم! آیودیوشن خیلی برام خوبه بجز این مشکل که باهاش دارم! تازه که دیگه این سریال داره تموم میشه و همه پروژه ها رو تو همین آیودیوشن چیدم! ایشا... واسه پروژه بعدی با وگاس که شما می فرمائید استارت میزنم! راستی محیط وگاس چجوری مثل نئوندو محیطش غیرکاربرپسنده یا از اون بهتره؟؟؟

راستی ممنون میشم بهترین نسخه سونی وگاس رو برای اینکار بهم معرفی کنی...

آخرین ویرایش:

Shahryar Mirbozorgi

Well-Known Member
دوست عزیز به نظر من بهترِ دنبال حل مشکلتون بگردین به جای اینکه با یه نرمافزار دیگه کار کنید،چون اودیشن در سطح اول جهان دارن باهاش کار میکنن پس مطمئنا مشکل از نرمافزار نیست و مشکل از کمبود دانش ماست.
شما بهترِ به زمان انگلیسی داخل گوگل سرچ کنید که مطمئنا به جوابتون میرسید
این لینک هم میتونه کمک کنه
http://audio.tutsplus.com/

adame_haji

Member
...
در ضمن یادت باشه که ما همیشه از نرم افزارهای کرک شده استفاده می کنیم پس همیشه نسخه کامل رو شاید نداشته باشیم به همین خاطر نرم افزارها در حد بالایی کار که می رسن دچار مشکل می شن

به هيچ چيز كاري ندارم
جسارت نشه ها
قصد بي ادبي ندارم (خدا شاهده)
ولي خنده دار ترين حرفي بود كه تا الان شنيدم
آديوشن رو از سايت Adobe دانلود ميكنيم
سريال نامبرش رو هم از سايتهاي دزدي كش ميريم
بعد از نصب سريال دزدي رو وارد ميكنيم
اين كجاش باعث ميشه نرم افزار حد بالاش خراب بشه و فقط حد وسطش سالم بمونه
سريال نامبر سريال نامبره !! چه پول بدي چه ماچ بدي :green:
حالا يه سوهان باس شاخ هام بايد گير بيارم

جدیدترین ارسال ها

بالا