حتما این سوال در ذهن شما نقش بسته است که رانندگان قطار در طول چه کار می کنند؟​

اگر تا به امروز خرید بلیط قطار را برای مسافرت انتخاب کرده اید و از این وسیله نقلیه ایمن و دوست داشتنی در سفر استفاده نموده باشید، حتما این سوال در ذهن شما نقش بسته است که رانندگان قطار در طول چه کار می کنند؟ یک راننده قطار چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ مسافرت با قطار و اتوبوس درست مانند سفر با هواپیما مهم است، از همین رو باید از افرادی استفاده شود که سلامت مسافران را تامین نماید. شاید از نظر بسیاری از افراد رانندگی در قطار به سختی هدایت اتوبوس و هواپیما نخواهد بود، اما رانندگان قطارها مسئولیت بسیار سنگینی را به دوش دارند. رانندگان یکی از ارکان مهم تامین امنیت قطار هستند که با وجود آنها قطار توانسته خود را به عنوان امن ترین وسیله حمل و نقل معرفی نماید. مهمترین رکن رزرو بلیط قطار توسط افراد مختلف امنیت آن است.چگونه می توان لوکوموتیوران شد؟
در بسیاری از کشورهای جهان رانندگی در قطار فقط به هدایت آن ختم نمی شود، بلکه لوکوموتیورانان باید تعمیرات قطار را نیز به عهده بگیرند. برای این کار در کشورهای پیشرفته کلاس های تخصصی مختلف در نظر گرفته می شود. اما در کشور ما رانندگی قطار به این صورت نخواهد بود.“لوکوموتیو (locomotive) ماشینی کشنده یا وسیله نقلیه ریلی است که واگن‌ها یا قطار به آن متصل می‌شوند و نیروی محرکه برای آن‌ها ایجاد می‌کند. لوکوموتیوها نیروی حرکتی خود را به دو طریق عمده به دست می‌آورند. یا با سوخت فسیلی (دیزل) یا با جریان برق کار می‌کنند. لوکوموتیو خودش باری بر دوش ندارد و وظیفه آن کشیدن قطار بر روی ریل است. لوکوموتیوران در واقع راننده این نوع ماشین است.” (منبع)

مدرک های مرتبط برای رانندگی قطار

رانندگان ابتدا با مدرک دیپلم برای ۲ سال باید کلاس های مختلف را سپری نمایند و سپس عهده دار لکوموتیوهای باری خواهند بود. بعد از گذشت چند سال و کسب تجربه می توانند هدایت سکان قطارهای مسافربری را به عهده بگیرند.
میزان استخدام لوکوموتیورانان در کشورهای مختلف با توجه به نوع نیاز آنها و متفاوت خواهد بود. به طور مثال کشور ژاپن میزان استخدام خود را تا سال ۲۰۲۲، هفت درصد اعلام کرده است. با توجه به میزان پیشرفت خطوط ریلی درصد رانندگان قطار افزایش می یابد.قطارها از راه دور کنترل می شوند
قطارها مانند هواپیما از راه دور کنترل می شوند. کنترل قطارها توسط پنل مرکزی و از سیستم های از راه دور در مرکز خواهد بود. اگر در مسیری قطار و مسافران آن در معرض خطر قرار بگیرند، پنل مرکزی به طور خودکار عمل کرده و قطار را متوقف می کند. قطارها قبل از حرکت توسط تیم مرکز چک شده و مورد بازرسی قرار می گیرند تا مسافران سفری آرامی را سپری نمایند. یکی از نکاتی که مسافران تهیه بلیط قطار را در اولویت قرار می دهند، امنیت قطار است که توسط این عزیزان تامین می شود.جابجایی راننده با کمک راننده باید طبق اصول خطوط ریلی انجام شود و این امکان وجود ندارد تا راننده ای در طول مسیر خوابش ببرد. راننده یا کمک راننده موظف به زدن پدال یا ددمن در هر سی ثانیه هستند وگرنه زنگ علائم خطر به صدا می آید.

قطارها بلافاصله نمی ایستند!
در صورت ترمز زدن توسط راننده ها این امکان وجود ندارد، قطارها بلافاصله از حرکت بایستند. بعد از زدن ترمز قطارها حداقل یک کیلومتر مسیر را طی نموده و سپس از حرکت باز می ایستند.

خرید بلیط قطار
لکوموتیورانی تجربه جدیدی است که دوستداران زیادی دارد. اگر به این شغل علاقه مند هستید، از ارگان های مربوطه اقدام نمایید. اگر هم می خواهید با استفاده از این وسیله ایمن به سفر بپردازید، می توانید از طریق سایت تیک بان خرید بلیط قطار را انجام دهید. سایت تیک بان تمامی مسیرهای حمل و نقل ریلی ایران را تحت پوشش قرار می دهد. تیک بان، علی بابا، مستر بلیط و قاصدک جز معتبرترین سایت های ارائه کننده قطار در کشور عزیز ایران به شمار می روند. اگر مایلید تا با رزرو بلیط قطار از طریق این سایت به مسافرت خود بپردازید، کافی است کلمه تیک بان یا عبارت tikban را جستجو نمایید.​
 

جدیدترین ارسال ها

بالا