دهه فجر امسال مشاهده نقشه ترافیک تهران از طریق تلفن همراه ممکن میشود

PhonieX

مدیر انجمن <A href="forum.majidonline.com/forums/6


با نصب نقشه و تهيه كارت آنلاين از مراكز پستي ترافيك تهران را روي تلفن همراه ببينيد


در كلانشهرهايي همچون تهران كه روز‌به‌روز بر بار ترافيكي آن افزوده مي‌شود هر روز شاهد قفل‌شدن خيابان‌ها و بزرگراه‌هاي شهر هستيم كه هم سبب اتلاف وقت مي‌شود و هم مصرف سوخت خودرو‌ها را افزايش مي‌دهد كه در نتيجه آسيب روحي و رواني و مالي براي هر شهروند به‌جا مي‌گذارد. چند دهه است كه مديريت شهري در تلاش براي رفع معضل ترافيك راهكارهايي ارائه داده كه با وجود راهكارها هنوز تهران درگير بار ترافيكي سنگيني است كه روز به‌روز بر شدت آن افزوده مي‌شود.
به‌گفته كارشناسان شهري، براي رفع ترافيك و رهايي از آن بايد سيستم حمل و نقل شهري ساماندهي شود. از طرفي نبودن فرهنگ استفاده از سيستم حمل و نقل درون شهري و همچنين عدم آگاهي از وضعيت بزرگراه‌ها و خيابان‌هاي اصلي مي‌تواند بر گسترش اين معضل بيفزايد.
كارشناسان مي‌گويند، انتخاب بهترين گزينه براي رفت و آمد و همچنين رعايت اصول و قوانين راهنمايي و رانندگي و احترام به حقوق شهروندي از عواملي است كه مي‌تواند ترافيك را روان سازد.

حجت‌الله‌بهروز مديرعامل شركت كنترل ترافيك به خبرنگار «ايران» مي‌گويد: جمع آوري اطلاعات ترافيك و ايجاد بانك‌هاي اطلاعاتي از جمله اهداف اين شركت بوده تا بتوان از چگونگي وضعيت ترافيك مطلع شد و آن را بررسي كرد. از سال گذشته سعي شد تا اطلاعات ترافيك به‌صورت بصري و از طريق نصب نقشه بر روي گوشي تلفن همراه در اختيار شهروندان قرار گيرد كه اين طرح در دهه فجر در سطح شهر تهران اجرا خواهد شد.
وي مي‌افزايد: اطلاعات بصري ترافيك به‌وسيله كارت ترافيك آنلاين از طريق مراكز پستي در اختيار شهروندان قرار مي‌گيرد كه با وارد كردن رمز كارت و از طريق سيستم SMS به ‌شماره درج شده بر روي كارت مي‌توان وضعيت ترافيك را استعلام كرد. اجراي اين طرح كمك مي‌كند تا شهروندان در هر كجا كه باشند از طريق تلفن همراه خود از وضعيت ترافيك شهر مطلع شوند و آن را از طريق نقشه نصب شده بر روي گوشي خود ببينند.
به‌گفته بهروز، نمايش و تصوير وضعيت ترافيك علاوه بر اين‌كه در داخل شهر ميسر است در خارج از شهر نيز ممكن مي‌باشد، نصب نقشه بر روي گوشي‌همراه از طريق مراكز پستي و يا از طريق رايانه امكان‌پذير است.
وي قيمت ‌هر كارت را 5 هزار تومان اعلام مي‌كند و مي‌گويد: با اين مبلغ شارژ هر متقاضي مي‌تواند 55 بار وضعيت ترافيك را در هر ساعت از شبانه روز استعلام كند.
نصب تابلوي تصويري و نقشه ترافيك، اطلاع رساني از طريق راديو پيام، ارسال اطلاعات از طريق وب‌سايت و نمايش نقشه ترافيك از طريق گوشي تلفن همراه از جمله اقداماتي است كه در راستاي اطلاع‌رساني از وضعيت ترافيك شهر براي شهروندان انجام شده است اما به نظر مي‌رسد تهران براي اطلاع رساني از وضعيت ترافيك به يك راديو اختصاصي صرفاً براي اطلاع از وضعيت ترافيك نياز دارد كه هنوز محقق نشده است و خبرهاي ترافيك بايد به صورت آنلاين در اختيار شهروندان قرار گيرد.

بهروز مي‌گويد: استفاده از كارت ترافيك آنلاين در تمامي گوشي‌هاي تلفن همراه كه قابليت نمايش تصوير را دارند امكان پذيراست و با شارژ كارت مي‌توان از خدمات آن بهره‌مند شد.
البته روش‌هاي جديد‌تري طرح خواهيم كرد كه هم دقيق‌تر و هم صحيح‌تر اطلاعات در اختيار شهروندان قرار گيرد. در حال حاضر تعداد تابلوهاي نصب شده در تقاطع‌ها محدود است كه در نظر داريم با گسترش تابلوهاي تصويري و نقشه ترافيك شهر در كليه تقاطع‌ها تابلو نصب شود.
وي شمال شهر تهران را از جمله مراكزي مي‌داند كه بار ترافيكي سنگيني دارد و مي‌گويد: بيش از 340 كيلومتر بزرگراه در تهران وجود دارد كه بزرگراه مدرس، همت و (رسالت – حكيم) از جمله بزرگراه‌هاي پر ترافيك محسوب مي‌شوند.
بهروز معتقد است كه هنوز با اطلاعات دقيق و ايده‌آل فاصله زيادي داريم و در واقع راهكارهاي موجود حداقل امكانات است كه توانسته‌ايم اجرايي كنيم و بايد روز به روز بر آن افزوده شود.
سيد محمد اسماعيلي حسيني مديرعامل شركت سرمايه‌گذار كارت ترافيك آنلاين نيز مي‌گويد: 50 هزار كارت ترافيك آنلاين در دهه فجر از طريق مراكز پستي و دفاتر خدمات فناوري در اختيار شهروندان قرار مي‌گيرد. نصب نقشه بر روي گوشي در مرحله اول اجراي طرح از طريق مراكز پستي و يا رايانه ميسر است كه در آينده از طريق سي‌دي در اختيار شهروندان قرار مي‌گيرد.
وي مي‌افزايد: در مرحله نخست استفاده از كارت، با 5 هزار تومان شارژ مي‌توان با 55 استعلام از آخرين وضعيت ترافيك در شهر مطلع شد كه در مرحله بعدي با همين مبلغ 100 استعلام مي‌توان گرفت و در واقع تعداد استعلام به دو برابر افزايش مي‌يابد. تمامي شهروندان مي‌توانند با نصب نقشه و دريافت كارت از طريق سيستم SMS از وضعيت ترافيك شهر مطلع شوند.


منبع
 

جدیدترین ارسال ها

بالا