دلیل استفاده از سیاهی بالا و پایین تصویر

شروع موضوع توسط morteza2007 ‏7 ژوئن 2007 در انجمن سایر نرم افزارهای مرتبط

1. morteza2007

morteza2007 New Member

امتیاز دستاورد:
    1
    سوال مهم : چرا در کلیپ ها بالا و پائین تصویر سیاه هست؟ تا جائی که من میدونم دوربین های بتا و دی وی فول تصویر میگیره. چرا ما دوست داریم بالا و پائین تصویر رو سیاه کنیم؟(خودم هم دوست دارم)

نوشته شده توسط morteza2007 در ‏7 ژوئن 2007
  2. sorosh_sadr

sorosh_sadr New Member

امتیاز دستاورد:
    1
    سلام
    تا جایی که من میدونم تو فیلم های سینمایی برای سایز و اندازه پرده سینما لازمه که در حالت 16:9 تصویر مونتاژ بشه
    یعنی برای قشنگی نیست

نوشته شده توسط sorosh_sadr در ‏12 ژوئن 2007
  3. morteza2007

morteza2007 New Member

امتیاز دستاورد:
    1
    مشکل بوم

یه جایی خونده بودم که تو سریال های ایرانی بدون دلیل بالا و پائین تصویر را سیاه میکنند. نوشته بود مشکل بوم در صحنه یا تصویر های اضافه باعث میشه اینا بالا و پائین تصویر رو سیاه کنند. مطمئنا سریال ها و کلیپ های غیر وطنی دلیل خاصی برای اینکار دارند. ما هم چون قشنگه اینکارو میکنیم. ولی خدائیش فکر کنیم ملت پول میدن اینچ تلویزیون را بالا ببرن یا پول میدن برن سینما که همه چی رو گنده ببینن،بعدش ما با دست خودمون تو تدوین تقریبا نصف تلویزیون رو سیاه میکنیم. (یه کلیپ از این مزخرفای داخلی دیدم که فقط از یک چهارم تصویر استفاده کرده بود و بقیه اش سیاه بود. فکرشو بکنین همه جا سیاه! بعد وسط تلویزیون یه ذره تصویر داریم!!) خواهشا اگه کسی اطلاعاتی داره خسیس بازی در نیاره بگه چرا بالا و پائین تصویر سیاهه!؟

نوشته شده توسط morteza2007 در ‏13 ژوئن 2007
  4. matrix10

matrix10 New Member

امتیاز دستاورد:
    1
    البته سياه شدن بالا يا پايين تصوير به خاطر حالت سينمايي هستش كه دوستمون سروش اشاره كردند. يعني وقتي مي خواهيد كار سينمايي انجام دهيد با اين مشخصه و در تدوين هم براي ايجاد پروژه بايد از 16:9 استفاده كنيد.

نوشته شده توسط matrix10 در ‏14 ژوئن 2007
  5. gigamax

gigamax کاربر متخصص جلوه های ویژه

امتیاز دستاورد:
    36
    اصل این کار بخاطر اینکه در دهه 50 استفاده از عدسی آنافورمیک رایج شد. این عدسی ها فیلم و فشرده ضبط می کنند و بعد توی سینما دوباره بازش می کنند ولی ایندفعه یکم بیشتر . اسم این تکنیک سینمااسکوپ است . چون اولا میشه راحت تر سینماهایی با پرده عریض ساخت دوما برای چشم خوشایند تره . درضمن توی دوربین ها هندی کم هم میشه نسبت تصویر 16:9 استفاده کرد (نسبت طول تصویر به عرضش) کرد البته توی بعضی از فیلمهای حرفه ای دیدم که از سینما اسکوپی 1:2 استفاده کردند

نوشته شده توسط gigamax در ‏29 ژوئن 2007
    saeid..hp و animeditor از این پست تشکر کرده اند.
  6. hamidi691

hamidi691 New Member

امتیاز دستاورد:
    1
    بیشتر به خاطر زیبایی و تقلید از فیلمهای سینمایی این کار را میکنند ،چون ترکیب بندی حرفه ای تر و جذاب تری دارد...

نوشته شده توسط hamidi691 در ‏25 آگوست 2007
  7. saeed450

saeed450 Active Member

امتیاز دستاورد:
    28
    ولي به نظر من خيلي وقت ها توي اين فيلم هاي خارجي خيلي مزخرف ميشه ......چون اگه حساب كنيد شما فقط نصف فيلم يا حتي بيشتر را داريد سياه مي بينيد !!!!!!

ولي خب يه ذره كار را حرفه اي مي كنه ..........

نوشته شده توسط saeed450 در ‏30 آگوست 2007
  8. animeditor

animeditor Active Member

امتیاز دستاورد:
    36
    سلام جمیعاً

خیلی وقته می خوام جواب این تاپیک رو بدم ... تازه قسمت شد.
    از دوستانی که جواب های فنی رو دادن خیلی ممنونم.
    علت اصلی زیبا شدن تصاویری که از اسکوپ (سیاهی بالا و پایین) استفاده می کنن اینه:
    درسته که مقداری از کادر، پوشیده می شه و قسمتی از تصویر رو نمی بینیم؛ ولی همین مسله باعث می شه که تصویر اصلی به چشم بیاد. یه جور تضاد بین رنگ های مختلف و روشن (که باعث تشکیل تصویر شدن) با سیاهی مطلق که اون رنگ ها رو محاصره کرده، باعث می شه رنگ ها و تصاویر، برجسته تر به نظر بیان و تصویر، عمق بیشتری پیدا کنه.
    از طرفی، همین پوشوندن قسمتی از نمای اصلی و یا چهرهء بازیگر، باعث می شه که بیننده برای درک دقیق تصویر، حریص بشه و دقت بیشتری به خرج بده؛ در نتیجه دقیقاً به تصویر توجه می کنه و سعی می کنه که اون قسمتی از فضا که داخل کادر تصویر نیست، توی ذهنش مجسم کنه. پس این کار کمک می کنه تصویر، قابل درک تر بشه.

التماس دعا
    یا علی

نوشته شده توسط animeditor در ‏31 آگوست 2007
    saeid..hp و mahoo painter از این پست تشکر کرده اند.
  9. nesarian2006

nesarian2006 Member

امتیاز دستاورد:
    16
    براي مخفي كردن آرم بعضي از برنامه ها كه نخريدن هم استفاده ميشه

نوشته شده توسط nesarian2006 در ‏11 سپتامبر 2007
  10. bijan_zorro

bijan_zorro Member

امتیاز دستاورد:
    18
    راستش من اطلاعات فني ندارم. اما تصور خودم اينه كه اين ابعاد براي مانيتورهاي ويد اسكرين در نظر گرفته شده و
    وقتي تو مانيتورهاي معمولي نمايش داده مي‌شه بالا و پايين صفحه كه خاليه مشكي نشون داده مي‌شه.

نوشته شده توسط bijan_zorro در ‏23 مارس 2008

به اشتراک بگذارید