دلتا گلوبال برنده مناقصه سيستم فيلترينگ ايران شد

H-assan

Active Member
معاون فناوري اطلاعات وزارت ارتباطات گفت: شركت " دلتا گلوبال"ايراني بزودي سيستم فيلترينگ سايتهاي اينترنتي را راه‌اندازي مي‌كند.

"عبدالمجميد رياضي" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود:تاكنون تمامي سيستمها خارجي بود و چون دستيابي به ديتابيس (اطلاعات پايه) آنها مشكل بود، با اشكالات فني زيادي مواجه مي‌شديم.

رياضي گفت: شركت دلتا گلوبال، در مناقصه‌اي كه شركت فناوري اطلاعات در زمينه سيستم فيلترينگ اينترنت، برگزار كرد، برنده شده است.

وي در پاسخ به سووالي درباره اعتراضهايي كه راجع به مصاديق فيلترينگ اينترنتي و گسترش آن به سايتهاي خبري بعضا حتي داخلي‌مي‌شود، گفت: اينكه چه سايتي فيلتر شود، ربطي به وزارت ارتباطات ندارد بلكه كميته‌اي به نام تعيين مصاديق - مركب از اعضايي از وزارت اطلاعات، وزارت ارشاد و صداو سيماي جمهوري اسلامي- اين كار را انجام مي‌دهد.

به گفته وي، مصوبات كميته ياد شده به شركت فناوري اطلاعات ابلاغ مي‌شود و اين شركت ديتابيس آن را قرار مي‌دهد.

خبرنگار ايرنا از معاون فناوري اطلاعات وزارت ارتباطات پرسيد آيا از وزارت ارتباطات عضوي در اين كميته حضور دارد؟ ايشان پاسخ داد: اطلاعي ندارم.

وي درادامه گفت كه تصميماتي كه درباره فيلترينگ سايتها گرفته مي‌شود بايد تصميمهاي جامعي باشد تا هر سايتي فيلتر نشود.

"رضا رشيدي" مدير عامل شركت فناوري اطلاعات وزارت ارتباطات نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: مقدمات اداري كار شركت دلتا گلوبال فراهم شده و اين شركت ظرف يك يا دو ماه آينده آغاز به كار خواهد كرد.

وي اظهار داشت: مقررات براي فيلترينگ سايتهاي مستهجن براي همه ‪isp‬ها از قبل وجود دارد و اين شركتها بايد خود اين سايتها را فيلتر كنند.

به گفته وي كميته مصاديق درباره سايتهاي ديگر تصميم مي‌گيرد و وزارت ارتباطات تنها مجري مصوبات آن است.
 

Sunboy454

Active Member
20031212165239031212_internetban.jpg

پيش از اين سرويس دهنده های اينترنت در ايران به طور جداگانه، بر اساس فهرستی که از مراجع حکومتی ارسال می شد يا به تشخيص خود، سايتها را مسدود می کردند.

با وجود اين، رضا رشيدی، مديرعامل شرکت فناوری اطلاعات و داده های وزارت ارتباطات (ديتا) گفت سرويس دهنده ها بايد همچنان سايتهايی را که او "مستهجن" توصيف کرد مسدود کنند.

شيوه کنونی برای مسدود کردن سايتهای اينترنتی در ايران بر اساس نرم افزارهای شرکتهای آمريکايی و اروپايی است اما برخی از اين شرکتها اعلام کرده اند که مقامات ايران بدون داشتن گواهينامه و مجوز از نرم افزارهايشان استفاده می کنند.

مقامات ايرانی برای تنظيم کاربردهای اين نرم افزارها و تطبيق آنها با خواسته ها و معيارهای خود نيازمند دسترسی به کدهای برنامه و همچنين ديتا بيس يا پايگاه داده های آن هستند اما اين امر به دليل آنکه به گفته آقای رياضی، تمامی نرم افزارهای موجود در ايران خارجی هستند، دشوار است و اشکالات فنی را به همراه دارد.

اين نرم افزارها که در کشورهای غربی اغلب برای کنترل دسترسی کودکان به اينترنت يا تنظيم شبکه کامپيوتری در محيط کار استفاده می شوند، عموما سايتها را بر اساس کلمات کليدی که در محتوا يا آدرس اينترنتی صفحات وجود دارند بررسی و مسدود می کنند.

کاربرد چنين شيوه ای در سطح وسيع، مشکلاتی را برای کاربران ايرانی به دنبال داشته است به گونه ای که بسياری از سايتهای پزشکی، علمی، دانشگاهی و اجتماعی به دليل حساسيت بر کلماتی که "نامطلوب" تلقی می شوند، مسدود می شوند.

حتی گفته می شود که برخی سرويس دهندگان اجازه نمی دهند که کاربران کلماتی همچون احمد "پورنجاتی" (نام نماينده پيشين تهران در مجلس) را جستجو کنند زيرا نام خانوادگی او با چهار حرف "پورن" آغاز می شود.

رحيم معظمی، مديرعامل شرکت دلتا گلوبال پيشتر در گفتگو با خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا گفته بود که نرم افزار مورد استفاده اين شرکت، برای حل اين مشکل کلمات را به سه فهرست "سياه، خاکستری و سفيد" تقسيم می کند.به گفته او، کلماتی که در فهرست سياه قرار داشته باشند توسط خود نرم افزار و به صورت خودکار مسدود می شوند، در حالی که کلماتی که در فهرست خاکستری قرار دارند توسط نيروی انسانی که به گفته او در زمينه های پزشکی، علمی و اجتماعی متخصص هستند بررسی می شوند تا از بسته شدن سايتهای "مفيد و علمی" جلوگيری شود.

آقای معظمی در همين حال هشدار داد که اين نرم افزار، همه سايتهای موسوم به "فيلترشکن" را که برای بازديد از سايتهای مسدود شده به کار می روند، طی دو تا پنج روز شناسايی و مسدود خواهد کرد.
20031117124525031117_internet203.jpg

به گفته رضا رشيدی، مديرعامل شرکت دولتی ديتا، فعاليت شرکت دلتا گلوبال به عنوان پيمانکار وزارت ارتباطات، با فراهم شدن مقدمات اداری طی يک يا دو ماه آينده آغاز خواهد شد. او گفت که تصميم گيری درباره مسدود شدن سايتها بر عهده کميته ويژه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و وزارت ارتباطات و پيمانکار آن تنها مجری مصوبات اين کميته هستند.

گروه گزارشگران بدون مرز، سازمان بين المللی مدافع روزنامه نگاران، پيشتر و همزمان با انتشار خبرهای اوليه از اجرای طرح سراسری مسدود کردن سايتها در ايران، نسبت به محدوديت و سانسور بيشتر اينترنت هشدار داده بود.
-=-=-=-
BBC.com
& PC7
 
آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا