دلایل شست و شوی پته پس از دوخت چیست+ نحوه شست و شو و اتو کشیدن

hana joon

Member

دلایل شست و شوی پته پس از دوخت​

پته نیز مانند سایر انواع پارچه‌ها با استفاده مداوم و جذب گرد و غبار یا آلودگی‌ها ممکن است نیاز به شست و شو داشته باشد؛ اما این تنها دلیل شستن پارچه پته نیست. در ادامه به دلایل دیگر شست و شوی پارچه پته بعد از دوخت آن اشاره می‌کنیم:

  • یکی از مهم‌ترین دلایل شست و شوی پته از بین بردن بوی پشم است. محصولات پته دوزی با بهره‌گیری از پشم طبیعی حیوانات به خصوص پشم گوسفند تهیه می‌شوند و ممکن است در ابتدا بوی ناخوشایندی داشته باشند؛ بنابراین با شست و شوی آن‌ها می‌توان این مشکل را برطرف نمود.
  • برای چاپ نقوش روی پته خام از جوهرهای حلال آب استفاده می‌شود؛ با شست و شوی پارچه پته می‌توان آثار این جوهرها را حذف نمود.
  • پس از انجام مراحل دوخت پته به علت محکم نمودن و کشیدن نخ‌ها ممکن است پارچه پته تا حدی چروک شود یا لوله‌ای شکل شود، یکی از راه‌حل‌ها برای رفع این مشکل شست و شوی پته با آب سرد و خشک کردن آن با استفاده از اتوی بخار است.

چگونگی شست و شوی پته​

برای شست و شوی پارچه پته ابتدا مقداری پودر یا مایع لباسشویی را در ظرفی از آب سرد بریزید و حل کنید، سپس به مدت چند دقیقه پارچه پته را در آن قرار دهید و به آرامی پته را درون ظرف حرکت دهید. سپس پته را چند بار آبکشی کنید تا آب حاصل از شست و شوی آن زلال شود؛ اکنون می‌توانید آن را در جایی که تماس مستقیم با نور خورشید نداشته باشد قرار دهید تا خشک شود یا آن را با استفاده از خشک کن لباسشویی خشک نمایید. بهتر است برای شست و شوی پته حتماً نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

  • پودر یا مایع لباسشویی مورد استفاده برای شستن پته نباید حاوی آنزیم باشد؛ در غیر این صورت ممکن است به بافت آن آسیب برساند.
  • برای شستن پته نباید از آب گرم یا داغ استفاده کنید؛ در غیر این صورت ممکن است تار و پود آن آسیب ببیند.
  • بهتر است پودر یا مایع لباسشویی را به طور کامل در آب حل کنید سپس پارچه پته را در آن قرار دهید تا در تماس مستقیم با پارچه قرار نگیرد.
  • پس از شستن پارچه پته برای گرفتن آب اضافی هرگز آن را نچلانید و برای خشک کردن آن را روی بند قرار ندهید.
  • پس از شستن پته بلافاصله آن را خشک کنید؛ چرا که مرطوب ماندن طولانی مدت ممکن است موجب رنگ دادن نخ‌های آن شود.
  • پارچه پته سفید و رنگی را همراه با یکدیگر شست و شو نکنید؛ چرا که ممکن است موجب رنگ گرفتن پته سفید شود.

نحوه اتو کشیدن پته​

در گذشته پس از شست و شوی پته برای خشک کردن آن نخ‌های ضخیم عرض پارچه را به صورت زیگزاگی به دور تکه چوب محکمی می‌پیچیدند سپس چوب را به آرامی حرکت می‌دادند تا پارچه به تدریج خشک شود، اما امروزه برای خشک کردن پته از روش اتوکشی استفاده می‌شود. به خصوص پته‌های تازه آماده شده که چین و چروک زیادی دارند برای صاف شدن حتماً باید توسط متخصصین این فعالیت اتوکشی شوند.

در صورتی‌که تمایل دارید خودتان در خانه اتوکشی محصولات پته دوزی را انجام دهید توصیه می‌شود که پارچه را پس از شست و شو تا حدی خشک کنید و پیش از اتوکشی مقداری آب روی آن اسپری کنید. لازم به ذکر است که برای اتوکشی پته نباید پارچه را در تماس مستقیم با اتو قرار دهید و بهتر است که یک پارچه نخی سفید را بر روی پته قرار داده و اتوکشی را از روی آن انجام دهید.
منبع: مقاله شست و شو و نگهداری از محصولات پته
 

جدیدترین ارسال ها

بالا