درخواست راهنمایی ارسال فایل برای لیتوگرافی

dubairan

Member
سلام
میشه لطف کنید راجع به شیوه ها ونکات فنی ارسال فایل برای لیتوگرافی توضیحات بدهید.
اندازه های چاپ - پیکسل های فاصله بین دو یا پند طرح در فرم - سکه ای - (بستن پشت و رو روی یک زینک) - لب پنجه و...
ممنون

malekpour

New Member
اندازه های زینک:
1) 50*70
2)35*50
3) 45*60
4) زینک های کوچکتر استاندارد نیستن و معمولا تو کارهای تی افست استفاده میشن.
-----------------
فاصله هم اگر منظورتون لب پنجه (پنجه کار) هستش، از 3 طرف نیم سانت و از یک طرف که پنجه کار هستش یک سانت.
بین طرح ها هم نباید فاصله بیافته.
------------------------------
نوع چاپ پشت و رو، سکه ای (اسکناسی) هم توضیح دادنش اینجا خیلی آسون نسیتش، لااقل واسه من...

بهتر این کتاب رو استفاده کنید، "آنچه طراحان گرافیک و ناظران چاپ می دانند/بهرام غفراوی.

hsafaei

New Member
من خودم از طرف 35 جی تو او هر دو طرف 1 سانت می زارم، اما ور 50 واسه چی نیم سانت؟

malekpour

New Member
من خودم از طرف 35 جی تو او هر دو طرف 1 سانت می زارم، اما ور 50 واسه چی نیم سانت؟

نیم سانت حداقلشه، شما میتونی بیشترم بگیری! ارقامی که من گفتم وحی منزل نیستن ...
ولی پنجه کار یک سانت حداقلشه.

تشکر...

dubairan

Member
سلام
میشه لطف کنید راجع به شیوه ها ونکات فنی ارسال فایل برای لیتوگرافی توضیحات بدهید.
اندازه های چاپ - پیکسل های فاصله بین دو یا پند طرح در فرم - سکه ای - (بستن پشت و رو روی یک زینک) - لب پنجه و...
ممنون

مدیران عزیز متخصص مجیدآنلاین
من این چند سوال را لااقل 7 ماه پیش مطرح کردم ولی هنوز جوابی نگرفتم. دانستن این مطالب برای دوستان بسیار مفید است ممنون میشم توضیح کاملی راجع به شیوه ها ونکات فنی ارسال فایل برای لیتوگرافی بدهید.
موفق باشید

dubairan

Member
این مطالب را پیدا کردم، مفیدند:

نکات چاپ افست

1 ) طرح باید اندازه درستی داشته باشه :

باید متناسب با اندازه ای باشه که می خوای چاپ کنی (می خواد پوستر باشه ،کارت ویزیت باشه یا هر چیز دیگه ….)

۲ ) رزولوشن خوبی داشته باشه :

برای چاپ حتما باید بالای ۳۰۰ نقطه در اینچ (dpi) باشه .

۳ ) رنگها اصولی باشند :

یعنی باید تمامی رنگها طبق استانداردهای چاپ به صورت درصدی باشه و حتما باید مود رنگی طرح Cmyk باشه

که در این مورد حتما باید نگها رو از نمونه ی رنگها انتخاب بشه (کتاب گالری رنگ چاپ افست توصیه می شه)

۴ ) چاپخونه !

چاپخانه ای که کار رو برای شما تهیه می کنه باید کار درست و معتبر باشه .

۵ ) خطای برش !

مواظب خطای برش باش همیشه طرحتو توری بزن که از اطراف کار حداقل ۰/۵ سانت فاصله داشته باشه که کار

خراب نشه .

و اما رنگ مشکی ….

برای ساخت رنگ مشکی چندین راه وجود داره …

رنگی که با چشم و کلیک بروری انتهای پالت فتوشاپ انتخاب میشه ۱۰۰% غلط و کار ما رو خراب خواهد کرد.

این رنگ باعث می شه رنگ ما در چاپ بور و خاکستری بشه برای حل این مشکل چندین راه وجود د اره من چند

نوع رنگ مشکی معرفی می کنم :

۱ . مشکی که بور و خراب از آب در میاد : c=0 m=0 y=0 k=100

2 . مشکی که به درد متن و نوشته می خوره : c=100 m=100 y=100 k=0

3 . مشکی که برای داخل طرح بکار می ره که نسبتا خوبه : c=100 m=100 y=100 k=100

البته هرگز و هرگز و هرگز و …… یادمون نره که انتخاب رنگ مشکی کاملا بستگی به نوع کاغذ داره .

به عنوان مثال رنگ مشکی که در مورد ۳ اشاره کردم اگر در کاغذ های گرم پایین و نازک استفاده بشه طرحمون

تبدیل به خمیر کاغذ میشه !!!

به این معنی که از هر کانال رنگی ۱۰۰% رنگ روی کاغذ میریزه و کاغذ رو خراب می کنه .

تنها راهی که من می تونم به شما پیشنهاد کنم برای اینکه با قلق های چاپ بیشتر آشنا بشید ، نمی گم

خوندن کتاب یا کلاس بلکه خودتون موقع چاپ باید برید چاپخونه و حضورا اجرای کارتون رو ببیند ، با مسئول اونجا یا

حتی با کارگر چاپخونه هم صحبت و پرسجو کنید و زیرو بم کار رو بپرسید . حتما باید چند دفعه به چاپخونه برید.

حتما و حتما و حتما و … باید چندتا کار رو خراب کنید و گند بزنید تا بتونید یه طراح و ناظر چاپ حرفه ای بشید !!

در کارهای ۴ رنگ متن مشکی باید به این صورت c=0 m=0 y=0 k=100

در کارهای تنپلات مشکی ۱ رو c=100 m=100 y=100 k=100

در کارهای دورو تنپلات c=70 m=70 y=70 k=100به دلیل اینکه بعد از چاپ شدن کار به علت جابجایی کار رنگو نکنه

و در کارها ی متن نوشته ها حتما c=0 m=0 y=0 k=100 باشد
اگر رنگهای دیگر راداشته باشد باطله کار زیاد میشود و تا هدی هم جلوه خود را از دشت میدهد

برگرفته از انجمن های p30world

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
مدیران عزیز متخصص مجیدآنلاین
من این چند سوال را لااقل 7 ماه پیش مطرح کردم ولی هنوز جوابی نگرفتم. دانستن این مطالب برای دوستان بسیار مفید است ممنون میشم توضیح کاملی راجع به شیوه ها ونکات فنی ارسال فایل برای لیتوگرافی بدهید.
موفق باشید

دوست عزیز
البته پرسیدن سوال حق مسلم شماست. اما اجازه بدین یه خاطره ای تعریف کنم : ما در دوران دانشگاه وقتی می خواستیم از سخت بودن یه امتحان گله گذاری کنیم یه اصطلاحی داشتیم می گفتیم قراره سوال امتحان این باشه: چاپ را بگویید!!!
حالا این قضیه شیوه ها و نکات فتی ارسال فایل به لیتوگرافی هم تقریبا حکایتش این هست. البته قصد خرده گرفتن ندارم بلکه می خوام شما رو متوجه موضوع کنم. این سوال یک سوال بسیار کلیه. سوالی نیست که بشه یه جواب سر راست داد بهش و گفت که یه جوابه کامله! چرا چون مثلا نگاه ما گاهی ممکنه محصول نگر باشه. شما وقتی فایلت فایله کتاب هست یه سری نکات داری و وقتی فایلت طرح جعبه هست یه سری نکات. از طرفی ممکنه نگاهت سیستم نگر باشه مثلا یه سری نکات واسه افست هست یه سری نکات واسه سیستم چاپ اسکرین !
شما لطف کردی یه سری نکات پیدا کردی گذاشتی اینجا من یه نمونه اش رو واسه متوجه کردن شما بررسی می کنم:

« طرح باید اندازه درستی داشته باشه :
باید متناسب با اندازه ای باشه که می خوای چاپ کنی (می خواد پوستر باشه ،کارت ویزیت باشه یا هر چیز دیگه …. »

اگر شما دقت کنی در وهله اول این توصیه توصیه ای بدی نیست اما کلیه و اصلا به چاپ مربوط نیست اگه بود باید می گفت باید متناسب با اندازه سطح چاپ شونده، یا لوح چاپ یا دستگاه چاپی که استفاده می کنی باشه یا می گفت در اندازه استاندارد یا اندازه ای که قابلیت مصرفی اون مشخص شده.
باز هم تاکید می کنم هدفم فرار به سمت جلو نیست! بلکه ابراز یک رویه دو طرفه هست. رویه ای که سوال کننده کمک می کنه به پاسخ دهنده تا کمکش کنه!! این کمک هم معنیش ایجاد شرایطیه که پاسخ دهنده بتونه با توجه به امکاناتی که داره به بهترین وجه جواب بده. ازتون خواهش می کنم سوال ها رو باز کنید واقعا یه جوری که پاسخ دهنده حس کنه که فهمیده شما چی ازش می خواین. مشارکت کنید و انتظار نداشته باشین همه چیز کتابی باشه.

ممنونم از توجه شما

dubairan

Member
دوست عزیز
البته پرسیدن سوال حق مسلم شماست. اما اجازه بدین یه خاطره ای تعریف کنم : ما در دوران دانشگاه وقتی می خواستیم از سخت بودن یه امتحان گله گذاری کنیم یه اصطلاحی داشتیم می گفتیم قراره سوال امتحان این باشه: چاپ را بگویید!!!
حالا این قضیه شیوه ها و نکات فتی ارسال فایل به لیتوگرافی هم تقریبا حکایتش این هست. البته قصد خرده گرفتن ندارم بلکه می خوام شما رو متوجه موضوع کنم. این سوال یک سوال بسیار کلیه. سوالی نیست که بشه یه جواب سر راست داد بهش و گفت که یه جوابه کامله! چرا چون مثلا نگاه ما گاهی ممکنه محصول نگر باشه. شما وقتی فایلت فایله کتاب هست یه سری نکات داری و وقتی فایلت طرح جعبه هست یه سری نکات. از طرفی ممکنه نگاهت سیستم نگر باشه مثلا یه سری نکات واسه افست هست یه سری نکات واسه سیستم چاپ اسکرین !
شما لطف کردی یه سری نکات پیدا کردی گذاشتی اینجا من یه نمونه اش رو واسه متوجه کردن شما بررسی می کنم:

« طرح باید اندازه درستی داشته باشه :
باید متناسب با اندازه ای باشه که می خوای چاپ کنی (می خواد پوستر باشه ،کارت ویزیت باشه یا هر چیز دیگه …. »

اگر شما دقت کنی در وهله اول این توصیه توصیه ای بدی نیست اما کلیه و اصلا به چاپ مربوط نیست اگه بود باید می گفت باید متناسب با اندازه سطح چاپ شونده، یا لوح چاپ یا دستگاه چاپی که استفاده می کنی باشه یا می گفت در اندازه استاندارد یا اندازه ای که قابلیت مصرفی اون مشخص شده.
باز هم تاکید می کنم هدفم فرار به سمت جلو نیست! بلکه ابراز یک رویه دو طرفه هست. رویه ای که سوال کننده کمک می کنه به پاسخ دهنده تا کمکش کنه!! این کمک هم معنیش ایجاد شرایطیه که پاسخ دهنده بتونه با توجه به امکاناتی که داره به بهترین وجه جواب بده. ازتون خواهش می کنم سوال ها رو باز کنید واقعا یه جوری که پاسخ دهنده حس کنه که فهمیده شما چی ازش می خواین. مشارکت کنید و انتظار نداشته باشین همه چیز کتابی باشه.

ممنونم از توجه شما

دوست عزیز

بسیار ممنون وسپاسگزارم از شما. مجیدآنلاین تابحال خیلی به من وقطعا دیگر دوستان کمک کرده تا در کارمان موفق تر باشیم واین چیزی نیست بجز مدیران لایق، دلسوز ومجرب.
عذرخواهی میکنم اگر موجب ناراحتی شما شدم، واقعا قصدم گله کردن وخرده گرفتن نبود. اون مطلبی هم که گذاشتم حقیقتا خیلی سرچ کردم ولی چیزی بهتر از اون پیدا نکردم.
اگر سوالات دوستان را بررسی کنید اکثرا به نوعی شبهاتی در خصوص نکات فنی لیتوگرافی دارند واز طرفی این پست بیننده زیادی داشته واین نشان میدهد که بسیاری علاقمندند در این خصوص بیشتر بدانند.

سوال من این بود:

همانطور که شما اشاره کردید سوال خیلی کلی است ونمیشه یک جواب بهش داد. ولی میشه:

1- از سوال کننده خواست که سوال را بیشتر باز کند

2-بدلیل گستردگی مطالب فروم، قرار دادن لینک آدرس به مطالب مربوطه که در پستهای دیگر به آن پرداخته شده است

3- شروع مباحث کوتاه دنباله دار در این خصوص که در هر قسمت به مبحثی مرتبط با موضوع پرداخته شود. قطعا مشارکت دوستان در این زمینه بیشتر می شود وپس از مدتی "نکات فنی ارسال فایل به لیتوگرافی" تبدیل به مجموعه ارزشمند ومفیدی برای دوستدارانی که یکی از بزرگترین دغدغه هاشون ابهامات در اینخصوص است خواهد شد .

مجددا از زحمتهایی که در اداره انجمن میکشید صمیمانه قدردانی میکنم میگویند که ذکات علم ،نشر و اشاعه آن است و به فرمایش حضرت علی(ع ) : اگر کسی یک کلمه به من آموخت مرا بنده ی خود کرده است.

موفق وپیروز باشید

جدیدترین ارسال ها

بالا