درخواست آموزش ساخت فرش و موكت در مايا

Maya Man

Active Member
سلام به اساتيد.:rose:
من ميخوام از روي يك طرحي ؛ مثلا تصوير زير رو:

Sunset.jpg

به يك قاليچه در مايا در بيارم و در دكوراسيون داخليم بكار ببرم. بطوريكه بافت فرش كاملا مشخص و طبيعي باشه.:cool:
حالا لطفا راهنماييم كنيد و بگيد كه چطور بايد اين كار رو انجام بدم؟:paint:
با تشكر.:rose:

majid_a95

Active Member
اگه با فتوشاپ کم اشنایی داشته باشی با فیلتر های فتوشاپ تو قسمت filter galery یکم باهاشون کلنجار بری پیدا میکنی چیزی که میخوای رو !! من اندازه ای که میدونستم سعی کردم کمک کنم! ولی انشااله دوستان حرفه ای راه کارهای بهتر ارائه خواهند کر:rose: موفق باشی

animations

Active Member
من خیلی وقته مایا کار نکردم. کلی یادم رفته... :sad:

همینقدر می دونم که باید توی مایا فرش رو بسازی، بعد uv بهش بدی و این طرح رو بذاری توی متریالش. فکر می کنم برای پرزهاش، یه bump که طرحش مثل برفک تلویزیون باشه طبیعیش کنه...

Maya Man

Active Member
اگه با فتوشاپ کم اشنایی داشته باشی با فیلتر های فتوشاپ تو قسمت filter galery یکم باهاشون کلنجار بری پیدا میکنی چیزی که میخوای رو !! من اندازه ای که میدونستم سعی کردم کمک کنم! ولی انشااله دوستان حرفه ای راه کارهای بهتر ارائه خواهند کر:rose: موفق باشی

من خیلی وقته مایا کار نکردم. کلی یادم رفته... :sad:

همینقدر می دونم که باید توی مایا فرش رو بسازی، بعد uv بهش بدی و این طرح رو بذاری توی متریالش. فکر می کنم برای پرزهاش، یه bump که طرحش مثل برفک تلویزیون باشه طبیعیش کنه...

از دوستان كه نظر دادن ممنونم ولي مثل اينكه درست متوجه منظورم نشدين!
اصلا بحث فتوشاپ و UV و Bump و اين حرفا نيست!
منظورم استفاده از ويژگي Fur در مايا براي اينكاره تا يه فرش طبيعي با پورزهاي نسبتا بلند و بافت مشخص فرش برنگهاي همون طرحي كه داريم ايجاد كنيم.:paint:

mg_mahyar

Member
سلام
اگر واقعا برات مهمه بهت میگم کجا میتونی جواب سوالتو پیدا کنی ولی الان خودم حضور ذهن ندارم اخه اصلا با Fur زیاد سر و کار ندارم.
کتاب آموزش مایا نوشته سهیل صالحی انتشارات ناقوس سال 2002 و روی جلدش هم عکس گلادیاتور.
در بخش fur اون کتاب یاد میده چطور یک پادری بسازید که روش نوشته داره. اونو ببینی جوابتو میگیری. متاسفانه من کتاب خودمو هدیه دادم به کسی و الان بیش از این نمیتونم کمکت کنم

با سلام.
شما هم می تونی با Fur کار کنی که رندرت کلی زمانبر خواهد بود.مثلا برای یک قالی حداقل باید 2 میلیون یا حتی بیشتر ÷رز تولید کنی.
این در حالی هست که شما با بامپ می تونی به همون نتیجه برسی با زمان رندر کمتر.
در ضمن بامپ تنها زمانی می تونی بهت کمک کنه که خیلی زیاد به قالی نزدیک نشی.
مثلا اگه می خوای یک حشره رو روی قالی نشون بدی باید از همون Fur استفاده کنی.
خوبی مایا اینه که می تونی بدون هنگ کردن تا میلیونها پرز ایجاد کنی حتی با یک سیستم متوسط.

Maya Man

Active Member
سلام
اگر واقعا برات مهمه بهت میگم کجا میتونی جواب سوالتو پیدا کنی ولی الان خودم حضور ذهن ندارم اخه اصلا با fur زیاد سر و کار ندارم.
کتاب آموزش مایا نوشته سهیل صالحی انتشارات ناقوس سال 2002 و روی جلدش هم عکس گلادیاتور.
در بخش fur اون کتاب یاد میده چطور یک پادری بسازید که روش نوشته داره. اونو ببینی جوابتو میگیری. متاسفانه من کتاب خودمو هدیه دادم به کسی و الان بیش از این نمیتونم کمکت کنم

مهيار جان اون كتاب رو ديدم اما چيزي در مورد يك پادري توش نبود فقط يك سطح كوچيك بود كه روش نوشته بود fur همين!

با سلام.
شما هم می تونی با fur کار کنی که رندرت کلی زمانبر خواهد بود.مثلا برای یک قالی حداقل باید 2 میلیون یا حتی بیشتر ÷رز تولید کنی.
این در حالی هست که شما با بامپ می تونی به همون نتیجه برسی با زمان رندر کمتر.
در ضمن بامپ تنها زمانی می تونی بهت کمک کنه که خیلی زیاد به قالی نزدیک نشی.
مثلا اگه می خوای یک حشره رو روی قالی نشون بدی باید از همون fur استفاده کنی.
خوبی مایا اینه که می تونی بدون هنگ کردن تا میلیونها پرز ایجاد کنی حتی با یک سیستم متوسط.

آره البته منظور من هم همينه كه بخوام دقيقا بافت يك فرش رو نشون بدم و دقيقا همون رنگها كه تو عكس هست به پورزهاي قالي هم منتقل بشه يعني هر جاكه قرمزه پرزش هم قرمز باشه و هرجاكه آبيه پرزشم آبي باشه و...
چون سفارش يه كاتالوگ فرش و قالي رو دارم و بايد عكسايي رو كه بهم ميدن دقيقا تو يه انيميشن سه بعدي كه در زواياي نزديك از فرش يا قالي گرفته ميشه رو در بيارم.

سلام.

rug.jpg

آقا این تصویر یک قالی رو با 30 میلیون پرز در آوردم.
البته اگه یک سری کارهایی بالاش انجام می دادم نیازی به اینهمه نبود.
مثلا اینکه باید پرزها روی هم بخوابن یا مثلا روی سایه ها و نورپردازی بهتر کار کنم تا کچلیش کمتر معلوم بشه.

به هر حال اگه با این روش کارت راه میفته که نحوه انجامش رو برات بنویسم.

Maya Man

Active Member
سلام.

مشاهده پیوست 35747

آقا این تصویر یک قالی رو با 30 میلیون پرز در آوردم.
البته اگه یک سری کارهایی بالاش انجام می دادم نیازی به اینهمه نبود.
مثلا اینکه باید پرزها روی هم بخوابن یا مثلا روی سایه ها و نورپردازی بهتر کار کنم تا کچلیش کمتر معلوم بشه.

به هر حال اگه با این روش کارت راه میفته که نحوه انجامش رو برات بنویسم.

آره اينم بد.:-?
نيست بگو تا امتحان كنم ببينم رو كارم جواب ميده يا نه.:paint:

mg_mahyar

Member
مهيار جان اون كتاب رو ديدم اما چيزي در مورد يك پادري توش نبود فقط يك سطح كوچيك بود كه روش نوشته بود fur همين! .
اره منم همینو گفتم خوب. همین جوری باید باشه. غیر از این چیزی به ذهنم نرسید ولی یه توصیه میکنم اگر خیلی گیر هستی رو این بحث.
اگ مکس کار کرده باشی کارت خیلی راحت تره یک پلاگین مشترک با میایا داره به نام vray با اون متونی فرش بسازی من خودم کار نکردم ولی برو توی بخش مکس از اونا بپرس احتمالا با وی ری میگن چی کرا کنی البته خودت باید به مایا برگردون کنی.

Farrokh

Active Member
ببخشيد كه دير جواب مي دم

ولي توي مكس وقتي با ويري كار مي كني مي توني به راحتي با displacement چمن و چيزاي پرز دار رو بسازي

نكته ي كليديش فقط اينه كه سمپل هاي ديسپ رو بالا ببري تا ديتيلاي خوبي رو بتونه بسازه

يه راه ديگه هم كه البته از نظر زمان رندر من پيشنهادش نمي كنم اينه كه از vray fur استفاده كني كه عملا مو مي سازه برات

حالا نمي دونم اين چيزا رو از توي مايا چجوري مي شه خلق كرد
ولي مطمئنا ويري ئه مايا هم اينها رو داره

اميدوارم كه به دردت بخوره
موفق باشي

آقا ببخشید که دیر شد

سلام.
آقا می بخشید که دیر شد.
من تا امروز جمعه وقت آزاد نداشتم.

ابتدا یک عکس قالی با رزلوشن بالا دانلود می کنی.عکسی که من دانلود کردم رزلوشنش پایین بود.400*500 شما برای اینکار بهتره عکسی با رزلوشن 2000 به بالا انتخاب کنی.
بعد یک عدد Plan می کشی و ماده قالی رو به اون نسبت می دی و UVmap ش رو تنظیم می کنی.دقت داشته باش که پرزها UV هاشون رو از این Plan می گیرند.

از منوی Render>fur>attach fur description>new رو می زنی.
بعد به قسمت fur description که بری نتظیماتش میاد.
برای Base color عکس قالی رو نسبت می دی و بعد بسته به رزلوشن عکست map width و map height رو تنظیم می کنی.مثلا اگه عکست 2000*2000 هست شما هم می تونی 1000*1000 تا 2000*2000 رو انتخاب کنی.

بعد گزینه bake رو می زنی.
density هم تعداد موها رو مشخص می کنه.
و پارامترهای دیگه که اگه از روش سعی و خطا استفاده کنی متوچه می شی برای چی هسنتد.

تا اینجا میشه عکس پایین.
rug01.jpg

حالا نکته فوق العاده جالب اینحاست که در مایا می تونی بکمک Paint ش که همه جای مایا یک ابزار جادویی هست خواصش رو تغییر بدی.
از رنگ مو تا رنگ نوک مو تا ضخامت و اندازه کرفته تا میزان کچلی و خواب مو بگیر تا میزان فرفری بودنش و ........
عکس زیر رو بکمک Paint مایا موهای پشت توپ رو خابوندم.
rug02.jpg

باز هم اگه کمکی خواستید بنده در خدمتم.
این قالی رو با یک میلیون پرز درست کردم.
و یک نکته دیگه می تونی Indirect illumination هم داشته باشی.
من خیلی وقته که با Vray کار نکردم ولی تا جایی که اطلاع دارم Fur ش خیلی محدودتر از Fur خود مایاست.

آخرین ویرایش:

mg_mahyar

Member
ممنون الان کلا از این قالی جدید ها همه میزارن که تک رنگه و ساختشم راحت. فکر کنم از معدود بحث های به درد بخور توی قسمت مایا بود. استفاده کردیم

pclord

کاربر متخصص
دانلود

دانلود 10 تکسچر قالیهای ایرانی

:cool:
Download:
کد:
http://rapidshare.com/files/296371068/Carpets.textures.rar

جدیدترین ارسال ها

بالا