خاموش نشدن کامپیوتر

alirezaabi

New Member
با سلام.
بعد از نصب کردن ویندوز (32bit -ultimate 7) روی سیستم با مادر برد p5b deluxe که بایوس اون هم تازه آپدیت شده با این مشکل روبرو شدم که بعد از خاموش کردن کامپیوتر از روی desktop مانیتورها خاموش میشن ولی پاور و چراغهای کیس روشن میمونه.
با نود آپدیت شده هم سیستم و اسکن کردم که چیزی پیدا نکرد...
چند بار هم ویندوز نصب کردم (البته همیشه یک نسخه بوده) ،ولی افاقه نکرد...
درایور کارت گرافیک هم متناسب با ویندوز دانلود و نصب کردم ...
درایورها هم مشکل خاصی ندارند...
اینترنت و هم شخم زدم ولی توصیه ها مشکل و بر طرف نکرد

لطفا راهنمایی کنید.

H00ti

Active Member
سلام
وقتی با دکمه پاور خاموش می کنید بازم پاور روشن می مونه؟
تا به حال سیستم رو اورکلاک نکردید؟

alirezaabi

New Member
بله با نگه داشتن دگمه برای چند ثانیه خاموش میشه.
خیر.اور کلاک نکردم .

the_king

مدیرکل انجمن
احتمالا مشکل مربوط به درایور ACPI است (Advanced Configuration and Power Interface) که نسخه پیشفرض
سیستم عامل با سخت افزار تون سازگاری نداره. اگه برای Mother Board و Chipset اش CD درایوری هست
حتما نصب اش کنید.

alirezaabi

New Member
ممنون از جوابتون.
الان با ویندوز xp که از قبل داشتم سیستم و بالا آوردم ، به راحتی خاموش شد.
این گفته شما رو تایید میکنه ؟
من بایوس مادربردو اپدیت کردم (ASUS - p5b deluxe) .لطفا راهنمایی بفرمایید که درایور "ACPI" چیه و از کجا باید دریافتش کنم ؟
ممنون از راهنمایی شما .

the_king

مدیرکل انجمن
ممنون از جوابتون.
الان با ویندوز xp که از قبل داشتم سیستم و بالا آوردم ، به راحتی خاموش شد.
این گفته شما رو تایید میکنه ؟
من بایوس مادربردو اپدیت کردم (asus - p5b deluxe) .لطفا راهنمایی بفرمایید که درایور "acpi" چیه و از کجا باید دریافتش کنم ؟
ممنون از راهنمایی شما .

درایور acpi رو جداگانه ارائه نمی کنند، معمولا جزئی از درایوری است که همراه مادربورد ارائه میشه. باید به سایت
سازنده مادربورد تون مراجعه کنید، اگه درایور جدیدی برایش باشه توی سایت سازنده اش پیدا میشه.

alirezaabi

New Member
درایور acpi را دانلود و نصب کردم .متاسفانه مشکل همچنان برقراراست ...

H00ti

Active Member
امتحان کنید که از داخل Safe Mode بازم این مشکل هست یا نه.
این مشکلات اغلب با دریافت فایل update از سایت مادربرد برطرف میشه.
در ضمن شما یه بار نسخه 64بیتی هم نصب کن ببین بازم همونجوریه؟

alirezaabi

New Member
بله در حالت safe mod هم همینطوره ...
امروز به نکته جالبی بر خوردم .چون می خواستم مطمئن بشم که اشکال از نسخه ویندوز هست یا نه ، یه نسخه دیگه تهیه کردم و اقدام به نصب کردم.(نسخه دریا سافت) .بعد از اتمام کار دستگاه و خاموش کردم ...
در کمال تعجب خاموش شد . کلی ذوق کردم .برای اطمینان خاطر دوباره سیستم و روشن و بعد از 1 دقیقه خاموش کردم ، ولی دیگه خاموش نشد.

یکبار دیگه ویندوزو نصب کردم و به این نتیجه رسیدم که بعد از نصب فقط یکبار خاموش میشه و دیگه امکان نداره با دگمه shutdown خاموش بشه.
می خواستم بایوس و که آپدیت کردم و احتمال میدم مشکل از اونجا باشه رو به حالت قبل برگردونم که فهمیدم بعد از آپدیت بایوس امکان برگردوندنش به حالت اول (قبل از آپدیت ) حتی با داشتن فایل مورد نظر ممکن نیست.
حیرون موندم چه کنم ...

H00ti

Active Member
شما چک کن ببین توان مصرفی cpu بطور غیر طبیعی زیاد نیست؟(این اتفاق گاهی بعد از update بایوس می افته)
شما یه بار نسخه قبلی بایوس رو نصب کن ببین چی میشه

alirezaabi

New Member
تنها راه باقیمونده پاک کردن بایوسه ولی نگرانم و در این زمینه هم تجربه ندارم ...

دوستان با تجربه لطفا راهنمایی کنید.

alirezaabi

New Member
خیر از task manager چک کردم cpu نرماله .

نه از طریق نرم افزار آپدیت asus و نه از محیط بایوس کامپیوتر امکان برگردوندن به حالت قبل وجود نداره و پیغام میده که این نسخه قدیمیه . برای همین نمیشه به حالت قبل برگردوند.ولی تونستم به چند ورژن عقبتر برگردونم که اون هم جواب نداد.

به نظرتون از طریق باطری مادربرد و جامپر اقدام به پاک کردن بایوس بکنم؟
اوضاع خرابتر نمیشه؟

H00ti

Active Member
به نظرم باتری cmos آخرین کاریه که باید انجام داد.
فکر نکنم دیگه اوضاع از این خرابتر بشه.در ضمن اون نسخه از ویندوز که عوض کردید و دفعه اول خاموش شد بازم 32 بیتی بود؟شاید اگه از 64 بیتی استفاده کنی مشکل حل بشه.

alirezaabi

New Member
ممنون .دیگه آب از سرم گذشته.نسخه 64 بیتی رو هم امتحان میکنم،خبر میدم.

اگه بخوام برای ریست شدن بایوس از جامپر استفاده کنم ، بعد از جابجایی جامپر باید سیستم و به برق وصل کنم ؟
تو دفترچه مادر برد اینطور توضیح داده:
1-کامپیوتر خاموش از برق بکشید.
2-باطری را خارج کنید.
3-جامپر و از حالت 2- 1 به حالت 3-2 قرار بدید و 5 تا 10 ثانیه صبر کنید.
4-باطری را وصل کنید.
5-سیم برق را متصل و کامپوتر را روشن کنید.
6-کلید del را نگه داشته ، bios رو فشار بدید تا اطلاعات re-enterبشه.

من طبق این دستور رفتم ولی بایوسم به حالت اول برنگشت.یکی از دوستان میگفت بعد از جابجا کردن جامپر(برای پاک کردن )باید باطری رو بزاری سر جاش.
درست میگه؟

H00ti

Active Member
تغییر دادن جامپر بدون منبع تغذیه بی تاثیره.در ضمن بیشتر از 10 ثانیه صبر کن.چند دقیقه بیشتر بهتره

alirezaabi

New Member
منظورتون از منبع تغذیه باطریه یا برق شهر ؟
ترتیب کارهایی که از روی دفترچه مادر برد نوشتم ،اشکال داره؟
یه تعمیر کار میگفت موقع برگردوندن جامپر اول باید باطری رو بگذاری بعد جامپر به حالت درستش برگردونی . همینطوره ؟

H00ti

Active Member
منظورم باتری هست.شما دقیقا عین دستور دفترچه عمل کنید.

یه تعمیر کار میگفت موقع برگردوندن جامپر اول باید باطری رو بگذاری بعد جامپر به حالت درستش برگردونی . همینطوره ؟
بله،درست گفته
فقط یادت نره که مدت بیشتری نسبت به دستور دفترچه باید صبر کنی(نه چند ثانیه)
ویندوز 64 بیتی چی شد؟

alirezaabi

New Member
این ماجرا خیلی من و از کارام عقب انداخت . میدونید که نصب و پاک کردن ویندوز و آپدیت ویندوز و نرم افزارای ضروری کلی وقت میگیرن .چون کارم مونتاژه و چند روزی عقب افتادم اگه اجازه بدید 2 روز آینده تست میکنم و خبر میدم. خودمم بدجوری کنجکاوم .

فقط یه سوال :
من اگه جامپر و بزنم و بایوس و پاک کنم ، بعد از روشن کردن سیستم مشکلی بوجود نمیاد؟
آیا بایوس مادربرد به ورژن اولش 1004 برمیگرده؟

حق بدید نگران باشم .میترسم دیگه همینم بالا نیاد ...:-?

H00ti

Active Member
باشه.هرموقع وقت کردی تست کن.واسه منم خیلی جالبه که چرا این مشکل حل نمیشه.
من اگه جامپر و بزنم و بایوس و پاک کنم ، بعد از روشن کردن سیستم مشکلی بوجود نمیاد؟
من یه بار برای دوستم این کارو کردم.البته مشکل تو رو نداشت و ایرادش هم برطرف شد.هرچند این کار به سیستم آسیبی نمیرسونه ولی این احتمال هم بده که برنگرده به ورژن قبل.
میترسم دیگه همینم بالا نیاد
اگه طبق دستور دفترچه مادربرد انجام بدی،هیچ مشکلی پیش نمیاد

جدیدترین ارسال ها

بالا