حل مشکلات و عوارض کار با دستگاه چاپ دیحیتال

سلام دوستان
حدود 10 ماهه چاپ دیجیتال (فلکس و بنر) رو شروع کردم
متاسفانه عوراض کار با این دستگاهها اونقدر زیاده که آدمو ازین شغل زده می کنه
با وجود اینکه 2 تا هود نصب کردم و از ماسک ایمنی هم استفاده می کنم (البته ماسک ایمنی رو حدوده 2 ماهه استفاده می کنم قبلا ماسکای عادی استفاده می کردم) اما ریه ها م داره اذیتم می کنه
میشه دوستان لطف کنن نکات ایمنی کار با این دستگاهها رو عنوان کنن
خیلی ممنون میشم

SAEED@R

Member
فكر نميكنم بشه كاري ش كرد ، جز همون استفاده از ماسك و و تهويه مناسب
و اگر بشه كه پلاتر تو يه اتاق ديگه باشه و فقط مواقعي كه لازمه بهش سر بزنيد بهنره

سلام
یعنی به این سرعت 10 ماه گذشت:shock:
این مشکل تمام کسایی هست که دستگاه outdoor دارن با این بوی سالونتش:cry:
اولین چیز که بهت بگم اینکه تنها چیزی که میتونه سمی که تو ریه هات میره رو تصفیه کنه شیر هست .حداقل روزی 1 لیوان یا 3 لیوان شیر بخور
بعد دومین چیز که خیلی ها بهش کم توجه می کنن بستن در دستگاه است.
در حین چاپ در دستگاه رو ببند اینطوری مواد رنگ مستقیم صاف تو ریه هات نمیره.اینم تاثیر داره
بعد سومین چیز فن هست.
3 تاراه برای کار گذاشتن فن هست
1.با لوله پولیکا پشت دستگاه رو سوراخ کن (بعضی دستگاهها خودشون دارن)بعد یه فن قوی بخر بعد با ورق گالوانیزه بده یه تابلو ساز یا کابینت ساز برات خمش کنه و لوله ها از پشت دستگاه به فن وصل کن طوری که هیچ گونه فضایی وجود نداشته باشه .خوبی این کار اینکه فن وقتی کار میکنه فقط هوای داخل دستگاه رو میمکه و خلا ایجاد میکنه و تمام مواد سمی رو قبل از اینکه در هوا پخش بشه رو میمکه
2.یه فن 7000 دور بخری و نزدیک دستگاه قرار بدی
3.یه باکس کوچیک تصفیه هوا روی در دستگاهت ببندی
چیز دیگه رنگ بدون بو هست.
رنگهایی هست که بو ندارن اما اکثرا بدرد نمی خورن.اما اگه بگردی میتونی رنگ بدون بو ی خوب هم گیر بیاری.
درسته مواد سمیش همونه فقط بو نداره اما اگه در دستگاه رو ببندی و فن خوب بزاری خیلی تاپیر داره چون مواد سمی دیگه نمی تونن فرار کنن.اما خود بو سمی هست و هرچقدر هم فن بذاری بازم فرار میکنه و میحط رو آلوده میکنه
موفق باشی

آخرین ویرایش:
سلام محسن جان
ممنون از راهنماییت!
رنگهای اکوسالونت البته لیتری 10 تومن گرانتر هستش ولی فقط بدون بوه و گرنه همون عوارض رو داره یاشایدم رنگایی هست که عوارض نداره و من نمی دونم!
نگرانی از عواقب این کار خیلی زیاده . راستی شما چه مدته چاپ دیجیتال کار می کنید؟با این عوارض چه جوری کنار اومدید؟

ehp

Member
سلام
آقا هیچ کاری نمیشه کرد
ما 4 تا فن بالای دستگاه گذاشتیم و یه فن صنعتی بزرگ رو دیوار کنار دستگاه ولی انگار نه انگار
الانم که تابستونه یه کم هوای داخل دم بگیره یه چیز تو مایه های جهنم میشه
در مورد عواقبش که خیلی وحشتناکه
در اینکه کار با مواد شیمیایی و به خصوص رنگ ، پودر ، جوهر از هرنوعش سرطانزا هست شک نکن
مورد دوم اینکه شما اگه دستگاهتون رو تمیز نکنی بعد از یه مدت کوتاهی به خاطر رنگی که روش میشینه سیاه رنگ میشه این وضعیت دقیقا برای دستگاه تنفسی شما میوفته و ...
جزء مشاغل خطرناکه

سلام خدمت دوستان عزیز
بنظر من هیچ چیزی نشد نداره این کار هم یه راه حلی داره باید با کمک همدیگه پیداش کنیم
سامان جان منم منظورم همون رنگ اکو سالونت هستش و دقیقا هم هدف همون نداشتن بو در حین چاپ هست.
منم گفتم مواد سمی و شیمیایی همون هست فقط بو نداره که این خودش یه نعمت محسوب میشه چون
خود بو 100% سمی هست.
اصلا بزار از اول برات بگم.
اگه فرصت داشتی یکدفعه کرییج دستگاهت رو ارتفاعش ببر بالا زیادی ببرش بالا.بعد یه چاپ برای نمونه باهاش بزن.
چیز جالبی می بینی.پاشش رنگها رو توسط هدها میبینی که با قدرت رنگ رو مثل پودر یا بخار آب یا یه چیزی تو این مایه ها می پاشن.
این همون چیزی هست مه میره تو ریه های ماها.این مطلب رو گفتم که بگم وقتی ارتفاع کرییج خیلی به سطح چاپ نزدیک هست و در فاصله استاندارد چند میلیمتری چاپ هست 90%این بخار پاشش رنگ جذب چاپ میشه و 10% بهمراه بوی بد و سمی سالونت هست که در محیط پخش میشه.اگه رنگ بدون بو بگیری اون 10% هم میشه با فن درست کرد
در مورد فن هم بنظر من همون لوله پولیکار که داخل محفظه چاپ خلا ایجاد میکنه از همه بهتره!
منم 2 سال و چند ماه هست که بالا سر دستگاه هستم.از خیلی ها شنیدم که شیر خیلی تاثیر در تصفیه سم داره

ehp

Member
سلام
نشد نداره که درست ولی چیکار کنیم یه ست کامل لباس و ماسک ش.م.ر بگیریم؟
البته یه سری ماسک هست که فیلتر داره ، خیلی موثره ولی نه صد درصد
درمورد اکو سالونت باید بگم همونطور که جناب saman.ansare گفتن، فقط شما راحت تر کار میکنی ولی عوارضش ...
اگه فرصت داشتی یکدفعه کرییج دستگاهت رو ارتفاعش ببر بالا زیادی ببرش بالا
خب وقتی کرییج تو خونشه شما زیرشو راحت میتونی ببینی نیاز به بالا بردنش نیست
فن یه مشکل خیلی بزرگ داره اونم اینکه این ذراتی که پاشیده میشن خیلی لطیف و سبک هستن و با کوچکترین حرکت هوا تغییر جهت میدن و رو کار تاثیر میذارن
تمام امید ما اول به خدا و بعد به همین شیره وگرنه که ... :green:
شاد و سالم باشی

sadra_sd

New Member
سلام دوستان. منم چندتا فن بالاي دستگام مثل هود درست كردم خيلي بهتره. به شمام توصيه ميكنم همين كار رو بكنيد چون راه حل ديگه اي نداره. البته يه كار ديگه اي كه تو فكرمه انجام بدم اينه كه يه فن برعكس هم رو پنجره نصب كنم يني يه فن هوا رو بده بيرون يكي هم بده داخل كارگاه. اينجوري گردش هوا ممكه بو رو كمتر كنه. در مورد ماسك هم بنظرم در طولاني مدت نميشه استفاده كرد خيلي اعصاب خورد كنه.

سلام دوستان. منم چندتا فن بالاي دستگام مثل هود درست كردم خيلي بهتره. به شمام توصيه ميكنم همين كار رو بكنيد چون راه حل ديگه اي نداره. البته يه كار ديگه اي كه تو فكرمه انجام بدم اينه كه يه فن برعكس هم رو پنجره نصب كنم يني يه فن هوا رو بده بيرون يكي هم بده داخل كارگاه. اينجوري گردش هوا ممكه بو رو كمتر كنه. در مورد ماسك هم بنظرم در طولاني مدت نميشه استفاده كرد خيلي اعصاب خورد كنه.
نصب فن مثل هود زمانی اساسی جواب میده که در دستگاهم بسته باشه خیلی خوبه.این گردش هوا با فن برعکسم نظر خوبیه اما بستگی به ابعاد محیط چاپخونه هم داره اگه بزرگ باشه باید از چند تا فن یا یه فن بزرگ باید گرفت.باید دید چقدر تاثیر داره.
ماسک هک منم ماسک فیلتر دار دارم اما بیشتر از 20 دقیقه نمیشه استفاده کرد.
حالا من در مورد باکس تصفیه هوا هم یه چیزایی شنیدم.
بعد از یکی از دوستانم شنیدم این بو و مواد سمی ته نشین میشه.درسته یا نه؟

sadra_sd

New Member
باكس تصفيه هوا خوبه ولي بايد ديد از نظر هزينه چجوريه و فيلترش چقدر عمر ميكنه چون با توجه به وضعيت بازار چاپ بنر و قيمتها كلاً دستگاه بنر ديگه توجيهي نداره.
در مورد تهنشيني هم منم فكر ميكنم تهنشين ميشه چون وقتي دستگاه توي home هست اطراف ظرف پرچ رو اگه ببينيد هميشه رنگ چسبيده و قتي جداش ميكني مثل پوست لواشك كنده ميشه. اين همون چيزيه كه توي ريه هاي ماست :دي لواشك رنگ :دي

ehp

Member
ما این گردش هوا رو تست کردیم . تاثیر داره ولی نه اونچنان
اگه که چندتا فن بزاریم اونجوری که این هوا رو کاملا جابه جا کنه محیط خیلی پر سر و صدایی ایجاد میشه و از طرفی یه مشکل کوچیک دیگه که بوجود میاد اینه که تغییرات دمایی زیاد میشه و بازم رو کار تاثیر میزاره
بو و مواد شیمیایی ته نشین میشه ولی کی ؟ ما میخوایم که تو هین کار مشکل نداشته باشیم نه چندساعت بعد از اتمام کار

دوستان اگه امکانش باشه یه عکس از محیط کار و وضعیت دستگاه و هواکش بذاریم که ببینیم کی چیکار کرده ؟
مثل این فیلم وحشتناکا ، بهم کمک کنیم تا زنده بمونیم :green:

ما این گردش هوا رو تست کردیم . تاثیر داره ولی نه اونچنان
اگه که چندتا فن بزاریم اونجوری که این هوا رو کاملا جابه جا کنه محیط خیلی پر سر و صدایی ایجاد میشه و از طرفی یه مشکل کوچیک دیگه که بوجود میاد اینه که تغییرات دمایی زیاد میشه و بازم رو کار تاثیر میزاره
بو و مواد شیمیایی ته نشین میشه ولی کی ؟ ما میخوایم که تو هین کار مشکل نداشته باشیم نه چندساعت بعد از اتمام کار

دوستان اگه امکانش باشه یه عکس از محیط کار و وضعیت دستگاه و هواکش بذاریم که ببینیم کی چیکار کرده ؟
مثل این فیلم وحشتناکا ، بهم کمک کنیم تا زنده بمونیم :green:

موافقم به فکر دما نبودم تو زمستون اصلا نمیشه با این سیستم کار کرد.
یعنی خیلی دیر ته نشین میشه دیگه منظور شما این بود دیگه؟:sad:
من پیشم خودم فکر می کردم اگه زود ته نشین میشه فن رو زیر دستگاه ببندم که سریع مکش کنه بده بیرون مواد سمی رو.
یه چیزی میگم نمی دنم درست باشه یا نه.اعتقاد من اینکه بو و مواد سمی رو قبل از منتشر شدنش در محیط باید از طریق
فن بیرون کشید.من خودم دور فن ها رو با بنر پوشوندم و در دستگاهم بستم و این قسمت جلویی در دستگاه رو هم با بنر پوشوندم.تاثیر زیادی داشته حالا ازش عکسم میزارم اما بنظر من همون لوله از همه راهها بهتر بعلاوه اینکه دور دستگاه رو سراسر با نبر بپوشونیم.فن فن دور بالایی نمی بندیم.
حالا باز اگه اساتید نظر دارن بدن ببینیم کدوم بهتره:)

ممنون از همفکریتون
پس کارمون ساختس؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ولی باید یه راه حل داشته باشه
اگه اینجوری باشه که بعده چند سال همه مث جانبازان شیمیایی میشیم ؟ منتهی با این تفاوت اونا به خودشون افتخار میکنن اما ما ...
آره دوستان اگه خودمون راهی برای خودمون پیدا نکنیم کارمون ساختس خواهشا بیاید جدی پیگیر این قضیه بشیم تازه من یه نقاش رو دیدم که لکه هایی تو چشاش ایجاد شده بود که گفتن عوارض رنگاس . قطعا کار ما به مراتب خطرناکتر از اوناس. کار برای زندگیه نه زندگی برای کار . من که فکر نمیکنم فن و هود و اینجور چیزا یه راه حل اساسی باشه کم می کنه اما نه کاملا.

سامان جان 100% نمیشه بوی و مواد رو دفع کرد اما میشه کاری کرد که به این زودیها نمیریم:green:

5ciw4ybjfrgnaprp3zp2.jpg

za9mnge72rfhhevd37c.jpg

p7u52u2z54c481mcsyd.jpg

nqjl9tjb6of3fkst3h6o.jpg

w8stsp6ifip7byp4sdq.jpg

kbxziq155h3mrt6v7v97.jpg

hul9seuk5uf11jks5dcc.jpg

5y55th0rlrlo5y8jo3cq.jpg

h0cribfjaipj60xpfirs.jpg

اگه با عکس گذاشتن میشه مشکلی حل کرد اینم از اولین عکسها

ehp

Member
سلام
اینم از عکسای ما
دوستان دیگه هم لطف کنن یه عکس بذارن . مخصوصا اگه کسی تونسته مشکل رو حل کنه
attachment.php

attachment.php

پیوست ها

• 2.jpg
    2.jpg
    57.1 کیلوبایت · بازدیدها: 59
  • 1.jpg
    1.jpg
    53.4 کیلوبایت · بازدیدها: 59

ehp

Member
آقا یه سوال خیلی فنی !!!!!!!!!!
شما میخوای کارت رو ببینی از اون بخش شیشه ای درش نگاه میکنی ؟
اون تیکه بنر که چسبوندی روی کار کشیده نمیشه ؟ کار رو که هنوز خشک نشده خراب نمیکنه ؟

sadra_sd

New Member
آره تو چاپ مشكل پيدا ميكني. جلوي بندينگ رو هم نميتوني بگيري. بنظرم بجاي بنر اون پايين پلكسي گلاس بزن اون تو هم يه ال اي دي بزار كه چاپ ديده بشه.
ehp كارش جالبرتره ولي سرو صدا و لرزش فن ها رو چيكار ميكني؟ اذيت نميكنه؟

ehp

Member
1- الان که دقیق تر نگاه میکنم به نظرم شما از رول جمع کن استفاده میکنین . کار تو اوت چند سانت فاصله تا رول جمع کن خشک میشه ؟ نمیچسبه ؟
2- ما اصلا اون در رو پایین نمیاریم رو دون واسطه رو کار نظارت میکنیم تازه اون لامپ ها روبرای تسلط بیشتر رو کار گذاشتیم . البته دهنمون سرویس میشه
ولی فکر کنم نه اینجور درسته و نه اونجور . آخه از اون بالا که کیفیت کار دیده نمیشه . میشه ؟؟؟؟
3-
سرو صدا و لرزش فن ها رو چيكار ميكني؟ اذيت نميكنه؟
سر وصدا که داره ولی یا سرطان یا ناراحتی اعصاب :green:
ولی لرزش اصلا نداره

جدیدترین ارسال ها

بالا