حذف اطلاعات دوربین از عکس

Donna7888

New Member
1 سئوال چطور میتونم اطلاعات دوربین از یک عکس حذف کنم؟ اصلا امکانش هست؟
بیشتر تاریخ گرفته شدن عکس مورد نظرم هستش مرسی

the_king

مدیرکل انجمن
1 سئوال چطور میتونم اطلاعات دوربین از یک عکس حذف کنم؟ اصلا امکانش هست؟
بیشتر تاریخ گرفته شدن عکس مورد نظرم هستش مرسی

این اطلاعات تحت عنوان تگ EXIF پیوست فایل تصویر میشه و هر ابزاری که قابلیت ویرایش EXIF رو داره می تونه
این اطلاعات رو تغییر بده. در اصل برای فایل های TIFF طراحی شده اما در فایل های JPEG و WAV هم پشتیبانی میشه.
اکثر برنامه های قدرتمند ویرایشگر تصویر قابلیت نمایش و ویرایش تگ های EXIF رو هم دارند اما اگه دنبال یک ابزار
ویژه اینکار هستید، این دو تا رو امتحان کنید :

Exif Farm 2.2

EXIFeditor 2.2

Donna7888

New Member
سلام مرسی از راهنماییتون و لینک ها
از فتوشاپ نمیشه برای اینکار استفاده کرد؟ برنامش رو سیستمم هست، اگه میشه استفاده کرد لطفا مسیرشو یادم بدید من فقط تونستم آمار دوربینو تو فتوشاپ ببینم ولی گزینه ویرایشی پیدا نکردم. در غیر اینصورت برنامه ایی که گذاشتید دانلود میکنم

1 سئوال هم دارم مربوط به این انجمن نیست و نمیدونم توی چه انجمنی مطرحش کنم من سئوالمو از شما میپرسم و اگه جواب دادید که ممنون در غیرا ینصورت منو راهنمایی کنید که توی چه انجمنی مطرحش کنم؟ سئوالم اینکه اگه از بعضی سایت ها که عضو هستم مثلا سایت های بانک عکس Log out نکنم واسه سیستم خطری داره؟(با توجه به اینکه به اینترنت وصل هستم ولی دیگه با اون سایت کار ندارم و میبندمش) تا هر وقت به اون سایت احتیاج داشتم نخوام وارد شم.

the_king

مدیرکل انجمن
سلام مرسی از راهنماییتون و لینک ها
از فتوشاپ نمیشه برای اینکار استفاده کرد؟ برنامش رو سیستمم هست، اگه میشه استفاده کرد لطفا مسیرشو یادم بدید من فقط تونستم آمار دوربینو تو فتوشاپ ببینم ولی گزینه ویرایشی پیدا نکردم. در غیر اینصورت برنامه ایی که گذاشتید دانلود میکنم
مطمئن نیستم که برای ویرایش همه مشخصه های EXIF قابلیتی ارائه کنه، مخصوصا که گویا به زور import / export
هم مشخصات Camera Data رو تغییر نمیده.

1 سئوال هم دارم مربوط به این انجمن نیست و نمیدونم توی چه انجمنی مطرحش کنم من سئوالمو از شما میپرسم و اگه جواب دادید که ممنون در غیرا ینصورت منو راهنمایی کنید که توی چه انجمنی مطرحش کنم؟ سئوالم اینکه اگه از بعضی سایت ها که عضو هستم مثلا سایت های بانک عکس Log out نکنم واسه سیستم خطری داره؟(با توجه به اینکه به اینترنت وصل هستم ولی دیگه با اون سایت کار ندارم و میبندمش) تا هر وقت به اون سایت احتیاج داشتم نخوام وارد شم.
در مورد کامپیوتر های خانگی نه، احتمال سوء استفاده صرفا زمانی جدی است که از اون کامپیوتر غیر از شما
شخص دیگری که آدم مطمئنی نیست استفاده می کنه، اونم نه در مورد همه سایت ها.

در مورد خیلی سایت ها مثل خود مجید آنلاین مشخصات ورود شما رو در cookie ها ذخیره می کنه تا بعد از اینکه
پنجره تون Internet Browser (مثلا FireFox یا Opera یا Internet Explorer) رو بستید تا مدتی ورود شما رو
به خاطر بسپاره و اگه مجددا صفحه سایت رو باز کردید نیاز به وارد کردن نام کاربری و رمز عبور نباشه.
اگه شخصی بعدا با همون کامپیوتر وارد سایت بشه احتمال سوء استفاده هست، اما اگه فقط خودتان از این کامپیوتر
استفاده می کنید، نه، خطری نداره.

البته می توانید Browser تون رو طوری تنظیم کنید که با بستن پنجره اش cookie ها رو بصورت خودکار پاک کنه که در
اینصورت مشخصات ورودی شما در سایت ها هم پاک میشه اما کلا نیازی به اینجور سخت گیری ها نیست، مگر
در کافی نت ها و محیط های عمومی که استفاده کنندگان از سیستم بیشتر از یک نفر اند.

mjan53

Member
با فتو شاپ خيلي ساده است كه exif رو حذفش كني اول عكس رو تو فتوشاپ بازش كن بعد:
select>>>>>select all>>>ctrl +c
File>>>>>New>>>>ctrl+v
حالا اين عكس دو لايه رو به فرمت مثلاjpg ذخيره كن
اين عكس جديد ديگه exif نداره

Donna7888

New Member
سلام
مرسِـــی Mjan53 ، روش copy paste مشکلمو حل کرد
البته 5kb حجم فایل کمتر از فایل اصلی شد که البته من عکسو واسه چاپ نمیخواستم برای همین فرقی واسم نداشت ولی 1 سئوال همین جا واسم پیش اومد 5 تا kb6 کم بشه ،واسه چاپ توی کیفیت یک عکس تاثیر خاصی داره؟
مرســی The-King از توضیحاتتون
در مورد log out یک سئوال دیگه دارم، همون توضیحاتی که قبلا دادم در نظر بگیرید (درحالی که با سیستم شخصی خودم کار میکنم)حالا میخوام بدونم از بیرون از سیتم چطور ،خطری این log out نکردن نداره ،میخوام بدونم وقتی من با اون سایت شاید چندین روز کار نداشته باشم و آخرین بار هم log out نکرده باشم ولی دارم از اینترنت استفاده میکنم مشکلی نیست یعنی این خارج نشدن از این سایت فقط بستنش(در حالی که اتوماتیک با بستنش منو log out نمیکنه) و موازی کار کردن با سایتهای دیگه ؟
اگه سئوالم مبتدی یا خنده داره دیگه چیکار کنم ولی کنجکاو شدم بدونم .

آخرین ویرایش:

MZN84

New Member
سلام
این اطلاعات که در عکس ذخیره میشه بغیر از تاریخ و نوع دوربین و.... چیز دیگه ای را هم ذخیره می کند؟
منظورم حالت پیش نمایش thumbnails است؟ یعنی انگار نمایش thumbnails نیز در عکس ذخیره شده است!
اصلا یه سوال مطرح میکنم:
تا حالا یه عکس رو از اینترنت دانلود کرده اید! درحالی که مثلا فقط 1% از عکس دانلود شده ولی وقتی حالت thumbnails انتخاب میکنی میبینید کل عکس قابل دیدن نیست ولی thumbnails عکس قابل دیدنه ! یعنی در همون 1% اولیه مشخصات و thumbnails عکس وجود دارد.
همه اینها رو گفتم واسه این سوال:
یه عکسی رو بهم دادند که فهمیدم برش خورده و کوچیک شده! اما چجوری فهمیدم:
وقتی درویندوزویا در فتوشاپ و acdsee عکس رو باز میکنم یه عکس کامل میبینم و در حالت thumbnails که خود ویندوز داره هم همون عکس رو میبینم
در گوشی موبایل:
وقتی عکس رو باز میکنم هم همون عکس رو کامل میبینم
اما اما اما وقتی در گوشی حالت thumbnails رو انتخاب میکنم عکس دارای جزئیاتی است که در حالات قبلی معلوم نبوده یعنی میفهمم که عکس کوچک شده و تغییراتی روی اون صورت گرفته است.
الان من به اون عکس کامل نیاز دارم حتی اگه کوچیکش هم که شده؟!!
در فایل پیوست شده عکس کوچک حالت thumbnails و عکس بزرگ همون عکسی است که دیده میشود.

نکته اینه که فقط در حالت thumbnails در گوشی موبایل جزئیات دیده میشه و در بقیه حالات دیده نمیشه.
حالا من چجوری میتونم به همون عکس کوچیک ولی با جزئیات بیشتر دسترسی داشته باشم.

اگه این سوال به این بخش مربوط نمیشه لطف کنید بگید تا در همون جای خودش مطرحش کنم.
با سپاس.

پیوست ها

• untitled.JPG
    untitled.JPG
    4.2 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • the-obamas-in-pragueacc2333c3.jpg
    the-obamas-in-pragueacc2333c3.jpg
    23.6 کیلوبایت · بازدیدها: 1

mjan53

Member
سلام
مرسِـــی Mjan53 ، روش copy paste مشکلمو حل کرد
البته 5kb حجم فایل کمتر از فایل اصلی شد که البته من عکسو واسه چاپ نمیخواستم برای همین فرقی واسم نداشت ولی 1 سئوال همین جا واسم پیش اومد 5 تا kb6 کم بشه ،واسه چاپ توی کیفیت یک عکس تاثیر خاصی داره؟
مرســی The-King از توضیحاتتون
در مورد log out یک سئوال دیگه دارم، همون توضیحاتی که قبلا دادم در نظر بگیرید (درحالی که با سیستم شخصی خودم کار میکنم)حالا میخوام بدونم از بیرون از سیتم چطور ،خطری این log out نکردن نداره ،میخوام بدونم وقتی من با اون سایت شاید چندین روز کار نداشته باشم و آخرین بار هم log out نکرده باشم ولی دارم از اینترنت استفاده میکنم مشکلی نیست یعنی این خارج نشدن از این سایت فقط بستنش(در حالی که اتوماتیک با بستنش منو log out نمیکنه) و موازی کار کردن با سایتهای دیگه ؟
اگه سئوالم مبتدی یا خنده داره دیگه چیکار کنم ولی کنجکاو شدم بدونم .
5كيلو خيلي اختلاف زيادي نيست و تاثير محسوسي نداره شما فقط موقعي كه تو فتو شاپ jpgذخيره ميكني كيفيت رو 12 بذار يعني بالا ترين كيفيت اطمينان داشته باش كمترين افت كيفيتي تو چاپ احساس نمي كني ولي اگه بازم حساسي اونو با فرمت tif ذخيره كن

the_king

مدیرکل انجمن
بله، تصویر Thumbnail یا بندانگشتی هم جزئی از مواردی است که در EXIF ذخیره میشه. موقعیتی که اطلاعات
EXIF ذخیره میشه الزاما ابتدا یا انتهای فایل نیست، اما در هر صورت اگه ابتدای فایل ذخیره بشه طبیعتا موقع
داونلود فایل Internet Browser خیلی سریع به Thumbnail تصویر دسترسی پیدا می کنه و می تونه قبل از اینکه
داده های تصویر اصلی داونلود بشه Thumbnail اش رو نشون بده.

در اکثر ویرایشگر های تصویر برای به روز شدن (Update) تصویر Thumbnail تنظیم خاصی وجود داره تا از بین چند حالت
کاربر حالت مورد نیازش رو انتخاب کنه. ممکنه موقع ویرایش کردن تصویر این تنظیم روی حالتی باشه که تصویر
Thumbnail با توجه به تغییرات تصویر اصلی به روز نشه و همچنان همان تصویر قبلی رو نشون بده.
به هر حال تصویر Thumbnail از نظر ابعاد اندازه خیلی کوچیکی داره و برای بزرگ کردن اندازه، مقدار dpi اش خیلی کمه.

MZN84

New Member
تصویر Thumbnail یا بندانگشتی هم جزئی از مواردی است که در EXIF ذخیره میشه. موقعیتی که اطلاعات
EXIF ذخیره میشه الزاما ابتدا یا انتهای فایل نیست، اما در هر صورت اگه ابتدای فایل ذخیره بشه طبیعتا موقع
داونلود فایل Internet Browser خیلی سریع به Thumbnail تصویر دسترسی پیدا می کنه و می تونه قبل از اینکه
داده های تصویر اصلی داونلود بشه Thumbnail اش رو نشون بده.

در اکثر ویرایشگر های تصویر برای به روز شدن (Update) تصویر Thumbnail تنظیم خاصی وجود داره تا از بین چند حالت
کاربر حالت مورد نیازش رو انتخاب کنه. ممکنه موقع ویرایش کردن تصویر این تنظیم روی حالتی باشه که تصویر
Thumbnail با توجه به تغییرات تصویر اصلی به روز نشه و همچنان همان تصویر قبلی رو نشون بده.
به هر حال تصویر Thumbnail از نظر ابعاد اندازه خیلی کوچیکی داره و برای بزرگ کردن اندازه، مقدار dpi اش خیلی کمه.

با تشکر از the_king عزیز.
حالا راهی هست که بتونم به تصویر ر Thumbna دسترسی داشته باشم؟
عیبی نداره که کوچیکه ! نرم افزار خاصی هست؟ یا با خود فتوشاپ میشه کاریش کرد؟

جدیدترین ارسال ها

بالا