جعبه ی مزاحم

ssdsajad

Active Member
سلام
تو مایا
یه dust
از اون سمپل های آماده اش انتخاب کردم و اینو انیمت کردم مثلا خاک از این و تصویر بره اونور
بعد وقتی رندر میکنم متوجه میشم که این جعبه یا box که داخلش خاک شبیه سازی میشه مزاحمه
و خاک به دیواره های این برخورد میکنه و تو رندر این برخورد ضایع است
صد در صد متوجه شدید منظورم چیه
اگه نه عکس بذارم
کاری میشه کرد کلا اون box حذف بشه ؟؟
و بدون اون شبیه سازی انجام بشه؟؟

ssdsajad

Active Member
این مشکل به خاطر این پیش اومده که
من به این dust
از اون داینامک های مایا گذاشتم که تو شبیه سازیشون مزاحمت ایجاد میکنه و باعث میشه این گرد و خاک ها به دیواره ی box برخورد کنن
چون اگه اونارو نذارم این box خودشو تنظیم میکنه با مقدار شبیه سازی و امکان نداره که به دیواره برخورد کنه
مثلا هر چقدر حجم خاک ها زیاد میشه این box هم بزرگ تر میشه
اما چون از داینامک های مایا گذاشتم تو این کار دخالت میکنه
چیکار کنم اینجوری نشه؟؟

bubo3d

کاربر متخصص انیمیشن
سلام
عزیز اون box ـی که شما میگید اصولا برای مواردی استفاده میشه که میخوان یه حجمی رو simulate کنن، حالا تو مایا fluid هست تو مکس FumeFX تو houdini ـ PyroFX و در real flow ـ Hybrido.
چون سیستم شبیه سازی این موارد خاص و سنگین هست مثل سیستم ذرات نمیشه iهر جایی که میخوان برای خودشون برن، بر اساس یه سری voxel که همین Box ـها رو تشکیل میدن شبیه سازی انجام میشه، شما برای این که بر خورد تو شبیه سازیتون ایجاد نشه ( برخورد به دیواره) باید سایز اون helper Fluid ـتون رو بزرگ تر بکنید، البت از دو سه ورژن قبل مایا یه ویژگی به نام auto resize گذاشته که شما لازمه نیست حتما سایز بدید، بلکه خود سیستم fluid بر اساس پیشروی ذرات اندازه fluid ـتون رو بزرگ میکنه.

نکته راهنمایی و اطلاعات
(voxel ـها در سیستم fluid و سیالات نقل کیفیت و به نوعی resolution اون حجمه دود یا انفجارتون رو تایین میکنه و ذرات داخل اونها ایجاد میشن و به نمایش در میان و به جز محدود کردن حجم fluid شبیه سازی شده دلیل دیگه ای که برای قرار دادن این موارد dynamic داخل یه محدود box مانند هست اینه که این حجم ها توسط شبیه سازی پیچش باد و ایجاد چرخش هوا ایجاد میشن و باید محدوده ای رو برای این شبیه سازی معرفی کرد تا سیستم بتونه هم دقیق تر و هم سبکتر این کار رو انجام بده نه این که برای شبیه سازی پیچش هوا کل scene ساخته شده رو مورد محاسبه قرار بده.
شما میتونید با ابزارهای که اگه اشتباه نکنم fluid تو بخش display قرار داده این چرخش ها رو فقط به صورت نمادین مشاهده کنید، الا نمایا نصب ندارم که بخوام دقیق گزینه هاش رو بهتون بگم).

حق یارت

آخرین ویرایش:

ssdsajad

Active Member
توضیحاتتون کامل بود
اما بازم من این مشکلو نمیتونم حل کنم اصلا میشه کاری کرد که این
re size با دقت بیشتری باشه و حواسش باشه که به دیواره ها اصلا برخورد نکنه؟؟

ssdsajad

Active Member
نیگا
ایناش
ببین سمت راست دوده چقدر ضایع است
تو این تصویر دود داره از چپ با سرعت به راست میره که در سمت راست چسبیده به دیواره box

راستی برای طبیعی تر شدن این dust کدوم پیچشو زیاد کنم؟؟؟
جزئیاتش زیاد بشه

پیوست ها

• dust.jpeg
    dust.jpeg
    58.6 کیلوبایت · بازدیدها: 12

bubo3d

کاربر متخصص انیمیشن
خوب سجاد جان ما دو روش برای تایین اندازه box fluid ـمون داریم، یک این که اون رو بر اساس اندازه کادرمون ایجاد کنیم ، یعنی سایز رو انقدر بزرگ کنیم که ذرات بعد از خروج از کادر سریع به دیواره برسن تا هم برخوردی با دیواره نداشته باشیم هم اندازه box ـمون اونقدر زیاد نشه که شبیه سازیمون زمان زیاد تر ببره.
روش دوم تایین اندازه بر اساس زمانه، مثلا ما یه انفجار دارم و تصویرمون تا دو یا 3 ثانیه روی انفجارمون قرار داره و دود ایجاد شده لازم نیست زیاد بالا بره چون زمان تصویرمون بیشتر از این نیست.

اینجا بای ددید تو میخوای غبارت تو کادر باشه یا نه، دوربین دنبال انتشار دهنده غبارت حرکت میکنه، اگه کادر مشخصی داری فقط لازمه اندازه fluid ـت بیشتر از کادر دوربینت باشه تا برخوردی تو تصویر نبینی.

تو تصویری هم که گذاشتی حس میکنم emitter fluid ـت از box خارج شده که غبارت اینجوری قطع شده.
تو اول محدود ایجاد غبارت رو بدست بیار بعد شبیه سازی کن.

انشا الله که بد توضیح داده نباشم.

حق یارت

ssdsajad

Active Member
تو اول محدود ایجاد غبارت رو بدست بیار بعد شبیه سازی کن.
آره همینو تو همین resize یه دستکاری کردم شد
آره یه کم سنگین تر شد
دارم به این فکر میکنم که اگه box نبود و آزاد بودن هر جاخواستند برن چقدر سنگین میشد
اصلا پیکسارم فکر نکنم زورش میرسه با اون مزرعه کشاورزیه کامپیوتراش !!!
مرسی توضیحاتتون مفید بود
ممنونم و تا حدی مشکلم حل شد
یعنی تقریبا دیگه حل شد دیگه
انتظار داشتم کند نشد اما دیگه نمیشه دیگه
دیگه دیگه !!

جدیدترین ارسال ها

بالا