تهاجم گوگل باز به حریم شخصی کاربران جیمیل

PhonieX

مدیر انجمن <A href="forum.majidonline.com/forums/6
هنگامیکه شرکت گوگل سرویس Google Buzz را ارائه کرد بدون آنکه امکانات حریم شخصی آنرا در نظر بگیرد از میانبری استفاده کرد که دوستان و ارتباطات حساب جیمیل کاربر بطور خودکار وارد سرویس Google Buzz میشدند. اما این نکته انتقاد شدید کارشناسان را در پی داشته است.
«گوگل باز» ایده کپی شده‌ای است از پایگاه‌های اجتماعی نظیر توییتر، فیس‌ بوک و فرندفید که با بهمراه داشتن امکانات اضافه دیگری همانند موقعیت یاب جغرافیایی، جی پی اس و شناخت صدا پا به عرضه رقابت با دیگر سرویس‌های مشابه گذاشته است. گوگل این نظریه را رد کرده است و ارائه این سرویس را تنها بنا بر درخواست کابران دانسته تا آنکه رقابتی نو را با دیگر سرویس‌ها آغاز کرده باشد.
نقض حریم شخصی توسط «گوگل باز» زمانی صورت میگیرد که کاربر علاقه‌مند به تجربه این سرویس، بر روی لینک استفاده از «گوگل باز» کلیک می‌کند و شروع به دنبال کردن خوراک و وضعیت تماس‌هایش می‌نماید. در این لحظه اگر از وضعیت پیش فرض این سرویس استفاده کنید، گوگل باز در صفحه پروفایل همگانی شما لیستی از تماس‌های اضافه شده شما در «گوگل باز» را نمایش میدهد. شاید لازم نباشد که بگوییم این لیست در واقع همان لیست تماس‌های معمول شما در جیمیل‌تان است.
ایمیل‌ها شخصی‌ترین اشیاء دنیای مجازی هستند. بطوریکه افشای تماس شما به آدرس ایمیل‌های مختلف میتواند تماس شما با پزشک متخصص بیماری خاص، همسر قبلی، روانپزشک خصوصی، همکاری با گروه‌های مختلف و غیره را بر ملاء کند.
گفتنی است که گوگل پس از انتقادات شدید وبلاگنویسان در اقداماتی گزینه‌های محافظت از حریم شخصی در این سرویس را بهینه‌سازی کرده است اما همچنان انتقدات باقی است زیرا که اطلاعات شخصی نخستین کابران همچنان در خطر نقض می‌باشد و گزینه‌ای که بتوان بطور کامل گوگل باز را به حالت اولیه باز گرداند وجود ندارد.
این موضوع باعث شده است که منتقدین گوگل را دشمن آزادی بیان معرفی کنند.
آقای Todd Jackson در اظهار نظری این ادعای منتقدین را رد کرده است و از سابقه خوش گوگل در حفظ اطلاعات شخصی کاربرانش سخن گفته است.
وی بهبودی‌های انجام گرفته را در مطلب وبلاگ رسمی گوگل منتشر کرده است.
گوگل همواره محصولات جدید خود را در پیش از تکامل به بازار معرفی می‌کند و در نتیجه کاربران این شرکت همواره در معرض چنین مشکلاتی بوده‌اند. اما این بار گوگل حریم شخصی ۱۷۶ میلیون کاربر جیمیل را بطور پیش فرض در معرض خطر قرار داد تا شاید کارنامه عملکرد خود را به شدت مخدوش نماید! زیرا که طراحی گزینه «نمایش ندادن اطلاعات تماس» کار سختی نبوده است و توجیه دیگری برای این طرز عملکرد وجود ندارد.منبع
 

جدیدترین ارسال ها

بالا