تفاوت کاربرد پشم سنگ و پشم شیشه

پشم سنگ و پشم شیشه هر دو عایق حرارتی و صوتی هستند که با توجه به نقاط قوت و ضعف می توانند کاربردهای متفاوتی داشته باشند.
نوع کاربرد این دو عنصر با توجه به شرایط مکانی که قرار است از این ماده استفاده شود تعیین می شود. عامل تعیین کننده دیگر کارایی اقتصادی است که دامنه انتخاب بین این دو ماده را تحت الشعاع قرار می دهد. در همین شرایط باید از پشم سنگ یا پشم شیشه استفاده کنید!
در ادامه به بررسی تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه و همچنین تفاوت کاربرد این دو محصول می پردازیم.
تفاوت وزن پشم سنگ و پشم شیشه
یکی از دلایل تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه وزن این دو است. پشم شیشه سبک تر از پشم سنگ است. این ویژگی باعث می شود پشم شیشه انعطاف پذیری بیشتری نسبت به پشم سنگ داشته باشد و می تواند برای فضاهایی که این سطح از انعطاف پذیری مورد نیاز است استفاده شود. از طرفی پشم سنگ سخت و متراکم است و به همین دلیل برای فضاهایی که انتظار می رود عایق صوتی و حرارتی بیشتری داشته باشند کاربرد بیشتری دارد.
رطوبت
پشم شیشه در برابر رطوبت و بخار مقاوم نیست. به همین دلیل از این عایق در فضاهای باز استفاده نمی کنند. اگر شرایط به گونه ای باشد که باید از پشم شیشه استفاده شود، به خوبی با فویل آلومینیومی و پوشش های ضد رطوبت پوشانده می شود. در حالی که می توان از پشم سنگ در این فضاها استفاده کرد. اما گران خواهد بود.
مقاومت کم پشم شیشه در برابر رطوبت باعث می شود که کاربرد کمتری نسبت به عایق حرارتی داشته باشد. همین مشکل به این معنی است که از این ماده در فضاهای مرطوب استفاده نشود و از پشم سنگ مقاوم در برابر آب به عنوان عایق حرارتی استفاده شود. تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه در تحمل رطوبت این دو ماده است که استفاده از هر دو را متمایز کرده است.
درجه حرارت بالا
یکی دیگر از تفاوت های پشم سنگ و پشم شیشه، تحمل حرارت این دو ماده است. در صنعت استفاده از عایق پشم سنگ به جای پشم شیشه در مناطقی که دما بالاست ترجیح داده می شود. به عنوان مثال، پشم سنگ در کارخانه های دیگ سازی، در ساخت سیستم های HVAC که سیستم های گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع هستند، استفاده می شود.
بهره وری اقتصادی و جلوگیری از اتلاف انرژی
یکی دیگر از تفاوت های پشم سنگ و پشم شیشه، تحمل حرارت این دو ماده است. در صنعت استفاده از عایق پشم سنگ به جای پشم شیشه در مناطقی که دما بالاست ترجیح داده می شود. به عنوان مثال، پشم سنگ در کارخانه های دیگ سازی، در ساخت سیستم های HVAC که سیستم های گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع هستند، استفاده می شود.
شباهت های پشم سنگ و پشم شیشه
هنگام مقایسه تفاوت بین پشم سنگ و پشم شیشه، شباهت هایی پیدا می کنیم که گاهی به این معنی است که ما دقیقا نمی دانیم کدام محصول را انتخاب کنیم. در ادامه به برخی از شباهت های این دو محصول می پردازیم.
هم پشم سنگ و هم پشم شیشه ظرفیت های بسیار خوبی دارند و عایق صوتی و حرارتی خوبی دارند.
از پشم سنگ و پشم شیشه به عنوان عایق در ساخت و ساز ساختمان استفاده می شود

تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه
تفاوت بین پشم سنگ و پشم شیشه بسته به جنس آنها می تواند بسیار زیاد باشد. اگرچه این دو ماده هر دو شباهت هایی دارند. این شباهت ها به آنها کاربرد ثابتی می دهد. تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه از نظر ساختار به شرح زیر است.
پشم سنگ توانایی تحمل فشار تا تراکم 200 کیلوگرم را دارد. در حالی که پشم شیشه در برابر فشار مقاومت کمتری دارد و در فشار دوام نمی آورد.
پشم سنگ می تواند تا دمای 1000 درجه سانتیگراد که معادل 1800 درجه فارنهایت است را تحمل کند. در حالی که پشم شیشه می تواند تا 600 درجه سانتیگراد را تحمل کند که معادل 1100 درجه فارنهایت است.
· پشم سنگ در وزن های کمتر مقرون به صرفه بوده و کاربرد بیشتری دارد. پشم شیشه باید 10 درصد ضخیم تر از پشم سنگ باشد تا کاربردی و مقرون به صرفه باشد.
پشم سنگ عایق صوتی بسیار قوی تری نسبت به پشم شیشه است.
از نظر قیمت، قیمت پشم شیشه مناسب تر است و خرید پشم سنگ گرانتر از پشم شیشه است.
پشم شیشه سبک تر از پشم سنگ است. زیرا چگالی کمتری دارد.
پشم سنگ اکولوژیکی و غیر سمی است. اما بافت پشم شیشه برای ریه و پوست نامناسب بوده و سرطان زا است.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا